• Postprawda i dezinformacja w sieci

    • Młodych ludzi współcześnie nurtują problemy  dezinformacji, fake newsów czyli nieprawda w sieci.  Bardzo interesujące w tej materii były warsztaty prof. Jacka Pyżalskiego, który w oparciu o  wyniki najnowszych badań ySkills ocenił  kompetencje młodych ludzi, potrzebne dla nich w radzeniu sobie z kłamstwem online.z badan wynika, że bardzo mało osób potrafi sprawdzić, czy informacja znaleziona online jest prawdziwa .

     Podczas  warsztatów profesora uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak edukacja medialna może rozwijać umiejętności przydatne w radzeniu sobie uczniów z nieprawdą w internecie.

     Głównym postulatem zebranych było zachęcanie młodzieży aby nie „kupowali” nieprawdy, nie upowszechniali i sami nie tworzyli jej w internecie. Prof. Pyżalski wyjaśnił, kiedy powinniśmy  wzmóc naszą czujność podczas poszukiwania wiadomości w sieci.

     Prof. Pyzalski:"Gdy widzisz jakąś informację, która wzbudza w tobie duże emocje, wtedy jest największe ryzyko, że przestaniesz myśleć i coś upowszechnisz albo przyjmiesz w całości, nie sprawdzając tego". Wnioski końcowe tej dyskusji można opisać w kilku rekomendacjach:

     - zawsze powinniśmy zweryfikować żródło informacji;

     - starać się sprawdzać autorów i ch wiarygodność w danej dziedzinie wiedzy;

     - dane treści szukać w wielu źródłach i je wzajemnie konfrontować;

     - zwrócić uwagę na jerzyk i argumenty (im więcej emocji tym bardziej podejrzany przekaz).

     Konferencja OSE odbyła się 13 września 2022r.

     Marek Kiełbiński