• POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI

            Społeczność Szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego
            w Mławie oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej ma zaszczyt zaprosić na Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r., które odbędzie się  05 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. S. Wyspiańskiego 1 w Mławie. 

            Podczas tej uroczystości zostaną przeprowadzone warsztaty,  wielkoformatowe gry edukacyjne z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wręczone nagrody laureatom powiatowych konkursów:

            - „Geometria w obiektywie” – konkurs matematyczno - fotograficzny,

            - „Widziane w Mławie” – konkurs fotograficzny,

            - „Matematyka z Grzepskim” – kahoot – konkurs wiedzy,

            -  Lapbook „Patron  Roku 2024  - Stanisław Grzepski” – konkurs na pracę w formie lapbooka.

            Święto Nauki adresowane jest do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego, którzy wezmą udział w wyżej wymienionych konkursach.

            Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się
            z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r.
             to doskonała okazja do nauki przez zabawę.

            Prosimy o potwierdzenie udziału wraz z informacją o ilości uczestników na adres: lo1mlawa@poczta.fm lub telefonicznie 23 654 37 15 do 20.05. 2024 r.

            Zapraszamy

          • Podwójny sukces uczennicy

            Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:

            -IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024

            -XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024

            Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.

             

            Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.

            Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.

            Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!

            Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

          • Sukcesy naszych uczennic

            Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

            Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.

          • KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

            Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do  udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.

          • #StolenMemory

            W dniach 25.02 - 1.03.2024 po raz kolejny nasi uczniowie wraz ze szkołą partnerską Bad Oldesloe wzięli udział w #StolenMemory

             

            Celem projektu jest odnalezienie bliskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas wyjazdu udało nam się zobaczyć miasto Rheisberg oraz Berlin, gdzie zwiedziliśmy Instytut Pileckiego.

            W trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zapaliliśmy znicz przy pomniku zamordowanego tam Stefana ,,Grota” Roweckiego.

            Oprócz pracy nad projektem, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych zabawach integracyjnych, poznaliśmy nowych ludzi i doskonaliliśmy kompetencje językowe.

            Po długich poszukiwaniach udało nam się odnaleźć rodzinę więźnia z obozu Neuengamme, który po wyzwoleniu zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przekazania krewnym pamiątek

            Projekt koordynowany jest przez nauczycielki naszej szkoły p. Małgorzatę Bielską i Jolantę Mieszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu

          • HEJT I NIENAWIŚĆ W INTERNECIE

            29 lutego i 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła podkom. Aneta Prusik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

            Nadkomisarz przygotowała dla młodzieży zajęcia na temat "Mowa nienawiści - hejtu nie promuję", w ramach kampanii "Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności." Zajęcia cieszyły sie dużym powodzeniem. Młodzież z wielu klas z zaciekawieniem oglądała filmiki i słuchała wykładów przygotowanych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas :)

          • Amelia Borcz w kolejnym etapie olimpiady

            Amelia Borcz z kl. IIIA i jej opiekunka Pani Anna Lempek mają kolejny powód do zadowolenia. W  wyniku przeprowadzonych w Warszawie 3 lutego eliminacji uczennica zakwalifikowała się do ustnego etapu Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. 

            Uczennica świetnie wypadła w teście gramatycznym i napisała ciekawą pracę na temat:,,Chłopi Władysława Stanisława Reymonta jako inspiracja dla Hugh Welchmana i DK Welchman. Analiza intermedialna i dotarcie do przesłań obu tekstów kultury.Etap ustny 2 marca w UKSW w Warszawie. Gratulujemy  i liczymy  na sukces.

          • Arkadiusz Woźniak zwycięzcą turnieju

            Arkadiusz Woźniak, uczeń klasy 3c, wychowanek Anny Brzozowskiej, WYGRAŁ Międzyszkolny Turniej Szachowy pod hasłem „Szachy – gimnastyka umysłu”. Zawody miały miejsce w ZS Nr 4 w Mławie i zorganizowane były z okazji obchodów 100 – lecia Ekonomika. 

            To już kolejne zwycięstwo Arka, po tym jak w grudniu 2023 r. zajął I MIEJSCE w Szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora I LO. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia podczas turnieju w Płocku, gdzie będzie miał szansę godnie zaprezentować swoją szkołę i podnieść kategorię szachową.

          • Nasi absolwenci to ludzie sukcesu! - spotkanie z pisarką Joanną Wtulich

             

            ​​​​​​​

            Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Joanną Wtulich zorganizowane przez p. Karolinę Kosiewicz i p. Wioletę Dyak.  Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły,  głównie klasy humanistyczne: 1B, 2A, 3A razem z polonistkami p. Marią Łukaszewską i p. Jolantą Bartczak.

            Joanna Wtulich  związana jest z powiatem  mławskim od zawsze. Wychowała się w Stupsku,  tam pracuje i mieszka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Z zawodu polonistka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz w konkursie „Poznań Fantastyczny”.

            Podczas spotkania Pani Joanna zaprezentowała zebranym  uczniom tajniki sztuki pisarskiej, omówiła koncepcję tworzenia fabuły i kreowania bohaterów literackich. Zwróciła uwagę na elementy sztuki warsztatu literackiego, które są niezbędne do powstawania książki. Nasza absolwentka swoją przygodę z pisaniem zaczęła od udziału w warsztatach „Pasja Pisania”. Pierwsza jej  powieść to romans psychologiczny  pt. „Ćma”, następnie przyszła pora na romans  historyczny: Trylogię lwowską: „Ogień i lód”, „Światło i mrok”, „Brzask i zmierzch”. Rok 2022 to czas Sagi napoleońskiej: „Uciekinierka i ułan”, „Zdrajca i generałowa”, a w między czasie powstał kryminał ”Za kulisami”. 1 marca 2023 r. wyszła trzecia część Sagi napoleońskiej: „Skazaniec i panna”. 10 stycznia ukaże się premierowo najnowsza książka pisarki pt. „Patrząc w gwiazdy”.  

            To było niezwykle inspirujące spotkanie. Zwłaszcza miło było nam, po latach,  gościć w szkolnych murach, utalentowaną absolwentkę naszej szkoły, pisarkę, której książki można kupić w popularnych księgarniach w całym kraju. Pani Joanna chętnie obejrzała klasową kronikę oraz podzieliła się  swoimi wspomnieniami z lat szkolnych. Bez wątpienia nasi absolwenci to ludzie sukcesu! Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów pisarskich,  jednocześnie  dziękujemy za przepiękne spotkanie!

          • Sukces naszych Licealistów

            Gratulujemy uczniom naszego Liceum wygranej w konkursie poetyckim "Być Kobietą" zorganizowanym w ramach kampanii "Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 11 grudnia w Bursie Szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nasi uczniowie stanęli na podium.

            I miejsce zajął Jędrzej Zgorzelski, uczeń klasy 2B, II miejsce - Maja Prejs, uczennica klasy 3E, oraz III miejsce - Nikola Śmiecińska, uczennica klasy IB. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz opiekunek szkolnych: Elżbiety Śliwińskiej i Karoliny Kosiewicz odebrali nagrody Zwycięzców. Wręczenia nagród dokonał miedzy innymi starosta mławski Jerzy Rakowski. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze konkursu poetyckiego "Być Kobietą". Przewodnim tematem prac była przemoc wobec kobiet. Serdecznie gratulujemy Wygranym, jak również dziękujemy naszej społeczności szkolnej za włączenie się w kampanię "Biała Wstążka"!

          • Gala Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

            30 listopada 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych  Fundacji Rozwoju Systemu Eduakcji. Nasze Liceum zostało wyróżnione zgłoszeniem do finału. 

            ​​​

            Podczas uroczystej  gali wyróżnienia odbierali laureaci konkursów. Fundacja pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty, których praca i zaangażowanie w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemu edukacji w Polsce Nasza szkoła została nominowana za projekt #StolenMemory.

            Wśród finalistów.w naszej kategorii „wyrównywnanie szans” była Politechnika Gdańska, ktora wygrała projektem Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism. Obecnośc naszego Liceum w takim gronie to ogromny zaszczyt i uznanie dla pracy naszych uczniów Specjalne podziękowania i gratulacje dla opiekunów Sorek Małgorzaty Bielskiej i Jolanty Mieszanek i dyrektora Marka Kiełbińskiego.

          • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

            W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

             

            Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

            Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

            Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

            Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

            Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

            W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

            Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

          • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

            3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

          • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

            26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

            Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

            Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

            Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

             

          • "Matematyka w obiektywie"

            Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

            Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

          • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

            Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

            Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

            Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

            Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

            Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

             

            Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

            Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

             

            Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

            Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

            Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

            Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

             

          • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

            Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

                 Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

            W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

        • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

        • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
          1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

      • Motto

      • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

    • Aktualności

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w I Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się 1 września 2020 r., w budynku szkoły, według poniższego harmonogramu.  

            8.30 – 9.15

            spotkanie  klas trzecich  z wychowawcami w wyznaczonych salach

            9.45 – 10.30

            spotkanie  klas pierwszych  z wychowawcami w wyznaczonych salach

            10.40

            spotkanie klas pierwszych z  Dyrektorem Szkoły i Radą Pedagogiczną (duża hala sportowa)

            11.30 – 12.15

            spotkanie  klas drugich  z wychowawcami w wyznaczonych salach

            WYKAZ_SAL_NA_SPOTKANIA_Z_WYCHOWAWCAMI.docx

            W trosce o bezpieczeństwo prosimy uczniów i pracowników szkoły o  przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, m.in.

            • zachowania dystansu społecznego,
            • dezynfekowania rąk przed wejściem do szkoły,
            •  zakrywania ust i nosa.

             

          • “Bezpieczny powrót do szkoły” – wg zaleceń MEN i GIS

            Przekazujemy list MEN i GIS do rodziców uczniów, zachęcający do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe: 2020.08.18_ProteGo Safe_list MEN i GIS

            ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

            Na stronie internetowej MEN znajduje się też zestawienie najważniejszych pytań i odpowiedzi, które mogą być pomocne w bezpiecznym powrocie uczniów do szkół: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2

          • Nasze Liceum laureatem European Language Label

            Jury ELL na posiedzeniu 26.06.2020r. wyłoniło 5 najlepszych projektów w Polsce w roku 2020. Tytuł naszego projektu "Quo vadis... Europa?" -koordynator Edyta Dobiesz- Jąderko. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom!

            European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej ustanowiony przez Komisję Europejską w 1998 r. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. W Polsce obecny od 2001 roku.Od 2015 r. nagroda przyznawana jest w jednej kategorii konkursowej: za projekt językowy realizowany pod opieką koordynatora w instytucji edukacyjnej.

            https://ell.org.pl/lista-laureatow-2020/

          • Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego Oskar Karwiński finalistą Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

            Uczeń klasy II b I Liceum Ogólnokształcącego Oskar Karwiński uzyskał w roku szkolnym 2019/2020 tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada składała się z kilku etapów. Pierwszy etap polegał na napisaniu pracy na jeden z podanych tematów. Drugi etap to test wiedzy,  który pozwolił Oskarowi na zakwalifikowanie się jako jeden z 10 osób w województwie mazowiecki do trzeciego etapu. Uczeń wykazał się ogromną znajomością wiedzy z zakresu obronności, stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa państwowego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

          • Kolejny sukces uczniów I LO w Mławie na arenie międzynarodowej!

            Uczniowie i uczennice I LO w Mławie odnieśli wielki sukces w 67. Konkursie Europejskim "EUnited - Europa verbindet" wraz z partnerami z Niemiec i Włoch!!! 

            „Quo vadis … Europa?”

             

            Projekt eTwinning „Quo vadis … Europa?” realizowały trzy zespoły młodzieży: z Mławy, z Hersbruck (Niemcy) i Monferrato Casale              (Włochy)  w języku niemieckim.

            W tym roku młodzież zajęła się tematyką proeuropejską, która jest dla nas bardzo ważna i ciekawa zarazem. Uczniowie śledzą wydarzenia w Unii Europejskiej, są świadomymi obywatelami wspólnoty, pragnącymi współpracy państw dla dobra swoich obywateli, a przede wszystkim dostrzegają potrzebę sprawnego funkcjonowania Unii. Wspólnie z młodzieżą z gimnazjum z Niemiec i Włoch postawiliśmy sobie bardzo ambitne zadania. I tak zastanawialiśmy się nad czynnikami  łączącymi nas w Europie, analizowaliśmy dziedziny wymagające usprawnienia, porównywaliśmy nasze kraje pod względem przestrzegania praw obywatelskich. Uczestnicy przygotowali i przeprowadzili ankietę "Czy czujesz się Europejczykiem?". Zaprojektowali logo projektu, snuli wizje dla Europy i wystosowali postulaty do Niemiec, jako państwa przewodniczącego Unii od czerwca 2020 r. Najwięcej emocji towarzyszyło uczestnikom podczas tworzenia tekstu do piosenki dla Europy "Europa - unser Haus", którą zaśpiewaliśmy do melodii "Imagine" Johna Lennona. Ogrom pracy, energii i  wysiłku, który został doceniony przez jury konkursu. Dla nas to najwspanialsza nagroda oraz potwierdzenie  umiejętności językowych młodzieży, ich kreatywności we współpracy międzynarodowej.

             

            Edyta Dobiesz-Jąderko

            (koordynator projektu)

             

             

             

          • Zagadki księdza Benika

            Młodzież naszego liceum uczestnikami mławskiej gry miejskiej, będącej częścią projektu związanego z Janem Pawłem II. Uczniowie wykorzystali rozwiązania podpatrzone w muzeach i escape roomach.

            Nie bez przyczyny Gorzkie Żale nazywane są skarbem polskiej duchowości. Unikatowe nabożeństwo rozpowszechniali księża misjonarze św. Wincentego a Paulo, a jego autor ks. Wawrzyniec Benik od 1712 r. żył i pracował w Mławie. 5 marca 1713 r. po raz pierwszy w diecezji płockiej wybrzmiał ten pasyjny śpiew. W tym roku mija 300 lat od śmierci tego misjonarza, proboszcza kościoła Świętej Trójcy i autora dzieła zatytułowanego pierwotnie „Snopek mirry z Ogrodu Getsemańskiego albo żałosne gorzkiej męki Syna Bożego rozpamiętywanie”.

            W Mławie zaplanowano wydarzenia towarzyszące obchodom trwającego Roku ks. Wawrzyńca Stanisława Benika. Jedną z pierwszych inicjatyw jest oryginalna gra autorstwa państwa Luks, nauczycieli z Mławy. Scenariusz bazuje na schemacie działania escape roomu i sprawia, że uczestnik, rozwiązując kolejne zagadki, poznaje m.in. strukstrukturę pasyjnego nabożeństwa, sprawdza swoją wiekopostną wiedzę i poznaje życiorys ks. Benika. – Gracz musi rozszyfrować tekst „Pobudki”, uzupełnić fakty z życiorysu ks. Benika, m.in. gdzie się urodził, gdzie się kształcił. Są pytania o to, ile razy w ciągu roku śpiewa się Gorzkie Żale oraz ile tygodni trwa Wielki Post – opowiada Katarzyna Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego.

            Pani Katarzyna jest współautorką mławskiej gry miejskiej, a teraz realizuje projekt związany z Janem Pawłem II. Także w swojej pracy wykorzystuje rozwiązania podpatrzone w muzeach i escape roomach.

            – To nauka przez zabawę, doświadczenia. Młodzieży to się podoba. Być może dlatego, że wykorzystuje technologie, którymi posługują się na co dzień. Poszczególne zagadki trzeba rozwiązać za pomocą smartfonów lub tabletów, sczytywać kody QR lub użyć długopisu z lampką UV. W przypadku tej gry zależało mi na tym, żeby była to właśnie taka „moblina” forma, która dodatkowo spopularyzuje Gorzkie Żale – mówi nauczycielka.

            To głównie dzięki wysiłkom misjonarzy skierowanych do Mławy odbudowano zniszczony przez pożar kościół Świętej Trójcy. – Na co dzień nad tym się nie zastanawiamy, ale przecież oni mieli ogromny wkład w życie miasta. To oni odbudowali kościół, przyczynili się do powstania biblioteki. Kiedy Mława została bez opieki duszpasterskiej, utrzymali tu modlitewną wspólnotę. Gorzkie Żale to także nasze dziedzictwo. Ta gra powstała, by upamiętnić te dzieła i podyktowana jest potrzebą serca – mówi K. Luks.

            Mławska pedagog jest także prezesem Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, które zaangażowało się w organizację wydarzeń upamiętniających ks. Benika, m.in. cykl koncertów organowych zaplanowanych w kościele Świętej Trójcy. To tam w 2013 r. umieszczono upamiętniającą go tablicę. W homilii obecnego na uroczystościach bp. Piotra Libery padły słowa, tak bardzo aktualne także i dziś: „Choćby nie wiem jak nowoczesny stał się świat, zawsze będzie w nim cierpienie, zdrada, brak wdzięczności, starość, ból fizyczny i duchowy, śmierć... I nic tego wszystkiego nie pokona, nic innego nie da temu wszystkiemu sensu, tylko krzyż!”.

            Zwłaszcza teraz grę można potraktować jako ciekawą formę spędzenia czasu i przetestować w warunkach domowych.

            Więcej informacji: lukasia@op.pl.

            Ilona

            Krawczyk-Krajczyńska

          • Oferta edukacyjna naszego Liceum w roku 2020/21

             

            Klasa 1A Humanistyczno- prawna

            przedmioty rozszerzone: j. polski, historia, wiedza o społeczeństwie

            drugi język: j.niemiecki/j.francuski

            dodatkowe zajęcia:prawo i sądownictwo w Polsce

            Klasa 1B Politechniczno- informatyczna

            przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, informatyka

            drugi język: j. niemiecki

            dodatkowe zajęcia:matematyka dla maturzysty

            Klasa 1C Politechniczno- językowa

            przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, j. angielski,

            drugi język: j. niemiecki

            dodatkowe zajęcia: matematyka dla maturzysty

            Klasa 1D Menedżerska

            przedmioty rozszerzone: matematyka, geografia,

            wiedza o społeczeństwie

            drugi język: j. niemiecki

            dodatkowe zajęcia:symulacje biznesowe,  

            informatyka

            Klasa 1E Medyczna

            przedmioty rozszerzone: biologia, chemia,

            (klasa dwujęzyczna- j.angielski)

            drugi język: j. niemiecki

            Klasa dwujęzyczna : to dodatkowe (11 przez 4 lata) godziny języka angielskiego, elementy angielskiego na innych przedmiotach np. słówka angielskie na lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, wyjazdy zagraniczne uczniów. Ta metoda nauczania lepiej przygotuje młodzież do studiów, obecnie wyższe uczelnie np. na wykładach medycznych używają j.angielskiego. Nie zmusza to do zdawania matury w j. angielskim.

            Projekty realizowane w szkole: wolontariat, debaty gdańskie, warsztaty psychologiczne, wymiany międzynarodowe (polsko – niemiecka) eTwinning,  spotkania z absolwentami, zarówno wyjazdowe, jak i na terenie szkoły, spotkania ze studentami z Polski i zagranicy, lekcje Skype.

            Współpraca z uczelniami: m.in. UWM w Olsztynie, UG w Gdańsku, Politechnika oraz  UW w Warszawie – warszaty, szkolenia, spotkania dla uczniów.

            Nowoczesne technologie: narzędzia Microsoft (Outlook, Teams, OneNote) szkoła w chmurze, stosowanie bezpiecznego oprogramowania Office 365, nowoczesne wyposażenie pracowni komputerowych.

            Ponadto: bardzo sprawnie działający Samorzad Uczniowski, szerokie pole do działań społecznych dla wszystkich chętnych uczniów, Sztab WOŚP, zaangażowanie w akcje rejestrowania dawców szpiku kostnego DKMS, bar uczniowski Wyspianka; super nowoczesna hala gimnastyczna.

            Zapraszamy do I LO – szkoły, z ogromnymi tradycjami. W naszej placówce stawiamy na łączenie uniwersyteckiej wiedzy z rozwojem kompetencji kluczowych . Tworzymy warunki do rozwoju uczniów. 

            Nasza kadra to najlepsi nauczyciele, stale doskonalący swoje umiejętności , stawiający na aktywizujące metody pracy.

            Chcemy kształtować uczniów uważnych, kreatywnych i przedsiębiorczych, gotowych do obejmowania w przyszłości stanowisk w administracji, nauce i biznesie.

            Zapewniamy świetną atmosferę pracy i doskonałe przygotowanie do matury.

          • I LO z prestiżową odznaką eTwinning School

            I LO w Mławie otrzymało prestiżową odznakę eTwinning School. Podziękowania dla  wszystkich uczniów - uczestników projektów realizowanych w naszej szkole oraz ich opiekunów,  Edyty Dobiesz-Jąderko, Małgosi Czarneckiej, Joli Mieszanek i Joli Bukowskiej!!!!

            Dear Edyta Dobiesz-JąderkoCongratulations! Your school has been awarded with the eTwinning School Label 2020-2021 and this is a great achievement by the eTwinning team in your school!The official announcement will be made on the eTwinning.net Portal this week and on other eTwinning and European Commission's news channels.What's next

            • You can proudly use the eTwinning School Label (here attached) on your school's website.
            • Shortly, we will send you a package containing some eTwinning materials and of course the eTwinning School plaque.
            • You will be invited to participate in the eTwinning Schools' Group and in the various activities dedicated to eTwinning Schools.
            • To stay updated on the news and activities of the eTwinning Schools Group, please sign up to the mailing list: https://groups.etwinning.net/68026/pages/page/413133

            Congratulations again for being an example for all the other schools: we count on your dedication and commitment to promote eTwinning and its values, which are represented by the eTwinning Schools' mission which you can download here: https://www.etwinning.net/files/etwinningschool/etwinning_school_mission.pdf.The eTwinning Team

          • Lekcje zawieszone do 14 kwietnia

            Drodzy Rodzice i Uczniowie! W związku z decyzją Premiera informujemy, że zajęcia w naszej szkole zostają zawieszone od 12 marca do 14 kwietnia 2020r. Od 25 marca odbywa się nauczanie zdalne.

            Proszę o zachowanie się do wszelkich zaleceń służb sanitarnych. Przypominamy : osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

          • Stypendia Marszałka Województwa Mazowieckiego dla naszych uczennic

            Dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Jaworska i Zuzanna Mieszczyńska otrzymały stypendium w projekcie: "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka" w roku szkolnym 2019/2020. 

            Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

            Serdecznie gratulujemy !!!

          • III miejsce dla naszej szkoły w konkursie "HISTORIE ZAPISANE W OBRAZIE"

             

            Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego  w Mławie zajęli III miejsce w konkursie Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”. W kategorii szkoły ponadpodstawowe „Nieznane ścieżki pamięci- mówisz Ty”  film "Narody tracąc pamięć tracą życie ".

            Filmy uczniów szczególnie doceniono za:

            • ukazanie osobistej historii Czesława Kalinowskiego, uzupełnionej przekazem rodzinnym w formie komentarza, uzupełnianego w trakcie opowieści związanych z nim obrazów archiwalnych, zdjęć z czasów wojny;
            • podjęcie interesującej formy poprzez umiejętne połączenie obrazów z narracją, która wprowadza w klimat tamtych czasów - wzmacniając doznania odbiorcy;
            • niepisany sposób przedstawienia historii miasta i okolic z czasów wojny poprzez wykorzystanie fragmentów filmu, zdjęć oraz wywiadu ze świadkiem historii mieszkańców oraz tragicznych wydarzeń pod Mławą;
            •  dobre uzupełnienie materiału, wykorzystanie monologu prezentującego wydarzenia przez narratora zewnętrznego, który pomaga widzom zrozumieć i odpowiednio zapamiętać wyczerpujące informacje i związane z nimi odczucia.
          • "Radość spod kapelusza"

            "Radość spod kapelusza" to Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej w Łomży. Wydarzenie to jest dla większości uczestników pierwszym krokiem ku karierze artystycznej, a dla języka polskiego – festiwalem. Konkurs odbył się w sobotę 29 lutego 2020 roku. 

            Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica p. Jolanty Bartczak - z klasy 1 b Olga Sobolewska.  Uczennica zdobyła zaszczytne II miejsce. To wspaniały sukces, bo konkurencja była bardzo duża.                                           

          • Konkurs o Janie Pawle II

            W związku z rokiem 2020  - rokiem Jana Pawła II zachęcamy młodzież  do wzięcia udziału w konkursie wiedzy  o życiu i działalności Jana Pawła II,  który przybliży młodemu pokoleniu  sylwetkę Papieża - Polaka. 
             
             

                

             „ŚLADAMI JANA PAWŁA II PO POLSCE”

             

            Regulamin konkursu:

            • Plastycznego: praca formatu A3,  technika wykonania dowolna
            • Literackiego: „Jak rozumiem słowo Papieża i w jaki sposób odnoszę je do życia” (esej, max. 250 słów, dobór czcionki dowolny)
            • Poetyckiego: napisanie dwóch utworów lirycznych mówiących o życiu i twórczości Jana Pawła II
            • Multimedialnego: prezentacja (min. 20 slajdów)

             

            Cel konkursu:

            • Przypomnienie życiorysu i głównych wątków dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II ze szczególnym uwzględnieniem okresu biskupstwa oraz pontyfikatu.
            • Upamiętnienie 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypada na 18 maja bieżącego roku.
            • Przedstawienie nauczania Jana Pawła II na temat wierności prawdzie, odwadze postępowania zgodnie ze swoim sumieniem, obrony wartości, ze szczególnym uwzględnieniem słów adresowanych do młodzieży.
            • Wskazanie Jana Pawła II jako wzorca osobowego i autorytetu dla młodzieży

             

            Źródła:

            • „Elementarz Jana Pawła II dla wierzącego, wątpiącego i szukającego”, teksty wybrał: Krzysztof Dybciak, Kraków 2001
            • „Śladami Jana Pawła II. 104 Pielgrzymki 1978-2005”, Marek Latasiewicz, Kraków 2005
            • Przemówienie do młodzieży wygłoszone podczas pielgrzymek do Polski
            • Inne według uznania

            Organizatorzy:

            • I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

             

            Zasady:

            • Prace literackie, plastyczne, multimedialne składamy w terminie do 25 marca 2020 r.
            • Prace plastyczne przekazujemy nauczycielom bibliotekarzom
            • Prace multimedialne przekazujemy P. Małgorzacie Czarneckiej
            • Prace literackie przekazujemy s. Aldonie
            • Prace zostaną przekazane powołanym  komisjom

            Przystąpienie ucznia do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych  na potrzeby Organizatora Konkursu.

             

            PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

            • Administratorami danych osobowych uczestników konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
            • Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych przedmiotowo z konkursem tj. w celach związanych z organizacją, przeprowadzeniem konkursu i wręczeniem nagrody, w celu zamieszczenia listy laureatów na stronach organizatorów oraz w celu sprawozdawczości.
            • Uczestnikom przysługuje prawo dostępu do danych i ich poprawiania oraz żądania usunięcia. Administratorzy informują, że podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne dla uzyskania nagród.
            • Dane uczestników konkursu będą przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj.Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późniejszymi zmianami) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

            Czekają atrakcyjne nagrody!

             

          • Profilaktyka zdrowotna

            W naszej szkole pod kierunkiem nauczycieli biologii Pani Beaty Sasiak oraz Pani Lidii Jóżwik odbyła się akcja profilaktyki zdrowotnej na temat zagrożenia koronawirusem. Uczniowie zostali uświadomieni jakie są zagrożenia epidemią oraz jakie są metody walki z wirusem. Uczniowie zrobili plakaty tematyczne, które zostały wywieszone w szkole

          • Pierwsza pomoc w I LO

            Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut ważna jest szybka pomoc.

             

            Warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy i odważnie przystąpić do działania, gdy zajdzie taka potrzeba.Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać  tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

            Dnia 07.02.2020r.   zostały przeprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy  przez uczniów
            z 8 klasy Szkoły Podstawowej ,,Wyspianum" oraz uczniów z 1 c Liceum Ogólnokształcącego w Mławie pod czujnym okiem  nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa pani Elżbiety Kaszubskiej.

            Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać kogoś dorosłego lub karetkę i powiadomić o zdarzeniu.

            Podczas zorganizowanych spotkań klasowych dzieci mogły poczuć się, jak mali, ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia.   Dzieci pod czujnym okiem starszej młodzieży mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.