• Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".

            Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.

          • Udział uczniów w projekcie STEM

            Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

            Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.

          • Dzień Otwarty w naszej szkole

            21 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz  poszczególnych sal lekcyjnych. 

            Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. 

            Ten wyjątkowy dzień  był przede wszystkim dniem otwartym na zrozumienie, życzliwość, a przede wszystkim integrację młodych ludzi. Cóż dodać ... Wstąp w Wyspiańskiego progi, z nim otwarte wszyskie drogi :)

          • Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck

            W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.

            Dzięki tej wymianie uczniowie z klas Ie, 2c i 3b poznawali się z niemieckimi partnerami, przedstawiali swoje rodzinne miasta oraz prowadzili rozmowy na temat niesprawiedliwości we współczesnym świecie.  Gry integracyjne oraz praca w międzynarodowych grupach ułatwiły wzajemne poznawanie się oraz zagwarantowały serdeczną atmosferę podczas warsztatów.

            Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, ich otwartości na świat oraz wysokiego poziomu znajomości języków obcych.

          • Koncert Wielkanocny

            2 kwietnia w naszym Liceum odbył się "Koncert Wielkanocny Solidarni z Ukraina". Koncert połączyliśmy z zakończeniem wielkanocnej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, organizowanej w naszej szkole w ostatnich dniach. Wszystkie upominki z przyniesionych darów przygotowali wolontariusze naszego Liceum. Następnie przekazaliśmy je uchodźcom z Ukrainy z okazji Świąt Wielkanocnych.

          • Film o doktorze Józefie Witwickim nagrodzony

            Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie wzięła udział w konkursie Zrób-my Nasz-Film ,,Historie zapisane w obrazie. To już V edycja organizowana przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.  Celem konkursu  było zainspirowanie do tworzenia  własnych opowieści, filmowych portretów oraz pokazanie  postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.Uczniowie mławskiego I LO stworzyli film o doktorze Józefie Witwickim - ofiarnym lekarzu i społeczniku, który za swoją działalność  i związki z Armią Krajową został stracony w 1944 roku w Forcie III w  Pomiechówku - straszliwym miejscu kaźni stworzonym przez hitlerowców dla Polaków z Mazowsza.  Realizacja tego projektu spotykała się z pozytywnym przyjęciem  lokalnej społeczności zainteresowanej historią.  W biografii dra Witwickiego od dawna mławianie widzieli materiał na ciekawy film. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła młodzież, która pod opieką swoich nauczycieli  upamiętniła człowieka, który w latach wojennej pożogi umiał pięknie żyć i dawał dowody swojej niezłomności  i człowieczeństwa.Organizatorzy docenili starania młodych filmowców z Mławy i przyznali im  III miejsce w zmaganiach  konkursowych. Wypada mieć nadzieję, że nagrodzeni w przyszłości  zasilą  szeregi polskich dokumentalistów.

            Nad przygotowaniem filmu czuwali p. Ewa LUks, p. Anna Lempek oraz p. Piotr Grzegorowski. Gratulujemy!!!

            https://linkd.pl/pef2f

             

             

          • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w naszej szkole.

            Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

            Tegoroczna akcja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą znów giną ludzie - gdy mordowani są mężczyźni,  kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem "Miłość" jest także manifestacją sprzeciwu wobec wojny, przeciwko wszekiej agresji. 

            Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pana dr Leszka Arenta, historyka, wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz autora książki "Mława w latach 1945-1957", który przybliżył powojenną historię naszego miasta.

            Spotkanie zorganizowały p. Małgorzata Bielska i pani Maria Łukaszewska. Serdecznie dziękujemy za  pomoc w organizacji tegorocznej akcji "Żonkile"  pani Jolancie Kordulewskiej.

             

          • Kolejny sukces naszych uczniów

            1 kwietnia 2022r. w Warszawie na Politechnice Warszawskiej 7 uczniów z klasy III B p : Hubert Kasprowicz, Aleksandra Kowalska, Tomasz Olszewski, Michał Ragus, Adam Rogowski, Bartosz Rutkowski, Radosław Sadza naszej szkoły reprezentowali w II etapie Konkursu Geoinformatycznego  i wszyscy zakwalifikowali się do finału. Finał również odbył się 01.04.2022r., gdzie Tomasz Olszewski został Laureatem - III miejsce i zdobył indeks na kierunek Geoinformatyki na Politechnice Warszawskiej. Pozostali uczniowie są Finalistami. Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplom i wiele prezentów m.innymi zegarek elektroniczny, power bank, kubki termiczne, książki, długopisy, notesy itd.Uczniowie są bardzo zadowoleni ponieważ w ciekawy sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę u umiejętności po kierunkiem nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • Natalia Boras została finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady

            Natalia Boras, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

             

            W zawodach finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Na etapie ogólnopolskim należało napisać esej na jeden z pięciu tematów, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu historii Polski. Komisja Egzaminacyjna oceniła pracę Natalii Boras w skali akademickiej na ocenę bardzo dobrą, co na tym etapie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu finalisty i otrzymaniem zaświadczenia o maturze z historii rozszerzonej zdanej na 100 procent. 

          • Piszą o nas ...

            W niemieckiej prasie min. w Hamburger Abendblatt zostały opublikowane artykuły o projekcie #StolenMemory, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Około 250 uczennic i uczniów poszukiwało krewnych ofiar nazistowskich, w tym grupa naszej młodzieży. 

            Poszukiwania zakończyły się sukcesem, znaleźliśmy rodzinę p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obocu koncentracyjnego w Neuengamme. Wkrótce przekażemy mu razem z młodzieżą z Niemiec zegarek i sygnet. Krewny pana Dańkowskiego cieszy się, że już niedługo podczas uroczystego przekazania będzie mógł zobaczyć pamiątki. Jak powiedział, jest to dla niego i jego rodziny symbol i pamięć o bliskiej osobie. 

            Projekt będziemy kontynuować już w czerwcu. Wszyscy uczestnicy spotkają się w Niemczech w mieście Schwerin. 

          • Światowy Dzień Wody

             

             

            22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który odbył się pod patronatem  firmy "Wod-Kan  Sp. z o.o." oraz Burmistrza Miasta Mława.

            Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach na lekcjach fizyki i chemii, badając właściwości wody z różnych ujęć, a swoje obserwacje i wnioski zapisując na kartach pracy. W ramach lekcji wychowawczych odbyły się zajęcia edukacyjne podnoszące świadomość globalnych wyzwań wodnych, wspierane przez Polską Akcję Humanitarną. 

            W trakcie lekcji geografii odbyły się warsztaty w terenie nad Jeziorem Krajewo, podczas których uczniowie dokonali pomiarów szerokości, długości, głębokości jeziora oraz czystości i właściwości wody.  Przeprowadziliśmy również szkolny konkurs pod hasłem "Wody Afryki", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ok. 100 uczniów, a zwycięzcą został Tomasz Olszewski z klasy III bp, II miejsce zajął Michał Ragus z klasy III bp, natomiast III Mateusz Rzepkowski z klasy IIc.  Nagrody ufundowała firma "WOD-Kan" Sp. z o.o., której serdecznie dziekujemy. 

            Celem akcji jest szerzenie świadomości o tym, że dostęp do czystej  wody to prawo człowieka. Na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, jesteśmy za to współodpowiedzialni, a oszczędzanie wody to za mało.

            Organizatorami Światowego Dnia Wody były: Małgorzata Bielska, Małgorzata Czarnecka oraz Mariola Szczepkowska.

          • Podsumowanie projektu #StolenMemory

            16 marca 2022r. grupa młodzieży biorącej udział w projekcie spotkała się, aby podsumować kampanię #StolenMemory,  realizowaną w dniach 14-18.02.22r. w naszej szkole. Celem kampanii jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek krewnym prześladowanych przez narodowych socjalistów. Nasze poszukiwania trwały cały tydzień, pracowaliśmy wspólnie z młodzieżą niemiecką w małych grupach, przeszukując cyfrowe archiwa, znajdujące się na stronie interenetowej Arolsen Archives. Szukaliśmy kilku krewnych poprzez komunikatory, a także rozpowszechniając informacje wśród znajomych. Zwróciliśmy się z prośbą do Arolsen Archives, aby uzyskać więcej informacji o poszukiwanej osobie. Udało się, znaleźliśmy rodzinę pana Stanisława Dańkowskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. To był przełomowy moment naszych poszukiwań. Wykonaliśmy telefon, jego krewny zadeklarował chęć odebrania pamiątek. Teraz czekamy na dopełnienie formalności i wizytę grupy niemieckiej. Razem wręczymy pozostałe pamiątki. 

            Projekt koordynowały Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego projektu.

             

          • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi 14.03.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

            Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski i od 2020 roku 14-tego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.

             

            Nauczycielki matematyki Anna Brzozowska, Ewa Luks i Anna Wojnarowska przygotowały na ten dzień przeróżne atrakcje matematyczne. Miały one na celu wzbudzić u uczniów zainteresowanie liczbą Pi,  stanowić zachętę do czerpania radości z matematyki oraz do podejmowania przez młodych ludzi wyzwań naukowych. Tego Dnia uczniowie mogli:

            - studiować artykuły, ciekawostki oraz doniesienia dotyczące liczby Pi na portalach matematycznych, - oglądać filmiki „Skąd się wzięła liczba Pi?” na kanale „Nauka. To lubię”, „Przekleństwo liczb pierwszych. Hipoteza Riemanna” na kanale „Pasja informatyki”,

            - sprawdzić, gdzie w rozwinięciu liczby π występuje ich data urodzenia,

            - posłuchać hymnu liczby π,

            - rozwiązywać rebusy z liczbą π,

            - wysłuchać wiersza o liczbie π, który napisała nasza noblistka - Wisława Szymborska,

            - ułożyć swój wierszyk, który pozwalał łatwo podać początkowe cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π,

            - zabawić się w Escape room „Muzeum liczby Pi”,

            - zagrać w grę planszową „Bieg do 2π”.

            Najwięcej emocji dostarczył świętującym Konkurs na ciasto urodzinowe dla Liczby π „Pi PIE”. Uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi oraz wiedzą o liczbie Pi. Zdjęcia słodkości poniżej a rozstrzygnięcie konkursu 21.03.2022 r.

             

          • ZBIÓRKA POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY - PODSUMOWANIE

            Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w postaci zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. W ubiegłym tygodniu wolontariusze przyjmowali dary a dziś podczas krótkiego apelu Pan Dyrektor Pan Marek Kiełbiński i Przewodniczący SU Bartosz Krajewski podsumowali całą zbiórkę. 

            Następnie artykuły zostały przewiezione do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przeliczone oraz oddane dla potrzebujących! Jesteśmy bardzo wdzięczni za ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy wsparli naszą zbiórkę! Ogromne podziękowania należą się również wolontariuszom, którzy przyjmowali dary, segregowali je i układali do kartonów. Zbiórkę zorganizowali a następnie koordynowali Przewodniczacy Bartosz Krajewski i zastępca Natalia Krystkiewicz pod opieką Pani Elżbiety Śliwińskiej. Dziękujemy także Dyrekcji za wsparcie i przeprowadzenie apelu. Nie można zapomnieć o uczniach klasy 3Bp, którzy pomogli w przenoszeniu wszystkich artykułów a następnie przeliczeniu ich w Ośrodku. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ogromne serce! Liczymy, że kolejne zbiórki i współpraca z Wami będzie równie owocna!

          • MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

            W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu jest Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

            W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.  Patronat nad tym konkursem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji. Celem tego konkursu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Uczestnicy wysyłają zdjęcia (max 6 sztuk), którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Prace naszych uczniów rywalizowały z fotografiami m.in. z Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec i Włoch, a ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i ambasadorom Przewodnicząca Konkursu dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US złożyła serdeczne gratulacje.

            Jury Konkursu w składzie:  prof. dr hab. Konrad Czerski – Uniwersytet Szczeciński,  prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski - US, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, mgr Jerzy Kołodziejczyk – Polskie Towarzystwo Matematyczne, Janusz Piszczatowski – Związek Polskich Artystów Fotografików,  dr Sergiusz Sachno, prof. Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, dr hab. Maciej Tanaś, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US – przewodnicząca, przyznało
            Annie Brzozowskiej oraz Ewie Luks nauczycielkom matematyki
            I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie honorowe tytuły Ambasadora XII Edycji Konkursu „Matematyka w Obiektywie”.

          • Projekt #StolenMemory

             

            14 lutego młodzież I LO wystartowała z projektem #StolenMemory. Projekt jest organizowany przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

            Spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej zaplanowane było w okolicach Berlina, w miejscowości Treibnitz. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną w Europie, projekt odbywa się online, urozmaicając lekcje zdalne w szkole. W dniach 17-20 czerwca 2022r. spotkają się wszystkie grupy biorące udział w projeckcie (190 osób) w niemieckim mieście Schwerin.

            Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia: W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.

            Dla rodzin przedmioty są bezcenne. Dzięki nim wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, gdyż często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu. Okoliczności i miejsca śmierci są rzadko znane. Ale rzeczy te są ważne także dla krewnych ocalałych, zwłaszcza jeśli Ci nie mogli lub nie chcieli mówić o swoich obozowych przeżyciach.

            Celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek, dlatego Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do udziału w poszukiwaniach rodzin. Dzięki mediom społecznościowym i udostępnianiu zbiorów archiwalnych online można obecnie znacznie skuteczniej docierać do szerokiego grona zainteresowanych osób. W tę akcję zaangażowali się: Natalia Marciniak, Gabriela Karpińska, Zofia Zgorzelska, Oliwia Żebrowska, Dominik Dąbrowski, Katarzyna Szafraniec, Daria Tańska,  Zuzanna Rychcik, Maria Makieła, Lena Gorzkiewicz, Kinga Ryska, Agata Szczęsnowicz, Emilia Byłeń, Zuzanna Zdrojewska, Wiktoria Adamkowska, Szymon Gorlewski, Zuzanna Pazderska, Aleksandra Ogrodzińska, Oliwia Lalak, Weronika Milewska.

            Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież rozwija nie tylko umiejętności językowe i społeczne, ale również buduje wielostronne relacje poprzez pogłębianie wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i procesach zachodzących w Europie.

            Projekt koordynują Pani Małgorzata Bielska oraz Pani Jolanta Mieszanek.

            Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w poszukiwania rodzin ofiar zapraszamy do grupy Arolsen Archives Polska: https://www.facebook.com/groups/arolsenarchivespl

             

        • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

        • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
          1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

      • Motto

      • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

    • Aktualności

          • Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".

            Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.

          • Udział uczniów w projekcie STEM

            Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

            Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.

          • Dzień Otwarty w naszej szkole

            21 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz  poszczególnych sal lekcyjnych. 

            Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. 

            Ten wyjątkowy dzień  był przede wszystkim dniem otwartym na zrozumienie, życzliwość, a przede wszystkim integrację młodych ludzi. Cóż dodać ... Wstąp w Wyspiańskiego progi, z nim otwarte wszyskie drogi :)

          • Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck

            W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.

            Dzięki tej wymianie uczniowie z klas Ie, 2c i 3b poznawali się z niemieckimi partnerami, przedstawiali swoje rodzinne miasta oraz prowadzili rozmowy na temat niesprawiedliwości we współczesnym świecie.  Gry integracyjne oraz praca w międzynarodowych grupach ułatwiły wzajemne poznawanie się oraz zagwarantowały serdeczną atmosferę podczas warsztatów.

            Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, ich otwartości na świat oraz wysokiego poziomu znajomości języków obcych.

          • Koncert Wielkanocny

            2 kwietnia w naszym Liceum odbył się "Koncert Wielkanocny Solidarni z Ukraina". Koncert połączyliśmy z zakończeniem wielkanocnej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, organizowanej w naszej szkole w ostatnich dniach. Wszystkie upominki z przyniesionych darów przygotowali wolontariusze naszego Liceum. Następnie przekazaliśmy je uchodźcom z Ukrainy z okazji Świąt Wielkanocnych.

          • Film o doktorze Józefie Witwickim nagrodzony

            Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie wzięła udział w konkursie Zrób-my Nasz-Film ,,Historie zapisane w obrazie. To już V edycja organizowana przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.  Celem konkursu  było zainspirowanie do tworzenia  własnych opowieści, filmowych portretów oraz pokazanie  postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.Uczniowie mławskiego I LO stworzyli film o doktorze Józefie Witwickim - ofiarnym lekarzu i społeczniku, który za swoją działalność  i związki z Armią Krajową został stracony w 1944 roku w Forcie III w  Pomiechówku - straszliwym miejscu kaźni stworzonym przez hitlerowców dla Polaków z Mazowsza.  Realizacja tego projektu spotykała się z pozytywnym przyjęciem  lokalnej społeczności zainteresowanej historią.  W biografii dra Witwickiego od dawna mławianie widzieli materiał na ciekawy film. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła młodzież, która pod opieką swoich nauczycieli  upamiętniła człowieka, który w latach wojennej pożogi umiał pięknie żyć i dawał dowody swojej niezłomności  i człowieczeństwa.Organizatorzy docenili starania młodych filmowców z Mławy i przyznali im  III miejsce w zmaganiach  konkursowych. Wypada mieć nadzieję, że nagrodzeni w przyszłości  zasilą  szeregi polskich dokumentalistów.

            Nad przygotowaniem filmu czuwali p. Ewa LUks, p. Anna Lempek oraz p. Piotr Grzegorowski. Gratulujemy!!!

            https://linkd.pl/pef2f

             

             

          • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w naszej szkole.

            Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

            Tegoroczna akcja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą znów giną ludzie - gdy mordowani są mężczyźni,  kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem "Miłość" jest także manifestacją sprzeciwu wobec wojny, przeciwko wszekiej agresji. 

            Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pana dr Leszka Arenta, historyka, wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz autora książki "Mława w latach 1945-1957", który przybliżył powojenną historię naszego miasta.

            Spotkanie zorganizowały p. Małgorzata Bielska i pani Maria Łukaszewska. Serdecznie dziękujemy za  pomoc w organizacji tegorocznej akcji "Żonkile"  pani Jolancie Kordulewskiej.

             

          • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na ciasto urodzinowe liczby Pi

            W dniu 14.03.2022 r. został ogłoszony szkolny Konkursu na ciasto urodzinowe dla Liczby Pi. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, których wypieki zachwyciły zarówno wyglądem jak i smakiem. W drodze głosowania na szkolnym Facebooku zostały wyłonione trzy najpiękniejsze ciasta urodzinowe dla Liczby Pi.

            I miejsce  - Zuzanna Dumińska i Adam Powązka z klasy 2a - uczniowie pani Anny Brzozowskiej,

            II miejsce - Oliwia Lalak z klasy 2e - uczennica pani Agnieszki Sosnowskiej,

            III miejsce - Kornelia Lewandowska z klasy 1d - uczennica pani Ewy Luks.

            Gratulujemy!

          • Kolejny sukces naszych uczniów

            1 kwietnia 2022r. w Warszawie na Politechnice Warszawskiej 7 uczniów z klasy III B p : Hubert Kasprowicz, Aleksandra Kowalska, Tomasz Olszewski, Michał Ragus, Adam Rogowski, Bartosz Rutkowski, Radosław Sadza naszej szkoły reprezentowali w II etapie Konkursu Geoinformatycznego  i wszyscy zakwalifikowali się do finału. Finał również odbył się 01.04.2022r., gdzie Tomasz Olszewski został Laureatem - III miejsce i zdobył indeks na kierunek Geoinformatyki na Politechnice Warszawskiej. Pozostali uczniowie są Finalistami. Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplom i wiele prezentów m.innymi zegarek elektroniczny, power bank, kubki termiczne, książki, długopisy, notesy itd.Uczniowie są bardzo zadowoleni ponieważ w ciekawy sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę u umiejętności po kierunkiem nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • Natalia Boras została finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady

            Natalia Boras, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

             

            W zawodach finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Na etapie ogólnopolskim należało napisać esej na jeden z pięciu tematów, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu historii Polski. Komisja Egzaminacyjna oceniła pracę Natalii Boras w skali akademickiej na ocenę bardzo dobrą, co na tym etapie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu finalisty i otrzymaniem zaświadczenia o maturze z historii rozszerzonej zdanej na 100 procent. 

          • Piszą o nas ...

            W niemieckiej prasie min. w Hamburger Abendblatt zostały opublikowane artykuły o projekcie #StolenMemory, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Około 250 uczennic i uczniów poszukiwało krewnych ofiar nazistowskich, w tym grupa naszej młodzieży. 

            Poszukiwania zakończyły się sukcesem, znaleźliśmy rodzinę p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obocu koncentracyjnego w Neuengamme. Wkrótce przekażemy mu razem z młodzieżą z Niemiec zegarek i sygnet. Krewny pana Dańkowskiego cieszy się, że już niedługo podczas uroczystego przekazania będzie mógł zobaczyć pamiątki. Jak powiedział, jest to dla niego i jego rodziny symbol i pamięć o bliskiej osobie. 

            Projekt będziemy kontynuować już w czerwcu. Wszyscy uczestnicy spotkają się w Niemczech w mieście Schwerin. 

          • Światowy Dzień Wody

             

             

            22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który odbył się pod patronatem  firmy "Wod-Kan  Sp. z o.o." oraz Burmistrza Miasta Mława.

            Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach na lekcjach fizyki i chemii, badając właściwości wody z różnych ujęć, a swoje obserwacje i wnioski zapisując na kartach pracy. W ramach lekcji wychowawczych odbyły się zajęcia edukacyjne podnoszące świadomość globalnych wyzwań wodnych, wspierane przez Polską Akcję Humanitarną. 

            W trakcie lekcji geografii odbyły się warsztaty w terenie nad Jeziorem Krajewo, podczas których uczniowie dokonali pomiarów szerokości, długości, głębokości jeziora oraz czystości i właściwości wody.  Przeprowadziliśmy również szkolny konkurs pod hasłem "Wody Afryki", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ok. 100 uczniów, a zwycięzcą został Tomasz Olszewski z klasy III bp, II miejsce zajął Michał Ragus z klasy III bp, natomiast III Mateusz Rzepkowski z klasy IIc.  Nagrody ufundowała firma "WOD-Kan" Sp. z o.o., której serdecznie dziekujemy. 

            Celem akcji jest szerzenie świadomości o tym, że dostęp do czystej  wody to prawo człowieka. Na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, jesteśmy za to współodpowiedzialni, a oszczędzanie wody to za mało.

            Organizatorami Światowego Dnia Wody były: Małgorzata Bielska, Małgorzata Czarnecka oraz Mariola Szczepkowska.

          • Olimpiada Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia

            Dziś w ZS nr 3 odbył się międzyszkolny etap Olimpiady Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice, które najlepiej poradziły sobie w eliminacjach szkolnych. II miejsce zajęła Kasia Szafraniec klasa z II E, a wyróżnione zostały Oliwia Lalak z kl. II E i Kornelia Lewandowska z kl. I D. Olimpijczyków przygotowała p. Jolanta Kordulewska. Serdecznie Gratulujemy :)

          • Podsumowanie projektu #StolenMemory

            16 marca 2022r. grupa młodzieży biorącej udział w projekcie spotkała się, aby podsumować kampanię #StolenMemory,  realizowaną w dniach 14-18.02.22r. w naszej szkole. Celem kampanii jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek krewnym prześladowanych przez narodowych socjalistów. Nasze poszukiwania trwały cały tydzień, pracowaliśmy wspólnie z młodzieżą niemiecką w małych grupach, przeszukując cyfrowe archiwa, znajdujące się na stronie interenetowej Arolsen Archives. Szukaliśmy kilku krewnych poprzez komunikatory, a także rozpowszechniając informacje wśród znajomych. Zwróciliśmy się z prośbą do Arolsen Archives, aby uzyskać więcej informacji o poszukiwanej osobie. Udało się, znaleźliśmy rodzinę pana Stanisława Dańkowskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. To był przełomowy moment naszych poszukiwań. Wykonaliśmy telefon, jego krewny zadeklarował chęć odebrania pamiątek. Teraz czekamy na dopełnienie formalności i wizytę grupy niemieckiej. Razem wręczymy pozostałe pamiątki. 

            Projekt koordynowały Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek.

            Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego projektu.

             

          • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi 14.03.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

            Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski i od 2020 roku 14-tego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.

             

            Nauczycielki matematyki Anna Brzozowska, Ewa Luks i Anna Wojnarowska przygotowały na ten dzień przeróżne atrakcje matematyczne. Miały one na celu wzbudzić u uczniów zainteresowanie liczbą Pi,  stanowić zachętę do czerpania radości z matematyki oraz do podejmowania przez młodych ludzi wyzwań naukowych. Tego Dnia uczniowie mogli:

            - studiować artykuły, ciekawostki oraz doniesienia dotyczące liczby Pi na portalach matematycznych, - oglądać filmiki „Skąd się wzięła liczba Pi?” na kanale „Nauka. To lubię”, „Przekleństwo liczb pierwszych. Hipoteza Riemanna” na kanale „Pasja informatyki”,

            - sprawdzić, gdzie w rozwinięciu liczby π występuje ich data urodzenia,

            - posłuchać hymnu liczby π,

            - rozwiązywać rebusy z liczbą π,

            - wysłuchać wiersza o liczbie π, który napisała nasza noblistka - Wisława Szymborska,

            - ułożyć swój wierszyk, który pozwalał łatwo podać początkowe cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π,

            - zabawić się w Escape room „Muzeum liczby Pi”,

            - zagrać w grę planszową „Bieg do 2π”.

            Najwięcej emocji dostarczył świętującym Konkurs na ciasto urodzinowe dla Liczby π „Pi PIE”. Uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi oraz wiedzą o liczbie Pi. Zdjęcia słodkości poniżej a rozstrzygnięcie konkursu 21.03.2022 r.

             

          • ZBIÓRKA POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY - PODSUMOWANIE

            Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w postaci zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. W ubiegłym tygodniu wolontariusze przyjmowali dary a dziś podczas krótkiego apelu Pan Dyrektor Pan Marek Kiełbiński i Przewodniczący SU Bartosz Krajewski podsumowali całą zbiórkę. 

            Następnie artykuły zostały przewiezione do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przeliczone oraz oddane dla potrzebujących! Jesteśmy bardzo wdzięczni za ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy wsparli naszą zbiórkę! Ogromne podziękowania należą się również wolontariuszom, którzy przyjmowali dary, segregowali je i układali do kartonów. Zbiórkę zorganizowali a następnie koordynowali Przewodniczacy Bartosz Krajewski i zastępca Natalia Krystkiewicz pod opieką Pani Elżbiety Śliwińskiej. Dziękujemy także Dyrekcji za wsparcie i przeprowadzenie apelu. Nie można zapomnieć o uczniach klasy 3Bp, którzy pomogli w przenoszeniu wszystkich artykułów a następnie przeliczeniu ich w Ośrodku. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ogromne serce! Liczymy, że kolejne zbiórki i współpraca z Wami będzie równie owocna!

          • MIĘDZYNARODOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

            W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu jest Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

            W tym roku szkolnym uczniowie I LO po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Organizatorem tego konkursu Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie oraz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.  Patronat nad tym konkursem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji. Celem tego konkursu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Uczestnicy wysyłają zdjęcia (max 6 sztuk), którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Prace naszych uczniów rywalizowały z fotografiami m.in. z Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec i Włoch, a ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i ambasadorom Przewodnicząca Konkursu dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US złożyła serdeczne gratulacje.

            Jury Konkursu w składzie:  prof. dr hab. Konrad Czerski – Uniwersytet Szczeciński,  prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski - US, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, mgr Jerzy Kołodziejczyk – Polskie Towarzystwo Matematyczne, Janusz Piszczatowski – Związek Polskich Artystów Fotografików,  dr Sergiusz Sachno, prof. Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, dr hab. Maciej Tanaś, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS, prof. US – przewodnicząca, przyznało
            Annie Brzozowskiej oraz Ewie Luks nauczycielkom matematyki
            I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie honorowe tytuły Ambasadora XII Edycji Konkursu „Matematyka w Obiektywie”.

          • Projekt #StolenMemory

             

            14 lutego młodzież I LO wystartowała z projektem #StolenMemory. Projekt jest organizowany przez Arolsen Archives oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

            Spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej zaplanowane było w okolicach Berlina, w miejscowości Treibnitz. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną w Europie, projekt odbywa się online, urozmaicając lekcje zdalne w szkole. W dniach 17-20 czerwca 2022r. spotkają się wszystkie grupy biorące udział w projeckcie (190 osób) w niemieckim mieście Schwerin.

            Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia: W obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2.500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot rodzinom. Dzięki kampanii #StolenMemory rozpoczętej w 2016 r. udało się już odnaleźć kilkaset rodzin, często z pomocą wolontariuszy prowadzących badania w różnych krajach.

            Dla rodzin przedmioty są bezcenne. Dzięki nim wspomnienie i upamiętnienie stają się namacalne, gdyż często są to ostatnie ślady ofiar narodowego socjalizmu. Okoliczności i miejsca śmierci są rzadko znane. Ale rzeczy te są ważne także dla krewnych ocalałych, zwłaszcza jeśli Ci nie mogli lub nie chcieli mówić o swoich obozowych przeżyciach.

            Celem kampanii #StolenMemory jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek, dlatego Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do udziału w poszukiwaniach rodzin. Dzięki mediom społecznościowym i udostępnianiu zbiorów archiwalnych online można obecnie znacznie skuteczniej docierać do szerokiego grona zainteresowanych osób. W tę akcję zaangażowali się: Natalia Marciniak, Gabriela Karpińska, Zofia Zgorzelska, Oliwia Żebrowska, Dominik Dąbrowski, Katarzyna Szafraniec, Daria Tańska,  Zuzanna Rychcik, Maria Makieła, Lena Gorzkiewicz, Kinga Ryska, Agata Szczęsnowicz, Emilia Byłeń, Zuzanna Zdrojewska, Wiktoria Adamkowska, Szymon Gorlewski, Zuzanna Pazderska, Aleksandra Ogrodzińska, Oliwia Lalak, Weronika Milewska.

            Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież rozwija nie tylko umiejętności językowe i społeczne, ale również buduje wielostronne relacje poprzez pogłębianie wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich i procesach zachodzących w Europie.

            Projekt koordynują Pani Małgorzata Bielska oraz Pani Jolanta Mieszanek.

            Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w poszukiwania rodzin ofiar zapraszamy do grupy Arolsen Archives Polska: https://www.facebook.com/groups/arolsenarchivespl