• Apel z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

      W dniu 21 października w hali sportowej naszej szkoły odbyła się uroczystość poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji przypadającej w bieżącym roku 100. rocznicy Jego urodzin.

      Poprzez słowa samego Papieża oraz piękne teksty literackie i muzyczne w wykonaniu uczniów poszczególnych klas powróciliśmy pamięcią do czasu, w jakim żył i tworzył Święty Jan Paweł II. Pragnęliśmy oddać hołd wielkiemu Polakowi, a także wyrazić wdzięczność za Jego posługę oraz świadectwo wiary, nadziei i miłości we współczesnym świecie.  Z wykorzystanych w programie fragmentów dzieł teologicznych, literackich oraz muzycznych można czerpać wiarę, nadzieję, siłę życiową oraz poszukiwać w nich odpowiedzi na wiele ważnych pytań, co jednoznacznie dowodzi ponadczasowości nauczania Ojca Świętego.

     • Kinga Ryska otrzymała stypendium "Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II"

      W dniu 16 października 2020r. Stowarzyszenie "Pontyfikat Papieża Jana Pawła II"  w Mławie wręczyło stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

       

      Kinga Ryska, uczennica kl. 1C 1LO otrzymała STYPENDIUM 2020 w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin Św. Jana Pawła II za wybitne osiągnięcia w nauce i życiu codziennym   w roku szkolnym 2019/2020.

      Kinga jest uczennicą o ponadprzeciętnych uzdolnieniach. Wszystkie jej świadectwa są ze średnią ocen 6,0

      Odnosi sukcesy w różnych dziedzinach i bierze udział w konkursach na różnych szczeblach : ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych : literackich, poetyckich, matematycznych, przyrodniczych, z j. angielskiego.

      Z wyróżnieniem ukończyła PS Muzyczną w Mławie, w klasie Fortepianu.

      Nie bez powodu zdobyła tytuł "Umysł Roku"

       

      Gratulujemy Kindze i życzymy dalszych sukcesów :)

     • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

      Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Aby uczcić to święto uczniowie wręczali nauczycielom kwiaty i składali życzenia. Niestety, z uwagi na pandemię, nie wszyscy mogli wziąć udział w uroczystej akademii, którą przygotowała klasa I e pod kierunkiem Pani Marioli Szczepkowskiej.

      Po części artystycznej głos zabrał Pan Dyrektor Marek Kiełbiński, który złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia. Następnie w imieniu całej społeczności  szkolnej podziękował ustępującemu Samorządowi Uczniowskiemu oraz jego opiekunowi P. Annie Brzozowskiej. Nowym opiekunem SU została Pani Wioleta Nadratowska. Do życzeń dołączyła Pani Marzena Kowalska - przewodnicząca Rady Rodziców I LO w Mławie.

     • I miejsce w konkursie dla Weroniki Gorlewskiej

      2 października w płockiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" odbył się finał Konkursu Wiedzy Biblijnej  dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Uczennica naszej szkoły Weronika Gorlewska z klasy III A zdobyła I miejsce. 

      Weronika będzie reprezentować Diecezję Płocką w finale 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Serdecznie gratulujemy laureatce oraz s. Aldonie Ludwiczak.Życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu.

     • Koncert piosenki obcojęzycznej z okazji Europejskiego Dnia Języków w I LO w Mławie

      W poniedziałek, 28 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Na hali sportowej odbył się koncert piosenki obcojęzycznej. Wokalnie uzdolnieni uczniowie zaprezentowali piosenki w j. angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim i japońskim.

      Koncert był także formą powitania wolontariuszy z Europy, którzy tego dnia prowadzili warsztaty w wybranych klasach na temat zmian klimatycznych i działań Unii podejmowanych w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

      Nauczyciele j. angielskiego i niemieckiego podjęli na lekcjach tematykę kulturoznawczą, dotyczącą kultury krajów, których języka uczy się młodzież, ale także Unii Europejskiej. Tego dnia uczniowie wykorzystując telefony i różnorodne aplikacje rozwiązywali quizy kulturoznawcze. Sprawdzenie wiedzy i jej poszerzenie oraz współzawodnictwo zagwarantowały także dobrą zabawę na lekcjach.

      Europejski Dzień Języków ma na celu promowanie uczenia się języków obcych, wielojęzyczności oraz przekazywanie europejskiego dziedzictwa kulturowego.

      Mamy nadzieję, że  idea tego dnia przyczyni się do zwiększenia świadomości systematycznego, także autonomicznego  uczenia się języków obcych wśród naszych uczniów.

      Serdeczne podziękowania dla wszystkich

     • Projekt Europamobil w naszej szkole

      Nasi uczniowie uczestniczyli w inauguracji Projektu Europamobil. 29 września przyjechała 18-osobowa grupa studentek i studentów z 11 państw Europy.

      Do naszej szkoły zawitali przedstawiciele: Portugali, Irlandii Północnej, Francji, Niemiec, Węgier, Serbii, Szwecji, Rumunii, Hiszpanii, Słowenii i Austrii oraz koordynator Projektu- Stephen Bastos, trenerka pedagogiczna – Johanny Jäger i koordynator CEO Małgorzata Pysiak.

      Od 2009 r. studenci przeprowadzają warsztaty, jeżdżąc po Europie i rozmawiając o jej potencjale, problemach i szansach. Warsztaty poprzedziło spotkanie inauguracyjne dla społeczności szkolnej, na sali gimnastycznej. Goście zostali powitani przez pana Dyrektora Marka Kiełbińskiego. Następnie Stephan Bastos z fundacji Genshagen przedstawił młodzieży założenia projektu, a studenci krótko opowiedzieli o sobie i zaprezentowali przygotowany program artystyczny.

      W tym samym dniu zorganizowano w naszym liceum Europejski Dzień Języków Obcych, który uświetnił koncert piosenki obcojęzycznej w wykonaniu uczniów ILO w Mławie.

      Następnie uczniowie udali się do sal lekcyjnych, by pogłębić tematy:

      Jak działa Unia Europejska? Różnorodność kulturowa i tożsamość europejska;

      Polityka klimatyczna Unii Europejskiej; Demokracja i populizm w Europie.

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w I Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się 1 września 2020 r., w budynku szkoły, według poniższego harmonogramu.  

      8.30 – 9.15

      spotkanie  klas trzecich  z wychowawcami w wyznaczonych salach

      9.45 – 10.30

      spotkanie  klas pierwszych  z wychowawcami w wyznaczonych salach

      10.40

      spotkanie klas pierwszych z  Dyrektorem Szkoły i Radą Pedagogiczną (duża hala sportowa)

      11.30 – 12.15

      spotkanie  klas drugich  z wychowawcami w wyznaczonych salach

      WYKAZ_SAL_NA_SPOTKANIA_Z_WYCHOWAWCAMI.docx

      W trosce o bezpieczeństwo prosimy uczniów i pracowników szkoły o  przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, m.in.

      • zachowania dystansu społecznego,
      • dezynfekowania rąk przed wejściem do szkoły,
      •  zakrywania ust i nosa.

       

     • Nasze Liceum laureatem European Language Label

      Jury ELL na posiedzeniu 26.06.2020r. wyłoniło 5 najlepszych projektów w Polsce w roku 2020. Tytuł naszego projektu "Quo vadis... Europa?" -koordynator Edyta Dobiesz- Jąderko. Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom!

      European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej ustanowiony przez Komisję Europejską w 1998 r. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. W Polsce obecny od 2001 roku.Od 2015 r. nagroda przyznawana jest w jednej kategorii konkursowej: za projekt językowy realizowany pod opieką koordynatora w instytucji edukacyjnej.

      https://ell.org.pl/lista-laureatow-2020/

     • Kolejny sukces uczniów I LO w Mławie na arenie międzynarodowej!

      Uczniowie i uczennice I LO w Mławie odnieśli wielki sukces w 67. Konkursie Europejskim "EUnited - Europa verbindet" wraz z partnerami z Niemiec i Włoch!!! 

      „Quo vadis … Europa?”

       

      Projekt eTwinning „Quo vadis … Europa?” realizowały trzy zespoły młodzieży: z Mławy, z Hersbruck (Niemcy) i Monferrato Casale              (Włochy)  w języku niemieckim.

      W tym roku młodzież zajęła się tematyką proeuropejską, która jest dla nas bardzo ważna i ciekawa zarazem. Uczniowie śledzą wydarzenia w Unii Europejskiej, są świadomymi obywatelami wspólnoty, pragnącymi współpracy państw dla dobra swoich obywateli, a przede wszystkim dostrzegają potrzebę sprawnego funkcjonowania Unii. Wspólnie z młodzieżą z gimnazjum z Niemiec i Włoch postawiliśmy sobie bardzo ambitne zadania. I tak zastanawialiśmy się nad czynnikami  łączącymi nas w Europie, analizowaliśmy dziedziny wymagające usprawnienia, porównywaliśmy nasze kraje pod względem przestrzegania praw obywatelskich. Uczestnicy przygotowali i przeprowadzili ankietę "Czy czujesz się Europejczykiem?". Zaprojektowali logo projektu, snuli wizje dla Europy i wystosowali postulaty do Niemiec, jako państwa przewodniczącego Unii od czerwca 2020 r. Najwięcej emocji towarzyszyło uczestnikom podczas tworzenia tekstu do piosenki dla Europy "Europa - unser Haus", którą zaśpiewaliśmy do melodii "Imagine" Johna Lennona. Ogrom pracy, energii i  wysiłku, który został doceniony przez jury konkursu. Dla nas to najwspanialsza nagroda oraz potwierdzenie  umiejętności językowych młodzieży, ich kreatywności we współpracy międzynarodowej.

       

      Edyta Dobiesz-Jąderko

      (koordynator projektu)

       

       

       

     • Zagadki księdza Benika

      Młodzież naszego liceum uczestnikami mławskiej gry miejskiej, będącej częścią projektu związanego z Janem Pawłem II. Uczniowie wykorzystali rozwiązania podpatrzone w muzeach i escape roomach.

      Nie bez przyczyny Gorzkie Żale nazywane są skarbem polskiej duchowości. Unikatowe nabożeństwo rozpowszechniali księża misjonarze św. Wincentego a Paulo, a jego autor ks. Wawrzyniec Benik od 1712 r. żył i pracował w Mławie. 5 marca 1713 r. po raz pierwszy w diecezji płockiej wybrzmiał ten pasyjny śpiew. W tym roku mija 300 lat od śmierci tego misjonarza, proboszcza kościoła Świętej Trójcy i autora dzieła zatytułowanego pierwotnie „Snopek mirry z Ogrodu Getsemańskiego albo żałosne gorzkiej męki Syna Bożego rozpamiętywanie”.

      W Mławie zaplanowano wydarzenia towarzyszące obchodom trwającego Roku ks. Wawrzyńca Stanisława Benika. Jedną z pierwszych inicjatyw jest oryginalna gra autorstwa państwa Luks, nauczycieli z Mławy. Scenariusz bazuje na schemacie działania escape roomu i sprawia, że uczestnik, rozwiązując kolejne zagadki, poznaje m.in. strukstrukturę pasyjnego nabożeństwa, sprawdza swoją wiekopostną wiedzę i poznaje życiorys ks. Benika. – Gracz musi rozszyfrować tekst „Pobudki”, uzupełnić fakty z życiorysu ks. Benika, m.in. gdzie się urodził, gdzie się kształcił. Są pytania o to, ile razy w ciągu roku śpiewa się Gorzkie Żale oraz ile tygodni trwa Wielki Post – opowiada Katarzyna Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego.

      Pani Katarzyna jest współautorką mławskiej gry miejskiej, a teraz realizuje projekt związany z Janem Pawłem II. Także w swojej pracy wykorzystuje rozwiązania podpatrzone w muzeach i escape roomach.

      – To nauka przez zabawę, doświadczenia. Młodzieży to się podoba. Być może dlatego, że wykorzystuje technologie, którymi posługują się na co dzień. Poszczególne zagadki trzeba rozwiązać za pomocą smartfonów lub tabletów, sczytywać kody QR lub użyć długopisu z lampką UV. W przypadku tej gry zależało mi na tym, żeby była to właśnie taka „moblina” forma, która dodatkowo spopularyzuje Gorzkie Żale – mówi nauczycielka.

      To głównie dzięki wysiłkom misjonarzy skierowanych do Mławy odbudowano zniszczony przez pożar kościół Świętej Trójcy. – Na co dzień nad tym się nie zastanawiamy, ale przecież oni mieli ogromny wkład w życie miasta. To oni odbudowali kościół, przyczynili się do powstania biblioteki. Kiedy Mława została bez opieki duszpasterskiej, utrzymali tu modlitewną wspólnotę. Gorzkie Żale to także nasze dziedzictwo. Ta gra powstała, by upamiętnić te dzieła i podyktowana jest potrzebą serca – mówi K. Luks.

      Mławska pedagog jest także prezesem Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, które zaangażowało się w organizację wydarzeń upamiętniających ks. Benika, m.in. cykl koncertów organowych zaplanowanych w kościele Świętej Trójcy. To tam w 2013 r. umieszczono upamiętniającą go tablicę. W homilii obecnego na uroczystościach bp. Piotra Libery padły słowa, tak bardzo aktualne także i dziś: „Choćby nie wiem jak nowoczesny stał się świat, zawsze będzie w nim cierpienie, zdrada, brak wdzięczności, starość, ból fizyczny i duchowy, śmierć... I nic tego wszystkiego nie pokona, nic innego nie da temu wszystkiemu sensu, tylko krzyż!”.

      Zwłaszcza teraz grę można potraktować jako ciekawą formę spędzenia czasu i przetestować w warunkach domowych.

      Więcej informacji: lukasia@op.pl.

      Ilona

      Krawczyk-Krajczyńska

     • Oferta edukacyjna naszego Liceum w roku 2020/21

       

      Klasa 1A Humanistyczno- prawna

      przedmioty rozszerzone: j. polski, historia, wiedza o społeczeństwie

      drugi język: j.niemiecki/j.francuski

      dodatkowe zajęcia:prawo i sądownictwo w Polsce

      Klasa 1B Politechniczno- informatyczna

      przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, informatyka

      drugi język: j. niemiecki

      dodatkowe zajęcia:matematyka dla maturzysty

      Klasa 1C Politechniczno- językowa

      przedmioty rozszerzone: matematyka, fizyka, j. angielski,

      drugi język: j. niemiecki

      dodatkowe zajęcia: matematyka dla maturzysty

      Klasa 1D Menedżerska

      przedmioty rozszerzone: matematyka, geografia,

      wiedza o społeczeństwie

      drugi język: j. niemiecki

      dodatkowe zajęcia:symulacje biznesowe,  

      informatyka

      Klasa 1E Medyczna

      przedmioty rozszerzone: biologia, chemia,

      (klasa dwujęzyczna- j.angielski)

      drugi język: j. niemiecki

      Klasa dwujęzyczna : to dodatkowe (11 przez 4 lata) godziny języka angielskiego, elementy angielskiego na innych przedmiotach np. słówka angielskie na lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie, wyjazdy zagraniczne uczniów. Ta metoda nauczania lepiej przygotuje młodzież do studiów, obecnie wyższe uczelnie np. na wykładach medycznych używają j.angielskiego. Nie zmusza to do zdawania matury w j. angielskim.

      Projekty realizowane w szkole: wolontariat, debaty gdańskie, warsztaty psychologiczne, wymiany międzynarodowe (polsko – niemiecka) eTwinning,  spotkania z absolwentami, zarówno wyjazdowe, jak i na terenie szkoły, spotkania ze studentami z Polski i zagranicy, lekcje Skype.

      Współpraca z uczelniami: m.in. UWM w Olsztynie, UG w Gdańsku, Politechnika oraz  UW w Warszawie – warszaty, szkolenia, spotkania dla uczniów.

      Nowoczesne technologie: narzędzia Microsoft (Outlook, Teams, OneNote) szkoła w chmurze, stosowanie bezpiecznego oprogramowania Office 365, nowoczesne wyposażenie pracowni komputerowych.

      Ponadto: bardzo sprawnie działający Samorzad Uczniowski, szerokie pole do działań społecznych dla wszystkich chętnych uczniów, Sztab WOŚP, zaangażowanie w akcje rejestrowania dawców szpiku kostnego DKMS, bar uczniowski Wyspianka; super nowoczesna hala gimnastyczna.

      Zapraszamy do I LO – szkoły, z ogromnymi tradycjami. W naszej placówce stawiamy na łączenie uniwersyteckiej wiedzy z rozwojem kompetencji kluczowych . Tworzymy warunki do rozwoju uczniów. 

      Nasza kadra to najlepsi nauczyciele, stale doskonalący swoje umiejętności , stawiający na aktywizujące metody pracy.

      Chcemy kształtować uczniów uważnych, kreatywnych i przedsiębiorczych, gotowych do obejmowania w przyszłości stanowisk w administracji, nauce i biznesie.

      Zapewniamy świetną atmosferę pracy i doskonałe przygotowanie do matury.

     • I LO z prestiżową odznaką eTwinning School

      I LO w Mławie otrzymało prestiżową odznakę eTwinning School. Podziękowania dla  wszystkich uczniów - uczestników projektów realizowanych w naszej szkole oraz ich opiekunów,  Edyty Dobiesz-Jąderko, Małgosi Czarneckiej, Joli Mieszanek i Joli Bukowskiej!!!!

      Dear Edyta Dobiesz-JąderkoCongratulations! Your school has been awarded with the eTwinning School Label 2020-2021 and this is a great achievement by the eTwinning team in your school!The official announcement will be made on the eTwinning.net Portal this week and on other eTwinning and European Commission's news channels.What's next

      • You can proudly use the eTwinning School Label (here attached) on your school's website.
      • Shortly, we will send you a package containing some eTwinning materials and of course the eTwinning School plaque.
      • You will be invited to participate in the eTwinning Schools' Group and in the various activities dedicated to eTwinning Schools.
      • To stay updated on the news and activities of the eTwinning Schools Group, please sign up to the mailing list: https://groups.etwinning.net/68026/pages/page/413133

      Congratulations again for being an example for all the other schools: we count on your dedication and commitment to promote eTwinning and its values, which are represented by the eTwinning Schools' mission which you can download here: https://www.etwinning.net/files/etwinningschool/etwinning_school_mission.pdf.The eTwinning Team

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Nominacja dla naszej szkoły do nagrody EDUinspiracje 2023

      Z ogromną przyjemnością informujemy o przyznaniu nominacji do nagrody EDUinspiracje 2023 za realizację projektu #StolenMemory. 

      Celem konkursu EDUinspiracje jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów. Konkurs realizowany jest pod hasłem "Pasja działania". 

      Nominacji kandydatów do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się już 30 listopada 2023 r. w Warszawie. Projekt koordynują p. Małgorzata Bielska i  p. Jolanta Mieszanek. 

      Lista nominowanych znajduje się pod linkiem:

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

     • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

      26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

      Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

      Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

      Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

       

     • "Matematyka w obiektywie"

      Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

      Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

     • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

      Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

      Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

      Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

      Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

      Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

       

      Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

      Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

       

      Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

      Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

      Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

      Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

       

     • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

      Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

           Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

      W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

     • Innowacyjna historia w ILO

      W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji  "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.

      Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.

     • Zmarł ks. prof. Michał Grzybowski

      Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. Michała Grzybowskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Rodzinie, Przyjaciołom oraz Współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Prof Michał Grzybowski w styczniu 2015 roku został odznaczony statuetką „Zasłużony Wyspiańczyk” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.  

      W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ks. Grzybowski pracując jako kapłan, wydał ponad osiemset publikacji naukowych. Są to książki, artykuły, biogramy polskich duchownych oraz historie parafii diecezji płockiej. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła ma właśnie takich wychowanków.

     • Złożenie w systemie rekrutacyjnym wniosku o przyjęcie do naszego liceum

      W tegorocznej rekrutacji jest konieczne wypełnienie i złożenie w elektronicznym systemie rekrutacyjnym Wniosku o przyjęcie do szkoły. Do systemu rekrutacyjnego Omikron kandydaci i ich rodzice mogą: rejestrować się (od 23 czerwca) z wykorzystaniem numeru PESEL kandydata i logować się przez portal https://powiatmlawski.e-omikron.pl. W rekrutacji decyduje liczba punktów i wybranie naszej szkoły jako pierwszego wyboru (preferencje).

      Dalej obowiązkowe jest dostarczenie świadectwa i wyniku z egzaminu ósmoklasisty w wersji papierowej.

     • Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

      7 czerwca uczniowie klasy I A pod opieką p. Jolanty Bartczak, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie przy współudziale Zespołu Szkół nr 3. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Uczniowie naszej szkoły w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych,  okolicznościach, zgromadzeni w jednym miejscu czytali przez 15 minut wybrane przez siebie książki. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

      na lata 2021-2025.”

      Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″  w wysokości 15.000 zł  (12.000 zł z dotacji + 3.000 zł wkład własny) na zakup nowości wydawniczych oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

       

     • Jakub Gołębiowski Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego

      Jakub Gołębiowski Finalistą Ogòlnopolskiego Konkursu Biblijnego. Jakub Gołębiowski uczeń kl.2A po etapie szkolnym i diecezjalnym wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w Niepokalanowie.Tam dwudniowy pobyt naznaczony był bogatym programem. Opròcz testu pisemnego w grupie 120 uczestnikòw z wszystkich diecezji w Polsce Kuba uczestniczył w spotkaniach wokòł Słowa Bożego i filmu, na czele z reżyserem Michałem Kondratem. Ponadto zwiedzał miejsca uświęcone obecnością św. Maksymiliana Kolbego. Gratulujemy Jakubowi zachwytu Pismem św.i wnikliwej analizy, bo Konkurs był na bardzo wysokim poziomie.

     • KINGA RYSKA uczennica klasy 3c LAUREATKĄ I MIEJSCA W KRAJU X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23

      Ostatni, centralny etap odbył się w dniu 03.06.2023r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu                         w Białymstoku.

      Składał się on z trzech części (dwie pisemne i jedna ustna) i w każdej z nich, uczennica uzyskała najwyższą liczbę punktów i tym samym znalazła się w gronie najlepszych w kraju 10 laureatów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Kinga jako jedyna udzieliła poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż trzecia, ustna część etapu centralnego odbywała się  w obecności kamer oraz zgromadzonej publiczności, a na udzielenie odpowiedzi było zaledwie 15 sekund.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o UE, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z wos-u.

      Oprócz nagród rzeczowych oraz indeksów na poszczególne uczelnie w Polsce, Kinga otrzymała  także zaproszenie do wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli bądź Strasburgu.

      Dodatkowym, miłym akcentem była wiadomość, iż nikt jeszcze w historii tej olimpiady nie uzyskał tak wysokiego wyniku !!!

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu !!! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni !!!

     • VI edycja Powiatowego Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”

       

       

      Już po raz trzeci społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, Towarzystwo Miłośników Twórczości  Tekli Bądarzewskiej oraz Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II” zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach
      i udziału w grach edukacyjnych było „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”. Honorowy patronat objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Mławski, Burmistrz Miasta Mława. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu, prezesi i członkowie TMTTB i Stowarzyszenia PPJPII, stryjeczna wnuczka prof. Tadeusza Korzybskiego pani Blanka Wyszyńska Walczak, przedstawiciele Woskowej Akademii Technicznej w Warszawie z panią dr inż. Paulinę Deliś Kierownikiem Studiów Podyplomowych GIS i porucznikiem Michałem Śmiarowskim oraz sponsorzy.

      Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO
      pt. „Człowiek renesansu profesor Tadeusz Wacław Korzybski”.

      Święto szkoły stało się doskonałą okazją do podsumowania konkursów
      i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Na szczególną uwagę zasługuje konkurs plastyczny „Mława moje miasto”. Przed uczestnikami VI edycji Święta Nauki postawiono zadanie wykonania pracy plastycznej inspirowanej twórczością Tadeusza Korzybskiego.
      W konkursie tym wzięło udział czterdziestu uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy artysta zobowiązany był uzupełnić swoją pracę odpowiedzią na pytanie, dlaczego miejsce przedstawione na obrazie jest dla autora tak ważne. Nagrodą w konkursie był Katalog „Mława moje miasto” z pracami młodych artystów, wydany przez Fundację ARS NOSTRA.
      W albumie znalazły się prace następujących uczniów:

      DARIA TAŃSKA, klasa 3C, I LO w Mławie
      DARIA BŁACHOWIAK, klasa 3B, I LO w Mławie
      NICOLE RAIMONDI - klasa 2C, I LO w Mławie
      ANTONINA KIEWLICZ - klasa 1C, I LO w Mławie
      MAJA PREJS - klasa 2E, I LO w Mławie
      MARIA LEWANDOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      MAJA LANGOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      ZUZANNA CHMIELEWSKA  - klasa 8A, SP nr 1 w Mławie
      YUBIN HWANG - klasa 8, KSP w Mławie
      GABRIELA SENDEROWSKA - klasa 8C, SP nr 7 w Mławie
      ZOFIA KORDULEWSKA - klasa 7, SP nr 6 w Mławie
      HANNA WUDARCZYK - klasa 7A, SP nr 6 w Mławie
      WERONIKA GRUCA - klasa 6, KSP w Mławie
      POLA STAWIŃSKA - klasa 6C, SP nr 6 w Mławie
      KAROLINA PIEŃKOSZ - klasa 5, KSP w Mławie
      JULIA KLEJNA - klasa 5, KSP w Mławie
      AMELIA SOBECKA - klasa 5, SP nr 1 w Mławie
      MAURYCY CHRZCZON - klasa 5A, SP nr 2 w Mławie
      MARIKA ZEMBRZUSKA-KOZIEŁ - klasa 4, KSP w Mławie
      GABRIELA JATCZAK - klasa 4B, SP nr 3 w Mławie

      Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Powiatowy Konkurs
       „W obiektywie matematyka”
      . W V edycji wzięło udział 38 uczniów powiatu mławskiego, a każdy z nich mógł wykonać co najwyżej 3 prace. Konkurs polega na tym, że uczestnicy obserwują rzeczywistość, zauważają w niej matematyczne prawa, wykonują zdjęcia i nadają im tytuły związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie tytułu zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na dzieło, które nadaje pracy sens poznaczy. Celem KONKURSU jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.

      Nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych w konkursie
      „W obiektywie matematyka”

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Prostopadłościany

      Gabriela Koźlakiewicz
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      II

      Wielka niewiadoma

      Daria Waśniewska

       

      klasa 8a
       

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      III

      Kąt prosty w kącie prostym

      Jan Kowalkowski

      klasa 8a  
       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Emilia Obłąkowska

      Wyróżnienie I

      Prostopadłościan

      Jan Kacprzak
       

      klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie II

      3600

      Aleksandra Rudnik
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      Wyróżnienie III

      Koło ze zmarszczkami

      Julia Maciejewska

      klasa 8b

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      Wyróżnienie IV

      Mławskie koło

      Bartłomiej Bojarski
       

      Klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie V

      Zielona symetria

      Kalina Skudynowska
       

      klasa 7a
       

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

       

      Nagrodzeni uczniowie w szkolnym Konkursie
      „Fontanna Herona”

      I- miejsce Amelia Merchel II b
      II miejsce- Weronika Wolszczak  I b
      III miejsce - Barłomiej Kozieł II b
      wyróznienie Piotr Piotrowski  I c

      Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, doświadczeniach chemicznych, pokazie naukowym - metody rozpoznania obrazowego za pomocą lasera 3d, prelekcji uczennicy I LO Natalii Boras oraz zwiedzanie wystaw: „Wynalazki Leonarda da Vinci”, „Fontanna Herona” i „Mława moje miasto”.

      I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  zrównoważonego rozwoju:

      • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
      • „Wodne wyzwania”
      • „Wiedza to potęgi klucz”
      • „Wodna gra terenowa”
      • „Escape room”
      • „Tajni agenci”
      • „Sekretny przepis Pitagorasa”
      • „PRL”
      • „Pierwsza pomoc”

      Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

       

       

       

       

       

      Mamy nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych dobrze bawili się i zdobywali wiedzę poprzez zabawę.

      My jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania i fantastycznych efektów współpracy uczestników. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Święta uczniom, uczennicom I LO w Mławie oraz ich Rodzicom.

       

      Dyrektor I LO pan Marek Kiełbiński

      Zastępca pani Agnieszka Sosnowska

      oraz

      Ewa Luks

      Anna Brzozowska

      Jolanta Bartczak

      Tomasz Chodubski

      Małgorzata Czarnecka

      Edyta Dobiesz-Jąderko

      Wioleta Dyak

      Piotr Grzegorowski

      Ewa Jakubowska

      Lidia Jóźwik

      Jolanta Kordulewska

      Karolina Kosiewicz

      Anna Rychlicka

      Benedykta Sasiak

      Mariola Szczepkowska

      Anna Wojnarowska

      Sylwia Zalewska

     • Kolejny sukces uczestników projektu #StolenMemory

      W ramach kolejnego etapu projektu edukacyjnego #StolenMemory uczniowie I LO wraz z młodzieżą niemiecką z partnerskiej szkoły w Bad Oldesloe przekazali synowi byłej więźniarki nazistowskich obozów koncentracyjnych łańcuszek z medalikiem skradziony przez nazistów. Wręczenie pamiątki jest efektem projektu szkół w ramach programu "Zachować pamięć" #PNWM i kampanii #StolenMemory i Arolsen Archives. Była to bardzo wzruszająca uroczystość, ponieważ łańcuszek odebrał syn (dzisiaj 70-letni p. Tadeusz Stramko), a jego mama Marianna Miedzińska (później Miedzińska-Stramko) przeżyła dwa obozy koncentracyjne (Stutthof i Neuengamme w okolicach Hamburga). P. Miedzińska po wyzwoleniu obozu założyła rodzinę, wychowała i wykształciła troje dzieci. Uroczyste przekazanie pamiątki odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki uprzejmości dyrektora p. Jana Ołdakowskiego.  To była bardzo wzruszająca chwila, pani Miedzińska została właśnie zabrania 30 sierpnia 1944r. podczas Powstania Warszawskiego i wywieziona do obozu. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Dorocie Bartoszewicz ze Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" za pomoc przy odnalezieniu rodziny Pani Marianny Miedzińskiej.

      Projekt trwa już drugi rok i polega na regularnych spotkaniach uczniów obu szkół, podczas którego poznają oni historię narodowego socjalizmu głównie przez pryzmat indywidulanych losów. Badają dzieje osób prześladowanych przez nazistów i poszukują ich żyjących krewnych, aby przekazać pamiątki po ofiarach. Odnalezienie syna byłej więźniarki to już kolejny sukces młodzieży z I LO i Bad Oldesloe. 

      Oprócz tematów historycznych młodzież spędziła wiele miłych chwil, zwiedzając Warszawę, Malbork oraz uczestnicząc w wielu animacjach językowych. We październiku wyjeżdżamy z rewizytą do Bad Oldesloe. Młodzież jest zachwycona projektem, nawiązała wiele znajomości i przyjaźni. Niektórzy z nich odwiedzili się prywatnie w majówkę. Do udziału w projekcie zgłasza się coraz więcej uczniów, są bardzo zaangażowani i zadowoleni.

      Projekt koordynują Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek. Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Radzie Rodziców przy I LO z dofinansowanie przedsięwzięcia. 

       

     • Film „Człowiek Renesansu–Tadeusz Korzybski ”

      ,,Obrazy, miejsca, powroty - filmowy dokument czasów. To konkurs, w którym nasi licealiści otrzymali wyróżnienie za film ,, Człowiek Renesansu - Tadeusz Korzybski.Przyznanie tej nagrody z pewnością przysłuży się upamiętnieniu pochodzącego z Mławy Profesora Korzybskiego niemalże w 19-tą rocznicę Jego śmierci przypadającą na 1 marca. Jako Wyspiańczycy wspominamy z dumą i wdzięcznością tę wielką Postać polskiej nauki.

      Ta nagroda zbiega się w czasie z przypadającą na 1 marca 19-tą rocznicą śmierci pochodzącego z Mławy profesora Korzybskiego.

      Zapraszamy do obejrzenia link:

      https://drive.google.com/file/d/1ktwhGa2rmQbqcqpoB0e7MbyfQ0XW_k-q/view

     • Kinga Ryska uzyskała status Laureata

      Jest nam niezmiernie miło podzielić się informacją, że Kinga Ryska  uczennica klasy 3c uzyskała status Laureata- zdobywając I miejsce w kraju w zawodach okręgowych X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23 i tym samym awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w czerwcu w Białymstoku.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o Unii Europejskiej, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie.

      Gratulujemy sukcesu J Kinga, trzymamy kciuki i życzymy Ci powodzenia w dalszych zmaganiach!!!