• Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

     • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

      26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

      Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

      Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

      Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

       

     • "Matematyka w obiektywie"

      Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

      Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

     • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

      Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

      Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

      Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

      Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

      Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

       

      Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

      Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

       

      Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

      Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

      Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

      Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

       

     • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

      Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

           Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

      W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

     • Innowacyjna historia w ILO

      W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji  "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.

      Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.

     • Zmarł ks. prof. Michał Grzybowski

      Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. Michała Grzybowskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Rodzinie, Przyjaciołom oraz Współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Prof Michał Grzybowski w styczniu 2015 roku został odznaczony statuetką „Zasłużony Wyspiańczyk” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.  

      W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ks. Grzybowski pracując jako kapłan, wydał ponad osiemset publikacji naukowych. Są to książki, artykuły, biogramy polskich duchownych oraz historie parafii diecezji płockiej. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła ma właśnie takich wychowanków.

     • Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

      7 czerwca uczniowie klasy I A pod opieką p. Jolanty Bartczak, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie przy współudziale Zespołu Szkół nr 3. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Uczniowie naszej szkoły w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych,  okolicznościach, zgromadzeni w jednym miejscu czytali przez 15 minut wybrane przez siebie książki. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

      na lata 2021-2025.”

      Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″  w wysokości 15.000 zł  (12.000 zł z dotacji + 3.000 zł wkład własny) na zakup nowości wydawniczych oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

       

     • Jakub Gołębiowski Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego

      Jakub Gołębiowski Finalistą Ogòlnopolskiego Konkursu Biblijnego. Jakub Gołębiowski uczeń kl.2A po etapie szkolnym i diecezjalnym wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w Niepokalanowie.Tam dwudniowy pobyt naznaczony był bogatym programem. Opròcz testu pisemnego w grupie 120 uczestnikòw z wszystkich diecezji w Polsce Kuba uczestniczył w spotkaniach wokòł Słowa Bożego i filmu, na czele z reżyserem Michałem Kondratem. Ponadto zwiedzał miejsca uświęcone obecnością św. Maksymiliana Kolbego. Gratulujemy Jakubowi zachwytu Pismem św.i wnikliwej analizy, bo Konkurs był na bardzo wysokim poziomie.

     • KINGA RYSKA uczennica klasy 3c LAUREATKĄ I MIEJSCA W KRAJU X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23

      Ostatni, centralny etap odbył się w dniu 03.06.2023r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu                         w Białymstoku.

      Składał się on z trzech części (dwie pisemne i jedna ustna) i w każdej z nich, uczennica uzyskała najwyższą liczbę punktów i tym samym znalazła się w gronie najlepszych w kraju 10 laureatów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Kinga jako jedyna udzieliła poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż trzecia, ustna część etapu centralnego odbywała się  w obecności kamer oraz zgromadzonej publiczności, a na udzielenie odpowiedzi było zaledwie 15 sekund.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o UE, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z wos-u.

      Oprócz nagród rzeczowych oraz indeksów na poszczególne uczelnie w Polsce, Kinga otrzymała  także zaproszenie do wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli bądź Strasburgu.

      Dodatkowym, miłym akcentem była wiadomość, iż nikt jeszcze w historii tej olimpiady nie uzyskał tak wysokiego wyniku !!!

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu !!! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni !!!

     • VI edycja Powiatowego Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”

       

       

      Już po raz trzeci społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, Towarzystwo Miłośników Twórczości  Tekli Bądarzewskiej oraz Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II” zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach
      i udziału w grach edukacyjnych było „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”. Honorowy patronat objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Mławski, Burmistrz Miasta Mława. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu, prezesi i członkowie TMTTB i Stowarzyszenia PPJPII, stryjeczna wnuczka prof. Tadeusza Korzybskiego pani Blanka Wyszyńska Walczak, przedstawiciele Woskowej Akademii Technicznej w Warszawie z panią dr inż. Paulinę Deliś Kierownikiem Studiów Podyplomowych GIS i porucznikiem Michałem Śmiarowskim oraz sponsorzy.

      Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO
      pt. „Człowiek renesansu profesor Tadeusz Wacław Korzybski”.

      Święto szkoły stało się doskonałą okazją do podsumowania konkursów
      i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Na szczególną uwagę zasługuje konkurs plastyczny „Mława moje miasto”. Przed uczestnikami VI edycji Święta Nauki postawiono zadanie wykonania pracy plastycznej inspirowanej twórczością Tadeusza Korzybskiego.
      W konkursie tym wzięło udział czterdziestu uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy artysta zobowiązany był uzupełnić swoją pracę odpowiedzią na pytanie, dlaczego miejsce przedstawione na obrazie jest dla autora tak ważne. Nagrodą w konkursie był Katalog „Mława moje miasto” z pracami młodych artystów, wydany przez Fundację ARS NOSTRA.
      W albumie znalazły się prace następujących uczniów:

      DARIA TAŃSKA, klasa 3C, I LO w Mławie
      DARIA BŁACHOWIAK, klasa 3B, I LO w Mławie
      NICOLE RAIMONDI - klasa 2C, I LO w Mławie
      ANTONINA KIEWLICZ - klasa 1C, I LO w Mławie
      MAJA PREJS - klasa 2E, I LO w Mławie
      MARIA LEWANDOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      MAJA LANGOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      ZUZANNA CHMIELEWSKA  - klasa 8A, SP nr 1 w Mławie
      YUBIN HWANG - klasa 8, KSP w Mławie
      GABRIELA SENDEROWSKA - klasa 8C, SP nr 7 w Mławie
      ZOFIA KORDULEWSKA - klasa 7, SP nr 6 w Mławie
      HANNA WUDARCZYK - klasa 7A, SP nr 6 w Mławie
      WERONIKA GRUCA - klasa 6, KSP w Mławie
      POLA STAWIŃSKA - klasa 6C, SP nr 6 w Mławie
      KAROLINA PIEŃKOSZ - klasa 5, KSP w Mławie
      JULIA KLEJNA - klasa 5, KSP w Mławie
      AMELIA SOBECKA - klasa 5, SP nr 1 w Mławie
      MAURYCY CHRZCZON - klasa 5A, SP nr 2 w Mławie
      MARIKA ZEMBRZUSKA-KOZIEŁ - klasa 4, KSP w Mławie
      GABRIELA JATCZAK - klasa 4B, SP nr 3 w Mławie

      Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Powiatowy Konkurs
       „W obiektywie matematyka”
      . W V edycji wzięło udział 38 uczniów powiatu mławskiego, a każdy z nich mógł wykonać co najwyżej 3 prace. Konkurs polega na tym, że uczestnicy obserwują rzeczywistość, zauważają w niej matematyczne prawa, wykonują zdjęcia i nadają im tytuły związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie tytułu zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na dzieło, które nadaje pracy sens poznaczy. Celem KONKURSU jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.

      Nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych w konkursie
      „W obiektywie matematyka”

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Prostopadłościany

      Gabriela Koźlakiewicz
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      II

      Wielka niewiadoma

      Daria Waśniewska

       

      klasa 8a
       

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      III

      Kąt prosty w kącie prostym

      Jan Kowalkowski

      klasa 8a  
       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Emilia Obłąkowska

      Wyróżnienie I

      Prostopadłościan

      Jan Kacprzak
       

      klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie II

      3600

      Aleksandra Rudnik
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      Wyróżnienie III

      Koło ze zmarszczkami

      Julia Maciejewska

      klasa 8b

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      Wyróżnienie IV

      Mławskie koło

      Bartłomiej Bojarski
       

      Klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie V

      Zielona symetria

      Kalina Skudynowska
       

      klasa 7a
       

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

       

      Nagrodzeni uczniowie w szkolnym Konkursie
      „Fontanna Herona”

      I- miejsce Amelia Merchel II b
      II miejsce- Weronika Wolszczak  I b
      III miejsce - Barłomiej Kozieł II b
      wyróznienie Piotr Piotrowski  I c

      Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, doświadczeniach chemicznych, pokazie naukowym - metody rozpoznania obrazowego za pomocą lasera 3d, prelekcji uczennicy I LO Natalii Boras oraz zwiedzanie wystaw: „Wynalazki Leonarda da Vinci”, „Fontanna Herona” i „Mława moje miasto”.

      I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  zrównoważonego rozwoju:

      • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
      • „Wodne wyzwania”
      • „Wiedza to potęgi klucz”
      • „Wodna gra terenowa”
      • „Escape room”
      • „Tajni agenci”
      • „Sekretny przepis Pitagorasa”
      • „PRL”
      • „Pierwsza pomoc”

      Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

       

       

       

       

       

      Mamy nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych dobrze bawili się i zdobywali wiedzę poprzez zabawę.

      My jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania i fantastycznych efektów współpracy uczestników. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Święta uczniom, uczennicom I LO w Mławie oraz ich Rodzicom.

       

      Dyrektor I LO pan Marek Kiełbiński

      Zastępca pani Agnieszka Sosnowska

      oraz

      Ewa Luks

      Anna Brzozowska

      Jolanta Bartczak

      Tomasz Chodubski

      Małgorzata Czarnecka

      Edyta Dobiesz-Jąderko

      Wioleta Dyak

      Piotr Grzegorowski

      Ewa Jakubowska

      Lidia Jóźwik

      Jolanta Kordulewska

      Karolina Kosiewicz

      Anna Rychlicka

      Benedykta Sasiak

      Mariola Szczepkowska

      Anna Wojnarowska

      Sylwia Zalewska

     • Kolejny sukces uczestników projektu #StolenMemory

      W ramach kolejnego etapu projektu edukacyjnego #StolenMemory uczniowie I LO wraz z młodzieżą niemiecką z partnerskiej szkoły w Bad Oldesloe przekazali synowi byłej więźniarki nazistowskich obozów koncentracyjnych łańcuszek z medalikiem skradziony przez nazistów. Wręczenie pamiątki jest efektem projektu szkół w ramach programu "Zachować pamięć" #PNWM i kampanii #StolenMemory i Arolsen Archives. Była to bardzo wzruszająca uroczystość, ponieważ łańcuszek odebrał syn (dzisiaj 70-letni p. Tadeusz Stramko), a jego mama Marianna Miedzińska (później Miedzińska-Stramko) przeżyła dwa obozy koncentracyjne (Stutthof i Neuengamme w okolicach Hamburga). P. Miedzińska po wyzwoleniu obozu założyła rodzinę, wychowała i wykształciła troje dzieci. Uroczyste przekazanie pamiątki odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki uprzejmości dyrektora p. Jana Ołdakowskiego.  To była bardzo wzruszająca chwila, pani Miedzińska została właśnie zabrania 30 sierpnia 1944r. podczas Powstania Warszawskiego i wywieziona do obozu. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Dorocie Bartoszewicz ze Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" za pomoc przy odnalezieniu rodziny Pani Marianny Miedzińskiej.

      Projekt trwa już drugi rok i polega na regularnych spotkaniach uczniów obu szkół, podczas którego poznają oni historię narodowego socjalizmu głównie przez pryzmat indywidulanych losów. Badają dzieje osób prześladowanych przez nazistów i poszukują ich żyjących krewnych, aby przekazać pamiątki po ofiarach. Odnalezienie syna byłej więźniarki to już kolejny sukces młodzieży z I LO i Bad Oldesloe. 

      Oprócz tematów historycznych młodzież spędziła wiele miłych chwil, zwiedzając Warszawę, Malbork oraz uczestnicząc w wielu animacjach językowych. We październiku wyjeżdżamy z rewizytą do Bad Oldesloe. Młodzież jest zachwycona projektem, nawiązała wiele znajomości i przyjaźni. Niektórzy z nich odwiedzili się prywatnie w majówkę. Do udziału w projekcie zgłasza się coraz więcej uczniów, są bardzo zaangażowani i zadowoleni.

      Projekt koordynują Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek. Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Radzie Rodziców przy I LO z dofinansowanie przedsięwzięcia. 

       

     • Kinga Ryska uzyskała status Laureata

      Jest nam niezmiernie miło podzielić się informacją, że Kinga Ryska  uczennica klasy 3c uzyskała status Laureata- zdobywając I miejsce w kraju w zawodach okręgowych X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23 i tym samym awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w czerwcu w Białymstoku.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o Unii Europejskiej, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie.

      Gratulujemy sukcesu J Kinga, trzymamy kciuki i życzymy Ci powodzenia w dalszych zmaganiach!!!

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

      W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu jest Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

      W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.  Patronat nad tym konkursem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji. Celem tego konkursu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Uczestnicy wysyłają zdjęcia (max 6 sztuk), którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Prace naszych uczniów rywalizowały z fotografiami m.in. z Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec i Włoch, a ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i ambasadorom Przewodnicząca Konkursu dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US złożyła serdeczne gratulacje.

      Jury Konkursu w składzie:  prof. dr hab. Konrad Czerski – Uniwersytet Szczeciński,  prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski - US, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, mgr Jerzy Kołodziejczyk – Polskie Towarzystwo Matematyczne, Janusz Piszczatowski – Związek Polskich Artystów Fotografików,  dr Sergiusz Sachno, prof. Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, dr hab. Maciej Tanaś, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US – przewodnicząca, przyznało
      Annie Brzozowskiej oraz Ewie Luks nauczycielkom matematyki
      I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie honorowe tytuły Ambasadora XII Edycji Konkursu „Matematyka w Obiektywie”.

     • Projekt #StolenMemory

       

      14 lutego młodzież I LO wystartowała z projektem #StolenMemory. Projekt jest organizowany przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

      Spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej zaplanowane było w okolicach Berlina, w miejscowości Treibnitz. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną w Europie, projekt odbywa się online, urozmaicając lekcje zdalne w szkole. W dniach 17-20 czerwca 2022r. spotkają się wszystkie grupy biorące udział w projeckcie (190 osób) w niemieckim mieście Schwerin.

      Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia: W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.

      Dla rodzin przedmioty są bezcenne. Dzięki nim wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, gdyż często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu. Okoliczności i miejsca śmierci są rzadko znane. Ale rzeczy te są ważne także dla krewnych ocalałych, zwłaszcza jeśli Ci nie mogli lub nie chcieli mówić o swoich obozowych przeżyciach.

      Celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek, dlatego Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do udziału w poszukiwaniach rodzin. Dzięki mediom społecznościowym i udostępnianiu zbiorów archiwalnych online można obecnie znacznie skuteczniej docierać do szerokiego grona zainteresowanych osób. W tę akcję zaangażowali się: Natalia Marciniak, Gabriela Karpińska, Zofia Zgorzelska, Oliwia Żebrowska, Dominik Dąbrowski, Katarzyna Szafraniec, Daria Tańska,  Zuzanna Rychcik, Maria Makieła, Lena Gorzkiewicz, Kinga Ryska, Agata Szczęsnowicz, Emilia Byłeń, Zuzanna Zdrojewska, Wiktoria Adamkowska, Szymon Gorlewski, Zuzanna Pazderska, Aleksandra Ogrodzińska, Oliwia Lalak, Weronika Milewska.

      Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież rozwija nie tylko umiejętności językowe i społeczne, ale również buduje wielostronne relacje poprzez pogłębianie wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i procesach zachodzących w Europie.

      Projekt koordynują Pani Małgorzata Bielska oraz Pani Jolanta Mieszanek.

      Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w poszukiwania rodzin ofiar zapraszamy do grupy Arolsen Archives Polska: https://www.facebook.com/groups/arolsenarchivespl

       

     • Młodzież I LO przygotowuje się do projektu #StolenMemory

      Już w poniedziałek 14 lutego zaczynamy realizację projektu #StolenMemory, organizowanego przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Pomimo upływu czasu, młodzi ludzie nadal interesują się historią narodowego socjalizmu i II Wojną Światową. Świadków historii jest coraz mniej, do przekazywania wiedzy o tamtych czasach potrzebne są nowe metody i inicjatywy. Umożliwiają to to zbiory archiwalne, udostępniane online przez Arolsen Archives-Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. 

       

      W projekcie bierze udział kilka szkół średnich z Polski, Niemiec i Rosji. Nasza młodzież będzie wspólnie z młodzieżą niemiecką analizować dokumenty historyczne oraz przeszukiwać osobiste przedmioty należące do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Kampania #StolenMemory ma na celu odnalezienie krewnych ofiar nazizmu i zwrócenie im tyvh przedmiotów. Językiem komunikacji będą język angielski i niemiecki. Projekt koordynuje pani Małgorzata Bielska przy wsparciu pani Jolanty Mieszanek.

      Uczniowie przygotowali już krótką prezentację naszej szkoły, miasta i siebie. Ruszamy w poniedziałek.

       

     • Nasze liceum wysoko wśród najlepszych szkół na Mazowszu

      Zestawienie najlepszych w kraju liceów po raz kolejny sporządziło czasopismo Perspektywy. Na Mazowszu I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie uzyskało 39.53 punktów, co dało 99 miejsce w województwie i awans o 100 miejsc w Polsce – z 592 rok temu na 492 obecnie.

      Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy nasza szkoła ma prawo do używania w 2022 roku i w latach następnych tytułu honorowego „Srebrnej” Szkoły 2022 wraz ze związanym z tym graficznym znakiem jakości. Wysoka pozycja jest uzależniona m.in. od ilości finalistów olimpiad przedmiotowych, wyników egzaminu maturalnego. To sukces wynikający ze współpracy grona pedagogicznego oraz naszych ambitnych uczniów. 

     • Wyjazd do Pomiechówka

      26 stycznia 2022 zwiedzaliśmy mazowiecką katownię  - niemiecki  obóz w  Forcie III Pomiechówek. Poznaliśmy historię Fortu, a także losy ludzi więzionych w Forcie w okresie okupacji. Szczególnie interesowały nas losy jednego, wyjątkowego  więźnia, dr Józefa Witwickiego, który  został stracony w dniu 30.07.1944 r. Historia życia i działalności  dr Józefa Witwickiego, absolwenta Naszej Szkoły jest  tematem tworzonej przez uczniów I a i I b dokumentacji filmowej. Uczniów w ich pracy wspierają nauczyciele Ewa Luks, Anna Lempek i Piotr Grzegorowski.

     • Kodowanie

      W dniu 25 stycznia 2022 r.  Dniu Kryptologii w I Liceum Ogólnokształcącym wspominamy wielkich naukowców - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - jak ich określano- specjalistów do zadań niewykonalnych. To właśnie Ci polscy kryptolodzy w 1932r. złamali kod Enigmy, co pozwoliło odczytywać tajną korespondencję III Rzeszy. Zdaniem historyków, dzięki przechwyconym wiadomościom udało się skrócić o kilka lat II wojną światową i co za tym idzie, ograniczyć liczbę ofiar.W hołdzie dla tych wybitnych kryptologów związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowaliśmy akcję KODOWANIE Z WYSPIAŃSKIM. Zakodowane informacje dotyczące spuścizny malarskiej  naszego Patrona zachęcały do kontemplacji konkretnych Jego dzieł. Było to więc zadanie dla każdego ucznia -  uwielbiającego zagadki matematyczne, ale i wrażliwego na piękno sztuki. Zmierzcie się z tymi zadaniami. KODUJCIE Z WYSPIAŃSKIM! Połączcie zakodowaną informację z właściwym obrazem.

     • Kinga Ryska potrójną Stypendystką

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Kinga Ryska, uczennica kl. 2C otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów  w roku szkolnym 2021/2022. Kinga uzyskała najwyższą średnią ocen 6,0 oraz zdobyła I miejsce w  Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego "Grammatik-Rektion der Verben/rekcja czasownika" w roku szkolnym 2020/2021 Tym samym, Kinga znalazła się w gronie najzdolniejszych uczniów z całej Polski.

      Za wybitne osiągnięcia edukacyjne oraz uzyskanie największej liczby punktów z rejonu ciechanowskiego w procesie rekrutacji do projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” uczennica ta po raz kolejny otrzymała  także Stypendium  Marszałka Województwa Mazowieckiego. Realizować będzie projekt edukacyjny, który ma na celu rozwijanie zainteresowań nauką języków obcych nowożytnych (języka angielskiego i niemieckiego) oraz pogłębianie wiedzy zdobytej z tego zakresu.

      Kolejnym sukcesem naszej uzdolnionej uczennicy jest uzyskanie Stypendium Burmistrza Miasta Mława. Stypendia są indywidualnym wyróżnieniem dla uczniów, których zainteresowania wykraczają poza program szkolny oraz mogą poszczycić się wysokimi osiągnięciami naukowymi.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy Kindze kolejnych sukcesów, rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań.

     • Dzień Patrona w naszej szkole

      19 stycznia świętowaliśmy Dzień Patrona ILO - Stanisława Wyspiańskiego. Jest to niezwykle ważne święto kultywowane w naszej szkole od wielu lat. Corocznie uczniowie pod opieką nauczycieli organizują symboliczne apele aby osoby zaangażowane w życie naszego Liceum mogły lepiej poznać patrona Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku część artystyczną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego przygotowali nauczyciele: Pani Anna Brzozowska, Pani Magdalena Prejs-Zadrowska i Pani Sylwia Zalewska wraz z uczniami z klas: 1C, 1A, 1B, 3C, 3B, 3Ap, 3Cp. Dodatkowo wystąpili: gościnnie absolwent naszej szkoły Kacper Czeczot oraz zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Natalia Krystkiewicz. Za nagłośnienie odpowiadali jak zwykle niezawodni chłopcy z klasy 3Bp. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów!

     • BIAŁA WSTĄŻKA- STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

      W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, młodzież z naszego Liceum wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufundował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostały wywieszone w Miejskim Domu Kultury.

      Pierwsze miejsce zajęła praca Darii Tańskiej z klasy 2c! Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Poniżej wygrana praca oraz zdjęcie wszystkich uczniów, którzy złożyli swoje prace konkursowe z Dyrekcją ILO, Panią Elżbietą Śliwińską (pedagog ILO) i panią Dagmarą Owsianką (przedstawiciel MOPS).

     • Świąteczne życzenia

      Serdeczne życzenia najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,przepełnionych zapachem choinki i świątecznych potraw, obfitujących w radość, śpiew kolęd, prezenty, miłość oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku zdrowia, wiary i nadziei całej naszej szkolnej społeczności życzą Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły.

     • Święto ciągu Fibonacciego

      Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie obchodzili Święto Ciągu Fibonacciego.
      Dzień Fibonacciego obchodzony jest każdego roku 23 listopada z prostego powodu. Zapisując datę w systemie amerykańskim - najpierw miesiąc, potem dzień - otrzymujemy początek ciągu Fibonacciego.


      Fibonacci jest autorem specjalnego ciągu, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Przy założeniu, że ciąg rozpoczynają liczby 0 oraz 1 wygląda on następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Zagadkę wszechświata wyjaśnia złota liczba φ (FI) w przybliżeniu 1,61804. Złoty podział to stosunek jednego elementu ciągu do elementu go poprzedzającego. Im większe wybierzemy elementy, tym większą uzyskamy dokładność. Uczniowie dokonywali pomiarów własnego ciała aby przekonać się, o złotym podziale na własnym ciele. Podczas lekcji matematyki młodzież obejrzała film, który uzmysłowił im, że złota liczba bardzo często pojawia się w naszej codzienności. Pierwszym przykładem są rośliny i muszle, których kształt układa się zgodnie z przebiegiem tzw. Spirali Fibonacciego. Dzięki aplikacji 3D Measure  sprawdzili, kto z nich jest witruwiańskim człowiekiem oraz mogli zauważyć zależności między kątem środkowym i wpisanym.

      Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielek Anny Brzozowskiej i Ewy Luks.

      Film „Matematyka w człowieku witruwiańskim” https://www.youtube.com/watch?v=aMsaFP3kgqQ

      Aplikacja umożliwiająca sprawdzenie, czy jesteś witruwiańskim człowiekiem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.potatotree.on3dcamerameasure
      Film „Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja” https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg

     • Spotkanie z mławskimi strażakami

      W czwartek 9 grudnia 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, w klasie 3AP gościli pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Zapoznali Oni uczniów z zasadami bezpieczeństwa pożarniczego, uczyli, w jaki sposób zachować się w sytuacjach kryzysowych, przedstawili zasady działalności struktur organów straży pożarnej w naszym kraju oraz odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie mieli możliwość, choć przez chwilę wejścia w rolę ratownika i zaprezentowania się w odzieży strażackiej. 

      Zrozumieliśmy, jak ważnym i wymagającym zawodem w społeczeństwie jest zawód strażaka, wiążący się z ogromnym wysiłkiem, zarówno psychicznym jak i fizycznym. Mimo wszelkich trudności daje on ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Być może w przyszłości ktoś z nas zostanie?

     • Olimpiada statystyczna w naszej szkole

      W dniu 08.12.2021 r. dwie uczennice naszej szkoły przystąpiły do Zawodów Okręgowych VI edycji Olimpiady Statystycznej. Julia Epa z klasy 2B i Natalia Krystkiewicz z 3Bp zmagały się z rozwiązaniem zadań w teście on-line. Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Uczennice są podopiecznymi nauczycielek Anny Brzozowskiej i Anny Wojnarowskiej.

      Lista osób zakwalifikowanych do etapu centralnego zostanie opublikowana 21.12.2021 r. Trzymamy kciuki!

     • Projekt STEM w I LO

      W dniu 06.12.2021 r. zdolni uczniowie klas 2B, 2C, 3Cp, 3Bp wzięli udział w 3 edycji Projektu Edukacyjnego STEM Politechniki Warszawskiej Science, Technology, Engineering, Mathematics 2021/2022. W ramach tego projektu uczestnicy zmagali się z zadaniami konkursowymi z fizyki, matematyki i informatyki o różnym stopniu trudności. Kwalifikacja do kolejnych etapów zapewnia warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej lub pracowników Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów w Warszawie. Jest o co walczyć!

      Tytuł Laureata uprawnia do przyjęcia na studia bez postępowania kwalifikacyjnego opartego na wynikach egzaminu maturalnego  na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz na Wydziale Elektrycznym.  Laureaci i Wyróżnieni Finaliści mogą aplikować na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydziale Elektrycznym z wyłączeniem kierunków: Cyberbezpieczeństwo, Informatyka oraz Informatyka Stosowana.

      Uczniów do konkursu przygotowali:

      Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki,

      Piotr Grzegorowski – nauczyciel fizyki,

      Ewa Jakubowska  - nauczyciel informatyki,

      Jakub Kowalewski -nauczyciel informatyki,

      Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

     • MIKOŁAJKI - 6 grudnia 2021

       

      Dzisiaj w naszej szkole zawitał nie kto inny jak Święty Mikołaj! Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dostali słodkie upominki. Usłyszeliśmy piękne wykonanie kolęd w wielu klasach a także zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na hali gimnastycznej.

     • Andrzejek czar – matematyczne wróżby andrzejkowe

      Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielkami Anną Brzozowską i Ewą Katarzyną Luks postanowili ćwiczyć umiejętności matematyczne wykorzystując do tego czas andrzejkowych wróżb. Przypomnieli sobie cechy podzielności, własności liczb, prawa działań przy okazji sprawdzania MOCY IMIENIA. Przy pomocy TAJEMNYCH WZORÓW Z AL KATHARU łatwo obliczali daty wszystkich swoich pechowych dni. Wykonując działania na liczbach wymiernych i niewymiernych znajdowali swój INTERPUNKCYJNY ZNAK – WSKAŹNIK.  Odkrywali jacy naprawdę są. Porównując liczby w wróżbie z kartami odczytywali swój PRZYCHYLNY ZNAK ZODIAKU. Odkrywali CECHY SWOJEJ OSOBOWOŚCI znajdując LICZBĘ ASTROLOGICZNĄ poprzez wykonywanie działań na liczbach parzystych, nieparzystych i pierwszych.

      To była dobra zabawa, a przy okazji świetna powtórka z działań w zbiorze liczb rzeczywistych.

     • Uczniowie I LO poznają Polskę

      2 grudnia młodzież naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Warszwy w  ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".  Projekt wycieczki przygotowany przez nauczycieli uzyskał akceptację, dzięki której uczniowie mieli okazję zwiedzić stolicę. Poznając nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe zwiedziliśmy  Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, uczestnicząc w lekcji "Świat mitów" oraz "Muzealne przeboje".

       

      Burzliwą historię stolicy z najpiękniejszymi i najbardziej tragicznymi momentami przekazali nam dwaj przewodnicy Bracia Warszawiacy.

       

     • III miejsce dla reprezentacji I LO

      24 listopada 2021 r. Polski Czerwony Krzyż - oddział rejonowy w Ciechanowie, w związku z realizacją projektu pod nazwą: „Młodzieżowy Ratownik PCK”, przeprowadził zawody Zespołów Ratowniczych PCK. Młodzież zmierzyła się z testem dotyczącym tematyki: policji, straży pożarnej, pierwszej pomocy oraz z częścią praktyczną na fantomach. Reprezentacja I LO w Mławie w składzie Maja Bielak, Jan Pawłowski, Julia Wronka, Sylwia Modzelewska Julia Szprengiel zdobyła III miejsce

     • BIAŁA WSTĄŻKA - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

      Podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, uczniowie naszego Liceum we współpracy z mławską Policją oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizowali kampanię informacyjną na ulicach miasta (26 listopada 2021r,). Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

      Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

      Z okazji tego dnia młodzież wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufunduje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostaną wywieszone w Miejskim Domu Kultury. Poniżej załączamy prace uczniów.

      Bardzo dziękujemy wolontariuszom oraz opiekunom Pani Elżbiecie Śliwińskiej i Pani Annie Rychlickiej za zaangażowanie w organizację kampanii. Ogromne podziękowania kierujemy również do Mławskiej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej!