• Pamiętamy ...

            Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. Jak co roku nasi uczniowie odwiedzili i uporządkowali groby oraz zapalili znicze. Oddajemy hołd zmarłym, dziękując im za trudną pracę dydaktyczno-wychowawczą. 

            Młodzież odwiedziła również groby Polaków walczących o naszą ojczyznę. Złożyła kwiatu i zapaliła znicze. 

          • Warsztaty dla przyszłych prawników w I LO

            Dnia 21 października 2022 r., na zaproszenie pani Anny Rychlickiej, odbyło się spotkanie z panią prokurator Heleną Podgórską i jej asystentem, panem Aleksym, zajmującym stanowisko digitalizatora. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że praca prokuratora jest bardzo wymagająca. Okazało się, że najwięcej spraw w naszym regionie dotyczy używek zażywanych przez nieletnich w okresie szkolnym głównie przez stres związany z nauką. Pani prokurator opowiedziała jeszcze o wielu innych ciekawych sprawach. Na koniec, po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, uczniowie mogli obejrzeć i przymierzyć togę, którą Pani prokurator Podgórska zakłada w sali sądowej.

          • Projekt #StolenMemory

            Nasza młodzież kontynuuje projekt #StolenMemory z partnerską szkołą niemiecką.Celem projektu jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek rodzinom byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Dzięki temu młodzież polska i niemiecka może uczestniczyć w  poruszających lekcjach historii, poznać przyczyny narodowego socjalizmu, który miał dla naszego kraju straszne skutki. 

            Uczestniczyliśmy w kilku wartszatach historycznych min. Muzeum Stutthof oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które stały się płaszczyzną do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat II Wojny Światowej, losami więżniów niemieckich obozów koncentracyjnych, ale także dostrzeżenia pewnej paraleli dziejów we współczesnym świecie. Jak pokazują aktualne wydarzenia w Europie historia nie stoi w miejscu. 

            Cieszymy sie z kolejnego etapu projektu, który odbędzie sie w marcu 2023r. Projekt koordynują nauczycielki języków obcych p. Małgorzata Bielska i p. Jolanta Mieszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego przedsięwzięcia.

          • I LO wygrywa sztafety

            W czwartek 6 października uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w zawodach sportowych. Tym razem rywalizowali w Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych. Ogromne zaangażowanie, świetna współpraca i umiejętności naszych uczniów zaowocowały znakomitymi wynikami!

          • Warsztaty w Muzeum Stutthof

            W ramach europejskiego projektu #StolenMemory 5 pażdziernika nasi uczniowie odwiedzili  miejsce pamięci w Muzeum Stutthof. Uczestniczyliśmy w polsko- niemieckich warsztatach historycznych „Droga więźnia”, które zachęciły nas do refleksji nad losami ofiar II wojny światowej.

          • Wymiana młodzieży- projekt #StolenMemory

            W dniach 3 - 7.10.2022 r. w naszym liceum jest realizowany kolejny etap polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży #StolenMemory. Uczniowie z niemieckiej szkoły w Bad Oldesloe uczestniczą w warsztatach z naszymi uczniami. Celem kampanii #StolenMemory jest zwrot przedmiotów osobistych byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich rodzinom i kultywowanie pamięci o ofiarach II wojny światowej.

          • Europejski Dzień Języków 2022 w I LO w Mławie

            Jak co roku - 26 września z inicjatywy Rady Europy obchodzony jest w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Przekonanie, że różnorodność językowa prowadzi do większego wzajemnego porozumienia pomiędzy kulturami oraz jest czynnikiem bogatego dziedzictwa kulturowego sprawia, że także i my Wyspiańczycy podejmujemy się zadania promowania wielojęzyczności.Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Pani E. Dobiesz  oraz Pani W. Dyak licznie włączyli się w obchody tego święta, biorąc udział w wyzwaniach, w których zaprezentowali swoje talenty.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów

            Międzynarodowy Dzień Kropki  to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.

            W naszej szkole uczniowie klasy ID i IID  na lekcji matematyki obejrzeli film nakręcony na podstawie książki pt. ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds. Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

            Młodzież wspomniała również Błogosławioną Różę Czacką, która w 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie kilku mórg ziemi w Laskach,  rozpoczyna budowę zakładu dla niewidomych. Do wybuchu II wojny światowej, Laski kierowane przez Matkę Czacką stają się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.

            Młodzież w czasie lekcji opowiadała o swoich pasjach i talentach.  Każdy spróbował odczytać hasło przygotowane przez nauczycielkę Katarzynę Luks zapisane alfabetem Braille’a „ Pamiętaj! Nie tylko dzisiaj jesteś wyjątkowy”.

            Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!

            Czasem wystarczy zacząć od kropki…

          • Pani Małgorzata Więckowska odeszła na emeryturę

            Po wielu latach pracy w I Liceum Ogolnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Mławie p. Małgorzata Więckowska, - nauczyciel bibliotekarz, przeszła  na emeryturę. Dyrektor szkoły p. Marek Kiełbiński podsumował pracę p. Więckowskiej, dziękując jej za promowanie czytelnictwa i talentów wielu uczniów wśród naszej młodzieży, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz organizację Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas zebrania Rady Pedagogicznej koleżanki i koledzy złożyli p. Więckowskiej podziękowania za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i otwartość na wspólne pomysły. 

            "Kto czyta książki, żyje podwójnie" - powiedziała p. Więckowska cytując Umerto Eco i dziękując całej społeczności szkolnej za wiele lat wspólnej pracy.

            Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz, aby Pani znalazła czas na pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań, a także dobrego zdrowia, pogody ducha i spokoju w życiu osobistym.

          • Projekt #StolenMemory w I LO

            Młodzież I LO kontynuuje projekt #StolenMemory, uczestnicząc w spotkaniu młodzieży polsko-niemieckiej w Bad Oldesloe. Ponad 150 uczniów wzięło udział w czerwcowym spotkaniu. Młodzież miała możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania z uczniami, nauczycielami i dyrekcją. Przy tej okazji dyrektorzy szkół podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy, wymianie młodzieży i reazlizacji dalszych projektów. W trakcie pobytu zwiedziliśmy miasto Schwerin, Wismar i Bad Oldesloe. Współpraca i wymiana młodzieży jest silną motywacją do nauki języków obych, przezwyciężania uprzedzeń, odkrywania podobieństw i różnic, uczy szacunku do tego co własne i co obce. Uczniowie nawiązali wiele znajomości z młodzieżą z innych szkół w Polsce min. z Poznania, Warszawy, Siedlec i Węgrowa oraz młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego projektu.

            Projekt koordynowany jest przez nauczycielki języka niemieckiego i angielskiego M. Bielską i J. Mieszanek. 

          • Powiatowe Święto Nauki w I LO

            Już po raz drugi nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. W uroczystości wzięli udział uczniowie z Mławy, Dąbrowy, Szreńska, Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach i udziału w grach edukacyjnych było          „ Zadbaj o zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”.

            Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, zasłużeni Wyspiańczycy oraz sponsorzy.

            Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO.

            Święto szkoły stało się dobrą okazją do podsumowania konkursów                     i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie         „W obiektywie matematyka” oraz szkolnych konkursach: „Fontanna Herona”, „ Piramida Sierpińskiego”.

            Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych: „Zrównoważony rozwój”, doświadczeniach chemicznych, zwiedzanie wystawy „Wynalazki Leonarda da Vinci”, prac konkursowych: „Fontanna Herona”, „Piramida Sierpińskiego”, poruszanie się w rozszerzonej rzeczywistości za pomocą okularów VR oraz sprawdzenie znajomości języka niemieckiego.

            I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  „zrównoważony rozwój”:

            • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
            • „Wodne wyzwania”
            • „Wiedza to potęgi klucz”
            • „Wodna gra terenowa”
            • „Globotropiciele”
            • „Deutsch macht Spaß”

             

            Na wszystkich uczestników czekały nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

            Pragniemy im jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować:

            1. Starosta Powiatu Mławskiego
            2. Burmistrz Miasta Mława
            3. Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Liceum i Gimnazjum im. S. Wyspiańskiego w Mławie
            4. Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie
            5. Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków"WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie
            6. Robert Szczepkowski Piekarnia Cukiernia Szczepkowscy w Mławie
            7. Maria Koźlakiewicz
            8. Maciej Brzozowski
            9. Mateusz Bielski Alfa Medic Przychodnia Rodzinna w Mławie
            10. I Liceum Ogólnokształcące i Rada Rodziców
            11. Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie
            12. Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
            13. Wydawnictwo WSiP
            14. Oficyna Edukacyjna KRZYSZTOF PAZDRO
            15. Ambasada Niemiec
            16. Ambasada Szwajcarii
            17. Instytut Austriacki
            18. Wydawnictwo LektorKlett

             

            Nagrodzeni uczniowie I LO w Mławie:

            Konkurs „Piramida Sierpińskiego”:

            I MIEJSCE         Zuzanna Brzezińska                  1d

                                        Damian Jankowski                   1c

            II MIEJSCE        Oliwia Lalak                                2e

                                        Ksawier Kulasiński                    2d

            III MIEJSCE       Zofia Przybylska                        3Ap

                                        Natalia Tomczak                        1b

                                        Zuzanna Sobiecka                     3Cp

             

          • Rozstrzygnięcie IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "W obiektywie matematyka".

            JURY IV EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” OBRADOWAŁO W DNIACH 03.06-05.06.2022 r.

             

            Komisja w składzie:

            • mgr Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki, przewodnicząca,

            • mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

            • mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

            • mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki,

            doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość
            i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia wyłoniła następujących laureatów, wyróżnionych
            i nominowanych do wystawy:

            Miejsce

            Tytuł

            Imię i nazwisko

            Klasa

            Szkoła

            Opiekun

            I

            Średnice i promienie

            Aniela Stachów
             

            klasa 7a

            Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

            Sylwia Zakobielska

            II

            Wkoło nieba

            Aleksandra Mystkowska

             

            klasa 7a
             

            Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kuligowskiego w Szreńsku

            Urszula Rembecka

            III

            Twierdzenie Talesa

            Julia Oprawa
             

            klasa 7  
             

            Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku Szkoła

            Agnieszka Żułtowska

            Wyróżnienie I

            Pod linijkę

            Piotr Wiśniewski
             

            klasa 8c

            Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie 

            Katarzyna Staniszewska

            Wyróżnienie I

            Trójkąty

            Laura Tomkiel
             

            klasa 6

            Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie

            Marlena Olewnik

            Wyróżnienie I

            Koło i okrąg

            Nikodem Rogowski

            klasa 6d

            Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

            Agnieszka Matusiak
             

            Wyróżnienie II

            Katy wpisane i środkowe

            Gracjan Gregorczyk


             

            Klasa 8s

            Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie

            Gawlikowski Jerzy

            Wyróżnienie II

            Równanie w pozornym

            Oliwia Rudnicka
             

            klasa 8
             

            Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

            Iwona Chmielewska

            Wyróżnienie III

            Eko-kąty

            Lena Kołakowska

             

            klasa 8a

            Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej

            Agnieszka Matusiak

            Wyróżnienie III

            Proste równoległe

            Zuzanna Tarnowska

            klasa 6b

            Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

            Marzena Dęby

             

            Tegoroczna edycja Konkursu miała charakter powiatowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z Mławy, Wieczfni Kościelnej, Niedzborza, Dąbrowy, Szreńska. Celem Konkursu było  zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki, spojrzenie na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznienie swoich myśli na fotografii.

            Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy fotografie oraz ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i opiekunom składamy serdeczne gratulacje
            i zapraszamy do kolejnej V edycji Konkursu.

            Nagrody i dyplomy dla laureatów oraz opiekunów zostaną przekazane zgodnie z regulaminem.

            mgr Anna Brzozowska - przewodnicząca Jury Konkursu, nauczyciel matematyki,

            mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

            mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

            mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

            w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

             

          • Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".

            Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.

          • Udział uczniów w projekcie STEM

            Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

            Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.

          • Dzień Otwarty w naszej szkole

            21 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz  poszczególnych sal lekcyjnych. 

            Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. 

            Ten wyjątkowy dzień  był przede wszystkim dniem otwartym na zrozumienie, życzliwość, a przede wszystkim integrację młodych ludzi. Cóż dodać ... Wstąp w Wyspiańskiego progi, z nim otwarte wszyskie drogi :)

          • Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck

            W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.

            Dzięki tej wymianie uczniowie z klas Ie, 2c i 3b poznawali się z niemieckimi partnerami, przedstawiali swoje rodzinne miasta oraz prowadzili rozmowy na temat niesprawiedliwości we współczesnym świecie.  Gry integracyjne oraz praca w międzynarodowych grupach ułatwiły wzajemne poznawanie się oraz zagwarantowały serdeczną atmosferę podczas warsztatów.

            Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, ich otwartości na świat oraz wysokiego poziomu znajomości języków obcych.

        • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

        • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
          1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

      • Motto

      • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

    • Aktualności

          • Pamiętamy ...

            Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. Jak co roku nasi uczniowie odwiedzili i uporządkowali groby oraz zapalili znicze. Oddajemy hołd zmarłym, dziękując im za trudną pracę dydaktyczno-wychowawczą. 

            Młodzież odwiedziła również groby Polaków walczących o naszą ojczyznę. Złożyła kwiatu i zapaliła znicze. 

          • Warsztaty dla przyszłych prawników w I LO

            Dnia 21 października 2022 r., na zaproszenie pani Anny Rychlickiej, odbyło się spotkanie z panią prokurator Heleną Podgórską i jej asystentem, panem Aleksym, zajmującym stanowisko digitalizatora. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że praca prokuratora jest bardzo wymagająca. Okazało się, że najwięcej spraw w naszym regionie dotyczy używek zażywanych przez nieletnich w okresie szkolnym głównie przez stres związany z nauką. Pani prokurator opowiedziała jeszcze o wielu innych ciekawych sprawach. Na koniec, po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, uczniowie mogli obejrzeć i przymierzyć togę, którą Pani prokurator Podgórska zakłada w sali sądowej.

          • Projekt #StolenMemory

            Nasza młodzież kontynuuje projekt #StolenMemory z partnerską szkołą niemiecką.Celem projektu jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek rodzinom byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Dzięki temu młodzież polska i niemiecka może uczestniczyć w  poruszających lekcjach historii, poznać przyczyny narodowego socjalizmu, który miał dla naszego kraju straszne skutki. 

            Uczestniczyliśmy w kilku wartszatach historycznych min. Muzeum Stutthof oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które stały się płaszczyzną do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat II Wojny Światowej, losami więżniów niemieckich obozów koncentracyjnych, ale także dostrzeżenia pewnej paraleli dziejów we współczesnym świecie. Jak pokazują aktualne wydarzenia w Europie historia nie stoi w miejscu. 

            Cieszymy sie z kolejnego etapu projektu, który odbędzie sie w marcu 2023r. Projekt koordynują nauczycielki języków obcych p. Małgorzata Bielska i p. Jolanta Mieszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego przedsięwzięcia.

          • I LO wygrywa sztafety

            W czwartek 6 października uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w zawodach sportowych. Tym razem rywalizowali w Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych. Ogromne zaangażowanie, świetna współpraca i umiejętności naszych uczniów zaowocowały znakomitymi wynikami!

          • Warsztaty w Muzeum Stutthof

            W ramach europejskiego projektu #StolenMemory 5 pażdziernika nasi uczniowie odwiedzili  miejsce pamięci w Muzeum Stutthof. Uczestniczyliśmy w polsko- niemieckich warsztatach historycznych „Droga więźnia”, które zachęciły nas do refleksji nad losami ofiar II wojny światowej.

          • Wymiana młodzieży- projekt #StolenMemory

            W dniach 3 - 7.10.2022 r. w naszym liceum jest realizowany kolejny etap polsko-niemieckiego projektu wymiany młodzieży #StolenMemory. Uczniowie z niemieckiej szkoły w Bad Oldesloe uczestniczą w warsztatach z naszymi uczniami. Celem kampanii #StolenMemory jest zwrot przedmiotów osobistych byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich rodzinom i kultywowanie pamięci o ofiarach II wojny światowej.

          • Europejski Dzień Języków 2022 w I LO w Mławie

            Jak co roku - 26 września z inicjatywy Rady Europy obchodzony jest w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Przekonanie, że różnorodność językowa prowadzi do większego wzajemnego porozumienia pomiędzy kulturami oraz jest czynnikiem bogatego dziedzictwa kulturowego sprawia, że także i my Wyspiańczycy podejmujemy się zadania promowania wielojęzyczności.Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Pani E. Dobiesz  oraz Pani W. Dyak licznie włączyli się w obchody tego święta, biorąc udział w wyzwaniach, w których zaprezentowali swoje talenty.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów

            Międzynarodowy Dzień Kropki  to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzone jest 15 września.

            W naszej szkole uczniowie klasy ID i IID  na lekcji matematyki obejrzeli film nakręcony na podstawie książki pt. ,,The Dot”, której autorem jest Peter Reynolds. Jest to historia małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

            Młodzież wspomniała również Błogosławioną Różę Czacką, która w 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie kilku mórg ziemi w Laskach,  rozpoczyna budowę zakładu dla niewidomych. Do wybuchu II wojny światowej, Laski kierowane przez Matkę Czacką stają się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie, przywracające im ludzką godność.

            Młodzież w czasie lekcji opowiadała o swoich pasjach i talentach.  Każdy spróbował odczytać hasło przygotowane przez nauczycielkę Katarzynę Luks zapisane alfabetem Braille’a „ Pamiętaj! Nie tylko dzisiaj jesteś wyjątkowy”.

            Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!

            Czasem wystarczy zacząć od kropki…

          • Pani Małgorzata Więckowska odeszła na emeryturę

            Po wielu latach pracy w I Liceum Ogolnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Mławie p. Małgorzata Więckowska, - nauczyciel bibliotekarz, przeszła  na emeryturę. Dyrektor szkoły p. Marek Kiełbiński podsumował pracę p. Więckowskiej, dziękując jej za promowanie czytelnictwa i talentów wielu uczniów wśród naszej młodzieży, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz organizację Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas zebrania Rady Pedagogicznej koleżanki i koledzy złożyli p. Więckowskiej podziękowania za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i otwartość na wspólne pomysły. 

            "Kto czyta książki, żyje podwójnie" - powiedziała p. Więckowska cytując Umerto Eco i dziękując całej społeczności szkolnej za wiele lat wspólnej pracy.

            Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz, aby Pani znalazła czas na pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań, a także dobrego zdrowia, pogody ducha i spokoju w życiu osobistym.

          • Projekt #StolenMemory w I LO

            Młodzież I LO kontynuuje projekt #StolenMemory, uczestnicząc w spotkaniu młodzieży polsko-niemieckiej w Bad Oldesloe. Ponad 150 uczniów wzięło udział w czerwcowym spotkaniu. Młodzież miała możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania z uczniami, nauczycielami i dyrekcją. Przy tej okazji dyrektorzy szkół podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy, wymianie młodzieży i reazlizacji dalszych projektów. W trakcie pobytu zwiedziliśmy miasto Schwerin, Wismar i Bad Oldesloe. Współpraca i wymiana młodzieży jest silną motywacją do nauki języków obych, przezwyciężania uprzedzeń, odkrywania podobieństw i różnic, uczy szacunku do tego co własne i co obce. Uczniowie nawiązali wiele znajomości z młodzieżą z innych szkół w Polsce min. z Poznania, Warszawy, Siedlec i Węgrowa oraz młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie naszego projektu.

            Projekt koordynowany jest przez nauczycielki języka niemieckiego i angielskiego M. Bielską i J. Mieszanek. 

          • Powiatowe Święto Nauki w I LO

            Już po raz drugi nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. W uroczystości wzięli udział uczniowie z Mławy, Dąbrowy, Szreńska, Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach i udziału w grach edukacyjnych było          „ Zadbaj o zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”.

            Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, zasłużeni Wyspiańczycy oraz sponsorzy.

            Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO.

            Święto szkoły stało się dobrą okazją do podsumowania konkursów                     i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie         „W obiektywie matematyka” oraz szkolnych konkursach: „Fontanna Herona”, „ Piramida Sierpińskiego”.

            Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych: „Zrównoważony rozwój”, doświadczeniach chemicznych, zwiedzanie wystawy „Wynalazki Leonarda da Vinci”, prac konkursowych: „Fontanna Herona”, „Piramida Sierpińskiego”, poruszanie się w rozszerzonej rzeczywistości za pomocą okularów VR oraz sprawdzenie znajomości języka niemieckiego.

            I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  „zrównoważony rozwój”:

            • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
            • „Wodne wyzwania”
            • „Wiedza to potęgi klucz”
            • „Wodna gra terenowa”
            • „Globotropiciele”
            • „Deutsch macht Spaß”

             

            Na wszystkich uczestników czekały nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

            Pragniemy im jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować:

            1. Starosta Powiatu Mławskiego
            2. Burmistrz Miasta Mława
            3. Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Liceum i Gimnazjum im. S. Wyspiańskiego w Mławie
            4. Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie
            5. Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków"WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie
            6. Robert Szczepkowski Piekarnia Cukiernia Szczepkowscy w Mławie
            7. Maria Koźlakiewicz
            8. Maciej Brzozowski
            9. Mateusz Bielski Alfa Medic Przychodnia Rodzinna w Mławie
            10. I Liceum Ogólnokształcące i Rada Rodziców
            11. Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie
            12. Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
            13. Wydawnictwo WSiP
            14. Oficyna Edukacyjna KRZYSZTOF PAZDRO
            15. Ambasada Niemiec
            16. Ambasada Szwajcarii
            17. Instytut Austriacki
            18. Wydawnictwo LektorKlett

             

            Nagrodzeni uczniowie I LO w Mławie:

            Konkurs „Piramida Sierpińskiego”:

            I MIEJSCE         Zuzanna Brzezińska                  1d

                                        Damian Jankowski                   1c

            II MIEJSCE        Oliwia Lalak                                2e

                                        Ksawier Kulasiński                    2d

            III MIEJSCE       Zofia Przybylska                        3Ap

                                        Natalia Tomczak                        1b

                                        Zuzanna Sobiecka                     3Cp

             

          • Rozstrzygnięcie IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "W obiektywie matematyka".

            JURY IV EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” OBRADOWAŁO W DNIACH 03.06-05.06.2022 r.

             

            Komisja w składzie:

            • mgr Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki, przewodnicząca,

            • mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

            • mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

            • mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki,

            doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość
            i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia wyłoniła następujących laureatów, wyróżnionych
            i nominowanych do wystawy:

            Miejsce

            Tytuł

            Imię i nazwisko

            Klasa

            Szkoła

            Opiekun

            I

            Średnice i promienie

            Aniela Stachów
             

            klasa 7a

            Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

            Sylwia Zakobielska

            II

            Wkoło nieba

            Aleksandra Mystkowska

             

            klasa 7a
             

            Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kuligowskiego w Szreńsku

            Urszula Rembecka

            III

            Twierdzenie Talesa

            Julia Oprawa
             

            klasa 7  
             

            Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku Szkoła

            Agnieszka Żułtowska

            Wyróżnienie I

            Pod linijkę

            Piotr Wiśniewski
             

            klasa 8c

            Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie 

            Katarzyna Staniszewska

            Wyróżnienie I

            Trójkąty

            Laura Tomkiel
             

            klasa 6

            Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie

            Marlena Olewnik

            Wyróżnienie I

            Koło i okrąg

            Nikodem Rogowski

            klasa 6d

            Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

            Agnieszka Matusiak
             

            Wyróżnienie II

            Katy wpisane i środkowe

            Gracjan Gregorczyk


             

            Klasa 8s

            Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie

            Gawlikowski Jerzy

            Wyróżnienie II

            Równanie w pozornym

            Oliwia Rudnicka
             

            klasa 8
             

            Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

            Iwona Chmielewska

            Wyróżnienie III

            Eko-kąty

            Lena Kołakowska

             

            klasa 8a

            Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej

            Agnieszka Matusiak

            Wyróżnienie III

            Proste równoległe

            Zuzanna Tarnowska

            klasa 6b

            Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

            Marzena Dęby

             

            Tegoroczna edycja Konkursu miała charakter powiatowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z Mławy, Wieczfni Kościelnej, Niedzborza, Dąbrowy, Szreńska. Celem Konkursu było  zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki, spojrzenie na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznienie swoich myśli na fotografii.

            Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy fotografie oraz ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i opiekunom składamy serdeczne gratulacje
            i zapraszamy do kolejnej V edycji Konkursu.

            Nagrody i dyplomy dla laureatów oraz opiekunów zostaną przekazane zgodnie z regulaminem.

            mgr Anna Brzozowska - przewodnicząca Jury Konkursu, nauczyciel matematyki,

            mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

            mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

            mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

            w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

             

          • Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".

            Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.

          • Udział uczniów w projekcie STEM

            Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

            Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.

          • Dzień Otwarty w naszej szkole

            21 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz  poszczególnych sal lekcyjnych. 

            Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. 

            Ten wyjątkowy dzień  był przede wszystkim dniem otwartym na zrozumienie, życzliwość, a przede wszystkim integrację młodych ludzi. Cóż dodać ... Wstąp w Wyspiańskiego progi, z nim otwarte wszyskie drogi :)

          • Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck

            W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.

            Dzięki tej wymianie uczniowie z klas Ie, 2c i 3b poznawali się z niemieckimi partnerami, przedstawiali swoje rodzinne miasta oraz prowadzili rozmowy na temat niesprawiedliwości we współczesnym świecie.  Gry integracyjne oraz praca w międzynarodowych grupach ułatwiły wzajemne poznawanie się oraz zagwarantowały serdeczną atmosferę podczas warsztatów.

            Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, ich otwartości na świat oraz wysokiego poziomu znajomości języków obcych.