• Koncert Wielkanocny

      2 kwietnia w naszym Liceum odbył się "Koncert Wielkanocny Solidarni z Ukraina". Koncert połączyliśmy z zakończeniem wielkanocnej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, organizowanej w naszej szkole w ostatnich dniach. Wszystkie upominki z przyniesionych darów przygotowali wolontariusze naszego Liceum. Następnie przekazaliśmy je uchodźcom z Ukrainy z okazji Świąt Wielkanocnych.

     • Film o doktorze Józefie Witwickim nagrodzony

      Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie wzięła udział w konkursie Zrób-my Nasz-Film ,,Historie zapisane w obrazie. To już V edycja organizowana przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.  Celem konkursu  było zainspirowanie do tworzenia  własnych opowieści, filmowych portretów oraz pokazanie  postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.Uczniowie mławskiego I LO stworzyli film o doktorze Józefie Witwickim - ofiarnym lekarzu i społeczniku, który za swoją działalność  i związki z Armią Krajową został stracony w 1944 roku w Forcie III w  Pomiechówku - straszliwym miejscu kaźni stworzonym przez hitlerowców dla Polaków z Mazowsza.  Realizacja tego projektu spotykała się z pozytywnym przyjęciem  lokalnej społeczności zainteresowanej historią.  W biografii dra Witwickiego od dawna mławianie widzieli materiał na ciekawy film. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła młodzież, która pod opieką swoich nauczycieli  upamiętniła człowieka, który w latach wojennej pożogi umiał pięknie żyć i dawał dowody swojej niezłomności  i człowieczeństwa.Organizatorzy docenili starania młodych filmowców z Mławy i przyznali im  III miejsce w zmaganiach  konkursowych. Wypada mieć nadzieję, że nagrodzeni w przyszłości  zasilą  szeregi polskich dokumentalistów.

      Nad przygotowaniem filmu czuwali p. Ewa LUks, p. Anna Lempek oraz p. Piotr Grzegorowski. Gratulujemy!!!

      https://linkd.pl/pef2f

       

       

     • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w naszej szkole.

      Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

      Tegoroczna akcja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą znów giną ludzie - gdy mordowani są mężczyźni,  kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem "Miłość" jest także manifestacją sprzeciwu wobec wojny, przeciwko wszekiej agresji. 

      Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pana dr Leszka Arenta, historyka, wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz autora książki "Mława w latach 1945-1957", który przybliżył powojenną historię naszego miasta.

      Spotkanie zorganizowały p. Małgorzata Bielska i pani Maria Łukaszewska. Serdecznie dziękujemy za  pomoc w organizacji tegorocznej akcji "Żonkile"  pani Jolancie Kordulewskiej.

       

     • Kolejny sukces naszych uczniów

      1 kwietnia 2022r. w Warszawie na Politechnice Warszawskiej 7 uczniów z klasy III B p : Hubert Kasprowicz, Aleksandra Kowalska, Tomasz Olszewski, Michał Ragus, Adam Rogowski, Bartosz Rutkowski, Radosław Sadza naszej szkoły reprezentowali w II etapie Konkursu Geoinformatycznego  i wszyscy zakwalifikowali się do finału. Finał również odbył się 01.04.2022r., gdzie Tomasz Olszewski został Laureatem - III miejsce i zdobył indeks na kierunek Geoinformatyki na Politechnice Warszawskiej. Pozostali uczniowie są Finalistami. Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplom i wiele prezentów m.innymi zegarek elektroniczny, power bank, kubki termiczne, książki, długopisy, notesy itd.Uczniowie są bardzo zadowoleni ponieważ w ciekawy sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę u umiejętności po kierunkiem nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

     • Natalia Boras została finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady

      Natalia Boras, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

       

      W zawodach finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Na etapie ogólnopolskim należało napisać esej na jeden z pięciu tematów, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu historii Polski. Komisja Egzaminacyjna oceniła pracę Natalii Boras w skali akademickiej na ocenę bardzo dobrą, co na tym etapie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu finalisty i otrzymaniem zaświadczenia o maturze z historii rozszerzonej zdanej na 100 procent. 

     • Piszą o nas ...

      W niemieckiej prasie min. w Hamburger Abendblatt zostały opublikowane artykuły o projekcie #StolenMemory, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Około 250 uczennic i uczniów poszukiwało krewnych ofiar nazistowskich, w tym grupa naszej młodzieży. 

      Poszukiwania zakończyły się sukcesem, znaleźliśmy rodzinę p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obocu koncentracyjnego w Neuengamme. Wkrótce przekażemy mu razem z młodzieżą z Niemiec zegarek i sygnet. Krewny pana Dańkowskiego cieszy się, że już niedługo podczas uroczystego przekazania będzie mógł zobaczyć pamiątki. Jak powiedział, jest to dla niego i jego rodziny symbol i pamięć o bliskiej osobie. 

      Projekt będziemy kontynuować już w czerwcu. Wszyscy uczestnicy spotkają się w Niemczech w mieście Schwerin. 

     • Światowy Dzień Wody

       

       

      22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który odbył się pod patronatem  firmy "Wod-Kan  Sp. z o.o." oraz Burmistrza Miasta Mława.

      Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach na lekcjach fizyki i chemii, badając właściwości wody z różnych ujęć, a swoje obserwacje i wnioski zapisując na kartach pracy. W ramach lekcji wychowawczych odbyły się zajęcia edukacyjne podnoszące świadomość globalnych wyzwań wodnych, wspierane przez Polską Akcję Humanitarną. 

      W trakcie lekcji geografii odbyły się warsztaty w terenie nad Jeziorem Krajewo, podczas których uczniowie dokonali pomiarów szerokości, długości, głębokości jeziora oraz czystości i właściwości wody.  Przeprowadziliśmy również szkolny konkurs pod hasłem "Wody Afryki", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ok. 100 uczniów, a zwycięzcą został Tomasz Olszewski z klasy III bp, II miejsce zajął Michał Ragus z klasy III bp, natomiast III Mateusz Rzepkowski z klasy IIc.  Nagrody ufundowała firma "WOD-Kan" Sp. z o.o., której serdecznie dziekujemy. 

      Celem akcji jest szerzenie świadomości o tym, że dostęp do czystej  wody to prawo człowieka. Na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, jesteśmy za to współodpowiedzialni, a oszczędzanie wody to za mało.

      Organizatorami Światowego Dnia Wody były: Małgorzata Bielska, Małgorzata Czarnecka oraz Mariola Szczepkowska.

     • Podsumowanie projektu #StolenMemory

      16 marca 2022r. grupa młodzieży biorącej udział w projekcie spotkała się, aby podsumować kampanię #StolenMemory,  realizowaną w dniach 14-18.02.22r. w naszej szkole. Celem kampanii jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek krewnym prześladowanych przez narodowych socjalistów. Nasze poszukiwania trwały cały tydzień, pracowaliśmy wspólnie z młodzieżą niemiecką w małych grupach, przeszukując cyfrowe archiwa, znajdujące się na stronie interenetowej Arolsen Archives. Szukaliśmy kilku krewnych poprzez komunikatory, a także rozpowszechniając informacje wśród znajomych. Zwróciliśmy się z prośbą do Arolsen Archives, aby uzyskać więcej informacji o poszukiwanej osobie. Udało się, znaleźliśmy rodzinę pana Stanisława Dańkowskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. To był przełomowy moment naszych poszukiwań. Wykonaliśmy telefon, jego krewny zadeklarował chęć odebrania pamiątek. Teraz czekamy na dopełnienie formalności i wizytę grupy niemieckiej. Razem wręczymy pozostałe pamiątki. 

      Projekt koordynowały Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego projektu.

       

     • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi 14.03.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski i od 2020 roku 14-tego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.

       

      Nauczycielki matematyki Anna Brzozowska, Ewa Luks i Anna Wojnarowska przygotowały na ten dzień przeróżne atrakcje matematyczne. Miały one na celu wzbudzić u uczniów zainteresowanie liczbą Pi,  stanowić zachętę do czerpania radości z matematyki oraz do podejmowania przez młodych ludzi wyzwań naukowych. Tego Dnia uczniowie mogli:

      - studiować artykuły, ciekawostki oraz doniesienia dotyczące liczby Pi na portalach matematycznych, - oglądać filmiki „Skąd się wzięła liczba Pi?” na kanale „Nauka. To lubię”, „Przekleństwo liczb pierwszych. Hipoteza Riemanna” na kanale „Pasja informatyki”,

      - sprawdzić, gdzie w rozwinięciu liczby π występuje ich data urodzenia,

      - posłuchać hymnu liczby π,

      - rozwiązywać rebusy z liczbą π,

      - wysłuchać wiersza o liczbie π, który napisała nasza noblistka - Wisława Szymborska,

      - ułożyć swój wierszyk, który pozwalał łatwo podać początkowe cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π,

      - zabawić się w Escape room „Muzeum liczby Pi”,

      - zagrać w grę planszową „Bieg do 2π”.

      Najwięcej emocji dostarczył świętującym Konkurs na ciasto urodzinowe dla Liczby π „Pi PIE”. Uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi oraz wiedzą o liczbie Pi. Zdjęcia słodkości poniżej a rozstrzygnięcie konkursu 21.03.2022 r.

       

     • ZBIÓRKA POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY - PODSUMOWANIE

      Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w postaci zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. W ubiegłym tygodniu wolontariusze przyjmowali dary a dziś podczas krótkiego apelu Pan Dyrektor Pan Marek Kiełbiński i Przewodniczący SU Bartosz Krajewski podsumowali całą zbiórkę. 

      Następnie artykuły zostały przewiezione do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przeliczone oraz oddane dla potrzebujących! Jesteśmy bardzo wdzięczni za ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy wsparli naszą zbiórkę! Ogromne podziękowania należą się również wolontariuszom, którzy przyjmowali dary, segregowali je i układali do kartonów. Zbiórkę zorganizowali a następnie koordynowali Przewodniczacy Bartosz Krajewski i zastępca Natalia Krystkiewicz pod opieką Pani Elżbiety Śliwińskiej. Dziękujemy także Dyrekcji za wsparcie i przeprowadzenie apelu. Nie można zapomnieć o uczniach klasy 3Bp, którzy pomogli w przenoszeniu wszystkich artykułów a następnie przeliczeniu ich w Ośrodku. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ogromne serce! Liczymy, że kolejne zbiórki i współpraca z Wami będzie równie owocna!

     • MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

      W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu jest Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

      W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.  Patronat nad tym konkursem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji. Celem tego konkursu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Uczestnicy wysyłają zdjęcia (max 6 sztuk), którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Prace naszych uczniów rywalizowały z fotografiami m.in. z Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec i Włoch, a ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i ambasadorom Przewodnicząca Konkursu dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US złożyła serdeczne gratulacje.

      Jury Konkursu w składzie:  prof. dr hab. Konrad Czerski – Uniwersytet Szczeciński,  prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski - US, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, mgr Jerzy Kołodziejczyk – Polskie Towarzystwo Matematyczne, Janusz Piszczatowski – Związek Polskich Artystów Fotografików,  dr Sergiusz Sachno, prof. Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, dr hab. Maciej Tanaś, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US – przewodnicząca, przyznało
      Annie Brzozowskiej oraz Ewie Luks nauczycielkom matematyki
      I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie honorowe tytuły Ambasadora XII Edycji Konkursu „Matematyka w Obiektywie”.

     • Projekt #StolenMemory

       

      14 lutego młodzież I LO wystartowała z projektem #StolenMemory. Projekt jest organizowany przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

      Spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej zaplanowane było w okolicach Berlina, w miejscowości Treibnitz. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną w Europie, projekt odbywa się online, urozmaicając lekcje zdalne w szkole. W dniach 17-20 czerwca 2022r. spotkają się wszystkie grupy biorące udział w projeckcie (190 osób) w niemieckim mieście Schwerin.

      Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia: W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.

      Dla rodzin przedmioty są bezcenne. Dzięki nim wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, gdyż często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu. Okoliczności i miejsca śmierci są rzadko znane. Ale rzeczy te są ważne także dla krewnych ocalałych, zwłaszcza jeśli Ci nie mogli lub nie chcieli mówić o swoich obozowych przeżyciach.

      Celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek, dlatego Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do udziału w poszukiwaniach rodzin. Dzięki mediom społecznościowym i udostępnianiu zbiorów archiwalnych online można obecnie znacznie skuteczniej docierać do szerokiego grona zainteresowanych osób. W tę akcję zaangażowali się: Natalia Marciniak, Gabriela Karpińska, Zofia Zgorzelska, Oliwia Żebrowska, Dominik Dąbrowski, Katarzyna Szafraniec, Daria Tańska,  Zuzanna Rychcik, Maria Makieła, Lena Gorzkiewicz, Kinga Ryska, Agata Szczęsnowicz, Emilia Byłeń, Zuzanna Zdrojewska, Wiktoria Adamkowska, Szymon Gorlewski, Zuzanna Pazderska, Aleksandra Ogrodzińska, Oliwia Lalak, Weronika Milewska.

      Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież rozwija nie tylko umiejętności językowe i społeczne, ale również buduje wielostronne relacje poprzez pogłębianie wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i procesach zachodzących w Europie.

      Projekt koordynują Pani Małgorzata Bielska oraz Pani Jolanta Mieszanek.

      Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w poszukiwania rodzin ofiar zapraszamy do grupy Arolsen Archives Polska: https://www.facebook.com/groups/arolsenarchivespl

       

     • Młodzież I LO przygotowuje się do projektu #StolenMemory

      Już w poniedziałek 14 lutego zaczynamy realizację projektu #StolenMemory, organizowanego przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Pomimo upływu czasu, młodzi ludzie nadal interesują się historią narodowego socjalizmu i II Wojną Światową. Świadków historii jest coraz mniej, do przekazywania wiedzy o tamtych czasach potrzebne są nowe metody i inicjatywy. Umożliwiają to to zbiory archiwalne, udostępniane online przez Arolsen Archives-Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. 

       

      W projekcie bierze udział kilka szkół średnich z Polski, Niemiec i Rosji. Nasza młodzież będzie wspólnie z młodzieżą niemiecką analizować dokumenty historyczne oraz przeszukiwać osobiste przedmioty należące do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Kampania #StolenMemory ma na celu odnalezienie krewnych ofiar nazizmu i zwrócenie im tyvh przedmiotów. Językiem komunikacji będą język angielski i niemiecki. Projekt koordynuje pani Małgorzata Bielska przy wsparciu pani Jolanty Mieszanek.

      Uczniowie przygotowali już krótką prezentację naszej szkoły, miasta i siebie. Ruszamy w poniedziałek.

       

     • Nasze liceum wysoko wśród najlepszych szkół na Mazowszu

      Zestawienie najlepszych w kraju liceów po raz kolejny sporządziło czasopismo Perspektywy. Na Mazowszu I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie uzyskało 39.53 punktów, co dało 99 miejsce w województwie i awans o 100 miejsc w Polsce – z 592 rok temu na 492 obecnie.

      Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy nasza szkoła ma prawo do używania w 2022 roku i w latach następnych tytułu honorowego „Srebrnej” Szkoły 2022 wraz ze związanym z tym graficznym znakiem jakości. Wysoka pozycja jest uzależniona m.in. od ilości finalistów olimpiad przedmiotowych, wyników egzaminu maturalnego. To sukces wynikający ze współpracy grona pedagogicznego oraz naszych ambitnych uczniów. 

     • Wyjazd do Pomiechówka

      26 stycznia 2022 zwiedzaliśmy mazowiecką katownię  - niemiecki  obóz w  Forcie III Pomiechówek. Poznaliśmy historię Fortu, a także losy ludzi więzionych w Forcie w okresie okupacji. Szczególnie interesowały nas losy jednego, wyjątkowego  więźnia, dr Józefa Witwickiego, który  został stracony w dniu 30.07.1944 r. Historia życia i działalności  dr Józefa Witwickiego, absolwenta Naszej Szkoły jest  tematem tworzonej przez uczniów I a i I b dokumentacji filmowej. Uczniów w ich pracy wspierają nauczyciele Ewa Luks, Anna Lempek i Piotr Grzegorowski.

     • Kodowanie

      W dniu 25 stycznia 2022 r.  Dniu Kryptologii w I Liceum Ogólnokształcącym wspominamy wielkich naukowców - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - jak ich określano- specjalistów do zadań niewykonalnych. To właśnie Ci polscy kryptolodzy w 1932r. złamali kod Enigmy, co pozwoliło odczytywać tajną korespondencję III Rzeszy. Zdaniem historyków, dzięki przechwyconym wiadomościom udało się skrócić o kilka lat II wojną światową i co za tym idzie, ograniczyć liczbę ofiar.W hołdzie dla tych wybitnych kryptologów związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowaliśmy akcję KODOWANIE Z WYSPIAŃSKIM. Zakodowane informacje dotyczące spuścizny malarskiej  naszego Patrona zachęcały do kontemplacji konkretnych Jego dzieł. Było to więc zadanie dla każdego ucznia -  uwielbiającego zagadki matematyczne, ale i wrażliwego na piękno sztuki. Zmierzcie się z tymi zadaniami. KODUJCIE Z WYSPIAŃSKIM! Połączcie zakodowaną informację z właściwym obrazem.

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Kolejne pamiątki wróciły do rodziny

      7 maja w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami z zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej w Bad Oldesloe przekazali pamiątki po byłym więźniu obozu koncentracyjnego w Neuengamme, Panu Stefanie Drozdowskim na ręce jego siostrzeńca, Pana Andrzeja Kijory.

      Pan Stefan Drozdowski (dentysta z Lubawy) został aresztowany w 1940 r. i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. W 1945 roku zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Po przybyciu do obozu zabrano mu osobiste przedmioty: obrączkę, zegarek kieszonkowy i pióro. Podobnie jak inne rzeczy osobiste więźniów, przedmioty Stefana Drozdowskiego trafiły po wojnie do Arolsen Archives. Dzięki poszukiwaniom młodych ludzi z obu szkół dzisiaj było możliwe przekazanie pamiątek krewnym Stefana Drozdowskiego.

       

      To już kolejne rzeczy osobiste, które zostały znalezione w Archiwach przez uczennice i uczniów obu szkół i przekazane rodzinom byłych więźniów obozów. Szkoły współpracują w ramach kampanii #StolenMemory – wspólnego projektu edukacyjnego #PNWM i Arolsen Archives.

      To była dla młodzieży żywa lekcja historii. Dziękujemy Panu Andrzejowi Kijorze za osobiste, choć bardzo bolesne wspomnienia, które są nie tylko częścią historii jego rodziny, ale także ważnym elementem naszej wspólnej przeszłości, którą musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

      Dzisiejsze przekazanie pamiątek po jego wujku było dla nas wszystkich momentem głębokiej refleksji i zadumy. Jesteśmy wdzięczni, że możemy podtrzymywać pamięć o tych, którzy przeszli przez tak ciężkie chwile, i cieszymy się, że mogliśmy uczcić ich pamięć.

      Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu naszych uczniów: Bartosza Dzięgielewskiego, Michała Walencika, Jakuba Gołębiowskiego, Amelii Borcz oraz Mateusza Dąbrowskiego.

      Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Radzie Rodziców przy I LO oraz wszystkim za obecność i wsparcie w pielęgnowaniu pamięci historycznej!

     • Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej

      W dniach 21-26 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły oraz Kurfȕrst-Balduin Gymnasium w Mȕnstermaifeld uczestniczyła w wyjątkowej wymianie szkolnej, której celem było pogłębianie wzajemnego zrozumienia oraz eksploracja historii i kultury obu krajów. Podczas intensywnego programu wizyty, młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, pod opieką nauczycieli i przewodników.

      Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania naszej szkoły, gdzie uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach oraz wymianie doświadczeń z rówieśnikami z innego kraju. Młodzież uczestniczyła w lekcjach j. angielskiego, niemieckiego oraz chemii, gdzie wspólnie wykonywała doświadczenia i eksperymenty. Ten pierwszy kontakt z życiem szkolnym w obcym kraju okazał się niezwykle inspirujący dla wszystkich uczestników.

      Następnie młodzież miała okazję spotkać się z prezydentem Gdańska, gdzie miała możliwość dyskusji na temat współpracy międzynarodowej oraz poznania historii i kultury tego miasta. Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku było głębokim wglądem w dramatyczne wydarzenia minionego wieku.

      Podczas dalszej części wizyty, uczestnicy odwiedzili Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, gdzie poznali bogactwo historii regionu i jego dziedzictwo kulturowe. Uczestnictwo w warsztatach artystycznych pozwoliło młodym ludziom wyrazić swoją kreatywność i zrozumienie historii poprzez sztukę.

      Wizyta w Warszawie była prawdziwym szlakiem po historii Polski. Zwiedzanie Muzeum POLIN, Pawiaka oraz getta warszawskiego pozwoliło uczestnikom na głębsze zrozumienie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i holokaustu oraz docenienie siły przetrwania i pamięci.

      Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej nie tylko umożliwiła uczestnikom pogłębienie wiedzy historycznej i kulturowej, ale także promowała wzajemne zrozumienie, szacunek i przyjaźń między młodymi ludźmi z obu krajów. Tego typu inicjatywy są kluczowe dla budowania mostów między narodami i promowania pokoju i współpracy na arenie międzynarodowej.

      Już wkrótce wyjeżdżamy do naszych koleżanek i koegów z Niemiec. 

     • POWIATOWE ŚWIĘTO NAUKI

      Społeczność Szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego
      w Mławie oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej ma zaszczyt zaprosić na Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r., które odbędzie się  05 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. S. Wyspiańskiego 1 w Mławie. 

      Podczas tej uroczystości zostaną przeprowadzone warsztaty,  wielkoformatowe gry edukacyjne z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wręczone nagrody laureatom powiatowych konkursów:

      - „Geometria w obiektywie” – konkurs matematyczno - fotograficzny,

      - „Widziane w Mławie” – konkurs fotograficzny,

      - „Matematyka z Grzepskim” – kahoot – konkurs wiedzy,

      -  Lapbook „Patron  Roku 2024  - Stanisław Grzepski” – konkurs na pracę w formie lapbooka.

      Święto Nauki adresowane jest do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego, którzy wezmą udział w wyżej wymienionych konkursach.

      Powiatowe Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zmierz się
      z Grzepskim - 2024” VII EDYCJA – 05 CZERWCA 2024 r.
       to doskonała okazja do nauki przez zabawę.

      Prosimy o potwierdzenie udziału wraz z informacją o ilości uczestników na adres: lo1mlawa@poczta.fm lub telefonicznie 23 654 37 15 do 20.05. 2024 r.

      Zapraszamy

     • Podwójny sukces uczennicy

      Kinga Ryska, ucz. klasy 4c, awansowała do etapów centralnych aż w 2 ogólnopolskich olimpiadach:

      -IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie w roku szkolnym 2023/2024

      -XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2023/2024

      Kinga pokonała wielu uczestników, zdobyła najwyższą ilość punktów i tym samym zajęła I miejsce w etapie okręgowym.

       

      Program olimpiady znacznie wykracza poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Bardzo szczegółowe pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, socjologia, stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. Uczennica musiała wykazać się znajomością również m.in. łaciny, w postaci paremii prawniczych.

      Opiekunem uczennicy jest Pani Anna Rychlicka.

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu!!!

      Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rozgrywkach centralnych, które odbędą się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

     • Sukcesy naszych uczennic

      Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły- Kinga Ryska z klasy 4C oraz Kornelia Lewandowska z klasy 3D- awansowały do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. 

      Ponadto Kinga Ryska zakwalifikowała się także do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Opiekunem uczennic jest Pani Anna Rychlicka. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy naszych utalentowanych uczennic.

     • KOLEJNY SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

      Dobre wiadomości przekazali organizatorzy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. AMELIA BORCZ z kl.IIIA po etapie ustnym zawodów okręgowych zakwalifikowała się do finału tej olimpiady. Pod opieką Pani Anny Lempek przygotowuje się więc do  udziału w etapie centralnym, który odbędzie się 23 marca w Warszawie. GRATULUJEMY i z dumą trzymamy kciuki za reprezentantkę naszej szkoły.

     • #StolenMemory

      W dniach 25.02 - 1.03.2024 po raz kolejny nasi uczniowie wraz ze szkołą partnerską Bad Oldesloe wzięli udział w #StolenMemory

       

      Celem projektu jest odnalezienie bliskich byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Podczas wyjazdu udało nam się zobaczyć miasto Rheisberg oraz Berlin, gdzie zwiedziliśmy Instytut Pileckiego.

      W trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen zapaliliśmy znicz przy pomniku zamordowanego tam Stefana ,,Grota” Roweckiego.

      Oprócz pracy nad projektem, uczestniczyliśmy w wielu wspólnych zabawach integracyjnych, poznaliśmy nowych ludzi i doskonaliliśmy kompetencje językowe.

      Po długich poszukiwaniach udało nam się odnaleźć rodzinę więźnia z obozu Neuengamme, który po wyzwoleniu zginął w katastrofie statku ,,SS Cap Arcona”. Z niecierpliwością czekamy na możliwość przekazania krewnym pamiątek

      Projekt koordynowany jest przez nauczycielki naszej szkoły p. Małgorzatę Bielską i Jolantę Mieszanek.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie projektu

     • HEJT I NIENAWIŚĆ W INTERNECIE

      29 lutego i 1 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne, które przeprowadziła podkom. Aneta Prusik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

      Nadkomisarz przygotowała dla młodzieży zajęcia na temat "Mowa nienawiści - hejtu nie promuję", w ramach kampanii "Moje prawa, moje granice - o przemocy i odpowiedzialności." Zajęcia cieszyły sie dużym powodzeniem. Młodzież z wielu klas z zaciekawieniem oglądała filmiki i słuchała wykładów przygotowanych przez naszego gościa. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas :)

     • Amelia Borcz w kolejnym etapie olimpiady

      Amelia Borcz z kl. IIIA i jej opiekunka Pani Anna Lempek mają kolejny powód do zadowolenia. W  wyniku przeprowadzonych w Warszawie 3 lutego eliminacji uczennica zakwalifikowała się do ustnego etapu Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. 

      Uczennica świetnie wypadła w teście gramatycznym i napisała ciekawą pracę na temat:,,Chłopi Władysława Stanisława Reymonta jako inspiracja dla Hugh Welchmana i DK Welchman. Analiza intermedialna i dotarcie do przesłań obu tekstów kultury.Etap ustny 2 marca w UKSW w Warszawie. Gratulujemy  i liczymy  na sukces.

     • Arkadiusz Woźniak zwycięzcą turnieju

      Arkadiusz Woźniak, uczeń klasy 3c, wychowanek Anny Brzozowskiej, WYGRAŁ Międzyszkolny Turniej Szachowy pod hasłem „Szachy – gimnastyka umysłu”. Zawody miały miejsce w ZS Nr 4 w Mławie i zorganizowane były z okazji obchodów 100 – lecia Ekonomika. 

      To już kolejne zwycięstwo Arka, po tym jak w grudniu 2023 r. zajął I MIEJSCE w Szkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora I LO. Gratulujemy mu i życzymy powodzenia podczas turnieju w Płocku, gdzie będzie miał szansę godnie zaprezentować swoją szkołę i podnieść kategorię szachową.

     • Nasi absolwenci to ludzie sukcesu! - spotkanie z pisarką Joanną Wtulich

       

      ​​​​​​​

      Na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Panią Joanną Wtulich zorganizowane przez p. Karolinę Kosiewicz i p. Wioletę Dyak.  Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły,  głównie klasy humanistyczne: 1B, 2A, 3A razem z polonistkami p. Marią Łukaszewską i p. Jolantą Bartczak.

      Joanna Wtulich  związana jest z powiatem  mławskim od zawsze. Wychowała się w Stupsku,  tam pracuje i mieszka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Z zawodu polonistka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz w konkursie „Poznań Fantastyczny”.

      Podczas spotkania Pani Joanna zaprezentowała zebranym  uczniom tajniki sztuki pisarskiej, omówiła koncepcję tworzenia fabuły i kreowania bohaterów literackich. Zwróciła uwagę na elementy sztuki warsztatu literackiego, które są niezbędne do powstawania książki. Nasza absolwentka swoją przygodę z pisaniem zaczęła od udziału w warsztatach „Pasja Pisania”. Pierwsza jej  powieść to romans psychologiczny  pt. „Ćma”, następnie przyszła pora na romans  historyczny: Trylogię lwowską: „Ogień i lód”, „Światło i mrok”, „Brzask i zmierzch”. Rok 2022 to czas Sagi napoleońskiej: „Uciekinierka i ułan”, „Zdrajca i generałowa”, a w między czasie powstał kryminał ”Za kulisami”. 1 marca 2023 r. wyszła trzecia część Sagi napoleońskiej: „Skazaniec i panna”. 10 stycznia ukaże się premierowo najnowsza książka pisarki pt. „Patrząc w gwiazdy”.  

      To było niezwykle inspirujące spotkanie. Zwłaszcza miło było nam, po latach,  gościć w szkolnych murach, utalentowaną absolwentkę naszej szkoły, pisarkę, której książki można kupić w popularnych księgarniach w całym kraju. Pani Joanna chętnie obejrzała klasową kronikę oraz podzieliła się  swoimi wspomnieniami z lat szkolnych. Bez wątpienia nasi absolwenci to ludzie sukcesu! Gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów pisarskich,  jednocześnie  dziękujemy za przepiękne spotkanie!

     • Sukces naszych Licealistów

      Gratulujemy uczniom naszego Liceum wygranej w konkursie poetyckim "Być Kobietą" zorganizowanym w ramach kampanii "Biała Wstążka" przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie i Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. 11 grudnia w Bursie Szkolnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nasi uczniowie stanęli na podium.

      I miejsce zajął Jędrzej Zgorzelski, uczeń klasy 2B, II miejsce - Maja Prejs, uczennica klasy 3E, oraz III miejsce - Nikola Śmiecińska, uczennica klasy IB. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz opiekunek szkolnych: Elżbiety Śliwińskiej i Karoliny Kosiewicz odebrali nagrody Zwycięzców. Wręczenia nagród dokonał miedzy innymi starosta mławski Jerzy Rakowski. Poniżej prezentujemy zwycięskie wiersze konkursu poetyckiego "Być Kobietą". Przewodnim tematem prac była przemoc wobec kobiet. Serdecznie gratulujemy Wygranym, jak również dziękujemy naszej społeczności szkolnej za włączenie się w kampanię "Biała Wstążka"!

     • Gala Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

      30 listopada 2023 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych  Fundacji Rozwoju Systemu Eduakcji. Nasze Liceum zostało wyróżnione zgłoszeniem do finału. 

      ​​​

      Podczas uroczystej  gali wyróżnienia odbierali laureaci konkursów. Fundacja pragnie w ten sposób wyróżnić podmioty, których praca i zaangażowanie w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemu edukacji w Polsce Nasza szkoła została nominowana za projekt #StolenMemory.

      Wśród finalistów.w naszej kategorii „wyrównywnanie szans” była Politechnika Gdańska, ktora wygrała projektem Affective loop in Socially Assistive Robotics as an intervention tool for children with autism. Obecnośc naszego Liceum w takim gronie to ogromny zaszczyt i uznanie dla pracy naszych uczniów Specjalne podziękowania i gratulacje dla opiekunów Sorek Małgorzaty Bielskiej i Jolanty Mieszanek i dyrektora Marka Kiełbińskiego.

     • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Nominacja dla naszej szkoły do nagrody EDUinspiracje 2023

      Z ogromną przyjemnością informujemy o przyznaniu nominacji do nagrody EDUinspiracje 2023 za realizację projektu #StolenMemory. 

      Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów. Konkurs realizowany jest pod hasłem "Pasja działania". 

      Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się już 30 listopada 2023 r. w Warszawie. Projekt koordynują p. Małgorzata Bielska i  p. Jolanta Mieszanek. 

      Lista nominowanych znajduje się pod linkiem:

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

     • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

      26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

      Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

      Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

      Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

       

     • "Matematyka w obiektywie"

      Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

      Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą