• Podwójny sukces uczennicy

            Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:

            -IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024

            -XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024

            Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.

             

            Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.

            Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.

            Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!

            Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

          • Sukcesy naszych uczennic

            Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

            Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.

          • KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

            Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do  udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.

          • #StolenMemory

            W dniach 25.02 - 1.03.2024 po raz kolejny nasi uczniowie wraz ze szkołą partnerską Bad Oldesloe wzięli udział w #StolenMemory

             

            Celem projektu jest odnalezienie bliskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas wyjazdu udało nam się zobaczyć miasto Rheisberg oraz Berlin, gdzie zwiedziliśmy Instytut Pileckiego.

            W trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zapaliliśmy znicz przy pomniku zamordowanego tam Stefana ,,Grota” Roweckiego.

            Oprócz pracy nad projektem, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych zabawach integracyjnych, poznaliśmy nowych ludzi i doskonaliliśmy kompetencje językowe.

            Po długich poszukiwaniach udało nam się odnaleźć rodzinę więźnia z obozu Neuengamme, który po wyzwoleniu zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przekazania krewnym pamiątek

            Projekt koordynowany jest przez nauczycielki naszej szkoły p. Małgorzatę Bielską i Jolantę Mieszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu

          • HEJT I NIENAWIŚĆ W INTERNECIE

            29 lutego i 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła podkom. Aneta Prusik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

            Nadkomisarz przygotowała dla młodzieży zajęcia na temat "Mowa nienawiści - hejtu nie promuję", w ramach kampanii "Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności." Zajęcia cieszyły sie dużym powodzeniem. Młodzież z wielu klas z zaciekawieniem oglądała filmiki i słuchała wykładów przygotowanych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas :)

          • Amelia Borcz w kolejnym etapie olimpiady

            Amelia Borcz z kl. IIIA i jej opiekunka Pani Anna Lempek mają kolejny powód do zadowolenia. W  wyniku przeprowadzonych w Warszawie 3 lutego eliminacji uczennica zakwalifikowała się do ustnego etapu Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. 

            Uczennica świetnie wypadła w teście gramatycznym i napisała ciekawą pracę na temat:,,Chłopi Władysława Stanisława Reymonta jako inspiracja dla Hugh Welchmana i DK Welchman. Analiza intermedialna i dotarcie do przesłań obu tekstów kultury.Etap ustny 2 marca w UKSW w Warszawie. Gratulujemy  i liczymy  na sukces.

          • Arkadiusz Woźniak zwycięzcą turnieju

            Arkadiusz Woźniak, uczeń klasy 3c, wychowanek Anny Brzozowskiej, WYGRAŁ Międzyszkolny Turniej Szachowy pod hasłem „Szachy – gimnastyka umysłu”. Zawody miały miejsce w ZS Nr 4 w Mławie i zorganizowane były z okazji obchodów 100 – lecia Ekonomika. 

            To już kolejne zwycięstwo Arka, po tym jak w grudniu 2023 r. zajął I MIEJSCE w Szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora I LO. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia podczas turnieju w Płocku, gdzie będzie miał szansę godnie zaprezentować swoją szkołę i podnieść kategorię szachową.

          • Nasi absolwenci to ludzie sukcesu! - spotkanie z pisarką Joanną Wtulich

             

            ​​​​​​​

            Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Joanną Wtulich zorganizowane przez p. Karolinę Kosiewicz i p. Wioletę Dyak.  Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły,  głównie klasy humanistyczne: 1B, 2A, 3A razem z polonistkami p. Marią Łukaszewską i p. Jolantą Bartczak.

            Joanna Wtulich  związana jest z powiatem  mławskim od zawsze. Wychowała się w Stupsku,  tam pracuje i mieszka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Z zawodu polonistka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz w konkursie „Poznań Fantastyczny”.

            Podczas spotkania Pani Joanna zaprezentowała zebranym  uczniom tajniki sztuki pisarskiej, omówiła koncepcję tworzenia fabuły i kreowania bohaterów literackich. Zwróciła uwagę na elementy sztuki warsztatu literackiego, które są niezbędne do powstawania książki. Nasza absolwentka swoją przygodę z pisaniem zaczęła od udziału w warsztatach „Pasja Pisania”. Pierwsza jej  powieść to romans psychologiczny  pt. „Ćma”, następnie przyszła pora na romans  historyczny: Trylogię lwowską: „Ogień i lód”, „Światło i mrok”, „Brzask i zmierzch”. Rok 2022 to czas Sagi napoleońskiej: „Uciekinierka i ułan”, „Zdrajca i generałowa”, a w między czasie powstał kryminał ”Za kulisami”. 1 marca 2023 r. wyszła trzecia część Sagi napoleońskiej: „Skazaniec i panna”. 10 stycznia ukaże się premierowo najnowsza książka pisarki pt. „Patrząc w gwiazdy”.  

            To było niezwykle inspirujące spotkanie. Zwłaszcza miło było nam, po latach,  gościć w szkolnych murach, utalentowaną absolwentkę naszej szkoły, pisarkę, której książki można kupić w popularnych księgarniach w całym kraju. Pani Joanna chętnie obejrzała klasową kronikę oraz podzieliła się  swoimi wspomnieniami z lat szkolnych. Bez wątpienia nasi absolwenci to ludzie sukcesu! Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów pisarskich,  jednocześnie  dziękujemy za przepiękne spotkanie!

          • Sukces naszych Licealistów

            Gratulujemy uczniom naszego Liceum wygranej w konkursie poetyckim "Być Kobietą" zorganizowanym w ramach kampanii "Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 11 grudnia w Bursie Szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nasi uczniowie stanęli na podium.

            I miejsce zajął Jędrzej Zgorzelski, uczeń klasy 2B, II miejsce - Maja Prejs, uczennica klasy 3E, oraz III miejsce - Nikola Śmiecińska, uczennica klasy IB. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz opiekunek szkolnych: Elżbiety Śliwińskiej i Karoliny Kosiewicz odebrali nagrody Zwycięzców. Wręczenia nagród dokonał miedzy innymi starosta mławski Jerzy Rakowski. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze konkursu poetyckiego "Być Kobietą". Przewodnim tematem prac była przemoc wobec kobiet. Serdecznie gratulujemy Wygranym, jak również dziękujemy naszej społeczności szkolnej za włączenie się w kampanię "Biała Wstążka"!

          • Gala Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

            30 listopada 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych  Fundacji Rozwoju Systemu Eduakcji. Nasze Liceum zostało wyróżnione zgłoszeniem do finału. 

            ​​​

            Podczas uroczystej  gali wyróżnienia odbierali laureaci konkursów. Fundacja pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty, których praca i zaangażowanie w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemu edukacji w Polsce Nasza szkoła została nominowana za projekt #StolenMemory.

            Wśród finalistów.w naszej kategorii „wyrównywnanie szans” była Politechnika Gdańska, ktora wygrała projektem Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism. Obecnośc naszego Liceum w takim gronie to ogromny zaszczyt i uznanie dla pracy naszych uczniów Specjalne podziękowania i gratulacje dla opiekunów Sorek Małgorzaty Bielskiej i Jolanty Mieszanek i dyrektora Marka Kiełbińskiego.

          • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

            W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

             

            Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

            Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

            Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

            Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

            Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

            W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

            Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

          • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

            3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

          • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

            26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

            Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

            Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

            Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

             

          • "Matematyka w obiektywie"

            Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

            Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

          • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

            Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

            Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

            Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

            Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

            Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

             

            Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

            Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

             

            Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

            Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

            Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

            Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

             

          • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

            Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

                 Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

            W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

          • Innowacyjna historia w ILO

            W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji  "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.

            Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.

        • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

        • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
          1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

      • Motto

      • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

    • Aktualności

          • Podwójny sukces uczennicy

            Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:

            -IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024

            -XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024

            Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.

             

            Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.

            Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.

            Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!

            Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

          • Sukcesy naszych uczennic

            Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

            Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.

          • KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

            Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do  udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.

          • #StolenMemory

            W dniach 25.02 - 1.03.2024 po raz kolejny nasi uczniowie wraz ze szkołą partnerską Bad Oldesloe wzięli udział w #StolenMemory

             

            Celem projektu jest odnalezienie bliskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas wyjazdu udało nam się zobaczyć miasto Rheisberg oraz Berlin, gdzie zwiedziliśmy Instytut Pileckiego.

            W trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zapaliliśmy znicz przy pomniku zamordowanego tam Stefana ,,Grota” Roweckiego.

            Oprócz pracy nad projektem, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych zabawach integracyjnych, poznaliśmy nowych ludzi i doskonaliliśmy kompetencje językowe.

            Po długich poszukiwaniach udało nam się odnaleźć rodzinę więźnia z obozu Neuengamme, który po wyzwoleniu zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przekazania krewnym pamiątek

            Projekt koordynowany jest przez nauczycielki naszej szkoły p. Małgorzatę Bielską i Jolantę Mieszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu

          • HEJT I NIENAWIŚĆ W INTERNECIE

            29 lutego i 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła podkom. Aneta Prusik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

            Nadkomisarz przygotowała dla młodzieży zajęcia na temat "Mowa nienawiści - hejtu nie promuję", w ramach kampanii "Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności." Zajęcia cieszyły sie dużym powodzeniem. Młodzież z wielu klas z zaciekawieniem oglądała filmiki i słuchała wykładów przygotowanych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas :)

          • Amelia Borcz w kolejnym etapie olimpiady

            Amelia Borcz z kl. IIIA i jej opiekunka Pani Anna Lempek mają kolejny powód do zadowolenia. W  wyniku przeprowadzonych w Warszawie 3 lutego eliminacji uczennica zakwalifikowała się do ustnego etapu Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. 

            Uczennica świetnie wypadła w teście gramatycznym i napisała ciekawą pracę na temat:,,Chłopi Władysława Stanisława Reymonta jako inspiracja dla Hugh Welchmana i DK Welchman. Analiza intermedialna i dotarcie do przesłań obu tekstów kultury.Etap ustny 2 marca w UKSW w Warszawie. Gratulujemy  i liczymy  na sukces.

          • Arkadiusz Woźniak zwycięzcą turnieju

            Arkadiusz Woźniak, uczeń klasy 3c, wychowanek Anny Brzozowskiej, WYGRAŁ Międzyszkolny Turniej Szachowy pod hasłem „Szachy – gimnastyka umysłu”. Zawody miały miejsce w ZS Nr 4 w Mławie i zorganizowane były z okazji obchodów 100 – lecia Ekonomika. 

            To już kolejne zwycięstwo Arka, po tym jak w grudniu 2023 r. zajął I MIEJSCE w Szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora I LO. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia podczas turnieju w Płocku, gdzie będzie miał szansę godnie zaprezentować swoją szkołę i podnieść kategorię szachową.

          • Nasi absolwenci to ludzie sukcesu! - spotkanie z pisarką Joanną Wtulich

             

            ​​​​​​​

            Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Joanną Wtulich zorganizowane przez p. Karolinę Kosiewicz i p. Wioletę Dyak.  Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły,  głównie klasy humanistyczne: 1B, 2A, 3A razem z polonistkami p. Marią Łukaszewską i p. Jolantą Bartczak.

            Joanna Wtulich  związana jest z powiatem  mławskim od zawsze. Wychowała się w Stupsku,  tam pracuje i mieszka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Z zawodu polonistka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz w konkursie „Poznań Fantastyczny”.

            Podczas spotkania Pani Joanna zaprezentowała zebranym  uczniom tajniki sztuki pisarskiej, omówiła koncepcję tworzenia fabuły i kreowania bohaterów literackich. Zwróciła uwagę na elementy sztuki warsztatu literackiego, które są niezbędne do powstawania książki. Nasza absolwentka swoją przygodę z pisaniem zaczęła od udziału w warsztatach „Pasja Pisania”. Pierwsza jej  powieść to romans psychologiczny  pt. „Ćma”, następnie przyszła pora na romans  historyczny: Trylogię lwowską: „Ogień i lód”, „Światło i mrok”, „Brzask i zmierzch”. Rok 2022 to czas Sagi napoleońskiej: „Uciekinierka i ułan”, „Zdrajca i generałowa”, a w między czasie powstał kryminał ”Za kulisami”. 1 marca 2023 r. wyszła trzecia część Sagi napoleońskiej: „Skazaniec i panna”. 10 stycznia ukaże się premierowo najnowsza książka pisarki pt. „Patrząc w gwiazdy”.  

            To było niezwykle inspirujące spotkanie. Zwłaszcza miło było nam, po latach,  gościć w szkolnych murach, utalentowaną absolwentkę naszej szkoły, pisarkę, której książki można kupić w popularnych księgarniach w całym kraju. Pani Joanna chętnie obejrzała klasową kronikę oraz podzieliła się  swoimi wspomnieniami z lat szkolnych. Bez wątpienia nasi absolwenci to ludzie sukcesu! Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów pisarskich,  jednocześnie  dziękujemy za przepiękne spotkanie!

          • Sukces naszych Licealistów

            Gratulujemy uczniom naszego Liceum wygranej w konkursie poetyckim "Być Kobietą" zorganizowanym w ramach kampanii "Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 11 grudnia w Bursie Szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nasi uczniowie stanęli na podium.

            I miejsce zajął Jędrzej Zgorzelski, uczeń klasy 2B, II miejsce - Maja Prejs, uczennica klasy 3E, oraz III miejsce - Nikola Śmiecińska, uczennica klasy IB. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz opiekunek szkolnych: Elżbiety Śliwińskiej i Karoliny Kosiewicz odebrali nagrody Zwycięzców. Wręczenia nagród dokonał miedzy innymi starosta mławski Jerzy Rakowski. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze konkursu poetyckiego "Być Kobietą". Przewodnim tematem prac była przemoc wobec kobiet. Serdecznie gratulujemy Wygranym, jak również dziękujemy naszej społeczności szkolnej za włączenie się w kampanię "Biała Wstążka"!

          • Gala Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

            30 listopada 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych  Fundacji Rozwoju Systemu Eduakcji. Nasze Liceum zostało wyróżnione zgłoszeniem do finału. 

            ​​​

            Podczas uroczystej  gali wyróżnienia odbierali laureaci konkursów. Fundacja pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty, których praca i zaangażowanie w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemu edukacji w Polsce Nasza szkoła została nominowana za projekt #StolenMemory.

            Wśród finalistów.w naszej kategorii „wyrównywnanie szans” była Politechnika Gdańska, ktora wygrała projektem Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism. Obecnośc naszego Liceum w takim gronie to ogromny zaszczyt i uznanie dla pracy naszych uczniów Specjalne podziękowania i gratulacje dla opiekunów Sorek Małgorzaty Bielskiej i Jolanty Mieszanek i dyrektora Marka Kiełbińskiego.

          • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

            W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

             

            Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

            Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

            Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

            Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

            Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

            W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

            Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

          • Nominacja dla naszej szkoły do nagrody EDUinspiracje 2023

            Z ogromną przyjemnością informujemy o przyznaniu nominacji do nagrody EDUinspiracje 2023 za realizację projektu #StolenMemory. 

            Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów. Konkurs realizowany jest pod hasłem "Pasja działania". 

            Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się już 30 listopada 2023 r. w Warszawie. Projekt koordynują p. Małgorzata Bielska i  p. Jolanta Mieszanek. 

            Lista nominowanych znajduje się pod linkiem:

          • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

            3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

          • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

            26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

            Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

            Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

            Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

             

          • "Matematyka w obiektywie"

            Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

            Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

          • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

            Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

            Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

            Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

            Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

            Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

             

            Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

            Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

             

            Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

            Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

            Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

            Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

             

          • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

            Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

                 Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

            W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

          • Innowacyjna historia w ILO

            W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji  "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.

            Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.