• Światowy Dzień Wody

      W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach dotyczących właściwości i składu wody na lekcji chemii i geografii, na które zaprosiliśmy młodzież klasy ósmej z SP nr 7. Finałem akcji było podsumowanie konkursu oraz rozgrywki międzyklasowe, podczas których należało wykazać się wiedzą. Gra wzbudziła wiele pozytywnych emocji, nutkę rywalizacji i była okazją do zabawy.

      Podczas uroczystości wręczyliśmy uczniom nagrody za udział w konkursie "Świadfomie korzystam z wody i kanalizacji". I miejsce w kategorii plakat zajęła Daria Błachowiak z klasy IIIB, natomiast w kategorii prezentacja Oliwia Lalak z klasy III E.  Nagrody wręczyła p. Renata Adamczak-Sawicka - przedstawicielka firmy Wod-Kan Mława Sp z o.o. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!

      Serdecznie dziękujemy firmie Wod-Kan Spółka z o. o w Mławie  za współpracę oraz wsparcie finansowe.

     • Projekt historyczny "Zachować pamięć"- międzynarodowa współpraca uczniów

      W dniach 19 - 23 marca 2023r. grupa 20 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie oraz 2 opiekunów realizowała  w Norymberdze projekt  historyczny "Zachować pamięć" (Wege zur Erinnerung). Młodzież  ILO w Mławie spotkała się z uczniami z PPG Hersbruck i VBS Mödling.

      Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

      Wspólnie z młodzieżą niemiecką i austriacką zwiedziliśmy wyjątkowe miasto - Norymbergę, położoną w Bawarii. Myślę, że dla większości z nas, miasto to znane było głównie z procesu norymberskiego, jaki odbył się tam po II wojnie światowej. Mieliśmy możliwość na własne oczy zobaczyć, że Norymberga to miasto o bogatej historii i pięknej architekturze.Spacerowaliśmy  po przepięknej starówce, odwiedzaliśmy liczne kościoły (Lorenzkirche, Sebalduskirche), czy zamek cesarski. Na każdym kroku czuć było minione czasy, atmosferę dawnych dni.

      Wizyta w Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych NSDAP (Reichsparteitagsgelände)przybliżyła nam przyczyny, powiązania oraz następstwa narodowo-socjalistycznej dyktatury. Gigantyczny, niewykończony obiekt terenu zjazdów nazistowskiej partii NSDAP do dziś stanowi świadectwo manii wielkości Hitlera i jego reżimu. W ogromnej hali kongresowej znajduje się obecnie wystawa, dokumentująca historię nazizmu.

      Odwiedziliśmy także Muzeum Pamięci Procesu Norymberskiego. Znajduje się ono w budynku Sądu Przysięgłych w Norymberdze, gdzie po II wojnie światowej odbyły się słynne procesy zbrodniarzy wojennych. Głównym eksponatem muzeum jest sama sala sądowa nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości, w której odbywały się procesy i którą też mieliśmy możliwość zobaczyć.

      Szczególnie do refleksji skłonił nas wyjazd do obozu koncentracyjnego we Flossenbürg, który był miejscem tak strasznego bólu, cierpienia i śmierci. Liczne dokumenty, obiekty, cytaty i świadectwa byłych więźniów dają wgląd w codzienność obozową, walkę o przeżycie jak i masowe umieranie. Była to dla nas poruszająca lekcja historii.

      Jeden z dni spędzonych przez nas w Niemczech był poświęcony spotkaniu ze znaną fotografką Ullą Reißenweber. Świetnie bawiliśmy się podczas warsztatów fotograficznych, w czasie których nauczyliśmy się wielu ciekawych technik robienia zdjęć. Dotyczyły one ważnej kwestii, ich temat brzmiał bowiem: "Przeciwstawienie nawiązywanych przyjaźni miejscu zła w Norymberdze".

      Niezwykle twórcze okazały się warsztaty z Panem Johannesem Volkmannem z Teatru Lalek z Norymbergi na temat "Znaki drogowe sprawiedliwości". Większość z nas mogła zaprezentować scenki dotyczące znaków sprawiedliwości, które wspólnie umieściliśmy w centrum miasta, w obecności m.in. burmistrza miasta Hersbruck. Mają one zwracać uwagę na potrzebę sprawiedliwego traktowania każdego człowieka, a także na szacunek, pomoc iżyczliwość, które są niezbędne w relacjach międzyludzkich.Dużym zaskoczeniem było dla nas odśpiewanie kanonu z Panem Johannesem.

      Oprócz zdobywania wiedzy, ważna jest również integracja i zabawa, co widać na załączonych zdjęciach.

      Zdaliśmy sobie sprawę, jak cenna jest znajomość języków obcych, zwłaszcza w pokonywaniu codziennych barier językowych. Chcieliśmy jak najwięcej dowiedzieć się o zainteresowaniach, pasjach naszych rówieśników z Niemiec i Austrii i uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest nauka języków obcych. Na pewno ułatwia poznawanie świata z różnych perspektyw.

      Niezwykłe znaczenie mają słowa Ludwika Wittgensteina: "Granice mojego języka są granicami mojego świata".

      Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

       

     • Kontynuacja projektu #StolenMemory - Gdańsk 2023r.

      W dniach 19.03.-24.03.2023r. młodzież I LO wraz z młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe wzięła udział w kolejnym etapie projektu. Dotychczasowe poszukiwania zakończyły się sukcesem, doszło do przekazania osobistych pamiątek rodzinie byłego więżnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Był to bardzo wzruszający moment dla wszystkich, gdyż dzięki takim przedmiotom wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, ponieważ często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu.

      Uczniowie z Polski i Niemiec  kontynuowali poszukiwania rodzin spokrewnionych z byłymi ofiarami wojny.

      Podczas projektu młodzież odwiedziła miejsca pamięci: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof, dzieląc się swoją refleksją po wizycie i odnosząc się do aktualnej sytuacji na świecie.

      Wspólnie spędziliśmy wiele czasu, uczestnicząc w wielu animacjach językowych, zabawach, spotkaniach, poznając się wzajemnie, dostrzegając różnice i podobieństwa. Nawiązaliśmy wiele nowych znajomości.

      Kampania #StolenMemory zainicjowana przez Arolsen Archives pomaga zachować pamięć o ofiarach represji. To było spotkanie, które na zawsze pozostanie w pamięci ponad granicami, czasem i wiekiem.

      Dziękujemy za wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

     • XXI Olimpiada Znajomości Afryki

                   4 marca 2023 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na zawodach okręgowych z naszej szkoły zmagały się Wiktoria Adamkowska klasa IV a, Weronika Wolszczak klasa I b,  Antonina Skalińska I a, Julia Chocholska I a pod opieką nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej. Gratulujemy i czekamy na wyniki oraz życzymy dalszych sukcesów.

     • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

      Dnia 28 stycznia 2023 roku odbył się etap okręgowy LXIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Siedlcach organizowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizatorem zawodów był Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Katedrze Prawa i Instytucji Unii Europejskiej, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

      Program olimpiady wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. W czasie przerwy przed ogłoszeniem wyników etapu pismnego zawodów okręgowych II stopnia współorganizatorzy olimpiady zaprosili uczestników do pracowni kryminalistycznej, w której mogli popróbować różnorakich technik śledczych ujawniających ślady daktyloskopijne.

      W olimpiadzie brali udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie: Szymon Gorlewski i Robert Chodubski. Opiekunami uczniów były: pani Anna Rychlicka i pani Grażyna Chlastosz. 

     • Wyspiański folkowo

      ,,Chłop potęgą jest i basta". Dowiedli tego uczniowie  naszej szkoły w Dniu Patrona 24 stycznia 2023r. Samorząd Uczniowski ogłosił akcję WYSPIAŃSKI FOLKOWO, w ramach której poproszono, aby uczniowie, odnosząc się do ,,Wesela" Wyspiańskiego, przebrali się w odświętne bądź codzienne stroje chłopskie. W ten sposób - za Wyspiańskim - uczniowie  ulegli ludomanii - modzie stanowiącej ważny element kultury Młodej Polski. Stroje były piękne, kolorowe, imponujące, noszone z dumą... Wszyscy mieli szansę zaprezentować się na szkolnym ,,wybiegu i zrobić wspólne , pamiątkowe zdjęcie.

     • Święto Patrona Szkoły

      Dzień Patrona to święto Szkoły, które jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji całej społeczności szkolnej. Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się 24 stycznia. W tym dniu zorganizowano uroczysty apel, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, Dyrektor Wydziału Edukacji - Bożena Tomkiel oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Bożena Ryska. Podczas uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. W kolejnej części uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty w programie artystycznym pt. "Stanisław Wyspiański - Spacer po Krakowie Jego śladem". Występ przygotowały p. Karolina Kosiewicz i p. Anna Rychlicka. Wisienką na przysłowiowym torcie był taneczny występ naszych Maturzystów, którzy zatańczyli poloneza ubrani w staropolskie stroje z czasów Księstwa Warszawskiego. Na koniec obchodów Dnia Patrona uczniowie, którzy włączyli się w akcję Samorządu Uczniowskiego pod hasłem "Wyspiański folkowo" zaprezentowali się w fantastycznych stylizacjach rodem z "Wesela" przedstawiając tym samym mieszkańców wsi.

       

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

      Nasza uczennica Kinga Ryska z kl. 3c otrzymała dyplom Stypendium Prezesa Rady Ministrów Uroczystość odbyła się w szkole muzycznej i była zorganizowana dla uzdolnionych uczniów powiatów Delegatury Kuratorium w Ciechanowie. Kinga jest uczennicą wszechstronnie utalentowaną, w tym roku bierze z powodzeniem udział w wielu olimpiadach przedmiotowych. W roku szkolnym 2021/2022 po raz kolejny uzyskała średnią ocen 6,0. Serdeczne gratulacje !!!

     • Jasełka w naszej szkole

      W czwartek 22 XII kolejny raz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję odkrywać tajemnicę betlejemskiej nocy. W przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas przygotowane przez uczniów Jasełka. W program słowno - muzyczny pod kierunkiem katechety - ks. Marka Wiśniewskiego zaangażowało się prawie 50 osób, dzięki czemu miały naprawdę niebywały klimat. Zapraszamy do galerii!

     • Najlepsza dekoracja pracowni lekcyjnej

      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepszą świąteczną dekorację pracowni lekcyjnej. Zwyciężyła klasa IIIB, której pracownia zachwyciła komisję konkursową, ale na kolejnych  miejscach  znalazły się też klasy IIE i IA.  Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, a wyróżnionym gratulujemy, mając nadzieję, że to przedświąteczne dekorowanie przysporzyło Wam radości.   Oto wyniki Waszej pracy.

     • Młodzież I LO w "Milionerach"

      15 grudnia uczniowie klas II A i II C wzięli udział w nagraniach trzech kolejnych odcinków teleturnieju "Milionerzy". Uczniowie klasy humanistyczno-prawnej mogli obserwować pracę dziennikarzy, prezenterów i producentów telewizyjnych, natomiast uczniowie klasy matematyczno-informatycznej przyjrzeli się zastosowaniu technologii cyfrowych w nagraniach oraz montażu. Zarówno młodzież jak i nauczyciele zostali miło powitani przez organizatorów teleturnieju. Po rozmowie z prowadzącym Hubertem Urbańskim zrobliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do oglądania odcinków nr 602-604, którch emisja odbędzie się w 2023r. 

      fot. Krystian Szczęsny

     • Turniej szachowy

      2 grudnia odbył się w małej sali gimnastycznej turniej szachowy o puchar Dyrektora Szkoły organizowany przez Samorząd Uczniowski. W turniejowe szranki stanęło 40 uczestników z klas I- III. Po  zaciętej walce  puchar i złoty medal zdobyła Michalina Bukowska z klasy IIB, srebrny - Wiktor Kowalski z IIC, a brązowy- Zuzanna Olszak z IIE.Zwycięzcom gratulujemy!!!

     • Konkurs matematyczny ORIGAMI

      JURY II EDYCJI Konkursu  MATEMATYCZNE ORIGAMI zorganizowanego z okazji 104 Rocznicy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę obradowało w dniu 29.11.2022 r.

      Komisja w składzie:

      Agnieszka Sosnowska- przewodnicząca

      Anna Brzozowska

      Ewa Luks

      Anna Wojnarowska

      Sylwia Zalewska

      przyznała:

      I MIEJSCE - PATRYK RZEPKOWSKI z klasy 3b

      II MIEJSCE - OLGA BRZEZIŃSKA  z klasy 1d, PIOTR PIOTROWSKI z klasy 1c

      III MIEJSCE - MATEUSZ RZEPKOWSKI z klasy 3c, GABRIELA RACHUBA z klasy 1d, WIKTORIA BADZIĄG z klasy 3b

      WYRÓŻNIENIA:

      ADAM KWESTOROWSKI z klasy 3b, FABIAN SIEŃSKI z klasy 3a, ZUZANNA SZYNKIEWICZ z klasy 1d.

      Nagrodzone i wyróżnione prace zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny oraz pomysłowość. Wszystkim

      uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej III edycji konkursu.

     • Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

      Dnia 22 listopada 2022 r. odbył się etap szkolny Olimpiady z ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". W olimpiadzie wzięło udział 30 uczniów. 

      Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

      Jakub Zenon Gołębiowski (klasa 2A)

      Wiktoria Adamkowska (klasa 4A)

      Kinga Bramorska (klasa 4A)

      Uczniowie ci będą reprezentować I Liceum Ogólnokształcące na etapie wojewódzkim.

      Opiekunami uczniów są: Anna Rychlicka i Grażyna Chlastosz.

      Gratulujemy serdecznie uczniom i życzymy kolejnych sukcesów. 

     • Warsztaty na WAT

      KONFERENCJA GIS  DAY 2022 „GIS W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU”  NA WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ 23 LISTOPAD 2022 ROKU

                     W dniu 23 listopada 2022 roku klasy I d, II c i część II b Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie brały udział w konferencji pt. „GIS W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU” na Wojskowej Akademii Technicznej. Konferencja składała się z 3 paneli, gdzie prelegenci przedstawili Nam jak korzystać z GIS i do czego służy w różnych dziecinach tj. np.: w geodezji, służbie zdrowia, policji, wojsku itd. Wszystkie wystąpienia zaproszonych osób  były dla Nas bardzo interesujące, ciekawe i stały się nowym doświadczeniem.    Podczas konferencji panowała dyscyplina wojskowa ale bardzo miła atmosfera, przyjemna dla każdego człowieka. Była to dla nas wyjątkowa lekcja geografii. Zjedliśmy pyszną grochówkę, ciastka itd. i dostaliśmy super rzeczy. Mamy nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej, gdyż załapaliśmy lepszy kontakt z naszymi opiekunami i koleżankami i kolegami z innych klas. Organizatorem tego wyjazdu była Pani Małgorzata Czarnecka nauczyciel geografii a opiekunami: Pani Anna Brzozowska, Pani Lidia Jóźwik, Pan Michał Rzepliński.

      Po części naukowej na WAT udaliśmy się na gokarty, gdzie spędziliśmy miło czas. A na sam koniec udaliśmy się do Galerii Młociny i tam też był czas na jedzenie i relaks bo obejrzeliśmy świetne filmy. Szkoda było wracać, ale mamy nadzieję, że będą kolejne wyjazdy.

     • Warsztaty geoinformatyczne na Politechnice Warszawskiej

      W środę 16 listopada odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 3b oraz część klasy 3c pod opieką Pani M. Czarneckiej oraz Pani K. Kosiewicz. Głównym celem naszej wycieczki były Warsztaty Geoinformatyczne na wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W ramach spotkania wykorzystywaliśmy i dokonywaliśmy wizualizacji danych przestrzennych w systemie informacji geograficznej (GIS).  Udział w tych warsztatach był bardzo interesujący oraz pozwoli nam na dalszy rozwój naszych umiejętności i zainteresowań geoinformatycznych.

      Po warsztatach wspólnie z Panią przewodnik udaliśmy się do Muzeum Politechniki Warszawskiej i tam dowiedzieliśmy się wiele o powstaniu i rozwoju politechniki na przestrzeni lat. Po zwiedzaniu uczelni pojechaliśmy do galerii i tam zjedliśmy ciepły posiłek oraz obejrzeliśmy film w kinie. Mieliśmy do wyboru Listy do M 5 lub Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Po seansie udaliśmy się w podróż powrotną do Mławy.

       

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Światowy Dzień Wody

      W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach dotyczących właściwości i składu wody na lekcji chemii i geografii, na które zaprosiliśmy młodzież klasy ósmej z SP nr 7. Finałem akcji było podsumowanie konkursu oraz rozgrywki międzyklasowe, podczas których należało wykazać się wiedzą. Gra wzbudziła wiele pozytywnych emocji, nutkę rywalizacji i była okazją do zabawy.

      Podczas uroczystości wręczyliśmy uczniom nagrody za udział w konkursie "Świadfomie korzystam z wody i kanalizacji". I miejsce w kategorii plakat zajęła Daria Błachowiak z klasy IIIB, natomiast w kategorii prezentacja Oliwia Lalak z klasy III E.  Nagrody wręczyła p. Renata Adamczak-Sawicka - przedstawicielka firmy Wod-Kan Mława Sp z o.o. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!

      Serdecznie dziękujemy firmie Wod-Kan Spółka z o. o w Mławie  za współpracę oraz wsparcie finansowe.

     • Projekt historyczny "Zachować pamięć"- międzynarodowa współpraca uczniów

      W dniach 19 - 23 marca 2023r. grupa 20 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie oraz 2 opiekunów realizowała  w Norymberdze projekt  historyczny "Zachować pamięć" (Wege zur Erinnerung). Młodzież  ILO w Mławie spotkała się z uczniami z PPG Hersbruck i VBS Mödling.

      Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

      Wspólnie z młodzieżą niemiecką i austriacką zwiedziliśmy wyjątkowe miasto - Norymbergę, położoną w Bawarii. Myślę, że dla większości z nas, miasto to znane było głównie z procesu norymberskiego, jaki odbył się tam po II wojnie światowej. Mieliśmy możliwość na własne oczy zobaczyć, że Norymberga to miasto o bogatej historii i pięknej architekturze.Spacerowaliśmy  po przepięknej starówce, odwiedzaliśmy liczne kościoły (Lorenzkirche, Sebalduskirche), czy zamek cesarski. Na każdym kroku czuć było minione czasy, atmosferę dawnych dni.

      Wizyta w Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych NSDAP (Reichsparteitagsgelände)przybliżyła nam przyczyny, powiązania oraz następstwa narodowo-socjalistycznej dyktatury. Gigantyczny, niewykończony obiekt terenu zjazdów nazistowskiej partii NSDAP do dziś stanowi świadectwo manii wielkości Hitlera i jego reżimu. W ogromnej hali kongresowej znajduje się obecnie wystawa, dokumentująca historię nazizmu.

      Odwiedziliśmy także Muzeum Pamięci Procesu Norymberskiego. Znajduje się ono w budynku Sądu Przysięgłych w Norymberdze, gdzie po II wojnie światowej odbyły się słynne procesy zbrodniarzy wojennych. Głównym eksponatem muzeum jest sama sala sądowa nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości, w której odbywały się procesy i którą też mieliśmy możliwość zobaczyć.

      Szczególnie do refleksji skłonił nas wyjazd do obozu koncentracyjnego we Flossenbürg, który był miejscem tak strasznego bólu, cierpienia i śmierci. Liczne dokumenty, obiekty, cytaty i świadectwa byłych więźniów dają wgląd w codzienność obozową, walkę o przeżycie jak i masowe umieranie. Była to dla nas poruszająca lekcja historii.

      Jeden z dni spędzonych przez nas w Niemczech był poświęcony spotkaniu ze znaną fotografką Ullą Reißenweber. Świetnie bawiliśmy się podczas warsztatów fotograficznych, w czasie których nauczyliśmy się wielu ciekawych technik robienia zdjęć. Dotyczyły one ważnej kwestii, ich temat brzmiał bowiem: "Przeciwstawienie nawiązywanych przyjaźni miejscu zła w Norymberdze".

      Niezwykle twórcze okazały się warsztaty z Panem Johannesem Volkmannem z Teatru Lalek z Norymbergi na temat "Znaki drogowe sprawiedliwości". Większość z nas mogła zaprezentować scenki dotyczące znaków sprawiedliwości, które wspólnie umieściliśmy w centrum miasta, w obecności m.in. burmistrza miasta Hersbruck. Mają one zwracać uwagę na potrzebę sprawiedliwego traktowania każdego człowieka, a także na szacunek, pomoc iżyczliwość, które są niezbędne w relacjach międzyludzkich.Dużym zaskoczeniem było dla nas odśpiewanie kanonu z Panem Johannesem.

      Oprócz zdobywania wiedzy, ważna jest również integracja i zabawa, co widać na załączonych zdjęciach.

      Zdaliśmy sobie sprawę, jak cenna jest znajomość języków obcych, zwłaszcza w pokonywaniu codziennych barier językowych. Chcieliśmy jak najwięcej dowiedzieć się o zainteresowaniach, pasjach naszych rówieśników z Niemiec i Austrii i uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest nauka języków obcych. Na pewno ułatwia poznawanie świata z różnych perspektyw.

      Niezwykłe znaczenie mają słowa Ludwika Wittgensteina: "Granice mojego języka są granicami mojego świata".

      Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

       

     • Kontynuacja projektu #StolenMemory - Gdańsk 2023r.

      W dniach 19.03.-24.03.2023r. młodzież I LO wraz z młodzieżą niemiecką z Bad Oldesloe wzięła udział w kolejnym etapie projektu. Dotychczasowe poszukiwania zakończyły się sukcesem, doszło do przekazania osobistych pamiątek rodzinie byłego więżnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Był to bardzo wzruszający moment dla wszystkich, gdyż dzięki takim przedmiotom wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, ponieważ często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu.

      Uczniowie z Polski i Niemiec  kontynuowali poszukiwania rodzin spokrewnionych z byłymi ofiarami wojny.

      Podczas projektu młodzież odwiedziła miejsca pamięci: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof, dzieląc się swoją refleksją po wizycie i odnosząc się do aktualnej sytuacji na świecie.

      Wspólnie spędziliśmy wiele czasu, uczestnicząc w wielu animacjach językowych, zabawach, spotkaniach, poznając się wzajemnie, dostrzegając różnice i podobieństwa. Nawiązaliśmy wiele nowych znajomości.

      Kampania #StolenMemory zainicjowana przez Arolsen Archives pomaga zachować pamięć o ofiarach represji. To było spotkanie, które na zawsze pozostanie w pamięci ponad granicami, czasem i wiekiem.

      Dziękujemy za wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

     • Nasza młodzież przywraca pamięć

      #StolenMemory - 19 marca w prezbiterium kościoła św. Trójcy w Gdańsku odbyło się uroczyste przekazanie pamiątek p. Magdalenie Walaszczyk, krewnej p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Neuengamme. 

      Spotkanie finansowane jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

       

     • XXI Olimpiada Znajomości Afryki

                   4 marca 2023 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na zawodach okręgowych z naszej szkoły zmagały się Wiktoria Adamkowska klasa IV a, Weronika Wolszczak klasa I b,  Antonina Skalińska I a, Julia Chocholska I a pod opieką nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej. Gratulujemy i czekamy na wyniki oraz życzymy dalszych sukcesów.

     • Randka w ciemno z książką… – wypożycz, rozpakuj, daj "się zaskoczyć!” czyli walentynki w Szkolnej Bibliotece.

      Biblioteka szkolna w dniach od 8 do 10 lutego, z okazji walentynek, zorganizowała tajemniczą akcję czytelniczą pt. „Randka w ciemno z książką”. Kilkadziesiąt wybranych książek beletrystycznych zostało zapakowanych i ozdobionych elementami walentynkowymi (czerwony papier, czerwona wstążka). Każdy czytelnik mógł wypożyczyć w tych dniach książkę w “ciemno”, z ukrytym autorem i tytułem. Nie zabrakło również dekoracji - walentynkowych serduszek oraz słodkiej niespodzianki dla każdego wypożyczającego czytelnika. Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i uśmiechów oraz cieszyła się powodzeniem przekraczającym nasze najśmielsze oczekiwania! Wszystkim czytelnikom życzymy miłej lektury i czekamy na opinie, czy randka z książką była udana. 

     • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

      Dnia 28 stycznia 2023 roku odbył się etap okręgowy LXIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Siedlcach organizowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizatorem zawodów był Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Katedrze Prawa i Instytucji Unii Europejskiej, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

      Program olimpiady wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Pytania dotyczyły takich zagadnień, jak: gospodarka, polityka międzynarodowa, konstytucyjne ustroje państw, problemy współczesnego świata, integracja europejska czy też historia najnowsza. W czasie przerwy przed ogłoszeniem wyników etapu pismnego zawodów okręgowych II stopnia współorganizatorzy olimpiady zaprosili uczestników do pracowni kryminalistycznej, w której mogli popróbować różnorakich technik śledczych ujawniających ślady daktyloskopijne.

      W olimpiadzie brali udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie: Szymon Gorlewski i Robert Chodubski. Opiekunami uczniów były: pani Anna Rychlicka i pani Grażyna Chlastosz. 

     • Wyspiański folkowo

      ,,Chłop potęgą jest i basta". Dowiedli tego uczniowie  naszej szkoły w Dniu Patrona 24 stycznia 2023r. Samorząd Uczniowski ogłosił akcję WYSPIAŃSKI FOLKOWO, w ramach której poproszono, aby uczniowie, odnosząc się do ,,Wesela" Wyspiańskiego, przebrali się w odświętne bądź codzienne stroje chłopskie. W ten sposób - za Wyspiańskim - uczniowie  ulegli ludomanii - modzie stanowiącej ważny element kultury Młodej Polski. Stroje były piękne, kolorowe, imponujące, noszone z dumą... Wszyscy mieli szansę zaprezentować się na szkolnym ,,wybiegu i zrobić wspólne , pamiątkowe zdjęcie.

     • Święto Patrona Szkoły

      Dzień Patrona to święto Szkoły, które jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji całej społeczności szkolnej. Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się 24 stycznia. W tym dniu zorganizowano uroczysty apel, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, Dyrektor Wydziału Edukacji - Bożena Tomkiel oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Bożena Ryska. Podczas uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. W kolejnej części uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty w programie artystycznym pt. "Stanisław Wyspiański - Spacer po Krakowie Jego śladem". Występ przygotowały p. Karolina Kosiewicz i p. Anna Rychlicka. Wisienką na przysłowiowym torcie był taneczny występ naszych Maturzystów, którzy zatańczyli poloneza ubrani w staropolskie stroje z czasów Księstwa Warszawskiego. Na koniec obchodów Dnia Patrona uczniowie, którzy włączyli się w akcję Samorządu Uczniowskiego pod hasłem "Wyspiański folkowo" zaprezentowali się w fantastycznych stylizacjach rodem z "Wesela" przedstawiając tym samym mieszkańców wsi.

       

     • Kinga Ryska uzyskała najwyższy wynik w województwie mazowieckim

      Kinga Ryska, ucz. klasy III C zakwalifikowała się do etapu okręgowego X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej uzyskując najwyższy wynik w województwie mazowieckim i drugi w kraju. Kinga, jako uczennica klasy o profilu matematyczno-fizycznym, uzyskała świetny wynik nie mając już zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie. 

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

      Nasza uczennica Kinga Ryska z kl. 3c otrzymała dyplom Stypendium Prezesa Rady Ministrów Uroczystość odbyła się w szkole muzycznej i była zorganizowana dla uzdolnionych uczniów powiatów Delegatury Kuratorium w Ciechanowie. Kinga jest uczennicą wszechstronnie utalentowaną, w tym roku bierze z powodzeniem udział w wielu olimpiadach przedmiotowych. W roku szkolnym 2021/2022 po raz kolejny uzyskała średnią ocen 6,0. Serdeczne gratulacje !!!

     • Jasełka w naszej szkole

      W czwartek 22 XII kolejny raz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję odkrywać tajemnicę betlejemskiej nocy. W przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas przygotowane przez uczniów Jasełka. W program słowno - muzyczny pod kierunkiem katechety - ks. Marka Wiśniewskiego zaangażowało się prawie 50 osób, dzięki czemu miały naprawdę niebywały klimat. Zapraszamy do galerii!

     • Najlepsza dekoracja pracowni lekcyjnej

      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepszą świąteczną dekorację pracowni lekcyjnej. Zwyciężyła klasa IIIB, której pracownia zachwyciła komisję konkursową, ale na kolejnych  miejscach  znalazły się też klasy IIE i IA.  Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, a wyróżnionym gratulujemy, mając nadzieję, że to przedświąteczne dekorowanie przysporzyło Wam radości.   Oto wyniki Waszej pracy.

     • Młodzież I LO w "Milionerach"

      15 grudnia uczniowie klas II A i II C wzięli udział w nagraniach trzech kolejnych odcinków teleturnieju "Milionerzy". Uczniowie klasy humanistyczno-prawnej mogli obserwować pracę dziennikarzy, prezenterów i producentów telewizyjnych, natomiast uczniowie klasy matematyczno-informatycznej przyjrzeli się zastosowaniu technologii cyfrowych w nagraniach oraz montażu. Zarówno młodzież jak i nauczyciele zostali miło powitani przez organizatorów teleturnieju. Po rozmowie z prowadzącym Hubertem Urbańskim zrobliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do oglądania odcinków nr 602-604, którch emisja odbędzie się w 2023r. 

      fot. Krystian Szczęsny

     • Turniej szachowy

      2 grudnia odbył się w małej sali gimnastycznej turniej szachowy o puchar Dyrektora Szkoły organizowany przez Samorząd Uczniowski. W turniejowe szranki stanęło 40 uczestników z klas I- III. Po  zaciętej walce  puchar i złoty medal zdobyła Michalina Bukowska z klasy IIB, srebrny - Wiktor Kowalski z IIC, a brązowy- Zuzanna Olszak z IIE.Zwycięzcom gratulujemy!!!

     • Konkurs matematyczny ORIGAMI

      JURY II EDYCJI Konkursu  MATEMATYCZNE ORIGAMI zorganizowanego z okazji 104 Rocznicy Odzyskanie Niepodległości przez Polskę obradowało w dniu 29.11.2022 r.

      Komisja w składzie:

      Agnieszka Sosnowska- przewodnicząca

      Anna Brzozowska

      Ewa Luks

      Anna Wojnarowska

      Sylwia Zalewska

      przyznała:

      I MIEJSCE - PATRYK RZEPKOWSKI z klasy 3b

      II MIEJSCE - OLGA BRZEZIŃSKA  z klasy 1d, PIOTR PIOTROWSKI z klasy 1c

      III MIEJSCE - MATEUSZ RZEPKOWSKI z klasy 3c, GABRIELA RACHUBA z klasy 1d, WIKTORIA BADZIĄG z klasy 3b

      WYRÓŻNIENIA:

      ADAM KWESTOROWSKI z klasy 3b, FABIAN SIEŃSKI z klasy 3a, ZUZANNA SZYNKIEWICZ z klasy 1d.

      Nagrodzone i wyróżnione prace zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny oraz pomysłowość. Wszystkim

      uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej III edycji konkursu.

     • Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

      Dnia 22 listopada 2022 r. odbył się etap szkolny Olimpiady z ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". W olimpiadzie wzięło udział 30 uczniów. 

      Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:

      Jakub Zenon Gołębiowski (klasa 2A)

      Wiktoria Adamkowska (klasa 4A)

      Kinga Bramorska (klasa 4A)

      Uczniowie ci będą reprezentować I Liceum Ogólnokształcące na etapie wojewódzkim.

      Opiekunami uczniów są: Anna Rychlicka i Grażyna Chlastosz.

      Gratulujemy serdecznie uczniom i życzymy kolejnych sukcesów. 

     • Warsztaty na WAT

      KONFERENCJA GIS  DAY 2022 „GIS W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU”  NA WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ 23 LISTOPAD 2022 ROKU

                     W dniu 23 listopada 2022 roku klasy I d, II c i część II b Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie brały udział w konferencji pt. „GIS W SŁUŻBIE SPOŁECZEŃSTWU” na Wojskowej Akademii Technicznej. Konferencja składała się z 3 paneli, gdzie prelegenci przedstawili Nam jak korzystać z GIS i do czego służy w różnych dziecinach tj. np.: w geodezji, służbie zdrowia, policji, wojsku itd. Wszystkie wystąpienia zaproszonych osób  były dla Nas bardzo interesujące, ciekawe i stały się nowym doświadczeniem.    Podczas konferencji panowała dyscyplina wojskowa ale bardzo miła atmosfera, przyjemna dla każdego człowieka. Była to dla nas wyjątkowa lekcja geografii. Zjedliśmy pyszną grochówkę, ciastka itd. i dostaliśmy super rzeczy. Mamy nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej, gdyż załapaliśmy lepszy kontakt z naszymi opiekunami i koleżankami i kolegami z innych klas. Organizatorem tego wyjazdu była Pani Małgorzata Czarnecka nauczyciel geografii a opiekunami: Pani Anna Brzozowska, Pani Lidia Jóźwik, Pan Michał Rzepliński.

      Po części naukowej na WAT udaliśmy się na gokarty, gdzie spędziliśmy miło czas. A na sam koniec udaliśmy się do Galerii Młociny i tam też był czas na jedzenie i relaks bo obejrzeliśmy świetne filmy. Szkoda było wracać, ale mamy nadzieję, że będą kolejne wyjazdy.

     • Warsztaty geoinformatyczne na Politechnice Warszawskiej

      W środę 16 listopada odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 3b oraz część klasy 3c pod opieką Pani M. Czarneckiej oraz Pani K. Kosiewicz. Głównym celem naszej wycieczki były Warsztaty Geoinformatyczne na wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W ramach spotkania wykorzystywaliśmy i dokonywaliśmy wizualizacji danych przestrzennych w systemie informacji geograficznej (GIS).  Udział w tych warsztatach był bardzo interesujący oraz pozwoli nam na dalszy rozwój naszych umiejętności i zainteresowań geoinformatycznych.

      Po warsztatach wspólnie z Panią przewodnik udaliśmy się do Muzeum Politechniki Warszawskiej i tam dowiedzieliśmy się wiele o powstaniu i rozwoju politechniki na przestrzeni lat. Po zwiedzaniu uczelni pojechaliśmy do galerii i tam zjedliśmy ciepły posiłek oraz obejrzeliśmy film w kinie. Mieliśmy do wyboru Listy do M 5 lub Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Po seansie udaliśmy się w podróż powrotną do Mławy.