Dzisiaj odbyły się zawody powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych na terenie MOSiR w Mławie. Dziewczęta zajęły pierwsze miejsce, a chłopcy drugie.Skład dziewcząt: Maja Chlastosz, Aleksandra Mieszanek, Karolina Bielska, Kaja Chmielewska, Milena Laskowska i Julia Grędzińska. Skład chłopców: Jan Śledziński, Szymon Gorlewski, Michał Ragus, ADam Piotrowski, Dominik Dąbrowski i Jakub Han. Gratulujemy!!!
Dzień szpilek w naszej szkole
DZIEŃ SZPILEK to święto wszystkich kobiet. Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do akcji. Dziękujemy wszystkim dziewczynom oraz Paniom Nauczycielkom za włączenie się do akcji i założenie szpilek do szkoły
11
Pomagamy Sebastianowi
W czwartek i piątek (23 i 24 września) nasza szkoła przyłączyła się do charytatywnej ZBIÓRKI MAKULATURY dla Sebastiana Jankowskiego.
1Pieniądze zebrane ze sprzedaży makulatury zostaną przekazane na rehabilitację Sebastiana. Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Bardzo dziękujemy wolontariuszom, członkom Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Elżbiecie Śliwińskiej za pomoc w organizacji zbiórki.
Narodowe Czytanie w naszym liceum
W dniu 3 września 2021r. w hali sportowej naszego liceum z inicjatywy bilioteki szkolnej odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania prowadzona jak co roku pod patronatem Pary Prezydenckiej.
7Uczniowie naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi: członkiem sejmowej komisji edukacji A. Cicholską, przedstwicielami władz oświatowych - Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i jego Delegatury w Ciechanowie, organu prowadzącego, władz miejskich i absolwentami naszej szkoły - czytali ,,Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.Czytanie uatrakcyjniło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na kostium z epoki Gabrieli Zapolskiej. W rywalizacji grupowej kolejne miejsca i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i innych sponsorów uzyskały następujące klasy: I miejsce - kl.IIA II miejsce - kl. IIE III miejsce - kl. IIIA. W konkursie indywidualnym zwyciężyła Roksana Wydra (IIIE), kolejne miejsca zajęły Lena Gorzkiewicz (IIA) i Zuzanna Olszewska (IA).Spotkanie okazało się ciekawą akcją popularyzującą czytelnictwo, wiedzę o naszej literaturze i historii.
Rekrutacja 2021 do naszego Liceum
W dniu 22 lipca w godz. 9- 15 nastąpi podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do naszego Liceum. Zapraszamy !!! Kolejny termin to 2 sierpień 2021 r. do godz. 14.00 kiedy nastąpi podanie do publicznej wiadomości ostatecznej listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
Najwyższa zdawalność matur uczniów I LO
Nasi uczniowie mogą się pochwalić najwyższą zdawalnością matur w roku 2021r. w powiecie mławskim. Na 138 uczniów maturę zdało 136 osób, pozostała dwójka maturzystów czeka na egzamin poprawkowy w sierpniu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała sprawozdanie i wyniki matur w roku 2021r., które jednoznacznie wskazują na sukces naszych uczniów.
https://bip.oke.waw.pl/bip/bip_1265em2021_wyniki_szkoly__SAS2.xlsx.xlsx
Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Pani Katarzyna Sakowicz przechodzi na emeryturę
"Kto jest serdeczny i uczynny-troszczy się nie tylko o swoje szczęście i wewnętrzną harmonię(...)Staje się źródłem dobra, nadziei i światła mądrego życia. (Seneka)
Podczas uroczystości zakończenia roku 25 czerwca 2021r. cała społeczność szkolna pożegnała nuczycielkę fizyki Panią Katarzynę Sakowicz, która zdecydowała o swoim przejściu na emeryturę. W trakcie wieloletniej pracy w naszej szkole Pani Profesor potrafiła zjednać sobie nie tylko innych pedagogów, ale przede wszystkim - zaskarbić sympatię kilku pokoleń Wyspiańczyków, którzy z najwyższym uznaniem i szacunkiem mówią o Pani Katarzynie Sakowicz jako Nauczycielce, Wychowawczyni i jako Człowieku. Życzymy Pani Profesor szczęścia, zdrowia, aktywnego odpoczynku, z nadzieją na spotkanie i serdeczną pamięć o całej społeczności szkolnej. DZIĘKUJEMY!!!
Kolejne osiągnięcia uczennic I LO
Dwie uczennice naszej szkoły Kinga Ryska z klasy Ic oraz Katarzyna Rosiak z klasy II f zdobyły tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego "Grammatik-Rektion der Verben/rekcja czasownika" w roku szkolnym 2020/2021
Serdecznie gratulujemy !!!
Trybunał Sprawiedliwości Dzieci i Młodzieży – projekt z udziałem uczniów I LO w Mławie
WELTGEReCHTSHOF DER KINDER UND JUGENDLICHEN - WIR DENKEN DIE WELT NEU UM (Trybunał Sprawiedliwości Dzieci i Młodzieży – Zmieniamy myślenie świata) to projekt Teatru Państwowego w Norymberdze, do którego przystąpiły dzieci i młodzież z całego świata.
Celem projektu jest edukacja młodzieży na świadomych obywateli, którzy w przyszłości będą kształtować sprawiedliwy i demokratyczny porządek świata. Praca nad projektem zakończy się spotkaniem uczestników podczas konferencji w Norymberdze w październiku 2021r.
Norymberga – miejsce rozważań nad koniecznością zmian w otaczającym nas świecie, nie jest przypadkowe. Jako miasto procesów zbrodniarzy wojennych stało się symbolem sprawiedliwości wymierzonej po II wojnie światowej.
Właśnie o sprawiedliwości i niesprawiedliwości na świecie dyskutujemy, piszemy oraz obrazujemy nasze pomysły w formie plastycznej.
Uczniowie dostrzegają nieprawości, nazywają je i znajdują sposoby ich zmiany, tak by relacje międzyludzkie oparte były na solidarności, empatii i wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka. Wszak przyszłość młodych ludzi leży w ich rękach.
Jednym z zadań projektowych było przygotowanie scenek na temat niesprawiedliwości. My wybraliśmy stereotypowe i niesprawiedliwe postrzeganie osób innej narodowości, kultury i rasy. Do realizacji użyliśmy teatr lalek kamishibai, który spełnia także funkcje biblioterapeutyczne i jest idealnym narzędziem do rozważań na tematy etyczne, pozwala rozwijać kompetencje społeczne i uwrażliwiać na drugiego człowieka.
Oto efekt naszej pracy:
https://www.youtube.com/watch?v=2mQUJMgMmQI&t=31s
Kolejnym zadaniem będzie tworzenie wizji Światowego Trybunału Sprawiedliwości Dzieci i Młodzieży i wskazanie jego funkcji. cdn J
koordynator projektu
Edyta Dobiesz-Jąderko
Szkoła Młodego Chemika
Uczennice z kl. 1 e ( Zofia Zgorzelska, Oliwia Lalak) i 3e (Patrycja Bieranowska) wzięły udział w projekcie ,,Szkoła Młodego Chemika” organizowanym przez Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej KLATRAT.
Program zajęć obejmował udział w cyklu 5 zajęć online trwających każdorazowo po 3 godziny (łącznie 15 godzin), realizowanych za pośrednictwem platformy do zajęć grupowych online. Uczniowie wykonywali eksperymenty chemiczne samodzielnie we własnym domu w obecności i przy wsparciu dostępnych online pracowników naukowych Wydziału Chemicznego PW, z wykorzystaniem otrzymanych materiałów warsztatowych (bezpłatnych i bezzwrotnych).
W projekcie zostały pokazane reakcje chemiczne, które możemy śmiało wykorzystać w życiu codziennym. Jednym z nich było badanie świeżości mleka z użyciem alizarolu. Po jego dodaniu mleko przybierało różną barwę, która umożliwiała sprawdzenie nam jego świeżości.
Uczestnicy projektu poznali zasady przeprowadzania doświadczeń oraz zetknęli się z wieloma materiałami, do których na co dzień nie mieli dostępu. Na podsumowanie zajęć opiekunowie zajęć przedstawili ciekawostki chemiczne, które niejednokrotnie zadziwiły. W tym dniu uczniowie zaczerpnęli trochę wiedzy dotyczącej kuchni molekularnej- w tym zrobienia owocowego kawioru.
Uczestniczki projektu uznały, że dzięki wykonywanym doświadczeniom lepiej poznały świat chemii i się nim zafascynowały.
W pierwszym dniu oprócz wykonywanych zadań praktycznych- badania pH oraz właściwości roztworów rozwiązaliśmy także zadania dotyczące omawianych zagadnień.
Europejski Tydzień Młodzieży w I LO w Mławie
W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży obchodziliśmy, tak jak w całej Europie, od 24 do 28 maja pod hasłem „Nasza przyszłość w naszych rękach”.
Angażując młodzież w różnego rodzaju aktywności, chcieliśmy uświadomić i podkreślić rolę młodzieży dla przyszłości Unii Europejskiej.
Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego uczniowie wykonywali różnorodne zadania na temat młodzieży w Europie, jej roli, przyszłości, planów i marzeń.
Młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej w Europa-Quiz oraz wykazać się umiejętnościami językowymi pisząc pracę na temat „Nasza przyszłość w naszych rękach” w języku obcym oraz w konkursie „Mistrz wymowy angielskiej/ niemieckiej”.
Uzdolnieni plastycznie uczniowie wykonali prace do motta tygodnia.
Na korytarzach można było rozpoznać barwy narodowe krajów europejskich w ubiorach uczniów.
Europejski Tydzień Młodzieży był imprezą informacyjną, która dała uczniom również szansę sprawdzenia i wykazania się wiedzą na temat Unii. W ciekawy sposób, pracując w grupach młodzież mogła ponownie budować relacje ze swoimi kolegami i koleżankami po długim czasie nieobecności w szkole.
Serdeczne podziękowania dla nauczycieli języków obcych !!!
„W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” - rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Fotograficzny
Doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia Jury wyłoniła laureatów, wyróżnionych
i nominowanych do wystawy.
Rozstrzygnięcie konkursu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Z przyjemnością informujemy, że konkurs upamiętniający rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim został rozstrzygnięty. Poniżej publikujemy zwycięzców:
I miejsce - Zuzanna Zdrojewska (klasa IIAp) - "78 rocznica powstania w getcie warszawskim"
II miejsce - Mateusz Balcerowski (klasaIC) - "Kultura Żydów polskich"
Adam Powązka i Maja Maliszewska (klasa IA) - "Kuchnia żydowska"
III miejsce - Sylwia Smoleńska (klasa IID) -"Historia Żydów polskich"
Jury przyznało również dwa wyróżnienia:
Aleksandra Kowalska (IIBp) - "Judaizm"
Natalia Boras (IC) - "Historia społeczności żydowskiej w Mławie"
Gratulujemy zwycięzcom !!!
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Nauczyciele bibliotekarze.
Oferta edukacyjna I LO na rok szkolny 2021 / 2022
Od 17 maja zapraszamy wszystkich chętnych do składania wniosków o przyjęcie do naszego liceum. Poniżej prezentujemy ofertę edukacyjną naszej szkoły.
-1 klasa Prawno- językowa – rozszerzenia: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, drugi język obcy niemiecki (dodatkowe zajęcia – język francuski),
-1 klasa Politechniczna – rozszerzenia: matematyka, fizyka, informatyka, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Informatyczno- językowa– rozszerzenia: matematyka, język angielski informatyka, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Biznesowa – rozszerzenia: matematyka, geografia, język angielski, drugi język obcy niemiecki
-1 klasa Medyczna – rozszerzenia: biologia, chemia, oddział dwujęzyczny z językiem angielskim. drugi język obcy niemiecki
Klasa medyczna/dwujęzyczna : to dodatkowe (11 przez 4 lata) godziny języka angielskiego, elementy angielskiego na innych przedmiotach np. słówka angielskie na lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, wyjazdy zagraniczne uczniów. Ta metoda nauczania lepiej przygotuje młodzież do studiów, obecnie wyższe uczelnie np. na wykładach medycznych używają j.angielskiego.
Kandydaci do klasy dwujęzycznej I LO zobowiązani są złożyć w sekretariacie szkoły od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15.00 wniosek o przyjęcie do szkoły do klasy medycznej.
Krajowa Odznaka Jakości dla projektu eTwinning „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah”
Projekt „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah“ był przedsięwzięciem realizowanym w roku 2020/ 2021 w języku niemieckim i angielskim przez grupę 30 uczniów/ uczennic I LO w Mławie pod opieką nauczyciela germanisty (Edyta Dobiesz-Jąderko) i anglisty (Jolanta Mieszanek).https://ell.org.pl/poznaj-blizej-laureatow-ell-2020/
Projekt miał na celu wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Europy (krajów partnerskich) oraz utrwalenie jej w formie wirtualnego muzeum. Założeniem współpracy było podniesienie świadomości wspólnoty dziedzictwa kulturowego Europy przez uczniów z Polski (Mława), Niemiec (Hersbruck), Belgii (Opwijk) i Austrii (Mödling). Wybrane dziedziny, nad którymi pracowała młodzież to: architektura – znane zabytki jako dziedzictwo minionych pokoleń – wyrazem kunsztu polskich architektów; sztuka – obrazy wybitnych polskich malarzy – inspiracją dla młodzieży; muzea regionalne – opowiadające historię miasta i regionu; tradycje kulinarne – tradycyjne polskie potrawy; muzyka dawniej i dziś – jak zmieniały się gusta muzyczne przez pokolenia; formy zamieszkiwania – typowe dla miasta i regionu oraz system szkolnictwa ( w tym sytuacja w szkołach w czasie pandemii covid -19). Użycie dwóch języków spowodowane było udziałem w projekcie młodzieży niemieckiej i austriackiej, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym, a jednym z celów współpracy było pogłębianie znajomości języka obcego.
Zastosowanie różnorodnych narzędzi technologicznych stworzyło uczestnikom szerokie możliwości w pracy nad projektem. Technologia i zasoby Internetu zachęcały uczniów do współpracy, kreatywności, analitycznego myślenia. Pomagały wznieść się na wyższy poziom dzięki przetwarzaniu informacji i materiałów za pomocą rozmaitych aplikacji i narzędzi internetowych. Pobudzały ciekawość, wyzwalały w uczniach motywację do działania, odpowiedzialności za wspólny rezultat – dzieło wieńczące ich dążenia.
Wirtualne muzeum zawiera różnorodne, bardzo ciekawe materiały sporządzone dzięki zastosowaniu aplikacji i narzędzi internetowych (flinga, storyjumper, canva, padlet, issuu, sway (office365), voicethread, generator kodów QR, forms (formularze Google), artsteps, meet.jit.si.). Mamy nadzieję, że będą one także interesujące dla osób odwiedzających nasze wystawy.
Link do muzeum: https://www.artsteps.com/embed/602cbb9da671e63285446982/560/315
"W obiektywie matematyka" - III edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie już po raz III organizuje Powiatowy Konkurs Fotograficzny „W obiektywie matematyka”.
Celem Konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki. Konkurs jest skierowany do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, którzy potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii.
Zgłoszenie do Konkursu polega na przesłaniu na adres: wobiektywiematematyka@gmail.com w tytule „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” nie więcej niż 3 zdjęć. Każde zdjęcie powinno być załącznikiem do maila, w którym należy podać: imię, nazwisko, klasę, szkołę, nazwisko opiekuna oraz TYTUŁ fotografii zawierający matematyczny opis zdjęcia.
Konkurs trwa od 19. kwietnia do 14. maja 2021 r.
Jury Konkursu wybierze laureatów oraz wytypuje prace wyróżnione, nominowane do wystawy do dnia 21. maja 2021 r.
Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej oraz zaprezentowane na wystawie czasowej w I LO Mławie.
W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody.
W załącznikach znajduje się Regulamin i Zgoda Rodziców/Opiekunów na udział w konkursie.
Organizatorzy: I LO w Mławie
Anna Brzozowska Dyrektor Marek Kiełbiński
Zastępca Agnieszka Sosnowska
Jakubowska Ewa
Kowalewski Jakub
Luks Ewa
Paszko Anna
Wojnarowska Anna
Pani Ewa Wądołowska odeszła na zasłużoną emeryturę
Spotkaniu tegorocznych maturzystów i ich wychowawców towarzyszyły wielkie emocje, ale chyba największe Pani Ewie Wądołowskiej-nauczycielce naszej szkoły, która po raz ostatni wystąpiła przed uczniami, rodzicami i nauczycielami w tej roli. Od uczniów, nauczycieli i rodziców dla odchodzącej na emeryturę Pani Ewy Wądołowskiej popłynęły słowa podziękowań za wieloletnią pracę, cierpliwość, wyrozumiałość oraz pomoc.
Serdecznie dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy. Życzymy zdrowia, wspaniałych chwil w życiu osobistym, czasu na realizację własnych marzeń i pasji. Dziękujemy !!!
Zakończenie roku szkolnego klas trzecich - film
Zachęcamy do chwili wspomnień i wzruszeń. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zakończenia roku szkolnego klas trzecich.Video(5).mov
Bez tradycyjnych akademii, uroczystych apeli, wręczania nagród. Z powodu epidemii koronawirusa tak będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego klas trzecich.
Patrycja Ryska - finalistką Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
Z przyjemnością informujemy, że Patrycja Ryska , uczennica kl. 3D otrzymała tytuł Finalisty VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.
Patrycja to bardzo uzdolniona uczennica I LO w Mławie. Jej zainteresowania to: wiedza o społeczeństwie, geografia i matematyka. Stąd wybór profilu klasy, który pozwolił jej na rozwijanie zainteresowań. Dzięki wsparciu nauczycielki WOSu, Pani Anny Rychlickiej i olbrzymiej wiedzy, Patrycja z dużym powodzeniem reprezentowała szkołę w wielu olimpiadach. Dotarła do etapu okręgowego:
- VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
- V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie oraz
- wzięła udział w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Konstytucji i o Samorządzie Terytorialnym „Tędy na Prawo”.
Gratulujemy i życzymy Patrycji kolejnych sukcesów, rozwijania swoich pasji oraz życzymy powodzenia na maturze.
Kolejny sukces Weroniki Gorlewskiej
21 kwietnia 2021 Weronika Gorlewska ucz. kl.3a naszej Szkoły uczestniczyła w Konkursie Biblijnym na etapie diecezjalnym, organizowanym przez Civitas Christiana. Treści dotyczyły wnikliwej znajomości Księgi Ezechiela i Ewangeliii św. Jana. Weronika znalazła się w elitarnym gronie uczestników etapu Ogólnopolskiego. Gratulujemy i życzymy skcesu w Finale Ogólnopolskim.
Nasza szkoła ma ponad 100 lat
Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim. Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO. Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.
Motto
Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.
Aktualności
Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie
W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.
Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.
Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:
Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,
Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,
Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.
W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.
Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.
Nominacja dla naszej szkoły do nagrody EDUinspiracje 2023
Z ogromną przyjemnością informujemy o przyznaniu nominacji do nagrody EDUinspiracje 2023 za realizację projektu #StolenMemory.
2Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów. Konkurs realizowany jest pod hasłem "Pasja działania".
Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się już 30 listopada 2023 r. w Warszawie. Projekt koordynują p. Małgorzata Bielska i p. Jolanta Mieszanek.
Lista nominowanych znajduje się pod linkiem:
Zaduszki Wyspiańczyków 2023
3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.
Zapraszamy na wypominki Wyspiańczyków i mszę św.
Społeczność I LO serdecznie zaprasza na wspólną modlitwę za zmarłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły do kościoła św. Trójcy w Mławie na godz. 17:30.
Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności
26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
9Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.
Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.
Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.
"Matematyka w obiektywie"
Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą
Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego
Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
1Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.
Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.
Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.
Jedną z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo, w tym wejście na Kopiec Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.
Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.
Młodzież miała okazję zwiedzić salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.
Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.
Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.
Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy uczniów oraz absolwentów naszego liceum.
3
Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole
Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
6Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę. W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.
W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Innowacyjna historia w ILO
W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.
Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.
Zmarł ks. prof. Michał Grzybowski
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. Michała Grzybowskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Rodzinie, Przyjaciołom oraz Współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Prof Michał Grzybowski w styczniu 2015 roku został odznaczony statuetką „Zasłużony Wyspiańczyk” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ks. Grzybowski pracując jako kapłan, wydał ponad osiemset publikacji naukowych. Są to książki, artykuły, biogramy polskich duchownych oraz historie parafii diecezji płockiej. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła ma właśnie takich wychowanków.
Złożenie w systemie rekrutacyjnym wniosku o przyjęcie do naszego liceum
W tegorocznej rekrutacji jest konieczne wypełnienie i złożenie w elektronicznym systemie rekrutacyjnym Wniosku o przyjęcie do szkoły. Do systemu rekrutacyjnego Omikron kandydaci i ich rodzice mogą: rejestrować się (od 23 czerwca) z wykorzystaniem numeru PESEL kandydata i logować się przez portal https://powiatmlawski.e-omikron.pl. W rekrutacji decyduje liczba punktów i wybranie naszej szkoły jako pierwszego wyboru (preferencje).
Dalej obowiązkowe jest dostarczenie świadectwa i wyniku z egzaminu ósmoklasisty w wersji papierowej.
Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam"
7 czerwca uczniowie klasy I A pod opieką p. Jolanty Bartczak, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie przy współudziale Zespołu Szkół nr 3. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Uczniowie naszej szkoły w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, okolicznościach, zgromadzeni w jednym miejscu czytali przez 15 minut wybrane przez siebie książki. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025.”
Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″ w wysokości 15.000 zł (12.000 zł z dotacji + 3.000 zł wkład własny) na zakup nowości wydawniczych oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.
Jakub Gołębiowski Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego
Jakub Gołębiowski Finalistą Ogòlnopolskiego Konkursu Biblijnego. Jakub Gołębiowski uczeń kl.2A po etapie szkolnym i diecezjalnym wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w Niepokalanowie.Tam dwudniowy pobyt naznaczony był bogatym programem. Opròcz testu pisemnego w grupie 120 uczestnikòw z wszystkich diecezji w Polsce Kuba uczestniczył w spotkaniach wokòł Słowa Bożego i filmu, na czele z reżyserem Michałem Kondratem. Ponadto zwiedzał miejsca uświęcone obecnością św. Maksymiliana Kolbego. Gratulujemy Jakubowi zachwytu Pismem św.i wnikliwej analizy, bo Konkurs był na bardzo wysokim poziomie.
KINGA RYSKA uczennica klasy 3c LAUREATKĄ I MIEJSCA W KRAJU X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23
Ostatni, centralny etap odbył się w dniu 03.06.2023r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Składał się on z trzech części (dwie pisemne i jedna ustna) i w każdej z nich, uczennica uzyskała najwyższą liczbę punktów i tym samym znalazła się w gronie najlepszych w kraju 10 laureatów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Kinga jako jedyna udzieliła poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż trzecia, ustna część etapu centralnego odbywała się w obecności kamer oraz zgromadzonej publiczności, a na udzielenie odpowiedzi było zaledwie 15 sekund.
Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o UE, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.
Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.
Warto dodać, iż Kinga jest uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z wos-u.
Oprócz nagród rzeczowych oraz indeksów na poszczególne uczelnie w Polsce, Kinga otrzymała także zaproszenie do wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli bądź Strasburgu.
Dodatkowym, miłym akcentem była wiadomość, iż nikt jeszcze w historii tej olimpiady nie uzyskał tak wysokiego wyniku !!!
Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu !!! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni !!!
VI edycja Powiatowego Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”
93Już po raz trzeci społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej oraz Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II” zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach
i udziału w grach edukacyjnych było „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”. Honorowy patronat objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Mławski, Burmistrz Miasta Mława. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu, prezesi i członkowie TMTTB i Stowarzyszenia PPJPII, stryjeczna wnuczka prof. Tadeusza Korzybskiego pani Blanka Wyszyńska Walczak, przedstawiciele Woskowej Akademii Technicznej w Warszawie z panią dr inż. Paulinę Deliś Kierownikiem Studiów Podyplomowych GIS i porucznikiem Michałem Śmiarowskim oraz sponsorzy.Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO
pt. „Człowiek renesansu profesor Tadeusz Wacław Korzybski”.Święto szkoły stało się doskonałą okazją do podsumowania konkursów
i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Na szczególną uwagę zasługuje konkurs plastyczny „Mława moje miasto”. Przed uczestnikami VI edycji Święta Nauki postawiono zadanie wykonania pracy plastycznej inspirowanej twórczością Tadeusza Korzybskiego.
W konkursie tym wzięło udział czterdziestu uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy artysta zobowiązany był uzupełnić swoją pracę odpowiedzią na pytanie, dlaczego miejsce przedstawione na obrazie jest dla autora tak ważne. Nagrodą w konkursie był Katalog „Mława moje miasto” z pracami młodych artystów, wydany przez Fundację ARS NOSTRA.
W albumie znalazły się prace następujących uczniów:DARIA TAŃSKA, klasa 3C, I LO w Mławie
DARIA BŁACHOWIAK, klasa 3B, I LO w Mławie
NICOLE RAIMONDI - klasa 2C, I LO w Mławie
ANTONINA KIEWLICZ - klasa 1C, I LO w Mławie
MAJA PREJS - klasa 2E, I LO w Mławie
MARIA LEWANDOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
MAJA LANGOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
ZUZANNA CHMIELEWSKA - klasa 8A, SP nr 1 w Mławie
YUBIN HWANG - klasa 8, KSP w Mławie
GABRIELA SENDEROWSKA - klasa 8C, SP nr 7 w Mławie
ZOFIA KORDULEWSKA - klasa 7, SP nr 6 w Mławie
HANNA WUDARCZYK - klasa 7A, SP nr 6 w Mławie
WERONIKA GRUCA - klasa 6, KSP w Mławie
POLA STAWIŃSKA - klasa 6C, SP nr 6 w Mławie
KAROLINA PIEŃKOSZ - klasa 5, KSP w Mławie
JULIA KLEJNA - klasa 5, KSP w Mławie
AMELIA SOBECKA - klasa 5, SP nr 1 w Mławie
MAURYCY CHRZCZON - klasa 5A, SP nr 2 w Mławie
MARIKA ZEMBRZUSKA-KOZIEŁ - klasa 4, KSP w Mławie
GABRIELA JATCZAK - klasa 4B, SP nr 3 w MławieJak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Powiatowy Konkurs
„W obiektywie matematyka”. W V edycji wzięło udział 38 uczniów powiatu mławskiego, a każdy z nich mógł wykonać co najwyżej 3 prace. Konkurs polega na tym, że uczestnicy obserwują rzeczywistość, zauważają w niej matematyczne prawa, wykonują zdjęcia i nadają im tytuły związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie tytułu zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na dzieło, które nadaje pracy sens poznaczy. Celem KONKURSU jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.Nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych w konkursie
„W obiektywie matematyka”Miejsce
Tytuł
Imię i nazwisko
Klasa
Szkoła
Opiekun
I
Prostopadłościany
Gabriela Koźlakiewicz
klasa 7a
Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie
Wioleta Nadratowska
II
Wielka niewiadoma
Daria Waśniewska
klasa 8a
Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie
Aldona Drozdowicz
III
Kąt prosty w kącie prostym
Jan Kowalkowski
klasa 8a
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie
Emilia Obłąkowska
Wyróżnienie I
Prostopadłościan
Jan Kacprzak
klasa 8a
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie
Eliza Pydynkowska
Wyróżnienie II
3600
Aleksandra Rudnik
klasa 7a
Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie
Wioleta Nadratowska
Wyróżnienie III
Koło ze zmarszczkami
Julia Maciejewska
klasa 8b
Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie
Aldona Drozdowicz
Wyróżnienie IV
Mławskie koło
Bartłomiej Bojarski
Klasa 8a
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie
Eliza Pydynkowska
Wyróżnienie V
Zielona symetria
Kalina Skudynowska
klasa 7a
Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie
Wioleta Nadratowska
Nagrodzeni uczniowie w szkolnym Konkursie
„Fontanna Herona”I- miejsce Amelia Merchel II b
II miejsce- Weronika Wolszczak I b
III miejsce - Barłomiej Kozieł II b
wyróznienie Piotr Piotrowski I cGłównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, doświadczeniach chemicznych, pokazie naukowym - metody rozpoznania obrazowego za pomocą lasera 3d, prelekcji uczennicy I LO Natalii Boras oraz zwiedzanie wystaw: „Wynalazki Leonarda da Vinci”, „Fontanna Herona” i „Mława moje miasto”.
I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady zrównoważonego rozwoju:
- „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
- „Wodne wyzwania”
- „Wiedza to potęgi klucz”
- „Wodna gra terenowa”
- „Escape room”
- „Tajni agenci”
- „Sekretny przepis Pitagorasa”
- „PRL”
- „Pierwsza pomoc”
Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.
Mamy nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych dobrze bawili się i zdobywali wiedzę poprzez zabawę.
My jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania i fantastycznych efektów współpracy uczestników. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Święta uczniom, uczennicom I LO w Mławie oraz ich Rodzicom.
Dyrektor I LO pan Marek Kiełbiński
Zastępca pani Agnieszka Sosnowska
oraz
Ewa Luks
Anna Brzozowska
Jolanta Bartczak
Tomasz Chodubski
Małgorzata Czarnecka
Edyta Dobiesz-Jąderko
Wioleta Dyak
Piotr Grzegorowski
Ewa Jakubowska
Lidia Jóźwik
Jolanta Kordulewska
Karolina Kosiewicz
Anna Rychlicka
Benedykta Sasiak
Mariola Szczepkowska
Anna Wojnarowska
Sylwia Zalewska
Kolejny sukces uczestników projektu #StolenMemory
27W ramach kolejnego etapu projektu edukacyjnego #StolenMemory uczniowie I LO wraz z młodzieżą niemiecką z partnerskiej szkoły w Bad Oldesloe przekazali synowi byłej więźniarki nazistowskich obozów koncentracyjnych łańcuszek z medalikiem skradziony przez nazistów. Wręczenie pamiątki jest efektem projektu szkół w ramach programu "Zachować pamięć" #PNWM i kampanii #StolenMemory i Arolsen Archives. Była to bardzo wzruszająca uroczystość, ponieważ łańcuszek odebrał syn (dzisiaj 70-letni p. Tadeusz Stramko), a jego mama Marianna Miedzińska (później Miedzińska-Stramko) przeżyła dwa obozy koncentracyjne (Stutthof i Neuengamme w okolicach Hamburga). P. Miedzińska po wyzwoleniu obozu założyła rodzinę, wychowała i wykształciła troje dzieci. Uroczyste przekazanie pamiątki odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki uprzejmości dyrektora p. Jana Ołdakowskiego. To była bardzo wzruszająca chwila, pani Miedzińska została właśnie zabrania 30 sierpnia 1944r. podczas Powstania Warszawskiego i wywieziona do obozu. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Dorocie Bartoszewicz ze Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" za pomoc przy odnalezieniu rodziny Pani Marianny Miedzińskiej.
Projekt trwa już drugi rok i polega na regularnych spotkaniach uczniów obu szkół, podczas którego poznają oni historię narodowego socjalizmu głównie przez pryzmat indywidulanych losów. Badają dzieje osób prześladowanych przez nazistów i poszukują ich żyjących krewnych, aby przekazać pamiątki po ofiarach. Odnalezienie syna byłej więźniarki to już kolejny sukces młodzieży z I LO i Bad Oldesloe.
Oprócz tematów historycznych młodzież spędziła wiele miłych chwil, zwiedzając Warszawę, Malbork oraz uczestnicząc w wielu animacjach językowych. We październiku wyjeżdżamy z rewizytą do Bad Oldesloe. Młodzież jest zachwycona projektem, nawiązała wiele znajomości i przyjaźni. Niektórzy z nich odwiedzili się prywatnie w majówkę. Do udziału w projekcie zgłasza się coraz więcej uczniów, są bardzo zaangażowani i zadowoleni.
Projekt koordynują Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek. Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Radzie Rodziców przy I LO z dofinansowanie przedsięwzięcia.
"W obiektywie matematyka"
2Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w V edycji Powiatowego Konkursu "W obiektywie matematyka" organizowanego w I LO w Mławie.
Film „Człowiek Renesansu–Tadeusz Korzybski ”
,,Obrazy, miejsca, powroty - filmowy dokument czasów. To konkurs, w którym nasi licealiści otrzymali wyróżnienie za film ,, Człowiek Renesansu - Tadeusz Korzybski.Przyznanie tej nagrody z pewnością przysłuży się upamiętnieniu pochodzącego z Mławy Profesora Korzybskiego niemalże w 19-tą rocznicę Jego śmierci przypadającą na 1 marca. Jako Wyspiańczycy wspominamy z dumą i wdzięcznością tę wielką Postać polskiej nauki.
Ta nagroda zbiega się w czasie z przypadającą na 1 marca 19-tą rocznicą śmierci pochodzącego z Mławy profesora Korzybskiego.
Zapraszamy do obejrzenia link:
https://drive.google.com/file/d/1ktwhGa2rmQbqcqpoB0e7MbyfQ0XW_k-q/view
Kinga Ryska uzyskała status Laureata
Jest nam niezmiernie miło podzielić się informacją, że Kinga Ryska uczennica klasy 3c uzyskała status Laureata- zdobywając I miejsce w kraju w zawodach okręgowych X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23 i tym samym awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w czerwcu w Białymstoku.
Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o Unii Europejskiej, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.
Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.
Warto dodać, iż Kinga jest uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie.
Gratulujemy sukcesu J Kinga, trzymamy kciuki i życzymy Ci powodzenia w dalszych zmaganiach!!!