• Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

     • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

      26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

      Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

      Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

      Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

       

     • "Matematyka w obiektywie"

      Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

      Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

     • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

      Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

      Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

      Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

      Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

      Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

       

      Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

      Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

       

      Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

      Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

      Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

      Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

       

     • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

      Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

           Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

      W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

     • Innowacyjna historia w ILO

      W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji  "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.

      Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.

     • Zmarł ks. prof. Michał Grzybowski

      Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. Michała Grzybowskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Rodzinie, Przyjaciołom oraz Współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Prof Michał Grzybowski w styczniu 2015 roku został odznaczony statuetką „Zasłużony Wyspiańczyk” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.  

      W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ks. Grzybowski pracując jako kapłan, wydał ponad osiemset publikacji naukowych. Są to książki, artykuły, biogramy polskich duchownych oraz historie parafii diecezji płockiej. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła ma właśnie takich wychowanków.

     • Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

      7 czerwca uczniowie klasy I A pod opieką p. Jolanty Bartczak, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie przy współudziale Zespołu Szkół nr 3. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Uczniowie naszej szkoły w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych,  okolicznościach, zgromadzeni w jednym miejscu czytali przez 15 minut wybrane przez siebie książki. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

      na lata 2021-2025.”

      Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″  w wysokości 15.000 zł  (12.000 zł z dotacji + 3.000 zł wkład własny) na zakup nowości wydawniczych oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

       

     • Jakub Gołębiowski Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego

      Jakub Gołębiowski Finalistą Ogòlnopolskiego Konkursu Biblijnego. Jakub Gołębiowski uczeń kl.2A po etapie szkolnym i diecezjalnym wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w Niepokalanowie.Tam dwudniowy pobyt naznaczony był bogatym programem. Opròcz testu pisemnego w grupie 120 uczestnikòw z wszystkich diecezji w Polsce Kuba uczestniczył w spotkaniach wokòł Słowa Bożego i filmu, na czele z reżyserem Michałem Kondratem. Ponadto zwiedzał miejsca uświęcone obecnością św. Maksymiliana Kolbego. Gratulujemy Jakubowi zachwytu Pismem św.i wnikliwej analizy, bo Konkurs był na bardzo wysokim poziomie.

     • KINGA RYSKA uczennica klasy 3c LAUREATKĄ I MIEJSCA W KRAJU X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23

      Ostatni, centralny etap odbył się w dniu 03.06.2023r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu                         w Białymstoku.

      Składał się on z trzech części (dwie pisemne i jedna ustna) i w każdej z nich, uczennica uzyskała najwyższą liczbę punktów i tym samym znalazła się w gronie najlepszych w kraju 10 laureatów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Kinga jako jedyna udzieliła poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż trzecia, ustna część etapu centralnego odbywała się  w obecności kamer oraz zgromadzonej publiczności, a na udzielenie odpowiedzi było zaledwie 15 sekund.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o UE, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z wos-u.

      Oprócz nagród rzeczowych oraz indeksów na poszczególne uczelnie w Polsce, Kinga otrzymała  także zaproszenie do wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli bądź Strasburgu.

      Dodatkowym, miłym akcentem była wiadomość, iż nikt jeszcze w historii tej olimpiady nie uzyskał tak wysokiego wyniku !!!

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu !!! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni !!!

     • VI edycja Powiatowego Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”

       

       

      Już po raz trzeci społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, Towarzystwo Miłośników Twórczości  Tekli Bądarzewskiej oraz Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II” zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach
      i udziału w grach edukacyjnych było „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”. Honorowy patronat objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Mławski, Burmistrz Miasta Mława. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu, prezesi i członkowie TMTTB i Stowarzyszenia PPJPII, stryjeczna wnuczka prof. Tadeusza Korzybskiego pani Blanka Wyszyńska Walczak, przedstawiciele Woskowej Akademii Technicznej w Warszawie z panią dr inż. Paulinę Deliś Kierownikiem Studiów Podyplomowych GIS i porucznikiem Michałem Śmiarowskim oraz sponsorzy.

      Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO
      pt. „Człowiek renesansu profesor Tadeusz Wacław Korzybski”.

      Święto szkoły stało się doskonałą okazją do podsumowania konkursów
      i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Na szczególną uwagę zasługuje konkurs plastyczny „Mława moje miasto”. Przed uczestnikami VI edycji Święta Nauki postawiono zadanie wykonania pracy plastycznej inspirowanej twórczością Tadeusza Korzybskiego.
      W konkursie tym wzięło udział czterdziestu uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy artysta zobowiązany był uzupełnić swoją pracę odpowiedzią na pytanie, dlaczego miejsce przedstawione na obrazie jest dla autora tak ważne. Nagrodą w konkursie był Katalog „Mława moje miasto” z pracami młodych artystów, wydany przez Fundację ARS NOSTRA.
      W albumie znalazły się prace następujących uczniów:

      DARIA TAŃSKA, klasa 3C, I LO w Mławie
      DARIA BŁACHOWIAK, klasa 3B, I LO w Mławie
      NICOLE RAIMONDI - klasa 2C, I LO w Mławie
      ANTONINA KIEWLICZ - klasa 1C, I LO w Mławie
      MAJA PREJS - klasa 2E, I LO w Mławie
      MARIA LEWANDOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      MAJA LANGOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      ZUZANNA CHMIELEWSKA  - klasa 8A, SP nr 1 w Mławie
      YUBIN HWANG - klasa 8, KSP w Mławie
      GABRIELA SENDEROWSKA - klasa 8C, SP nr 7 w Mławie
      ZOFIA KORDULEWSKA - klasa 7, SP nr 6 w Mławie
      HANNA WUDARCZYK - klasa 7A, SP nr 6 w Mławie
      WERONIKA GRUCA - klasa 6, KSP w Mławie
      POLA STAWIŃSKA - klasa 6C, SP nr 6 w Mławie
      KAROLINA PIEŃKOSZ - klasa 5, KSP w Mławie
      JULIA KLEJNA - klasa 5, KSP w Mławie
      AMELIA SOBECKA - klasa 5, SP nr 1 w Mławie
      MAURYCY CHRZCZON - klasa 5A, SP nr 2 w Mławie
      MARIKA ZEMBRZUSKA-KOZIEŁ - klasa 4, KSP w Mławie
      GABRIELA JATCZAK - klasa 4B, SP nr 3 w Mławie

      Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Powiatowy Konkurs
       „W obiektywie matematyka”
      . W V edycji wzięło udział 38 uczniów powiatu mławskiego, a każdy z nich mógł wykonać co najwyżej 3 prace. Konkurs polega na tym, że uczestnicy obserwują rzeczywistość, zauważają w niej matematyczne prawa, wykonują zdjęcia i nadają im tytuły związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie tytułu zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na dzieło, które nadaje pracy sens poznaczy. Celem KONKURSU jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.

      Nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych w konkursie
      „W obiektywie matematyka”

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Prostopadłościany

      Gabriela Koźlakiewicz
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      II

      Wielka niewiadoma

      Daria Waśniewska

       

      klasa 8a
       

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      III

      Kąt prosty w kącie prostym

      Jan Kowalkowski

      klasa 8a  
       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Emilia Obłąkowska

      Wyróżnienie I

      Prostopadłościan

      Jan Kacprzak
       

      klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie II

      3600

      Aleksandra Rudnik
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      Wyróżnienie III

      Koło ze zmarszczkami

      Julia Maciejewska

      klasa 8b

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      Wyróżnienie IV

      Mławskie koło

      Bartłomiej Bojarski
       

      Klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie V

      Zielona symetria

      Kalina Skudynowska
       

      klasa 7a
       

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

       

      Nagrodzeni uczniowie w szkolnym Konkursie
      „Fontanna Herona”

      I- miejsce Amelia Merchel II b
      II miejsce- Weronika Wolszczak  I b
      III miejsce - Barłomiej Kozieł II b
      wyróznienie Piotr Piotrowski  I c

      Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, doświadczeniach chemicznych, pokazie naukowym - metody rozpoznania obrazowego za pomocą lasera 3d, prelekcji uczennicy I LO Natalii Boras oraz zwiedzanie wystaw: „Wynalazki Leonarda da Vinci”, „Fontanna Herona” i „Mława moje miasto”.

      I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  zrównoważonego rozwoju:

      • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
      • „Wodne wyzwania”
      • „Wiedza to potęgi klucz”
      • „Wodna gra terenowa”
      • „Escape room”
      • „Tajni agenci”
      • „Sekretny przepis Pitagorasa”
      • „PRL”
      • „Pierwsza pomoc”

      Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

       

       

       

       

       

      Mamy nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych dobrze bawili się i zdobywali wiedzę poprzez zabawę.

      My jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania i fantastycznych efektów współpracy uczestników. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Święta uczniom, uczennicom I LO w Mławie oraz ich Rodzicom.

       

      Dyrektor I LO pan Marek Kiełbiński

      Zastępca pani Agnieszka Sosnowska

      oraz

      Ewa Luks

      Anna Brzozowska

      Jolanta Bartczak

      Tomasz Chodubski

      Małgorzata Czarnecka

      Edyta Dobiesz-Jąderko

      Wioleta Dyak

      Piotr Grzegorowski

      Ewa Jakubowska

      Lidia Jóźwik

      Jolanta Kordulewska

      Karolina Kosiewicz

      Anna Rychlicka

      Benedykta Sasiak

      Mariola Szczepkowska

      Anna Wojnarowska

      Sylwia Zalewska

     • Kolejny sukces uczestników projektu #StolenMemory

      W ramach kolejnego etapu projektu edukacyjnego #StolenMemory uczniowie I LO wraz z młodzieżą niemiecką z partnerskiej szkoły w Bad Oldesloe przekazali synowi byłej więźniarki nazistowskich obozów koncentracyjnych łańcuszek z medalikiem skradziony przez nazistów. Wręczenie pamiątki jest efektem projektu szkół w ramach programu "Zachować pamięć" #PNWM i kampanii #StolenMemory i Arolsen Archives. Była to bardzo wzruszająca uroczystość, ponieważ łańcuszek odebrał syn (dzisiaj 70-letni p. Tadeusz Stramko), a jego mama Marianna Miedzińska (później Miedzińska-Stramko) przeżyła dwa obozy koncentracyjne (Stutthof i Neuengamme w okolicach Hamburga). P. Miedzińska po wyzwoleniu obozu założyła rodzinę, wychowała i wykształciła troje dzieci. Uroczyste przekazanie pamiątki odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki uprzejmości dyrektora p. Jana Ołdakowskiego.  To była bardzo wzruszająca chwila, pani Miedzińska została właśnie zabrania 30 sierpnia 1944r. podczas Powstania Warszawskiego i wywieziona do obozu. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Dorocie Bartoszewicz ze Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" za pomoc przy odnalezieniu rodziny Pani Marianny Miedzińskiej.

      Projekt trwa już drugi rok i polega na regularnych spotkaniach uczniów obu szkół, podczas którego poznają oni historię narodowego socjalizmu głównie przez pryzmat indywidulanych losów. Badają dzieje osób prześladowanych przez nazistów i poszukują ich żyjących krewnych, aby przekazać pamiątki po ofiarach. Odnalezienie syna byłej więźniarki to już kolejny sukces młodzieży z I LO i Bad Oldesloe. 

      Oprócz tematów historycznych młodzież spędziła wiele miłych chwil, zwiedzając Warszawę, Malbork oraz uczestnicząc w wielu animacjach językowych. We październiku wyjeżdżamy z rewizytą do Bad Oldesloe. Młodzież jest zachwycona projektem, nawiązała wiele znajomości i przyjaźni. Niektórzy z nich odwiedzili się prywatnie w majówkę. Do udziału w projekcie zgłasza się coraz więcej uczniów, są bardzo zaangażowani i zadowoleni.

      Projekt koordynują Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek. Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Radzie Rodziców przy I LO z dofinansowanie przedsięwzięcia. 

       

     • Kinga Ryska uzyskała status Laureata

      Jest nam niezmiernie miło podzielić się informacją, że Kinga Ryska  uczennica klasy 3c uzyskała status Laureata- zdobywając I miejsce w kraju w zawodach okręgowych X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23 i tym samym awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w czerwcu w Białymstoku.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o Unii Europejskiej, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie.

      Gratulujemy sukcesu J Kinga, trzymamy kciuki i życzymy Ci powodzenia w dalszych zmaganiach!!!

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Lekcje zawieszone do 14 kwietnia

      Drodzy Rodzice i Uczniowie! W związku z decyzją Premiera informujemy, że zajęcia w naszej szkole zostają zawieszone od 12 marca do 14 kwietnia 2020r. Od 25 marca odbywa się nauczanie zdalne.

      Proszę o zachowanie się do wszelkich zaleceń służb sanitarnych. Przypominamy : osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

     • Stypendia Marszałka Województwa Mazowieckiego dla naszych uczennic

      Dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Jaworska i Zuzanna Mieszczyńska otrzymały stypendium w projekcie: "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka" w roku szkolnym 2019/2020. 

      Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

      Serdecznie gratulujemy !!!

     • III miejsce dla naszej szkoły w konkursie "HISTORIE ZAPISANE W OBRAZIE"

       

      Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego  w Mławie zajęli III miejsce w konkursie Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”. W kategorii szkoły ponadpodstawowe „Nieznane ścieżki pamięci- mówisz Ty”  film "Narody tracąc pamięć tracą życie ".

      Filmy uczniów szczególnie doceniono za:

      • ukazanie osobistej historii Czesława Kalinowskiego, uzupełnionej przekazem rodzinnym w formie komentarza, uzupełnianego w trakcie opowieści związanych z nim obrazów archiwalnych, zdjęć z czasów wojny;
      • podjęcie interesującej formy poprzez umiejętne połączenie obrazów z narracją, która wprowadza w klimat tamtych czasów - wzmacniając doznania odbiorcy;
      • niepisany sposób przedstawienia historii miasta i okolic z czasów wojny poprzez wykorzystanie fragmentów filmu, zdjęć oraz wywiadu ze świadkiem historii mieszkańców oraz tragicznych wydarzeń pod Mławą;
      •  dobre uzupełnienie materiału, wykorzystanie monologu prezentującego wydarzenia przez narratora zewnętrznego, który pomaga widzom zrozumieć i odpowiednio zapamiętać wyczerpujące informacje i związane z nimi odczucia.
     • "Radość spod kapelusza"

      "Radość spod kapelusza" to Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej w Łomży. Wydarzenie to jest dla większości uczestników pierwszym krokiem ku karierze artystycznej, a dla języka polskiego – festiwalem. Konkurs odbył się w sobotę 29 lutego 2020 roku. 

      Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica p. Jolanty Bartczak - z klasy 1 b Olga Sobolewska.  Uczennica zdobyła zaszczytne II miejsce. To wspaniały sukces, bo konkurencja była bardzo duża.                                           

     • Konkurs o Janie Pawle II

      W związku z rokiem 2020  - rokiem Jana Pawła II zachęcamy młodzież  do wzięcia udziału w konkursie wiedzy  o życiu i działalności Jana Pawła II,  który przybliży młodemu pokoleniu  sylwetkę Papieża - Polaka. 
       
       

          

       „ŚLADAMI JANA PAWŁA II PO POLSCE”

       

      Regulamin konkursu:

      • Plastycznego: praca formatu A3,  technika wykonania dowolna
      • Literackiego: „Jak rozumiem słowo Papieża i w jaki sposób odnoszę je do życia” (esej, max. 250 słów, dobór czcionki dowolny)
      • Poetyckiego: napisanie dwóch utworów lirycznych mówiących o życiu i twórczości Jana Pawła II
      • Multimedialnego: prezentacja (min. 20 slajdów)

       

      Cel konkursu:

      • Przypomnienie życiorysu i głównych wątków dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II ze szczególnym uwzględnieniem okresu biskupstwa oraz pontyfikatu.
      • Upamiętnienie 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypada na 18 maja bieżącego roku.
      • Przedstawienie nauczania Jana Pawła II na temat wierności prawdzie, odwadze postępowania zgodnie ze swoim sumieniem, obrony wartości, ze szczególnym uwzględnieniem słów adresowanych do młodzieży.
      • Wskazanie Jana Pawła II jako wzorca osobowego i autorytetu dla młodzieży

       

      Źródła:

      • „Elementarz Jana Pawła II dla wierzącego, wątpiącego i szukającego”, teksty wybrał: Krzysztof Dybciak, Kraków 2001
      • „Śladami Jana Pawła II. 104 Pielgrzymki 1978-2005”, Marek Latasiewicz, Kraków 2005
      • Przemówienie do młodzieży wygłoszone podczas pielgrzymek do Polski
      • Inne według uznania

      Organizatorzy:

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

       

      Zasady:

      • Prace literackie, plastyczne, multimedialne składamy w terminie do 25 marca 2020 r.
      • Prace plastyczne przekazujemy nauczycielom bibliotekarzom
      • Prace multimedialne przekazujemy P. Małgorzacie Czarneckiej
      • Prace literackie przekazujemy s. Aldonie
      • Prace zostaną przekazane powołanym  komisjom

      Przystąpienie ucznia do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych  na potrzeby Organizatora Konkursu.

       

      PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

      • Administratorami danych osobowych uczestników konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
      • Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celach związanych przedmiotowo z konkursem tj. w celach związanych z organizacją, przeprowadzeniem konkursu i wręczeniem nagrody, w celu zamieszczenia listy laureatów na stronach organizatorów oraz w celu sprawozdawczości.
      • Uczestnikom przysługuje prawo dostępu do danych i ich poprawiania oraz żądania usunięcia. Administratorzy informują, że podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne dla uzyskania nagród.
      • Dane uczestników konkursu będą przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj.Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późniejszymi zmianami) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

       

      Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

      Czekają atrakcyjne nagrody!

       

     • Profilaktyka zdrowotna

      W naszej szkole pod kierunkiem nauczycieli biologii Pani Beaty Sasiak oraz Pani Lidii Jóżwik odbyła się akcja profilaktyki zdrowotnej na temat zagrożenia koronawirusem. Uczniowie zostali uświadomieni jakie są zagrożenia epidemią oraz jakie są metody walki z wirusem. Uczniowie zrobili plakaty tematyczne, które zostały wywieszone w szkole

     • Pierwsza pomoc w I LO

      Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut ważna jest szybka pomoc.

       

      Warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy i odważnie przystąpić do działania, gdy zajdzie taka potrzeba.Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać  tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych.

      Dnia 07.02.2020r.   zostały przeprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy  przez uczniów
      z 8 klasy Szkoły Podstawowej ,,Wyspianum" oraz uczniów z 1 c Liceum Ogólnokształcącego w Mławie pod czujnym okiem  nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa pani Elżbiety Kaszubskiej.

      Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać kogoś dorosłego lub karetkę i powiadomić o zdarzeniu.

      Podczas zorganizowanych spotkań klasowych dzieci mogły poczuć się, jak mali, ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia.   Dzieci pod czujnym okiem starszej młodzieży mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

     • Co łączy I Liceum Ogólnokształcące w Mławie i Hanoi?

      Projekt Instytutu Goethego „Das Bild der Anderen” („Obraz innych”), który uczniowie „Ogólniaka” realizowali ze studentami z Wietnamu zgłębiającymi znajomość języka niemieckiego w Instytucie Goethego w Hanoi, chcąc w przyszłym roku rozpocząć studia na uniwersytetach w Niemczech.

      Udział w projekcie polegał na wymianie korespondencji w języku niemieckim. Tematyka listów była różnorodna: przedstawianie kultur swoich krajów, nieporozumienia kulturowe, aktualne wydarzenia (Święto Wszystkich Świętych w Polsce, święta narodowe, Boże Narodzenie w Polsce, obchodzenie Nowego Roku, kuchnia azjatycka i polska, postanowienia noworoczne, plany na przyszłość czy WOŚP).

      Byliśmy dla siebie ciekawymi partnerami, gdyż nasze kultury, europejska i azjatycka są tak różne, tym  cenniejszym doświadczeniem było dzielenie się informacjami o różnicach między nimi, a także tradycjach narodowych.

      Wyzwaniem dla uczestników okazały się listy audio, które uczniowie nagrywali dla swoich partnerów korespondencyjnych. Uczniowie mogli sprawdzić tym samym swoją umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz dostrzec różnice w wymowie niemieckiej Europejczyków i Azjatów.

      Taka forma pracy jest wyjątkowo ciekawa dla młodzieży, przygotowuje do samodzielnej nauki, podczas której uczniowie doskonalą umiejętność pisania listów, rozumienia tekstu czytanego lub słuchanego, pracy ze słownikiem oraz utrwalania struktur gramatycznych, a motywacja jest większa, gdyż komunikacja jest autentyczna.

      Młodzież zawiera nowe znajomości, a czasami rodzą się z tego przyjaznie. Może i tym razem tak będzie, gdyż wiele osób zadeklarowało chęć utrzymywania kontaktów, a nawet wzajemnych odwiedzin w Niemczech lub w Polsce.

      Uczestnicy projektu:

      1. Julia Pinczewska, Weronika Gronowska, Monika Różańska, Kamila Cabanowska, Emilia Grzybicka – klasa IId
      2. Maja Więckowska, Dominika Rutkowska – klasa IIa
      3. Maja Jarzębska, Wiktoria Pisarkiewicz, Marysia Karpińska, Wiktoria Krużmanowska, Eliza Chmielewska, Zosia Burakowska – klasa IIf
      4. Iwona Domańska, Weronika Bagińska, Natalia Wódkiewicz, Alicja Kielanowska, Olga Szczepańska, Zuzia Domeradzka – klasa Ie
      5. Natalia Krystkiewicz – klasa Ibp
     • Promocja eTwinning w naszym liceum

      Pod kierunkiem szkolnego  ambasadora eTwinningu Pani Edyty Dobiesz 6 lutego 2020r. nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie, w czasie Święta Nauki dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych powiatu mławskiego, przeprowadzili akcję promocyjną programu eTwinning.

      Etwinerzy, uczniowie klas drugich biorący udział w projektach eTwinning opowiedzieli swoim młodszym koleżankom i  kolegom, na czym polega udział w projektach, w jakich językach realizowane są projekty w naszej szkole i jakie korzyści daje uczestnictwo. Pokazali filmik reklamowy oraz wytwory swojej pracy. Mamy nadzieję, że wśród dzisiejszych gości byli też tacy, którzy w przyszłym roku zasilą szeregi Wyspiańczyków i zechcą kontynuować naszą obecność w programie eTwinning: Erasmus+.

     • "Poznaj Wyspiańskiego"- Powiatowe Święto Szkoły

      W dniu 06.02.2020 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie odbyło się Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Poznaj Wyspiańskiego”. Koordynatorami tej uroczystości były Ewa Luks – prezesa Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie, Anna Brzozowska – opiekun Samorządu Uczniowskiego I LO w Mławie.

      W święcie nauki wzięli udział uczniowie i ich nauczyciele szkół podstawowych Mławy, Łomi, Wieczfni i Wiśniewa oraz uczniowie I LO w Mławie.

      Podczas Powiatowego Święta Nauki zostały wręczone nagrody w konkursie „Sztuka prowadzenia negocjacji”, przeprowadzona gra edukacyjna „Tajemniczy pokój” oraz zaprezentowana wirtualna wystawa „Wynalazki Leonarda da Vinci”.

      W konkursie „Sztuka prowadzenie negocjacji”, który honorowym patronatem objął Mazowiecki Kurator Oświaty wzięli udział uczniowie klas VII – VIII mławskich szkół podstawowych oraz szkół podstawowych w Łomi, Wieczfni i Wiśniewa. Mieli oni do przygotowania 5 minutowy filmik pt. „Sztuka prowadzenia negocjacji”. Mógł on być przygotowany w dowolnej konwencji a przy ocenie brana była pod uwagę treść, wykonanie i oryginalność pomysłu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Pani Maria Koźlakiewicz honorowy członek Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie.

      Jury składające się z nauczycieli I LO i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego przyznało wyróżnienie dla:

      - uczniów klasy 8b Szkoły Podstawowej w Wiśniewie wraz z opiekunem panią Joanną Baran,

      - uczniów klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie wraz z opiekunem panią Hanną Kanigowską

      Powiatowe Święto Nauki „Poznaj Wyspiańskiego” to doskonała okazja do nauki przez zabawę.

      III miejsce dla uczniów z klasy 7 Szkoły Podstawowej w Wieczfni Kościelnej wraz z opiekunem panią Wiolettą Stańczak

      II miejsce dla uczniów z klasy 8 Szkoły Podstawowej w Łomi wraz z opiekunami panią Joanną Brzozowską i panią Małgorzatą Bielską

      I miejsce dla uczniów z klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie wraz z opiekunami panią Mileną Prusik, panią Moniką Myślińską, panią Anną Zamkowską i panią Marzenę Łabanowską.

      Po części oficjalnej uczniowie rozpoczęli grę edukacyjną „Tajemniczy pokój” oraz poruszali się w wirtualnej przestrzeni „Wynalazków Leonarda da Vinci”.

      Tę część Święta Nauki przygotowali nauczyciele: Edyta Dobiesz –Jąderko, Ewa Jakubowska, Małgorzata Bielska, Jolanta Bartczak, , Małgorzata Czarnecka, Lidia Jóźwik, Beata Sasiak, Anna Wojnarowska, Sylwia Zalewska, Jakub Kowalewski wraz z uczniami I LO w Mławie.

      Cukiernia Fantazja dla uczestników przygotowała słodki przysmak Ciastko Tekli Bądarzewskiej.

     • Dzień Patrona w naszej szkole

      Dnia 29.01.2020r. społeczność naszego liceum uczciła Święto Patrona Szkoły - Stanisława Wyspiańskiego.  W hali sportowej obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez naszą młodzież pod kierunkiem Pani Marii Łukaszewskiej.

     • Pożegnanie E. Łaciaka - wieloletniego dyrektora naszej szkoły

      Dnia 24 stycznia 2020r. odbył się pogrzeb Eugeniusza Łaciaka - byłego dyrektora naszej szkoły. W pogrzebie uczestniczyli dyrektor Marek Kiełbiński, delegacja nauczycieli, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz społeczności szkolnej. Ceremonii pogrzebowej towarzyszył Sztandar I Liceum Ogólnokształcącego.

     • Poloneza czas zacząć ...

      W dniu 25.01.2020r. klasy maturalne I LO  uczestniczą w swoim najpiękniejszym balu - Studniówce.
       

      Punktualnie o godzine 19:00 w pięknie udekorowanej hali sportowej spotkali się wszyscy uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawcami, rodzicami, dyrekcją szkoły i zaproszonymi gośćmi.

      Życzymy udanej zabawy!!!

     • Pogrzeb Eugeniusza Łaciaka – emerytowanego dyrektora I LO

      Pogrzeb dyrektora Eugeniusza Łaciaka odbędzie się w piątek 24 stycznia 2020r. na cmentarzu komunalnym w Łomży na ulicy Przykoszarowej 22a o godzinie 11.

      Legendarny dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego (1972-1985) w Mławie Eugeniusz Łaciak zmarł 19 stycznia 2020 r. w Łomży. Od 1962 roku do 1989 r. w I LO w Mławie był nauczycielem łaciny, historii. Zapamiętamy go jako osobę, którą cechowały uśmiech i serdeczność. Uczniom imponował jego entuzjazm oraz radość i zaangażowanie w życie szkoły. Był to zapał wynikający z ciekawości świata i chęci jego poznawania. Postać Pana Eugeniusza Łaciaka na trwale zapisała się w dziejach naszej szkoły.

     • 28. Finał WOŚP w sztabie przy I LO w Mławie

      12 stycznia 2020 r. w hali sportowej I LO w Mławie odbędzie się 28. Finał WOŚP. W tym roku zbieramy pieniądze „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

      Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Sztab 5574, którego szefem jest Anna Brzozowska a wolontariuszami Samorząd Uczniowski przy I LO w Mławie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Dom Kultury, Mławska Hala Sportowa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, SPZOZ Mława, Ochotnicza Straż Pożarna, Stowarzyszenie „WYSPIANUM”.W realizację tego przedsięwzięcia angażujemy własne siły i środki, ale liczymy także na hojność mieszkańców Mławy. Mamy już wiele sygnałów wsparcia od Włodarzy naszego Miasta, instytucji, lokalnych przedsiębiorców, właścicieli zakładów usługowych, sklepów, hurtowni.  Akcję uświetnią występy mławskich artystów, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława, zespołów muzycznych, tanecznych, solistów z przedszkoli i szkół mławskich oraz imprezy towarzyszące np.: turniej halowej piłki nożnej, trening Taekwondo, pokaz cięcia wraku pojazdu i uwalniania poszkodowanego, pokaz pierwszej pomocy, DKMS, krwiodawstwo, badania profilaktyczne i diagnostyka niektórych schorzeń. 

      Znajdą się również atrakcje dla najmłodszych takie jak: dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa i popcorn, fotolustro, loteria zabawek, warkoczyki, marcepanowe serca WOŚP, gry i zabawy.

      Wierzymy, że Mławianie i okoliczni mieszkańcy licznie zagoszczą na finale w hali sportowej I LO i ofiarują datki na ten szczytny cel, z przekonaniem, że dar serca stanowi o naszej wartości.