• Książka w oku kamery

      Podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozstrzygnięto organizowany przez Bibliotekę Szkolną konkurs pt. "Książka w oku kamery". Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie jednominutowego filmu promującego ulubioną pozycję czytelniczą. Spośród nadesłanych prac komisja nagrodziła trzech zwycięzców. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Zwycięska trójka to uczniowie klas trzecich.  I miejsce Weronika Milewicz, II miejsce Mateusz Balcerowski, III miejsce Katarzyna Szafraniec. Gratulujemy Wygranym, jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Zapraszamy do obejrzenia zwycięskich filmików. 

     • Narodowe Święto Niepodległości

      Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne święto - święto każdego Polaka. W trosce o pamięć tego historycznego wydarzenia oraz kształtując postawy patriotyczne młodego pokolenia młodzież naszej szkoły przygotowała piękną część artystyczną. Po  wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego wszyscy wzięliśmy udział w uroczystej akademii. Cała społeczność szkolna śpiewała pieśni patriotyczne, które uświetniły Narodowe Święto Niepodległości.

      Część artystyczną przygotowali uczniowie klas III E i  IV A pod kierunkiem p. J. Bartczak i M. Szczepkowskiej. 

     • Konkurs fotograficzny

      Spotkanie w hali sportowej I LO z okazji Święta Niepodległości stworzyło możliwość  rozstrzygnięcia organizowanego przez Samorząd Uczniowski konkursu fotograficznego KOLORY JESIENI. Spośród nadesłanych 21 pięknych zdjęć komisja wybrała 3, a samorząd ufundował nagrody dla ich autorów: I miejsce Weronika Wolszczak, II miejsce Amelia Merchel, III miejsce Michał Ragus. Zamieszczamy nagrodzone zdjęcia. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. Zapraszamy również do udziału w naszych następnych inicjatywach.

      1. Weronika Wolszczak (zdjęcie ze sztalugą) 

      2. Amelia Merchel (zdjęcie poukładanych rzeczy)

      3. Michał Ragus (zdjęcie z chłopcem) 

     • Pamiętamy ...

      Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. Jak co roku nasi uczniowie odwiedzili i uporządkowali groby oraz zapalili znicze. Oddajemy hołd zmarłym, dziękując im za trudną pracę dydaktyczno-wychowawczą. 

      Młodzież odwiedziła również groby Polaków walczących o naszą ojczyznę. Złożyła kwiatu i zapaliła znicze. 

     • Warsztaty dla przyszłych prawników w I LO

      Dnia 21 października 2022 r., na zaproszenie pani Anny Rychlickiej, odbyło się spotkanie z panią prokurator Heleną Podgórską i jej asystentem, panem Aleksym, zajmującym stanowisko digitalizatora. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że praca prokuratora jest bardzo wymagająca. Okazało się, że najwięcej spraw w naszym regionie dotyczy używek zażywanych przez nieletnich w okresie szkolnym głównie przez stres związany z nauką. Pani prokurator opowiedziała jeszcze o wielu innych ciekawych sprawach. Na koniec, po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, uczniowie mogli obejrzeć i przymierzyć togę, którą Pani prokurator Podgórska zakłada w sali sądowej.

     • Projekt #StolenMemory

      Nasza młodzież kontynuuje projekt #StolenMemory z partnerską szkołą niemiecką.Celem projektu jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek rodzinom byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Dzięki temu młodzież polska i niemiecka może uczestniczyć w  poruszających lekcjach historii, poznać przyczyny narodowego socjalizmu, który miał dla naszego kraju straszne skutki. 

      Uczestniczyliśmy w kilku wartszatach historycznych min. Muzeum Stutthof oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które stały się płaszczyzną do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat II Wojny Światowej, losami więżniów niemieckich obozów koncentracyjnych, ale także dostrzeżenia pewnej paraleli dziejów we współczesnym świecie. Jak pokazują aktualne wydarzenia w Europie historia nie stoi w miejscu. 

      Cieszymy sie z kolejnego etapu projektu, który odbędzie sie w marcu 2023r. Projekt koordynują nauczycielki języków obcych p. Małgorzata Bielska i p. Jolanta Mieszanek.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego przedsięwzięcia.

     • I LO wygrywa sztafety

      W czwartek 6 października uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w zawodach sportowych. Tym razem rywalizowali w Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych. Ogromne zaangażowanie, świetna współpraca i umiejętności naszych uczniów zaowocowały znakomitymi wynikami!

     • Warsztaty w Muzeum Stutthof

      W ramach europejskiego projektu #StolenMemory 5 pażdziernika nasi uczniowie odwiedzili  miejsce pamięci w Muzeum Stutthof. Uczestniczyliśmy w polsko- niemieckich warsztatach historycznych „Droga więźnia”, które zachęciły nas do refleksji nad losami ofiar II wojny światowej.

     • Wymiana młodzieży- projekt #StolenMemory

      W dniach 3 - 7.10.2022 r. w naszym liceum jest realizowany kolejny etap polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży #StolenMemory. Uczniowie z niemieckiej szkoły w Bad Oldesloe uczestniczą w warsztatach z naszymi uczniami. Celem kampanii #StolenMemory jest zwrot przedmiotów osobistych byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich rodzinom i kultywowanie pamięci o ofiarach II wojny światowej.

     • Europejski Dzień Języków 2022 w I LO w Mławie

      Jak co roku - 26 września z inicjatywy Rady Europy obchodzony jest w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Przekonanie, że różnorodność językowa prowadzi do większego wzajemnego porozumienia pomiędzy kulturami oraz jest czynnikiem bogatego dziedzictwa kulturowego sprawia, że także i my Wyspiańczycy podejmujemy się zadania promowania wielojęzyczności.Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Pani E. Dobiesz  oraz Pani W. Dyak licznie włączyli się w obchody tego święta, biorąc udział w wyzwaniach, w których zaprezentowali swoje talenty.

     • Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów

      Międzynarodowy Dzień Kropki  to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.

      W naszej szkole uczniowie klasy ID i IID  na lekcji matematyki obejrzeli film nakręcony na podstawie książki pt. ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds. Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

      Młodzież wspomniała również Błogosławioną Różę Czacką, która w 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie kilku mórg ziemi w Laskach,  rozpoczyna budowę zakładu dla niewidomych. Do wybuchu II wojny światowej, Laski kierowane przez Matkę Czacką stają się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.

      Młodzież w czasie lekcji opowiadała o swoich pasjach i talentach.  Każdy spróbował odczytać hasło przygotowane przez nauczycielkę Katarzynę Luks zapisane alfabetem Braille’a „ Pamiętaj! Nie tylko dzisiaj jesteś wyjątkowy”.

      Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!

      Czasem wystarczy zacząć od kropki…

     • Pani Małgorzata Więckowska odeszła na emeryturę

      Po wielu latach pracy w I Liceum Ogolnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Mławie p. Małgorzata Więckowska, - nauczyciel bibliotekarz, przeszła  na emeryturę. Dyrektor szkoły p. Marek Kiełbiński podsumował pracę p. Więckowskiej, dziękując jej za promowanie czytelnictwa i talentów wielu uczniów wśród naszej młodzieży, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz organizację Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas zebrania Rady Pedagogicznej koleżanki i koledzy złożyli p. Więckowskiej podziękowania za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i otwartość na wspólne pomysły. 

      "Kto czyta książki, żyje podwójnie" - powiedziała p. Więckowska cytując Umerto Eco i dziękując całej społeczności szkolnej za wiele lat wspólnej pracy.

      Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz, aby Pani znalazła czas na pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań, a także dobrego zdrowia, pogody ducha i spokoju w życiu osobistym.

     • Projekt #StolenMemory w I LO

      Młodzież I LO kontynuuje projekt #StolenMemory, uczestnicząc w spotkaniu młodzieży polsko-niemieckiej w Bad Oldesloe. Ponad 150 uczniów wzięło udział w czerwcowym spotkaniu. Młodzież miała możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania z uczniami, nauczycielami i dyrekcją. Przy tej okazji dyrektorzy szkół podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy, wymianie młodzieży i reazlizacji dalszych projektów. W trakcie pobytu zwiedziliśmy miasto Schwerin, Wismar i Bad Oldesloe. Współpraca i wymiana młodzieży jest silną motywacją do nauki języków obych, przezwyciężania uprzedzeń, odkrywania podobieństw i różnic, uczy szacunku do tego co własne i co obce. Uczniowie nawiązali wiele znajomości z młodzieżą z innych szkół w Polsce min. z Poznania, Warszawy, Siedlec i Węgrowa oraz młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego projektu.

      Projekt koordynowany jest przez nauczycielki języka niemieckiego i angielskiego M. Bielską i J. Mieszanek. 

     • Powiatowe Święto Nauki w I LO

      Już po raz drugi nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. W uroczystości wzięli udział uczniowie z Mławy, Dąbrowy, Szreńska, Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach i udziału w grach edukacyjnych było          „ Zadbaj o zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”.

      Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, zasłużeni Wyspiańczycy oraz sponsorzy.

      Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO.

      Święto szkoły stało się dobrą okazją do podsumowania konkursów                     i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie         „W obiektywie matematyka” oraz szkolnych konkursach: „Fontanna Herona”, „ Piramida Sierpińskiego”.

      Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych: „Zrównoważony rozwój”, doświadczeniach chemicznych, zwiedzanie wystawy „Wynalazki Leonarda da Vinci”, prac konkursowych: „Fontanna Herona”, „Piramida Sierpińskiego”, poruszanie się w rozszerzonej rzeczywistości za pomocą okularów VR oraz sprawdzenie znajomości języka niemieckiego.

      I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  „zrównoważony rozwój”:

      • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
      • „Wodne wyzwania”
      • „Wiedza to potęgi klucz”
      • „Wodna gra terenowa”
      • „Globotropiciele”
      • „Deutsch macht Spaß”

       

      Na wszystkich uczestników czekały nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

      Pragniemy im jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować:

      1. Starosta Powiatu Mławskiego
      2. Burmistrz Miasta Mława
      3. Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Liceum i Gimnazjum im. S. Wyspiańskiego w Mławie
      4. Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie
      5. Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków"WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie
      6. Robert Szczepkowski Piekarnia Cukiernia Szczepkowscy w Mławie
      7. Maria Koźlakiewicz
      8. Maciej Brzozowski
      9. Mateusz Bielski Alfa Medic Przychodnia Rodzinna w Mławie
      10. I Liceum Ogólnokształcące i Rada Rodziców
      11. Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie
      12. Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
      13. Wydawnictwo WSiP
      14. Oficyna Edukacyjna KRZYSZTOF PAZDRO
      15. Ambasada Niemiec
      16. Ambasada Szwajcarii
      17. Instytut Austriacki
      18. Wydawnictwo LektorKlett

       

      Nagrodzeni uczniowie I LO w Mławie:

      Konkurs „Piramida Sierpińskiego”:

      I MIEJSCE         Zuzanna Brzezińska                  1d

                                  Damian Jankowski                   1c

      II MIEJSCE        Oliwia Lalak                                2e

                                  Ksawier Kulasiński                    2d

      III MIEJSCE       Zofia Przybylska                        3Ap

                                  Natalia Tomczak                        1b

                                  Zuzanna Sobiecka                     3Cp

       

     • Rozstrzygnięcie IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "W obiektywie matematyka".

      JURY IV EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” OBRADOWAŁO W DNIACH 03.06-05.06.2022 r.

       

      Komisja w składzie:

      • mgr Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki, przewodnicząca,

      • mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

      • mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

      • mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki,

      doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość
      i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia wyłoniła następujących laureatów, wyróżnionych
      i nominowanych do wystawy:

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Średnice i promienie

      Aniela Stachów
       

      klasa 7a

      Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

      Sylwia Zakobielska

      II

      Wkoło nieba

      Aleksandra Mystkowska

       

      klasa 7a
       

      Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kuligowskiego w Szreńsku

      Urszula Rembecka

      III

      Twierdzenie Talesa

      Julia Oprawa
       

      klasa 7  
       

      Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku Szkoła

      Agnieszka Żułtowska

      Wyróżnienie I

      Pod linijkę

      Piotr Wiśniewski
       

      klasa 8c

      Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie 

      Katarzyna Staniszewska

      Wyróżnienie I

      Trójkąty

      Laura Tomkiel
       

      klasa 6

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie

      Marlena Olewnik

      Wyróżnienie I

      Koło i okrąg

      Nikodem Rogowski

      klasa 6d

      Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

      Agnieszka Matusiak
       

      Wyróżnienie II

      Katy wpisane i środkowe

      Gracjan Gregorczyk


       

      Klasa 8s

      Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie

      Gawlikowski Jerzy

      Wyróżnienie II

      Równanie w pozornym

      Oliwia Rudnicka
       

      klasa 8
       

      Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

      Iwona Chmielewska

      Wyróżnienie III

      Eko-kąty

      Lena Kołakowska

       

      klasa 8a

      Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej

      Agnieszka Matusiak

      Wyróżnienie III

      Proste równoległe

      Zuzanna Tarnowska

      klasa 6b

      Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

      Marzena Dęby

       

      Tegoroczna edycja Konkursu miała charakter powiatowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z Mławy, Wieczfni Kościelnej, Niedzborza, Dąbrowy, Szreńska. Celem Konkursu było  zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki, spojrzenie na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznienie swoich myśli na fotografii.

      Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy fotografie oraz ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i opiekunom składamy serdeczne gratulacje
      i zapraszamy do kolejnej V edycji Konkursu.

      Nagrody i dyplomy dla laureatów oraz opiekunów zostaną przekazane zgodnie z regulaminem.

      mgr Anna Brzozowska - przewodnicząca Jury Konkursu, nauczyciel matematyki,

      mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

      mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

      mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

      w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

       

     • Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".

      Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Projekt uczniów I LO w Mławie uhonorowany II miejscem w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2024”

      Projekt młodzieży I LO w Mławie „Aus der Vergangenheit lernen und gemeinsam Brücken in die Zukunft bauen“ , realizowany z uczniami z Hersbruck (Niemcy) i Mödling (Austria) został doceniony przez jury i uhonorowany II miejscem w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2024”.

      Jest to dla uczestników i koordynatorów ogromny sukces, który daje potwierdzenie wysokich możliwości i umiejętności młodzieży I LO oraz motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.

      Projekt podejmuje tematykę trudnej wspólnej historii Polski, Niemiec i Austrii okresu II wojny światowej.

      Poznawanie historii jest bardzo ważnym elementem kształcenia młodego pokolenia. Odradzanie się ruchu narodowego socjalizmu może spowodować zburzenie porządku świata w formie nadawanej mu mozolnie od zakończenia II wojny światowej.

      Misję edukowania młodzieży i odpowiedzialność za kształtowanie jej właściwych postaw ponoszą nauczyciele. Ważne więc, aby wyciągali wnioski z przeszłości i pracowali na rzecz wzajemnego zrozumienia, ponieważ jest ono warunkiem pokojowego współistnienia kolejnych pokoleń.

       

      Filmik prezentujący projekt na gali wręczenia nagród:

      https://www.youtube.com/watch?v=9ivmbAqtz9o

      E-book zawierający wszystkie działania projektowe:

      https://read.bookcreator.com/VskSLxyt2VZV1tAUQFlTh894ptA3/bCMw2oSaTLev7HYTYz7zpw/5M85fKLzTou5xvD682HKKw

       

       koordynatorki projektu:

      Edyta Dobiesz-Jąderko

      Wioleta Dyak

     • POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI

      W środę, 5 czerwca 2024 r., w naszej szkole odbyła się VII edycja „Powiatowego Święta Nauki im. profesora Tadeusza Korzybskiego”, pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim”, organizowanego przez nasze liceum oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

      Święto to kierowane jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu mławskiego i ma na celu edukację proekologiczną oraz zaciekawienie różnymi obliczami nauk. VII edycja „Powiatowego Święta Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego” to hołd składany temu niezwykłemu Wyspiańczykowi. Każda edycja miała inny temat przewodni i zadanie konkursowe. Projekty te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Są nie tylko ważne ze względu na ich przesłanie, ale stanowią też ciekawą propozycję spędzenia czasu, zapewniając jednocześnie naukę i dobrą zabawę. Warto również zaznaczyć, że hasło tegorocznej edycji nie jest przypadkowe, bowiem uchwałą z 21 listopada 2023 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 na Mazowszu Rokiem Stanisława Grzebskiego - polskiego renesansowego uczonego, profesora Akademii Krakowskiej.

      Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: przedstawiciele władz powiatu oraz Miasta Mławy, prezes i członkowie Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, pani Blanka Wyszyńska Walczak – stryjeczna wnuczka profesora Tadeusza Korzybskiego, a także nasi wybitni Absolwenci. Za objęcie honorowego patronatu serdecznie dziękujemy: Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty, Staroście Mławskiemu i Burmistrzowi Miasta Mławy.

      Z okazji Święta Nauki w naszej szkole gościliśmy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mławy i okolic, wraz z nauczycielami. Uroczystość rozpoczęliśmy częścią oficjalną. W jej trakcie, dzięki prezentacjom przygotowanym przez uczniów klasy 3A: Zuzannę Olszewską i Piotra Parypińskiego oraz Sandrę Wierzbicką i Jana Ziemlewicza, dowiedzieliśmy się nieco więcej o dwóch niezwykle ważnych dla tegorocznej uroczystości postaciach: Stanisławie Grzepskim i Tekli Bądarzewskiej. Obejrzeliśmy również film przybliżający sylwetkę profesora Tadeusza Wacława Korzybskiego.

      Następnie ogłoszone zostały rozstrzygnięcia kilku konkursów:

      1. „Widziane w Mławie”

      W VII edycji Święta Nauki postawiono przed uczestnikami zadanie wykonania fotografii do konkursu „Widziane w Mławie”. Zdjęcia miały przedstawiać Mławę i być inspirowane fotografiami prof. Tadeusza Korzybskiego, które przywoził z podróży po Polsce i Europie. Profesor fotografował przede wszystkim architekturę miejsc, w których przebywał. Stosował ciekawą i nietuzinkową perspektywę. Nagrodą w konkursie był album z pracami młodych artystów. Pozycja ta została wydana przez Fundację ARS Nostra. Jury, któremu przewodniczyła pani Blanka Wyszyńska Walczak – historyk sztuk, przyznało tytuł laureata wszystkim uczestnikom konkursu.

      L.p.

      Imię i nazwisko

      klasa

      szkoła

      1

      Franciszek Tadrzak

      1 C

      I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      2

      Gabriela Gwarda

      1 A

      I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      3

      Urszula Chodubska

      1 A

      I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      4

      Nicola Śmiecińska

      1 A

      I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      5

      Weronika Bojarska

      1 A

      I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      6

      Amelia Najduk

      2 D

      I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      7

      Przemysław Siwek

      3 TI

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      8

      Dominika Koźniewska

      2 TR

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      9

      Jakubowski Filip

      1 TI

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      10

      Amelia Kuczalska

      2 TE

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      11

      Karol Pagórski

      3 TI

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      12

      Amelia Wiśniewska

      2 TR

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      13

      Anna Bińkiewicz

      2 TR

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      14

      Bartosz Zółtowski

      1 TE

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

      15

      Jakub Strzeszewski

      2 TR

      Zespół Szkół nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego w Mławie

       

      1. „Geometria w obiektywie”


      Podczas Święta Nauki zostały również wręczone nagrody laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie „Geometria w obiektywie”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych.

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Kolorowa symetria osiowa

      Gabriela Koźlakiewicz
       

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      II

      Krata perspektywiczna nad mozaiką miejskich wielokątów

      Maja Maruszewska

      Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie

      Marzena Adamiak

      III

      Okrąg w spirali

      Amelia Marcinkowska

      Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iłowie - Osadzie

      Lidia Rogozińska

       

      Wyróżnienie


      Sześciokąt zaklęty w tulipanie

      Tobiasz Kosiorek
       

      Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie

      Anna Więckowska

      Wyróżnienie

      Łamana otwarta

      Amelia Dęby

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Katarzyna Cechowska

      Wyróżnienie


      Kwadratowa nieskończoność

      Jan Bryks

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Elżbieta Kaszubska

      Wyróżnienie

      Punkty na prostej

      Karolina Gołębiewska

      Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Mławie

      Marzena Dęby

      Wyróżnienie


      Ulotna Kula

      Jakub Dębski

      Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iłowie - Osadzie

      Lidia Rogozińska

      Wyróżnienie


      Koła współśrodkowe

      Aleksandra Rudnik

      Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum

      Wioleta Nadratowska

      Wyróżnienie

      Siedmiokąt

      Zofia Kordulewska

      Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Mławie

      Marzena Dęby
       

      Wyróżnienie

      Prostokątne osiedle

      Dawid Sobotka

      Szkoła Podstawowej nr 7 im. Z. Morawskiej w Mławie

      Anna Szymańska

      Wyróżnienie


      Letnia geometria

      Barbara Kordulewska

      Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Mławie

      Janusz Szczepkowski
       

       

       

      1. „Lapbook”

      Ze Świętem Nauki był związany również konkurs na stworzenie pracy w formie lapbooka, w którym umieszczone miały być informacje o Stanisławie Grzepskim. Skierowany był on do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jury nagrodziło następujących uczniów:

      L.p.

      Imię i nazwisko

      Miejsce

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      1.

      Dawid Sobotka

      1ex aequo

      VIIc

      SP7

      Anna Szymańska

      2.

      Karolina Falkowska

      1ex aequo

      VIIa

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      3.

      Nadia Kucińska

      1ex aequo

      VIb

      SP3

      Iwona Cieślińska

      4.

      Liliana Olszewska,

      Agata Kamińska,

      Julita Szymańska

      2ex aequo

      VIIb

      SP7

      Wiesława Chmielewska

      5.

      Maja Maruszewska

      2ex aequo

      VIIa

      SP1

      Marzena Adamiak

      6.

      Maria Bednarska

      3ex aequo

      VIIa

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      7.

      Zofia Kordulewska

      3ex aequo

      VIIIb

      SP6

      Marzena Dęby

      8.

      Gabriela Sosińska

      I wyróżnienie

      VII

      SP7

      Anna Szymańska

      9.

      Jakub Szymański

      I wyróżnienie

      VIIc

      SP7

      Anna Szymańska

      10.

      Mateusz Wypych

      II wyróżnienie

      VI

      SP4

      Iwona Cieślińska

      11.

      Gabriela Koźlakiewicz

      II wyróżnienie

      VIII

      SSP Wyspianum

      Wioleta Nadratowska

      12.

      Franciszek Sych

      III wyróżnienie

      VIa

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      13.

      Martyna Robaczyńska

      III wyróżnienie

      VId

      SP7

      Wiesława Chmielewska

      14.

      Michalina Bukowska

      wyróżnienie

      VIa

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      15.

      Marcel Zalewski

      wyróżnienie

      VIa

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      16.

      Amelia Wiśniewska

      wyróżnienie

      VId

      SP7

      Wiesława Chmielewska

      17.

      Alicja Żebrowska

      wyróżnienie

      VII

      SP7

      Wiesława Chmielewska

      18.

      Michliana Wodzyńska

      wyróżnienie

      VII

      SP3

      Iwona Cieślińska

      19.

      Jan Bryks

      wyróżnienie

      VI

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      20.

      Martyna Dworznicka

      wyróżnienie

      VII

      SP3

      Iwona Cieślińska

      21.

      Amelia Dziembowska

      wyróżnienie

      VI

      SP2

      Elżbieta Kaszubska

      22.

      Amelia Domżalska

      wyróżnienie

      VIa

      SP4

      Iwona Cieślińska

      23.

      Aleksandra Kaźmierska, Izabela Kaźmierska

      wyróżnienie

      VIb

      SP3

      Iwona Cieślińska

       

      4. „Matematyka z Grzepskim”
      26 kwietnia w naszej szkole uczniowie klas II i III przystąpili do rywalizacji w konkursie „Matematyka z Grzepskim”, odbywającym się na platformie „Kahoot!”. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
      I MIEJSCE: Jakub Godlewski (klasa 3C)
      II MIEJSCE: Michał Kaszubski (klasa 3E)
      III MIEJSCE: Zofia Burczyk (klasa 2C)
      IV MIEJSCE: Michał Stolarczyk (klasa 2D)
      V MIEJSCE: Magdalena Wiącek (klasa 3B)
      VI MIEJSCE: Michał Czarnecki (klasa 3C)

      5. „Fontanna Herona” i „Maszyna Goldberga”
      W trakcie uroczystości rozstrzygnięte zostały również dwa konkursy zorganizowane przez naszych nauczycieli fizyki: panią Mariolę Szczepkowską i pana Piotra Grzegorowskiego. Zadaniem uczniów było wykonanie Fontanny Herona lub Maszyny Goldberga. Prace znalazły się na wystawie w sali gimnastycznej i przed wejściem do niej.

      - „Fontanna Herona”

      Miejsce

      Imię i nazwisko

      klasa

      1

      Olaf Kołodziński

      2 B

      2

      Franciszek Tadrzak

      1 C

      3

      Julia Majewska

      3 A

      wyróżnienie

      Bartłomiej Kozieł

      3 B


      - „Maszyna Goldberga”

      Miejsce

      Imię i nazwisko

      klasa

      1ex aequo

      Adam Witkowski,
      Jakub Prymus

      3 B

      1ex aequo

      Szymon Banaś,
      Igor Forczewski ,
      Miłosz Jasiński,
      Jędrzej Zgorzelski

      2 B

      2

      Wiktoria Szmyt,

      Maja Prejs,

      Paulina Nadratowska

      3 E

      3

      Amelia Merchel

      3B

      wyróżnienie

      Piotr Piotrowski

      2C

       

      Nie były to jedyne wystawy tematyczne tego dnia! Uczniowie mogli również obejrzeć: wystawę „Miasto pszczół”, wystawę prac plastycznych konkursu „Lapbook”, a także plenerową wystawę fotografii profesora Tadeusza Korzybskiego.

      Nagrodzonym we wszystkich konkursach serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

      Po zakończeniu oficjalnej części Święta Nauki zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych do udziału w przygotowanych przez nauczycieli i uczniów I LO grach edukacyjnych, takich jak: „Reporterzy i reporterki”, „Wodne wyzwania”, „Wiedza to potęgi klucz”, „Wodna gra terenowa”, „Escape room - PRL”, „Escape room - pierwsza pomoc”, „Escape room - otwórz się na globalne wyzwania”, „Tajny agent i sekretny przepis Pitagorasa”, a także do przeprowadzenia chemicznych doświadczeń, które przygotowała pani Mariola Szczepkowska.

      Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek, w tym ciasto Tekli Bądarzewskiej, słodkości z Piekarni Cukierni Szczepkowscy, kiełbaska z grilla od Madej Wróbel Sp. Z o.o. a także atrakcyjne nagrody. Serdecznie dziękujemy naszym hojnym sponsorom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

      Święto Nauki w I LO minęło w świetnej atmosferze. Uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych grach edukacyjnych, z których na pewno dużo się nauczyli. My natomiast jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów ich zmagań. Jednocześnie pragniemy jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację VII edycji „Powiatowego Święta Nauki im. profesora Tadeusza Korzybskiego”, w tym naszym uczniom i uczennicom oraz ich rodzicom.

       

      Święto Nauki jest zadaniem współfinansowanym ze środków Samorządu Miasta Mława oraz Powiatu Mławskiego

     • Matematyka w obiektywie

      W dniach 27.05.31.05.2024 r. uczestniczyliśmy z naszą zaprzyjaźnioną szkołą z Bad Oldesloe w projekcie "Matematyka w obiektywie". Wspólnie z niemiecką młodzieżą przygotowywaliśmy się do konkursu. Po wielu zabawach intergracyjnych i animacjach językowych, szukaliśmy pomysłów na "matematyczne" zdjęcia, wykorzystując profesjonalny sprzęt fotograficzny.  Wyjazd na projekt polsko-niemiecki "Matematyka w obiektywie" był niezwykle inspirującym i edukacyjnym doświadczeniem. Spędziliśmy czas w dwóch miejscach: w malowniczej miejscowości Morawa oraz w tętniącym życiem Wrocławiu.

      Nasza przygoda rozpoczęła się w Morawie, małej miejscowości położonej w malowniczej okolicy. Zakwaterowani byliśmy w pałacu w Morawie, który swoim urokiem i historią wprowadził nas w wyjątkową atmosferę. Dni spędzaliśmy na różnorodnych warsztatach i zajęciach plenerowych, podczas których łączyliśmy matematykę z fotografią. Spacerując po okolicy, odkrywaliśmy naturalne formy i struktury, które można opisać za pomocą matematyki, takie jak spirale w muszlach czy symetrie w liściach. Każdego wieczoru prezentowaliśmy swoje prace i dyskutowaliśmy nad różnorodnymi podejściami do tematów matematycznych w fotografii. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów z niemieckimi uczestnikami projektu.

      We Wrocławiu zwiedziliśmy Muzeum Miejskie, wzięliśmy udział w grach, które dostarczyły nam mnóstwo zabawy i śmiechu. W pałacu spotkaliśmy się z panią Melittą Sallai, która urodziła sie tutaj przed prawie stu laty. W czasie wolnym rozgrywaliśmy mecze, rozmawialiśmy, podziwialiśmy piękno Dolnego Śląska.  

      Wyjazd na projekt "Matematyka w obiektywie" był nie tylko okazją do nauki i rozwijania pasji, ale również do nawiązania nowych znajomości i współpracy z rówieśnikami z Niemiec. Morawa i Wrocław dostarczyły nam mnóstwa inspiracji, a zdobyta wiedza i doświadczenia na pewno zostaną z nami na długo. Był to czas pełen odkryć, kreatywności i niezapomnianych przeżyć.

      Program został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. 

     • Kolejne pamiątki wróciły do rodziny

      17 maja w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej w Bad Oldesloe przekazali pamiątki po byłym więźniu obozu koncentracyjnego w Neuengamme, Panu Stefanie Drozdowskim na ręce jego siostrzeńca, Pana Andrzeja Kijory.

      Pan Stefan Drozdowski (dentysta z Lubawy) został aresztowany w 1940 r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. W 1945 roku zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Po przybyciu do obozu zabrano mu osobiste przedmioty: obrączkę, zegarek kieszonkowy i pióro. Podobnie jak inne rzeczy osobiste więźniów, przedmioty Stefana Drozdowskiego trafiły po wojnie do Arolsen Archives. Dzięki poszukiwaniom młodych ludzi z obu szkół dzisiaj było możliwe przekazanie pamiątek krewnym Stefana Drozdowskiego.

      To już kolejne rzeczy osobiste, które zostały znalezione w Archiwach przez uczennice i uczniów obu szkół i przekazane rodzinom byłych więźniów obozów. Szkoły współpracują w ramach kampanii #StolenMemory – wspólnego projektu edukacyjnego #PNWM i Arolsen Archives.

      To była dla młodzieży żywa lekcja historii. Dziękujemy Panu Andrzejowi Kijorze za osobiste, choć bardzo bolesne wspomnienia, które są nie tylko częścią historii jego rodziny, ale także ważnym elementem naszej wspólnej przeszłości, którą musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

      Dzisiejsze przekazanie pamiątek po jego wujku było dla nas wszystkich momentem głębokiej refleksji i zadumy. Jesteśmy wdzięczni, że możemy podtrzymywać pamięć o tych, którzy przeszli przez tak ciężkie chwile, i cieszymy się, że mogliśmy uczcić ich pamięć.

      Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu naszych uczniów: Bartosza Dzięgielewskiego, Michała Walencika, Jakuba Gołębiowskiego, Amelii Borcz oraz Mateusza Dąbrowskiego.

      Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Radzie Rodziców przy I LO oraz wszystkim za obecność i wsparcie w pielęgnowaniu pamięci historycznej!

     • Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej

      W dniach 21-26 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły oraz Kurfȕrst-Balduin Gymnasium w Mȕnstermaifeld uczestniczyła w wyjątkowej wymianie szkolnej, której celem było pogłębianie wzajemnego zrozumienia oraz eksploracja historii i kultury obu krajów. Podczas intensywnego programu wizyty, młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, pod opieką nauczycieli i przewodników.

      Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania naszej szkoły, gdzie uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach oraz wymianie doświadczeń z rówieśnikami z innego kraju. Młodzież uczestniczyła w lekcjach j. angielskiego, niemieckiego oraz chemii, gdzie wspólnie wykonywała doświadczenia i eksperymenty. Ten pierwszy kontakt z życiem szkolnym w obcym kraju okazał się niezwykle inspirujący dla wszystkich uczestników.

      Następnie młodzież miała okazję spotkać się z prezydentem Gdańska, gdzie miała możliwość dyskusji na temat współpracy międzynarodowej oraz poznania historii i kultury tego miasta. Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było głębokim wglądem w dramatyczne wydarzenia minionego wieku.

      Podczas dalszej części wizyty, uczestnicy odwiedzili Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, gdzie poznali bogactwo historii regionu i jego dziedzictwo kulturowe. Uczestnictwo w warsztatach artystycznych pozwoliło młodym ludziom wyrazić swoją kreatywność i zrozumienie historii poprzez sztukę.

      Wizyta w Warszawie była prawdziwym szlakiem po historii Polski. Zwiedzanie Muzeum POLIN, Pawiaka oraz getta warszawskiego pozwoliło uczestnikom na głębsze zrozumienie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i holokaustu oraz docenienie siły przetrwania i pamięci.

      Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej nie tylko umożliwiła uczestnikom pogłębienie wiedzy historycznej i kulturowej, ale także promowała wzajemne zrozumienie, szacunek i przyjaźń między młodymi ludźmi z obu krajów. Tego typu inicjatywy są kluczowe dla budowania mostów między narodami i promowania pokoju i współpracy na arenie międzynarodowej.

      Już wkrótce wyjeżdżamy do naszych koleżanek i koegów z Niemiec. 

     • POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI

      Społeczność Szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego
      w Mławie oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej ma zaszczyt zaprosić na Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r., które odbędzie się  05 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. S. Wyspiańskiego 1 w Mławie. 

      Podczas tej uroczystości zostaną przeprowadzone warsztaty,  wielkoformatowe gry edukacyjne z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wręczone nagrody laureatom powiatowych konkursów:

      - „Geometria w obiektywie” – konkurs matematyczno - fotograficzny,

      - „Widziane w Mławie” – konkurs fotograficzny,

      - „Matematyka z Grzepskim” – kahoot – konkurs wiedzy,

      -  Lapbook „Patron  Roku 2024  - Stanisław Grzepski” – konkurs na pracę w formie lapbooka.

      Święto Nauki adresowane jest do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego, którzy wezmą udział w wyżej wymienionych konkursach.

      Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się
      z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r.
       to doskonała okazja do nauki przez zabawę.

      Prosimy o potwierdzenie udziału wraz z informacją o ilości uczestników na adres: lo1mlawa@poczta.fm lub telefonicznie 23 654 37 15 do 20.05. 2024 r.

      Zapraszamy

     • Podwójny sukces uczennicy

      Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:

      -IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024

      -XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024

      Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.

       

      Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.

      Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!

      Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

     • Sukcesy naszych uczennic

      Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

      Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.

     • KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

      Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do  udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.

     • #StolenMemory

      W dniach 25.02 - 1.03.2024 po raz kolejny nasi uczniowie wraz ze szkołą partnerską Bad Oldesloe wzięli udział w #StolenMemory

       

      Celem projektu jest odnalezienie bliskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas wyjazdu udało nam się zobaczyć miasto Rheisberg oraz Berlin, gdzie zwiedziliśmy Instytut Pileckiego.

      W trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zapaliliśmy znicz przy pomniku zamordowanego tam Stefana ,,Grota” Roweckiego.

      Oprócz pracy nad projektem, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych zabawach integracyjnych, poznaliśmy nowych ludzi i doskonaliliśmy kompetencje językowe.

      Po długich poszukiwaniach udało nam się odnaleźć rodzinę więźnia z obozu Neuengamme, który po wyzwoleniu zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przekazania krewnym pamiątek

      Projekt koordynowany jest przez nauczycielki naszej szkoły p. Małgorzatę Bielską i Jolantę Mieszanek.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu

     • HEJT I NIENAWIŚĆ W INTERNECIE

      29 lutego i 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła podkom. Aneta Prusik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

      Nadkomisarz przygotowała dla młodzieży zajęcia na temat "Mowa nienawiści - hejtu nie promuję", w ramach kampanii "Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności." Zajęcia cieszyły sie dużym powodzeniem. Młodzież z wielu klas z zaciekawieniem oglądała filmiki i słuchała wykładów przygotowanych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas :)

     • Amelia Borcz w kolejnym etapie olimpiady

      Amelia Borcz z kl. IIIA i jej opiekunka Pani Anna Lempek mają kolejny powód do zadowolenia. W  wyniku przeprowadzonych w Warszawie 3 lutego eliminacji uczennica zakwalifikowała się do ustnego etapu Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. 

      Uczennica świetnie wypadła w teście gramatycznym i napisała ciekawą pracę na temat:,,Chłopi Władysława Stanisława Reymonta jako inspiracja dla Hugh Welchmana i DK Welchman. Analiza intermedialna i dotarcie do przesłań obu tekstów kultury.Etap ustny 2 marca w UKSW w Warszawie. Gratulujemy  i liczymy  na sukces.

     • Arkadiusz Woźniak zwycięzcą turnieju

      Arkadiusz Woźniak, uczeń klasy 3c, wychowanek Anny Brzozowskiej, WYGRAŁ Międzyszkolny Turniej Szachowy pod hasłem „Szachy – gimnastyka umysłu”. Zawody miały miejsce w ZS Nr 4 w Mławie i zorganizowane były z okazji obchodów 100 – lecia Ekonomika. 

      To już kolejne zwycięstwo Arka, po tym jak w grudniu 2023 r. zajął I MIEJSCE w Szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora I LO. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia podczas turnieju w Płocku, gdzie będzie miał szansę godnie zaprezentować swoją szkołę i podnieść kategorię szachową.

     • Nasi absolwenci to ludzie sukcesu! - spotkanie z pisarką Joanną Wtulich

       

      ​​​​​​​

      Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Joanną Wtulich zorganizowane przez p. Karolinę Kosiewicz i p. Wioletę Dyak.  Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły,  głównie klasy humanistyczne: 1B, 2A, 3A razem z polonistkami p. Marią Łukaszewską i p. Jolantą Bartczak.

      Joanna Wtulich  związana jest z powiatem  mławskim od zawsze. Wychowała się w Stupsku,  tam pracuje i mieszka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Z zawodu polonistka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz w konkursie „Poznań Fantastyczny”.

      Podczas spotkania Pani Joanna zaprezentowała zebranym  uczniom tajniki sztuki pisarskiej, omówiła koncepcję tworzenia fabuły i kreowania bohaterów literackich. Zwróciła uwagę na elementy sztuki warsztatu literackiego, które są niezbędne do powstawania książki. Nasza absolwentka swoją przygodę z pisaniem zaczęła od udziału w warsztatach „Pasja Pisania”. Pierwsza jej  powieść to romans psychologiczny  pt. „Ćma”, następnie przyszła pora na romans  historyczny: Trylogię lwowską: „Ogień i lód”, „Światło i mrok”, „Brzask i zmierzch”. Rok 2022 to czas Sagi napoleońskiej: „Uciekinierka i ułan”, „Zdrajca i generałowa”, a w między czasie powstał kryminał ”Za kulisami”. 1 marca 2023 r. wyszła trzecia część Sagi napoleońskiej: „Skazaniec i panna”. 10 stycznia ukaże się premierowo najnowsza książka pisarki pt. „Patrząc w gwiazdy”.  

      To było niezwykle inspirujące spotkanie. Zwłaszcza miło było nam, po latach,  gościć w szkolnych murach, utalentowaną absolwentkę naszej szkoły, pisarkę, której książki można kupić w popularnych księgarniach w całym kraju. Pani Joanna chętnie obejrzała klasową kronikę oraz podzieliła się  swoimi wspomnieniami z lat szkolnych. Bez wątpienia nasi absolwenci to ludzie sukcesu! Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów pisarskich,  jednocześnie  dziękujemy za przepiękne spotkanie!

     • Sukces naszych Licealistów

      Gratulujemy uczniom naszego Liceum wygranej w konkursie poetyckim "Być Kobietą" zorganizowanym w ramach kampanii "Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 11 grudnia w Bursie Szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nasi uczniowie stanęli na podium.

      I miejsce zajął Jędrzej Zgorzelski, uczeń klasy 2B, II miejsce - Maja Prejs, uczennica klasy 3E, oraz III miejsce - Nikola Śmiecińska, uczennica klasy IB. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz opiekunek szkolnych: Elżbiety Śliwińskiej i Karoliny Kosiewicz odebrali nagrody Zwycięzców. Wręczenia nagród dokonał miedzy innymi starosta mławski Jerzy Rakowski. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze konkursu poetyckiego "Być Kobietą". Przewodnim tematem prac była przemoc wobec kobiet. Serdecznie gratulujemy Wygranym, jak również dziękujemy naszej społeczności szkolnej za włączenie się w kampanię "Biała Wstążka"!

     • Gala Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

      30 listopada 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych  Fundacji Rozwoju Systemu Eduakcji. Nasze Liceum zostało wyróżnione zgłoszeniem do finału. 

      ​​​

      Podczas uroczystej  gali wyróżnienia odbierali laureaci konkursów. Fundacja pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty, których praca i zaangażowanie w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemu edukacji w Polsce Nasza szkoła została nominowana za projekt #StolenMemory.

      Wśród finalistów.w naszej kategorii „wyrównywnanie szans” była Politechnika Gdańska, ktora wygrała projektem Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism. Obecnośc naszego Liceum w takim gronie to ogromny zaszczyt i uznanie dla pracy naszych uczniów Specjalne podziękowania i gratulacje dla opiekunów Sorek Małgorzaty Bielskiej i Jolanty Mieszanek i dyrektora Marka Kiełbińskiego.

     • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Nominacja dla naszej szkoły do nagrody EDUinspiracje 2023

      Z ogromną przyjemnością informujemy o przyznaniu nominacji do nagrody EDUinspiracje 2023 za realizację projektu #StolenMemory. 

      Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów. Konkurs realizowany jest pod hasłem "Pasja działania". 

      Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się już 30 listopada 2023 r. w Warszawie. Projekt koordynują p. Małgorzata Bielska i  p. Jolanta Mieszanek. 

      Lista nominowanych znajduje się pod linkiem:

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.