Pani Małgorzata Więckowska odeszła na emeryturę
Po wielu latach pracy w I Liceum Ogolnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Mławie p. Małgorzata Więckowska, - nauczyciel bibliotekarz, przeszła na emeryturę. Dyrektor szkoły p. Marek Kiełbiński podsumował pracę p. Więckowskiej, dziękując jej za promowanie czytelnictwa i talentów wielu uczniów wśród naszej młodzieży, organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi oraz organizację Narodowego Czytania w naszej szkole. Podczas zebrania Rady Pedagogicznej koleżanki i koledzy złożyli p. Więckowskiej podziękowania za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i otwartość na wspólne pomysły.
Projekt #StolenMemory w I LO
20Młodzież I LO kontynuuje projekt #StolenMemory, uczestnicząc w spotkaniu młodzieży polsko-niemieckiej w Bad Oldesloe. Ponad 150 uczniów wzięło udział w czerwcowym spotkaniu. Młodzież miała możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania z uczniami, nauczycielami i dyrekcją. Przy tej okazji dyrektorzy szkół podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy, wymianie młodzieży i reazlizacji dalszych projektów. W trakcie pobytu zwiedziliśmy miasto Schwerin, Wismar i Bad Oldesloe. Współpraca i wymiana młodzieży jest silną motywacją do nauki języków obych, przezwyciężania uprzedzeń, odkrywania podobieństw i różnic, uczy szacunku do tego co własne i co obce. Uczniowie nawiązali wiele znajomości z młodzieżą z innych szkół w Polsce min. z Poznania, Warszawy, Siedlec i Węgrowa oraz młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe.
Powiatowe Święto Nauki w I LO
27Już po raz drugi nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. W uroczystości wzięli udział uczniowie z Mławy, Dąbrowy, Szreńska, Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach i udziału w grach edukacyjnych było „ Zadbaj o zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”.
Rozstrzygnięcie IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "W obiektywie matematyka".
JURY IV EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” OBRADOWAŁO W DNIACH 03.06-05.06.2022 r.
Komisja w składzie:
• mgr Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki, przewodnicząca,
• mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,
• mgr Ewa Luks - nauczyciel matematyki,
• mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki,
Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".
4Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.
Udział uczniów w projekcie STEM
Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych
Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.
Dzień Otwarty w naszej szkole
1621 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz poszczególnych sal lekcyjnych.
Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły.
Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck
W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich
29 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich po gimnazjum Serdeczne podziękowania dla młodzieży, która uświetniła zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w czasie uroczystego apelu.
Koncert Wielkanocny
2 kwietnia w naszym Liceum odbył się "Koncert Wielkanocny Solidarni z Ukraina". Koncert połączyliśmy z zakończeniem wielkanocnej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, organizowanej w naszej szkole w ostatnich dniach. Wszystkie upominki z przyniesionych darów przygotowali wolontariusze naszego Liceum. Następnie przekazaliśmy je uchodźcom z Ukrainy z okazji Świąt Wielkanocnych.
Film o doktorze Józefie Witwickim nagrodzony
Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie wzięła udział w konkursie Zrób-my Nasz-Film ,,Historie zapisane w obrazie. To już V edycja organizowana przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było zainspirowanie do tworzenia własnych opowieści, filmowych portretów oraz pokazanie postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.Uczniowie mławskiego I LO stworzyli film o doktorze Józefie Witwickim - ofiarnym lekarzu i społeczniku, który za swoją działalność i związki z Armią Krajową został stracony w 1944 roku w Forcie III w Pomiechówku - straszliwym miejscu kaźni stworzonym przez hitlerowców dla Polaków z Mazowsza. Realizacja tego projektu spotykała się z pozytywnym przyjęciem lokalnej społeczności zainteresowanej historią. W biografii dra Witwickiego od dawna mławianie widzieli materi
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w naszej szkole.
2Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Tegoroczna akcja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą znów giną ludzie - gdy mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem "Miłość" jest także manifestacją sprzeciwu wobec wojny, przeciwko wszekiej agresji.
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na ciasto urodzinowe liczby Pi
W dniu 14.03.2022 r. został ogłoszony szkolny Konkursu na ciasto urodzinowe dla Liczby Pi. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, których wypieki zachwyciły zarówno wyglądem jak i smakiem. W drodze głosowania na szkolnym Facebooku zostały wyłonione trzy najpiękniejsze ciasta urodzinowe dla Liczby Pi.
Kolejny sukces naszych uczniów
1 kwietnia 2022r. w Warszawie na Politechnice Warszawskiej 7 uczniów z klasy III B p : Hubert Kasprowicz, Aleksandra Kowalska, Tomasz Olszewski, Michał Ragus, Adam Rogowski, Bartosz Rutkowski, Radosław Sadza naszej szkoły reprezentowali w II etapie Konkursu Geoinformatycznego i wszyscy zakwalifikowali się do finału. Finał również odbył się 01.04.2022r., gdzie Tomasz Olszewski został Laureatem - III miejsce i zdobył indeks na kierunek Geoinformatyki na Politechnice Warszawskiej. Pozostali uczniowie są Finalistami. Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplom i wiele prezentów m.innymi zegarek elektroniczny, power bank, kubki termiczne, książki, długopisy, notesy itd.Uczniowie są bardzo zadowoleni ponieważ w ciekawy sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę u umiejętności po kierunkiem nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej.
Natalia Boras została finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady
Natalia Boras, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
W zawodach finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Na etapie ogólnopolskim należało napisać esej na jeden z pięciu tematów, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu historii Polski. Komisja Egzaminacyjna oceniła pracę Natalii Boras w skali akademickiej na ocenę bardzo dobrą, co na tym etapie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu finalisty i otrzymaniem zaświadczenia o maturze z historii rozszerzonej zdanej na 100 procent.
Piszą o nas ...
W niemieckiej prasie min. w Hamburger Abendblatt zostały opublikowane artykuły o projekcie #StolenMemory, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Około 250 uczennic i uczniów poszukiwało krewnych ofiar nazistowskich, w tym grupa naszej młodzieży.
Poszukiwania zakończyły się sukcesem, znaleźliśmy rodzinę p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obocu koncentracyjnego w Neuengamme. Wkrótce przekażemy mu razem z młodzieżą z Niemiec zegarek i sygnet. Krewny pana Dańkowskiego cieszy się, że już niedługo podczas uroczystego przekazania będzie mógł zobaczyć pamiątki. Jak powiedział, jest to dla niego i jego rodziny symbol i pamięć o bliskiej osobie.
Światowy Dzień Wody
1922 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który odbył się pod patronatem firmy "Wod-Kan Sp. z o.o." oraz Burmistrza Miasta Mława.
Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach na lekcjach fizyki i chemii, badając właściwości wody z różnych ujęć, a swoje obserwacje i wnioski zapisując na kartach pracy. W ramach lekcji wychowawczych odbyły się zajęcia edukacyjne podnoszące świadomość globalnych wyzwań wodnych, wspierane przez Polską Akcję Humanitarną.
Olimpiada Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia
1Dziś w ZS nr 3 odbył się międzyszkolny etap Olimpiady Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice, które najlepiej poradziły sobie w eliminacjach szkolnych. II miejsce zajęła Kasia Szafraniec klasa z II E, a wyróżnione zostały Oliwia Lalak z kl. II E i Kornelia Lewandowska z kl. I D. Olimpijczyków przygotowała p. Jolanta Kordulewska. Serdecznie Gratulujemy :)
Podsumowanie projektu #StolenMemory
16 marca 2022r. grupa młodzieży biorącej udział w projekcie spotkała się, aby podsumować kampanię #StolenMemory, realizowaną w dniach 14-18.02.22r. w naszej szkole. Celem kampanii jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek krewnym prześladowanych przez narodowych socjalistów. Nasze poszukiwania trwały cały tydzień, pracowaliśmy wspólnie z młodzieżą niemiecką w małych grupach, przeszukując cyfrowe archiwa, znajdujące się na stronie interenetowej Arolsen Archives. Szukaliśmy kilku krewnych poprzez komunikatory, a także rozpowszechniając informacje wśród znajomych. Zwróciliśmy się z prośbą do Arolsen Archives, aby uzyskać więcej informacji o poszukiwanej osobie. Udało się, znaleźliśmy rodzinę pana Stanisława Dańkowskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. To był przełomowy moment naszych poszukiwań. Wykonaliśmy telefon, jego krewny zadeklarował chęć odebr
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi 14.03.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski i od 2020 roku 14-tego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.
Kalendarz
brak danych
Logowanie
Godziny dzwonków
Środa 11.12.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych