Młodzież I LO przygotowuje się do projektu #StolenMemory
Już w poniedziałek 14 lutego zaczynamy realizację projektu #StolenMemory, organizowanego przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Pomimo upływu czasu, młodzi ludzie nadal interesują się historią narodowego socjalizmu i II Wojną Światową. Świadków historii jest coraz mniej, do przekazywania wiedzy o tamtych czasach potrzebne są nowe metody i inicjatywy. Umożliwiają to to zbiory archiwalne, udostępniane online przez Arolsen Archives-Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich.
Nasze liceum wysoko wśród najlepszych szkół na Mazowszu
Zestawienie najlepszych w kraju liceów po raz kolejny sporządziło czasopismo Perspektywy. Na Mazowszu I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie uzyskało 39.53 punktów, co dało 99 miejsce w województwie i awans o 100 miejsc w Polsce – z 592 rok temu na 492 obecnie.
Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Fundację Edukacyjną Perspektywy nasza szkoła ma prawo do używania w 2022 roku i w latach następnych tytułu honorowego „Srebrnej” Szkoły 2022 wraz ze związanym z tym graficznym znakiem jakości. Wysoka pozycja jest uzależniona m.in. od ilości finalistów olimpiad przedmiotowych, wyników egzaminu maturalnego. To sukces wynikający ze współpracy grona pedagogicznego oraz naszych ambitnych uczniów.
Wyjazd do Pomiechówka
26 stycznia 2022 zwiedzaliśmy mazowiecką katownię - niemiecki obóz w Forcie III Pomiechówek. Poznaliśmy historię Fortu, a także losy ludzi więzionych w Forcie w okresie okupacji. Szczególnie interesowały nas losy jednego, wyjątkowego więźnia, dr Józefa Witwickiego, który został stracony w dniu 30.07.1944 r. Historia życia i działalności dr Józefa Witwickiego, absolwenta Naszej Szkoły jest tematem tworzonej przez uczniów I a i I b dokumentacji filmowej. Uczniów w ich pracy wspierają nauczyciele Ewa Luks, Anna Lempek i Piotr Grzegorowski.
Kodowanie
6W dniu 25 stycznia 2022 r. Dniu Kryptologii w I Liceum Ogólnokształcącym wspominamy wielkich naukowców - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - jak ich określano- specjalistów do zadań niewykonalnych. To właśnie Ci polscy kryptolodzy w 1932r. złamali kod Enigmy, co pozwoliło odczytywać tajną korespondencję III Rzeszy. Zdaniem historyków, dzięki przechwyconym wiadomościom udało się skrócić o kilka lat II wojną światową i co za tym idzie, ograniczyć liczbę ofiar.W hołdzie dla tych wybitnych kryptologów związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowaliśmy akcję KODOWANIE Z WYSPIAŃSKIM. Zakodowane informacje dotyczące spuścizny malarskiej naszego Patrona zachęcały do kontemplacji konkretnych Jego dzieł. Było to więc zadanie dla każdego ucznia - uwielbiającego zagadki matematyczne, ale i wrażliwego na piękno sztuki. Zmierzcie się z tymi zadani
Kinga Ryska potrójną Stypendystką
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Kinga Ryska, uczennica kl. 2C otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2021/2022. Kinga uzyskała najwyższą średnią ocen 6,0 oraz zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego "Grammatik-Rektion der Verben/rekcja czasownika" w roku szkolnym 2020/2021 Tym samym, Kinga znalazła się w gronie najzdolniejszych uczniów z całej Polski.
Dzień Patrona w naszej szkole
19 stycznia świętowaliśmy Dzień Patrona ILO - Stanisława Wyspiańskiego. Jest to niezwykle ważne święto kultywowane w naszej szkole od wielu lat. Corocznie uczniowie pod opieką nauczycieli organizują symboliczne apele aby osoby zaangażowane w życie naszego Liceum mogły lepiej poznać patrona Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku część artystyczną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego przygotowali nauczyciele: Pani Anna Brzozowska, Pani Magdalena Prejs-Zadrowska i Pani Sylwia Zalewska wraz z uczniami z klas: 1C, 1A, 1B, 3C, 3B, 3Ap, 3Cp. Dodatkowo wystąpili: gościnnie absolwent naszej szkoły Kacper Czeczot oraz zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Natalia Krystkiewicz. Za nagłośnienie odpowiadali jak zwykle niezawodni chłopcy z klasy 3Bp. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów!
BIAŁA WSTĄŻKA- STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET
W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, młodzież z naszego Liceum wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufundował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostały wywieszone w Miejskim Domu Kultury.
Czas kalendarzy adwentowych dobiegł końca
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie podjęli wyzwanie i wykonywali codziennie zadania z MATEMATYCZNEGO KALENDARZA ADWENTOWEGO. Każdy dzień to inne polecenie. Rozwijali swoje umiejętności matematyczne, kulinarne, artystyczne. Sprawiało im to wiele radości. Niektóre zadania musieli wykonać ze swoimi bliskimi przez co budowali cudowną świąteczną atmosferę. Zostawiamy link do kalendarza ( https://view.genial.ly/61a698cbb440210d3df3e32d/presentation-matematycznt-kalendarz-adwentowy ) oraz kilka zdjęć. Zachęcamy do lektury i życzymy Przepięknych Świąt Bożego Narodzenia!
Świąteczne życzenia
Serdeczne życzenia najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,przepełnionych zapachem choinki i świątecznych potraw, obfitujących w radość, śpiew kolęd, prezenty, miłość oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku zdrowia, wiary i nadziei całej naszej szkolnej społeczności życzą Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły.
Święto ciągu Fibonacciego
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie obchodzili Święto Ciągu Fibonacciego.
Dzień Fibonacciego obchodzony jest każdego roku 23 listopada z prostego powodu. Zapisując datę w systemie amerykańskim - najpierw miesiąc, potem dzień - otrzymujemy początek ciągu Fibonacciego.
Fibonacci jest autorem specjalnego ciągu, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Przy założeniu, że ciąg rozpoczynają liczby 0 oraz 1 wygląda on następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Zagadkę wszechświata wyjaśnia złota liczba φ (FI) w przybliżeniu 1,61804. Złoty podział to stosunek jednego elementu ciągu do elementu go poprzedzającego. Im większe wybierzemy elementy, tym większą uzyskamy dokładność. Uczniowie dokonywali pomiarów własnego ciała aby przekonać się, o złotym podziale na własnym ciele. Podczas lekcji matematyki młodzież obejrzała film, któ
Spotkanie z mławskimi strażakami
W czwartek 9 grudnia 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, w klasie 3AP gościli pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Zapoznali Oni uczniów z zasadami bezpieczeństwa pożarniczego, uczyli, w jaki sposób zachować się w sytuacjach kryzysowych, przedstawili zasady działalności struktur organów straży pożarnej w naszym kraju oraz odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie mieli możliwość, choć przez chwilę wejścia w rolę ratownika i zaprezentowania się w odzieży strażackiej.
Olimpiada statystyczna w naszej szkole
W dniu 08.12.2021 r. dwie uczennice naszej szkoły przystąpiły do Zawodów Okręgowych VI edycji Olimpiady Statystycznej. Julia Epa z klasy 2B i Natalia Krystkiewicz z 3Bp zmagały się z rozwiązaniem zadań w teście on-line. Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Uczennice są podopiecznymi nauczycielek Anny Brzozowskiej i Anny Wojnarowskiej.
Projekt STEM w I LO
W dniu 06.12.2021 r. zdolni uczniowie klas 2B, 2C, 3Cp, 3Bp wzięli udział w 3 edycji Projektu Edukacyjnego STEM Politechniki Warszawskiej Science, Technology, Engineering, Mathematics 2021/2022. W ramach tego projektu uczestnicy zmagali się z zadaniami konkursowymi z fizyki, matematyki i informatyki o różnym stopniu trudności. Kwalifikacja do kolejnych etapów zapewnia warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej lub pracowników Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów w Warszawie. Jest o co walczyć!
MIKOŁAJKI - 6 grudnia 2021
Dzisiaj w naszej szkole zawitał nie kto inny jak Święty Mikołaj! Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dostali słodkie upominki. Usłyszeliśmy piękne wykonanie kolęd w wielu klasach a także zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na hali gimnastycznej.
13
Andrzejek czar – matematyczne wróżby andrzejkowe
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielkami Anną Brzozowską i Ewą Katarzyną Luks postanowili ćwiczyć umiejętności matematyczne wykorzystując do tego czas andrzejkowych wróżb. Przypomnieli sobie cechy podzielności, własności liczb, prawa działań przy okazji sprawdzania MOCY IMIENIA. Przy pomocy TAJEMNYCH WZORÓW Z AL KATHARU łatwo obliczali daty wszystkich swoich pechowych dni. Wykonując działania na liczbach wymiernych i niewymiernych znajdowali swój INTERPUNKCYJNY ZNAK – WSKAŹNIK. Odkrywali jacy naprawdę są. Porównując liczby w wróżbie z kartami odczytywali swój PRZYCHYLNY ZNAK ZODIAKU. Odkrywali CECHY SWOJEJ OSOBOWOŚCI znajdując LICZBĘ ASTROLOGICZNĄ poprzez wykonywanie działań na liczbach parzystych, nieparzystych i pierwszych.
Uczniowie I LO poznają Polskę
2 grudnia młodzież naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Warszwy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Projekt wycieczki przygotowany przez nauczycieli uzyskał akceptację, dzięki której uczniowie mieli okazję zwiedzić stolicę. Poznając nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, uczestnicząc w lekcji "Świat mitów" oraz "Muzealne przeboje".
III miejsce dla reprezentacji I LO
24 listopada 2021 r. Polski Czerwony Krzyż - oddział rejonowy w Ciechanowie, w związku z realizacją projektu pod nazwą: „Młodzieżowy Ratownik PCK”, przeprowadził zawody Zespołów Ratowniczych PCK. Młodzież zmierzyła się z testem dotyczącym tematyki: policji, straży pożarnej, pierwszej pomocy oraz z częścią praktyczną na fantomach. Reprezentacja I LO w Mławie w składzie Maja Bielak, Jan Pawłowski, Julia Wronka, Sylwia Modzelewska Julia Szprengiel zdobyła III miejsce
BIAŁA WSTĄŻKA - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, uczniowie naszego Liceum we współpracy z mławską Policją oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizowali kampanię informacyjną na ulicach miasta (26 listopada 2021r,). Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.
Zbiórka karmy
Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali 20 listopada 2021r. zbiórkę karmy dla Zalewski Patrol. Udało nam się zebrać aż 112.84kg karmy!
Klasą, która przyniosła najwięcej karmy jest klasa 1e (wychowawca Pani Edyta Dobiesz-Jąderko)! Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów i wolontariuszy oraz Pani Elżbiecie Śliwińskiej za pomoc w organizacji! Gratulujemy wygranej klasie 1e! Mamy nadzieję, że wasze zaangażowanie będzie równie duże w kolejnych akcjach!
Matematyczne origami w naszej szkole.
Święto miłośników składania papieru - Światowe Dni Origami, trwają od rocznicy urodzin Lillian Oppenheimer 24 października (założycielki pierwszej grupy Origami w Stanach Zjednoczonych i współzałożycielki analogicznej grupy w Wielkiej Brytanii) do 11 listopada Dnia Origami obchodzonego w Japonii. Origami to sztuka, która może być z powodzeniem wykorzystana w nauce matematyki. Dzięki kwadratowej kartce papieru możemy poznać podstawy geometrii i przekonać się, że z kwadratu mogą powstać inne figury, takie jak prostokąt czy trójkąt.
Kalendarz
brak danych
Logowanie
Godziny dzwonków
Niedziela 08.09.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych