• Kinga Ryska potrójną Stypendystką

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Kinga Ryska, uczennica kl. 2C otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów  w roku szkolnym 2021/2022. Kinga uzyskała najwyższą średnią ocen 6,0 oraz zdobyła I miejsce w  Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego "Grammatik-Rektion der Verben/rekcja czasownika" w roku szkolnym 2020/2021 Tym samym, Kinga znalazła się w gronie najzdolniejszych uczniów z całej Polski.

      Za wybitne osiągnięcia edukacyjne oraz uzyskanie największej liczby punktów z rejonu ciechanowskiego w procesie rekrutacji do projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” uczennica ta po raz kolejny otrzymała  także Stypendium  Marszałka Województwa Mazowieckiego. Realizować będzie projekt edukacyjny, który ma na celu rozwijanie zainteresowań nauką języków obcych nowożytnych (języka angielskiego i niemieckiego) oraz pogłębianie wiedzy zdobytej z tego zakresu.

      Kolejnym sukcesem naszej uzdolnionej uczennicy jest uzyskanie Stypendium Burmistrza Miasta Mława. Stypendia są indywidualnym wyróżnieniem dla uczniów, których zainteresowania wykraczają poza program szkolny oraz mogą poszczycić się wysokimi osiągnięciami naukowymi.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy Kindze kolejnych sukcesów, rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań.

     • Dzień Patrona w naszej szkole

      19 stycznia świętowaliśmy Dzień Patrona ILO - Stanisława Wyspiańskiego. Jest to niezwykle ważne święto kultywowane w naszej szkole od wielu lat. Corocznie uczniowie pod opieką nauczycieli organizują symboliczne apele aby osoby zaangażowane w życie naszego Liceum mogły lepiej poznać patrona Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku część artystyczną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego przygotowali nauczyciele: Pani Anna Brzozowska, Pani Magdalena Prejs-Zadrowska i Pani Sylwia Zalewska wraz z uczniami z klas: 1C, 1A, 1B, 3C, 3B, 3Ap, 3Cp. Dodatkowo wystąpili: gościnnie absolwent naszej szkoły Kacper Czeczot oraz zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Natalia Krystkiewicz. Za nagłośnienie odpowiadali jak zwykle niezawodni chłopcy z klasy 3Bp. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów!

     • BIAŁA WSTĄŻKA- STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

      W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, młodzież z naszego Liceum wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufundował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostały wywieszone w Miejskim Domu Kultury.

      Pierwsze miejsce zajęła praca Darii Tańskiej z klasy 2c! Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Poniżej wygrana praca oraz zdjęcie wszystkich uczniów, którzy złożyli swoje prace konkursowe z Dyrekcją ILO, Panią Elżbietą Śliwińską (pedagog ILO) i panią Dagmarą Owsianką (przedstawiciel MOPS).

     • Świąteczne życzenia

      Serdeczne życzenia najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,przepełnionych zapachem choinki i świątecznych potraw, obfitujących w radość, śpiew kolęd, prezenty, miłość oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku zdrowia, wiary i nadziei całej naszej szkolnej społeczności życzą Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły.

     • Święto ciągu Fibonacciego

      Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie obchodzili Święto Ciągu Fibonacciego.
      Dzień Fibonacciego obchodzony jest każdego roku 23 listopada z prostego powodu. Zapisując datę w systemie amerykańskim - najpierw miesiąc, potem dzień - otrzymujemy początek ciągu Fibonacciego.


      Fibonacci jest autorem specjalnego ciągu, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Przy założeniu, że ciąg rozpoczynają liczby 0 oraz 1 wygląda on następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Zagadkę wszechświata wyjaśnia złota liczba φ (FI) w przybliżeniu 1,61804. Złoty podział to stosunek jednego elementu ciągu do elementu go poprzedzającego. Im większe wybierzemy elementy, tym większą uzyskamy dokładność. Uczniowie dokonywali pomiarów własnego ciała aby przekonać się, o złotym podziale na własnym ciele. Podczas lekcji matematyki młodzież obejrzała film, który uzmysłowił im, że złota liczba bardzo często pojawia się w naszej codzienności. Pierwszym przykładem są rośliny i muszle, których kształt układa się zgodnie z przebiegiem tzw. Spirali Fibonacciego. Dzięki aplikacji 3D Measure  sprawdzili, kto z nich jest witruwiańskim człowiekiem oraz mogli zauważyć zależności między kątem środkowym i wpisanym.

      Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielek Anny Brzozowskiej i Ewy Luks.

      Film „Matematyka w człowieku witruwiańskim” https://www.youtube.com/watch?v=aMsaFP3kgqQ

      Aplikacja umożliwiająca sprawdzenie, czy jesteś witruwiańskim człowiekiem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.potatotree.on3dcamerameasure
      Film „Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja” https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg

     • Spotkanie z mławskimi strażakami

      W czwartek 9 grudnia 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, w klasie 3AP gościli pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Zapoznali Oni uczniów z zasadami bezpieczeństwa pożarniczego, uczyli, w jaki sposób zachować się w sytuacjach kryzysowych, przedstawili zasady działalności struktur organów straży pożarnej w naszym kraju oraz odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie mieli możliwość, choć przez chwilę wejścia w rolę ratownika i zaprezentowania się w odzieży strażackiej. 

      Zrozumieliśmy, jak ważnym i wymagającym zawodem w społeczeństwie jest zawód strażaka, wiążący się z ogromnym wysiłkiem, zarówno psychicznym jak i fizycznym. Mimo wszelkich trudności daje on ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Być może w przyszłości ktoś z nas zostanie?

     • Olimpiada statystyczna w naszej szkole

      W dniu 08.12.2021 r. dwie uczennice naszej szkoły przystąpiły do Zawodów Okręgowych VI edycji Olimpiady Statystycznej. Julia Epa z klasy 2B i Natalia Krystkiewicz z 3Bp zmagały się z rozwiązaniem zadań w teście on-line. Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Uczennice są podopiecznymi nauczycielek Anny Brzozowskiej i Anny Wojnarowskiej.

      Lista osób zakwalifikowanych do etapu centralnego zostanie opublikowana 21.12.2021 r. Trzymamy kciuki!

     • Projekt STEM w I LO

      W dniu 06.12.2021 r. zdolni uczniowie klas 2B, 2C, 3Cp, 3Bp wzięli udział w 3 edycji Projektu Edukacyjnego STEM Politechniki Warszawskiej Science, Technology, Engineering, Mathematics 2021/2022. W ramach tego projektu uczestnicy zmagali się z zadaniami konkursowymi z fizyki, matematyki i informatyki o różnym stopniu trudności. Kwalifikacja do kolejnych etapów zapewnia warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej lub pracowników Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów w Warszawie. Jest o co walczyć!

      Tytuł Laureata uprawnia do przyjęcia na studia bez postępowania kwalifikacyjnego opartego na wynikach egzaminu maturalnego  na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz na Wydziale Elektrycznym.  Laureaci i Wyróżnieni Finaliści mogą aplikować na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydziale Elektrycznym z wyłączeniem kierunków: Cyberbezpieczeństwo, Informatyka oraz Informatyka Stosowana.

      Uczniów do konkursu przygotowali:

      Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki,

      Piotr Grzegorowski – nauczyciel fizyki,

      Ewa Jakubowska  - nauczyciel informatyki,

      Jakub Kowalewski -nauczyciel informatyki,

      Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

     • MIKOŁAJKI - 6 grudnia 2021

       

      Dzisiaj w naszej szkole zawitał nie kto inny jak Święty Mikołaj! Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dostali słodkie upominki. Usłyszeliśmy piękne wykonanie kolęd w wielu klasach a także zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na hali gimnastycznej.

     • Andrzejek czar – matematyczne wróżby andrzejkowe

      Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielkami Anną Brzozowską i Ewą Katarzyną Luks postanowili ćwiczyć umiejętności matematyczne wykorzystując do tego czas andrzejkowych wróżb. Przypomnieli sobie cechy podzielności, własności liczb, prawa działań przy okazji sprawdzania MOCY IMIENIA. Przy pomocy TAJEMNYCH WZORÓW Z AL KATHARU łatwo obliczali daty wszystkich swoich pechowych dni. Wykonując działania na liczbach wymiernych i niewymiernych znajdowali swój INTERPUNKCYJNY ZNAK – WSKAŹNIK.  Odkrywali jacy naprawdę są. Porównując liczby w wróżbie z kartami odczytywali swój PRZYCHYLNY ZNAK ZODIAKU. Odkrywali CECHY SWOJEJ OSOBOWOŚCI znajdując LICZBĘ ASTROLOGICZNĄ poprzez wykonywanie działań na liczbach parzystych, nieparzystych i pierwszych.

      To była dobra zabawa, a przy okazji świetna powtórka z działań w zbiorze liczb rzeczywistych.

     • Uczniowie I LO poznają Polskę

      2 grudnia młodzież naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Warszwy w  ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".  Projekt wycieczki przygotowany przez nauczycieli uzyskał akceptację, dzięki której uczniowie mieli okazję zwiedzić stolicę. Poznając nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe zwiedziliśmy  Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, uczestnicząc w lekcji "Świat mitów" oraz "Muzealne przeboje".

       

      Burzliwą historię stolicy z najpiękniejszymi i najbardziej tragicznymi momentami przekazali nam dwaj przewodnicy Bracia Warszawiacy.

       

     • III miejsce dla reprezentacji I LO

      24 listopada 2021 r. Polski Czerwony Krzyż - oddział rejonowy w Ciechanowie, w związku z realizacją projektu pod nazwą: „Młodzieżowy Ratownik PCK”, przeprowadził zawody Zespołów Ratowniczych PCK. Młodzież zmierzyła się z testem dotyczącym tematyki: policji, straży pożarnej, pierwszej pomocy oraz z częścią praktyczną na fantomach. Reprezentacja I LO w Mławie w składzie Maja Bielak, Jan Pawłowski, Julia Wronka, Sylwia Modzelewska Julia Szprengiel zdobyła III miejsce

     • BIAŁA WSTĄŻKA - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

      Podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, uczniowie naszego Liceum we współpracy z mławską Policją oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizowali kampanię informacyjną na ulicach miasta (26 listopada 2021r,). Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

      Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

      Z okazji tego dnia młodzież wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufunduje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostaną wywieszone w Miejskim Domu Kultury. Poniżej załączamy prace uczniów.

      Bardzo dziękujemy wolontariuszom oraz opiekunom Pani Elżbiecie Śliwińskiej i Pani Annie Rychlickiej za zaangażowanie w organizację kampanii. Ogromne podziękowania kierujemy również do Mławskiej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej!

     • Zbiórka karmy

      Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali 20 listopada 2021r. zbiórkę karmy dla Zalewski Patrol. Udało nam się zebrać aż 112.84kg karmy!

      Klasą, która przyniosła najwięcej karmy jest klasa 1e (wychowawca Pani Edyta Dobiesz-Jąderko)! Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów i wolontariuszy oraz Pani Elżbiecie Śliwińskiej za pomoc w organizacji! Gratulujemy wygranej klasie 1e! Mamy nadzieję, że wasze zaangażowanie będzie równie duże w kolejnych akcjach!

     • Matematyczne origami w naszej szkole.

      Święto miłośników składania papieru - Światowe Dni Origami, trwają od rocznicy urodzin Lillian Oppenheimer 24 października (założycielki pierwszej grupy Origami w Stanach Zjednoczonych i współzałożycielki analogicznej grupy w Wielkiej Brytanii) do 11 listopada Dnia Origami obchodzonego w Japonii. Origami to sztuka, która może być z powodzeniem wykorzystana w nauce matematyki. Dzięki kwadratowej kartce papieru możemy poznać podstawy geometrii i przekonać się, że z kwadratu mogą powstać inne figury, takie jak prostokąt czy trójkąt.

      Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego składania tylko pojedynczego kwadratowego arkusza papieru jest origami modułowe. Modele modułowe składają się z wielu brył geometrycznych o wysokiej symetrii. Każdy moduł wykonywany jest z osobnej kartki papieru. Origami modułowe umożliwia wykonanie przestrzennych figur, zwierząt czy przedmiotów o dowolnych kształtach.

      I miejsce –       Daria Błachowiak z klasy 2B za pracę „Łabędź”

      Patryk Rzepkowski z klasy 2B za pracę „Smok”

      II miejsce –      Zuzanna Brzezińska z klasy 1D za pracę „Bryła”

      Bartosz Zalewski z klasy 1C za pracę „Bryła”

      Adam Kwestorowski z klasy 2B za pracę „Motyl”

      III miejsce –     Kornelia Lewandowska z klasy 1D za pracę „Bryła”

      Arkadiusz Woźniak z klasy 1C za pracę „Bryła”

      Zuzanna Olszewska z klasy 1A za pracę „Bryła”

      WYRÓŻNIENIA -           Aleksandra Ogrodzińska z klasy 1A

                                                Karol Łazicki z klasy 2B

                                                Wiktoria Pawlicka z klasy 1D

                                                Aleksandra Wójciak z klasy 3f

                                                Zuzanna Dumińska z klasy 2A

     • Święto Niepodległości w naszej szkole

      10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość podzielona była na dwie części. Pierwszą z nich stanowiła uroczysta akademia z udziałem Pocztu Sztandarowego, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną. W dalszej części mogliśmy usłyszeć piękne recytacje wierszy oraz pieśni patriotycznych, a także wykonanie tańca narodowego - poloneza. 

      Druga część przebiegała w swobodniejszej konwencji. Mogliśmy usłyszeć uczennice i uczniów, wykonujących pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne. Uroczystość zakończyła się życzeniami z okazji narodowego święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przygotowali program uroczystości:, Pani Jolancie Kordulewskiej,  Pani Marii Łukaszewskiej oraz  Pani Agnieszce Rymarz.

     • E-konferencja z udziałem młodzieży I LO w Mławie - „Weltgerechtshof der Kinder und Jugendlichen“

      Uczniowie naszej szkoły pracowali w zeszłym roku szkolnym nad projektem „Weltgerechtshof der Kinder und Jugendlichen“ wraz  z uczniami Paul-Pfinzing-Gymnasium w Hersbruck (Niemcy) i Handelsakademie w Mödling (Austria).

      Głównym celem współpracy było stworzenie wizji Światowego Trybunału Sprawiedliwości Dzieci i Młodzieży. Do projektu zostali zaproszeni  przez organizatorów - Teatr Narodowy i Teatr Lalek w Norymberdze - uczniowie z całego świata. Niesprawiedliwości, z którymi młodzież spotyka się na co dzień, dyskusje na temat zmiany sposobu myślenia przez młodych ludzi to zadania projektu, które realizowane były w bardzo różny sposób. Organizatorom zależało na uzmysłowieniu uczestnikom skutków niesprawiedliwego traktowania innych, uwrażliwieniu  na krzywdę i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Uczestnicy mieli się poznać podczas konferencji w październiku w  Norymberdze. Jednak  z powodu pandemii  została ona  przełożona na maj 2022 r.

      Podsumowanie współpracy nastąpiło podczas konferencji online. Młodzież przedstawiała rezultaty swojej pracy oraz pracowała nad tworzeniem znaków sprawiedliwości.

      Efekty współpracy można obejrzeć w wirtualnym Trybunale Sprawiedliwości:

      https://www.artsteps.com/view/60ed603364817168d4123229

     • Wyróżnienie dla Julii Wojdowskiej

      29 października w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się Mazowiecki Konkurs Recytatorski Poezji C. K. Norwida  zorganizowany w ramach realizacji projektu „ROK 2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA NA MAZOWSZU”. Honorowym Patronatem wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Konkurs składał się z dwóch etapów. W drugim etapie wyłonieni podczas wcześniejszych eliminacji w Warszawie i Opinogórze uczestnicy zaprezentowali interpretację wybranego wiersza przed członkami jury. Uczennica kl. 3ep Julia Wojdowska pod opieką Jolanty Bartczak otrzymała wyróżnienie, recytując wiersz pt. ,,Aerumnarum plenus”. Gratulujemy!

     • Nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "Europäisches Kulturerbe - virtuell und doch hautnah"

      Projekt „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah“  był przedsięwzięciem realizowanym w roku 2020/ 2021 w języku niemieckim i angielskim przez grupę 30 uczniów/ uczennic I LO w Mławie pod opieką nauczyciela germanisty (Edyta Dobiesz-Jąderko) i anglisty (Jolanta Mieszanek).

      Projekt miał na celu wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Europy (krajów partnerskich) oraz utrwalenie jej w formie wirtualnego muzeum. Założeniem współpracy było podniesienie świadomości wspólnoty dziedzictwa kulturowego Europy przez uczniów z Polski (Mława), Niemiec (Hersbruck), Belgii (Opwijk) i Austrii (Mödling). Wybrane dziedziny, nad którymi pracowała młodzież to: architektura – znane zabytki jako dziedzictwo minionych pokoleń – wyrazem kunsztu polskich architektów; sztuka – obrazy wybitnych polskich malarzy – inspiracją dla młodzieży; muzea regionalne – opowiadające historię miasta i regionu; tradycje kulinarne – tradycyjne polskie potrawy; muzyka dawniej i dziś – jak zmieniały się gusta muzyczne przez pokolenia; formy zamieszkiwania – typowe dla miasta i regionu oraz system szkolnictwa ( w tym sytuacja w szkołach w czasie pandemii covid -19). Użycie dwóch języków spowodowane było udziałem w projekcie młodzieży niemieckiej i austriackiej, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym, a jednym z celów współpracy było pogłębianie znajomości języka obcego.

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Kolejne pamiątki wróciły do rodziny

      7 maja w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej w Bad Oldesloe przekazali pamiątki po byłym więźniu obozu koncentracyjnego w Neuengamme, Panu Stefanie Drozdowskim na ręce jego siostrzeńca, Pana Andrzeja Kijory.

      Pan Stefan Drozdowski (dentysta z Lubawy) został aresztowany w 1940 r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. W 1945 roku zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Po przybyciu do obozu zabrano mu osobiste przedmioty: obrączkę, zegarek kieszonkowy i pióro. Podobnie jak inne rzeczy osobiste więźniów, przedmioty Stefana Drozdowskiego trafiły po wojnie do Arolsen Archives. Dzięki poszukiwaniom młodych ludzi z obu szkół dzisiaj było możliwe przekazanie pamiątek krewnym Stefana Drozdowskiego.

       

      To już kolejne rzeczy osobiste, które zostały znalezione w Archiwach przez uczennice i uczniów obu szkół i przekazane rodzinom byłych więźniów obozów. Szkoły współpracują w ramach kampanii #StolenMemory – wspólnego projektu edukacyjnego #PNWM i Arolsen Archives.

      To była dla młodzieży żywa lekcja historii. Dziękujemy Panu Andrzejowi Kijorze za osobiste, choć bardzo bolesne wspomnienia, które są nie tylko częścią historii jego rodziny, ale także ważnym elementem naszej wspólnej przeszłości, którą musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

      Dzisiejsze przekazanie pamiątek po jego wujku było dla nas wszystkich momentem głębokiej refleksji i zadumy. Jesteśmy wdzięczni, że możemy podtrzymywać pamięć o tych, którzy przeszli przez tak ciężkie chwile, i cieszymy się, że mogliśmy uczcić ich pamięć.

      Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu naszych uczniów: Bartosza Dzięgielewskiego, Michała Walencika, Jakuba Gołębiowskiego, Amelii Borcz oraz Mateusza Dąbrowskiego.

      Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Radzie Rodziców przy I LO oraz wszystkim za obecność i wsparcie w pielęgnowaniu pamięci historycznej!

     • Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej

      W dniach 21-26 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły oraz Kurfȕrst-Balduin Gymnasium w Mȕnstermaifeld uczestniczyła w wyjątkowej wymianie szkolnej, której celem było pogłębianie wzajemnego zrozumienia oraz eksploracja historii i kultury obu krajów. Podczas intensywnego programu wizyty, młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, pod opieką nauczycieli i przewodników.

      Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania naszej szkoły, gdzie uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach oraz wymianie doświadczeń z rówieśnikami z innego kraju. Młodzież uczestniczyła w lekcjach j. angielskiego, niemieckiego oraz chemii, gdzie wspólnie wykonywała doświadczenia i eksperymenty. Ten pierwszy kontakt z życiem szkolnym w obcym kraju okazał się niezwykle inspirujący dla wszystkich uczestników.

      Następnie młodzież miała okazję spotkać się z prezydentem Gdańska, gdzie miała możliwość dyskusji na temat współpracy międzynarodowej oraz poznania historii i kultury tego miasta. Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było głębokim wglądem w dramatyczne wydarzenia minionego wieku.

      Podczas dalszej części wizyty, uczestnicy odwiedzili Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, gdzie poznali bogactwo historii regionu i jego dziedzictwo kulturowe. Uczestnictwo w warsztatach artystycznych pozwoliło młodym ludziom wyrazić swoją kreatywność i zrozumienie historii poprzez sztukę.

      Wizyta w Warszawie była prawdziwym szlakiem po historii Polski. Zwiedzanie Muzeum POLIN, Pawiaka oraz getta warszawskiego pozwoliło uczestnikom na głębsze zrozumienie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i holokaustu oraz docenienie siły przetrwania i pamięci.

      Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej nie tylko umożliwiła uczestnikom pogłębienie wiedzy historycznej i kulturowej, ale także promowała wzajemne zrozumienie, szacunek i przyjaźń między młodymi ludźmi z obu krajów. Tego typu inicjatywy są kluczowe dla budowania mostów między narodami i promowania pokoju i współpracy na arenie międzynarodowej.

      Już wkrótce wyjeżdżamy do naszych koleżanek i koegów z Niemiec. 

     • POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI

      Społeczność Szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego
      w Mławie oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej ma zaszczyt zaprosić na Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r., które odbędzie się  05 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. S. Wyspiańskiego 1 w Mławie. 

      Podczas tej uroczystości zostaną przeprowadzone warsztaty,  wielkoformatowe gry edukacyjne z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wręczone nagrody laureatom powiatowych konkursów:

      - „Geometria w obiektywie” – konkurs matematyczno - fotograficzny,

      - „Widziane w Mławie” – konkurs fotograficzny,

      - „Matematyka z Grzepskim” – kahoot – konkurs wiedzy,

      -  Lapbook „Patron  Roku 2024  - Stanisław Grzepski” – konkurs na pracę w formie lapbooka.

      Święto Nauki adresowane jest do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego, którzy wezmą udział w wyżej wymienionych konkursach.

      Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się
      z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r.
       to doskonała okazja do nauki przez zabawę.

      Prosimy o potwierdzenie udziału wraz z informacją o ilości uczestników na adres: lo1mlawa@poczta.fm lub telefonicznie 23 654 37 15 do 20.05. 2024 r.

      Zapraszamy

     • Podwójny sukces uczennicy

      Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:

      -IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024

      -XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024

      Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.

       

      Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.

      Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!

      Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

     • Sukcesy naszych uczennic

      Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

      Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.

     • KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

      Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do  udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.

     • #StolenMemory

      W dniach 25.02 - 1.03.2024 po raz kolejny nasi uczniowie wraz ze szkołą partnerską Bad Oldesloe wzięli udział w #StolenMemory

       

      Celem projektu jest odnalezienie bliskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas wyjazdu udało nam się zobaczyć miasto Rheisberg oraz Berlin, gdzie zwiedziliśmy Instytut Pileckiego.

      W trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zapaliliśmy znicz przy pomniku zamordowanego tam Stefana ,,Grota” Roweckiego.

      Oprócz pracy nad projektem, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych zabawach integracyjnych, poznaliśmy nowych ludzi i doskonaliliśmy kompetencje językowe.

      Po długich poszukiwaniach udało nam się odnaleźć rodzinę więźnia z obozu Neuengamme, który po wyzwoleniu zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przekazania krewnym pamiątek

      Projekt koordynowany jest przez nauczycielki naszej szkoły p. Małgorzatę Bielską i Jolantę Mieszanek.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu

     • HEJT I NIENAWIŚĆ W INTERNECIE

      29 lutego i 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła podkom. Aneta Prusik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

      Nadkomisarz przygotowała dla młodzieży zajęcia na temat "Mowa nienawiści - hejtu nie promuję", w ramach kampanii "Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności." Zajęcia cieszyły sie dużym powodzeniem. Młodzież z wielu klas z zaciekawieniem oglądała filmiki i słuchała wykładów przygotowanych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas :)

     • Amelia Borcz w kolejnym etapie olimpiady

      Amelia Borcz z kl. IIIA i jej opiekunka Pani Anna Lempek mają kolejny powód do zadowolenia. W  wyniku przeprowadzonych w Warszawie 3 lutego eliminacji uczennica zakwalifikowała się do ustnego etapu Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. 

      Uczennica świetnie wypadła w teście gramatycznym i napisała ciekawą pracę na temat:,,Chłopi Władysława Stanisława Reymonta jako inspiracja dla Hugh Welchmana i DK Welchman. Analiza intermedialna i dotarcie do przesłań obu tekstów kultury.Etap ustny 2 marca w UKSW w Warszawie. Gratulujemy  i liczymy  na sukces.

     • Arkadiusz Woźniak zwycięzcą turnieju

      Arkadiusz Woźniak, uczeń klasy 3c, wychowanek Anny Brzozowskiej, WYGRAŁ Międzyszkolny Turniej Szachowy pod hasłem „Szachy – gimnastyka umysłu”. Zawody miały miejsce w ZS Nr 4 w Mławie i zorganizowane były z okazji obchodów 100 – lecia Ekonomika. 

      To już kolejne zwycięstwo Arka, po tym jak w grudniu 2023 r. zajął I MIEJSCE w Szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora I LO. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia podczas turnieju w Płocku, gdzie będzie miał szansę godnie zaprezentować swoją szkołę i podnieść kategorię szachową.

     • Nasi absolwenci to ludzie sukcesu! - spotkanie z pisarką Joanną Wtulich

       

      ​​​​​​​

      Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Joanną Wtulich zorganizowane przez p. Karolinę Kosiewicz i p. Wioletę Dyak.  Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły,  głównie klasy humanistyczne: 1B, 2A, 3A razem z polonistkami p. Marią Łukaszewską i p. Jolantą Bartczak.

      Joanna Wtulich  związana jest z powiatem  mławskim od zawsze. Wychowała się w Stupsku,  tam pracuje i mieszka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Z zawodu polonistka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz w konkursie „Poznań Fantastyczny”.

      Podczas spotkania Pani Joanna zaprezentowała zebranym  uczniom tajniki sztuki pisarskiej, omówiła koncepcję tworzenia fabuły i kreowania bohaterów literackich. Zwróciła uwagę na elementy sztuki warsztatu literackiego, które są niezbędne do powstawania książki. Nasza absolwentka swoją przygodę z pisaniem zaczęła od udziału w warsztatach „Pasja Pisania”. Pierwsza jej  powieść to romans psychologiczny  pt. „Ćma”, następnie przyszła pora na romans  historyczny: Trylogię lwowską: „Ogień i lód”, „Światło i mrok”, „Brzask i zmierzch”. Rok 2022 to czas Sagi napoleońskiej: „Uciekinierka i ułan”, „Zdrajca i generałowa”, a w między czasie powstał kryminał ”Za kulisami”. 1 marca 2023 r. wyszła trzecia część Sagi napoleońskiej: „Skazaniec i panna”. 10 stycznia ukaże się premierowo najnowsza książka pisarki pt. „Patrząc w gwiazdy”.  

      To było niezwykle inspirujące spotkanie. Zwłaszcza miło było nam, po latach,  gościć w szkolnych murach, utalentowaną absolwentkę naszej szkoły, pisarkę, której książki można kupić w popularnych księgarniach w całym kraju. Pani Joanna chętnie obejrzała klasową kronikę oraz podzieliła się  swoimi wspomnieniami z lat szkolnych. Bez wątpienia nasi absolwenci to ludzie sukcesu! Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów pisarskich,  jednocześnie  dziękujemy za przepiękne spotkanie!

     • Sukces naszych Licealistów

      Gratulujemy uczniom naszego Liceum wygranej w konkursie poetyckim "Być Kobietą" zorganizowanym w ramach kampanii "Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 11 grudnia w Bursie Szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nasi uczniowie stanęli na podium.

      I miejsce zajął Jędrzej Zgorzelski, uczeń klasy 2B, II miejsce - Maja Prejs, uczennica klasy 3E, oraz III miejsce - Nikola Śmiecińska, uczennica klasy IB. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz opiekunek szkolnych: Elżbiety Śliwińskiej i Karoliny Kosiewicz odebrali nagrody Zwycięzców. Wręczenia nagród dokonał miedzy innymi starosta mławski Jerzy Rakowski. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze konkursu poetyckiego "Być Kobietą". Przewodnim tematem prac była przemoc wobec kobiet. Serdecznie gratulujemy Wygranym, jak również dziękujemy naszej społeczności szkolnej za włączenie się w kampanię "Biała Wstążka"!

     • Gala Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

      30 listopada 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych  Fundacji Rozwoju Systemu Eduakcji. Nasze Liceum zostało wyróżnione zgłoszeniem do finału. 

      ​​​

      Podczas uroczystej  gali wyróżnienia odbierali laureaci konkursów. Fundacja pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty, których praca i zaangażowanie w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemu edukacji w Polsce Nasza szkoła została nominowana za projekt #StolenMemory.

      Wśród finalistów.w naszej kategorii „wyrównywnanie szans” była Politechnika Gdańska, ktora wygrała projektem Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism. Obecnośc naszego Liceum w takim gronie to ogromny zaszczyt i uznanie dla pracy naszych uczniów Specjalne podziękowania i gratulacje dla opiekunów Sorek Małgorzaty Bielskiej i Jolanty Mieszanek i dyrektora Marka Kiełbińskiego.

     • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Nominacja dla naszej szkoły do nagrody EDUinspiracje 2023

      Z ogromną przyjemnością informujemy o przyznaniu nominacji do nagrody EDUinspiracje 2023 za realizację projektu #StolenMemory. 

      Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów. Konkurs realizowany jest pod hasłem "Pasja działania". 

      Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się już 30 listopada 2023 r. w Warszawie. Projekt koordynują p. Małgorzata Bielska i  p. Jolanta Mieszanek. 

      Lista nominowanych znajduje się pod linkiem:

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

     • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

      26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

      Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

      Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

      Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

       

     • "Matematyka w obiektywie"

      Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

      Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą