• Olimpiada Statystyczna w I LO w Mławie

      W dniu 08.11.2023 r. odbył się etap szkolny Olimpiady Statystycznej. W zawodach uczestniczyło 25 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Uczestnicy musieli rozwiązać test on-line, który trwał 60 minut i zawierał zadania o trzech stopniach trudności.

       

      Szkolna komisja konkursowa w składzie Anna Brzozowska – przewodnicząca, Ewa Jakubowska, Anna Wojnarowska, Piotr Grzegorowski czuwała nad prawidłowym przebiegiem olimpiady.

      Do etapu okręgowego zakwalifikowały się trzy osoby:

      Jakub Dobrzyński z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej,

      Kinga Ryska z klasy 4c - uczennica pani Anny Wojnarowskiej,

      Jakub Godlewski z klasy 3c - uczeń pani Anny Brzozowskiej.

      W dniu 06.12. 2023 r. o godz. 11:00 odbędą się zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej. Wyżej wymienieni uczniowie będą pisali test on-line.

      Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w kolejnym etapie Olimpiady Statystycznej.

     • Zaduszki Wyspiańczyków 2023

      3 listopada 2023 r. w kościele we. Św. Trójcy w Mławie odprawiona została msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Jako społeczność Wyspiańczyków pragniemy pamiętać także o tych, którzy przed nami nauczali, uczyli się i pracowali w murach naszego liceum. Przed Mszą św. o godzinie 17.30 odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez Panią Małgorzatę Czarnecką oraz katechetów – ks. Marka Wiśniewskiego i s. Aldonę Ludwiczak. Podczas niej mogliśmy wysłuchać kilku utworów muzycznych i recytatorskich w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w tą uroczystość.

     • Zwiedzamy Europejskie Centrum Solidarności

      26 październia 2023 r. młodzież I LO zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. 

      Odbyliśmy wspólny spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zastanawialiśmy się, dlaczego stocznię usytuowano właśnie tutaj, odwiedziliśmy najbardziej charakterystyczne miejsca i poszukaliśmy śladów historii. Zauważyliśmy też zmiany zachodzące na tym terenie i zastanawialiśmy się, czy są dobre, czy złe i dlaczego.

      Podczas warsztatu "Siła bezslinych" zobaczyliśmy pustki w sklepach, reglamentowanie praw obywatelskich, wszechobecną propagandę – mogliśmy doświadczyć  beznadziei PRL. To była piękna lekcja historii.

      Na koniec uczta dla ducha. Wysłuchaliśmy koncerrtu Antonio Vivaldiego w Filharmonii Bałtyckiej.

       

     • "Matematyka w obiektywie"

      Informacje o konkursie: Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US, prof. APS. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy (2 grupy wiekowe: do i powyżej 20 roku życia) wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę, która nadaje pracy sens poznawczy. Aby wziąć udział w XIV edycji konkursu, która trwa do 1 listopada 2023 r. włącznie trzeba się zgłosić na www.mwo.usz.edu.pl, podać swój adres e-mailowy, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny). Na zwycięzców XIV edycji konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Tegoroczna pula nagród przekroczyła 30 tys. zł. Prace ocenia 8-osobowe jury. Na stronie internetowej konkursu publikowany jest protokół i galeria finalistów. Corocznie przyznawane jest wyróżnienie specjalne Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego za fotografię zaopatrzoną w najciekawszy opis matematyczny. W tym roku przewidziane są wyróżnienia i atrakcyjne nagrody specjalne dla uczestników konkursu w wieku przedszkolnym. Obok nagród rzeczowych, oryginalnych dyplomów i zaświadczeń finaliści otrzymują nominacje do wystaw i publikacji. Fotografie publikowane są w galeriach fotograficznych w kraju i za granicą, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

      Zapraszamy do zarejestrowania się na www.mwo.usz.edu.pl również Ambasadorów: osoby, które zechcą pomóc innym w zakładaniu kont, logowaniu, wykonaniu, podpisywaniu i opisywaniu zdjęć, propagować idee Matematyki w obiektywie. Mogą to być osoby dorosłe (rodzice, nauczyciele, wychowawcy) oraz np. uczniowie, którzy innym pomagają w rejestracji lub przygotowaniu zdjęć i zarejestrują się w systemie zgłoszeniowym. Uczestnicy w panelu zgłoszeniowym wybierają nazwisko swojego ambasadora. Każda zgłoszona fotografia podnosi miejsce ambasadora w rankingu. Najbardziej aktywni otrzymują tytuł honorowy „Ambasador Matematyki w obiektywie”, dyplom i nagrodę rzeczową. Projekt „Fotoedukacja – matematyczny konkurs fotograficzny z programem ambasadorskim” uzyskał w roku 2021 grant Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Poczta Polska wydała serię znaczków przedstawiających 9 nominowanych fotografii pokonkursowych. Międzynarodowy Projekt Matematyka w obiektywie dwukrotnie (w roku 2019 i 2022) uzyskał I miejsce w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w konkursie Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Wystawy laureatów i finalistów prezentowane były w Senacie RP, Parlamencie Europejskim, wielu instytucjach nauki, kultury i oświaty w kraju i za granicą

     • Kinga Ryska wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego

      Kinga Ryska, uczennica klasy 4C – Laureatka I miejsca X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o  Unii Europejskiej, w ramach uzyskanej nagrody - wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

      Do udziału w wycieczce, która odbyła się w dniach 4-8 września 2023r. zaproszona została również siostra Kingi - Patrycja – nasza absolwentka, a obecnie studentka III roku prawa na UMK w Toruniu.

      Wyjazd obejmował 3 miejscowości: Brugię, Brukselę i Waterloo.

      Zarówno Bruksela – stolica Belgii i siedziba instytucji Unii Europejskiej oraz Brugia  - nazywana flamandzką Wenecją ze względu na liczne kanały znajdujące się w centrum miasta - zachwyciły pięknymi, idealnie zachowanymi średniowiecznymi zabytkami architektury.

      Jedną  z wielu atrakcji wyjazdu była wizyta w Domu Historii Europejskiej oraz w Waterloo,  w tym wejście na Kopiec  Lwa, oglądanie Panoramy Bitwy.

       

      Bardzo ważnym punktem programu była wizyta w Europarlamencie, w którym miało miejsce spotkanie z Panem Premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem.

      Młodzież miała okazję zwiedzić  salę obrad plenarnych oraz uczestniczyć w odbywającym się wówczas posiedzeniu młodzieży z całej Europy.

       

      Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Pana Włodzimierza Cimoszewicza, podczas której nagrodzeni olimpijczycy mogli wymienić się poglądami na temat bieżących tematów politycznych.

      Wycieczka była bardzo udana, przyniosła wiele korzyści edukacyjnych dla młodzieży oraz pozytywnych wrażeń i emocji. Miłym akcentem było skosztowanie prawdziwych belgijskich przysmaków: frytek oraz czekolady uznawanych przez wielu za najlepsze na świecie.

      Niech ten ciekawy i ekscytujący tydzień będzie zapowiedzią kolejnego, pełnego sukcesów roku.

      Serdeczne gratulacje dla Kingi i Patrycji ! Bardzo nas cieszą sukcesy  uczniów oraz absolwentów naszego liceum.

       

     • Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

      Wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 rozpoczęliśmy działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w różnych miejscowościach w kraju i za granicą czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

           Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 11. września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji oraz obejrzeli krótki film, w którym Prezydent Andrzej Duda czytał fragment „Nad Niemnem” oraz zachęcał do wzięcia udziału w akcji. Ponadto nauczyciele poloniści p. Karolina Kosiewicz i Jolanta Bartczak dokonały krótkiego wprowadzenie w wyjątkowy klimat nadniemeńskiego krajobrazu oraz omówiły kwestie poruszane przez lekturę.       W całości wydarzenia wzięła udział klasa III E. Wybrane fragmenty "Nad Niemnem" zostały przeczytane z podziałem na role przez Gabrielę Szczepkowską, Michała Kaszubskiego, Antoninę Chylińską, Aleksandra Burchackiego, Jana Pawłowskiego, Julię Szprengel, Gabrielę Kowalską, Maję Krajewską, Paulinę Nadratowską i Maję Prejs. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani ciepłą herbatką i ciasteczkami, ufundowanymi przez Piekarnie Szczepkowscy w Mławie.

      W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. 

     • Innowacyjna historia w ILO

      W dn. 7-8 września 2023 w I Liceum doszło do realizacji projektu Ministerstwa Edukacji  "Inowacyjna Historia" . Wirtualna rzeczywistość przy użyciu Gogle VR służy do nowoczesnej edukacji nie tylko historycznej, bo są do wykorzystania programy z chemii, fizyki i innych przedmiotów.

      Prezentowane były dwa znakomite filmy „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920”. "Chcemy autentycznie przenieść uczniów w tamten świat i spowodować, by stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Oni teraz, rozglądając się dokoła, są w czasie bitew, w czasie akcji, w czasie niestety również ogromnych prześladowań ich przodków, dziadków, pradziadków w czasie Powstania Warszawskiego"- mówili organizatorzy.

     • Zmarł ks. prof. Michał Grzybowski

      Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. Michała Grzybowskiego, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Rodzinie, Przyjaciołom oraz Współpracownikom składamy wyrazy głębokiego współczucia. Prof Michał Grzybowski w styczniu 2015 roku został odznaczony statuetką „Zasłużony Wyspiańczyk” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.  

      W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ks. Grzybowski pracując jako kapłan, wydał ponad osiemset publikacji naukowych. Są to książki, artykuły, biogramy polskich duchownych oraz historie parafii diecezji płockiej. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła ma właśnie takich wychowanków.

     • Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

      7 czerwca uczniowie klasy I A pod opieką p. Jolanty Bartczak, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie przy współudziale Zespołu Szkół nr 3. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Uczniowie naszej szkoły w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych,  okolicznościach, zgromadzeni w jednym miejscu czytali przez 15 minut wybrane przez siebie książki. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

      na lata 2021-2025.”

      Biblioteka szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″  w wysokości 15.000 zł  (12.000 zł z dotacji + 3.000 zł wkład własny) na zakup nowości wydawniczych oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

       

     • Jakub Gołębiowski Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego

      Jakub Gołębiowski Finalistą Ogòlnopolskiego Konkursu Biblijnego. Jakub Gołębiowski uczeń kl.2A po etapie szkolnym i diecezjalnym wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w Niepokalanowie.Tam dwudniowy pobyt naznaczony był bogatym programem. Opròcz testu pisemnego w grupie 120 uczestnikòw z wszystkich diecezji w Polsce Kuba uczestniczył w spotkaniach wokòł Słowa Bożego i filmu, na czele z reżyserem Michałem Kondratem. Ponadto zwiedzał miejsca uświęcone obecnością św. Maksymiliana Kolbego. Gratulujemy Jakubowi zachwytu Pismem św.i wnikliwej analizy, bo Konkurs był na bardzo wysokim poziomie.

     • KINGA RYSKA uczennica klasy 3c LAUREATKĄ I MIEJSCA W KRAJU X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23

      Ostatni, centralny etap odbył się w dniu 03.06.2023r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu                         w Białymstoku.

      Składał się on z trzech części (dwie pisemne i jedna ustna) i w każdej z nich, uczennica uzyskała najwyższą liczbę punktów i tym samym znalazła się w gronie najlepszych w kraju 10 laureatów, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Kinga jako jedyna udzieliła poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż trzecia, ustna część etapu centralnego odbywała się  w obecności kamer oraz zgromadzonej publiczności, a na udzielenie odpowiedzi było zaledwie 15 sekund.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o UE, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z wos-u.

      Oprócz nagród rzeczowych oraz indeksów na poszczególne uczelnie w Polsce, Kinga otrzymała  także zaproszenie do wyjazdu studyjnego do Parlamentu Europejskiego w Brukseli bądź Strasburgu.

      Dodatkowym, miłym akcentem była wiadomość, iż nikt jeszcze w historii tej olimpiady nie uzyskał tak wysokiego wyniku !!!

      Kinga, gratulujemy ogromnego sukcesu !!! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni !!!

     • VI edycja Powiatowego Święto Nauki im. prof. Tadeusza Korzybskiego pod hasłem „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”

       

       

      Już po raz trzeci społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, Towarzystwo Miłośników Twórczości  Tekli Bądarzewskiej oraz Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II” zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu mławskiego na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach
      i udziału w grach edukacyjnych było „Zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami – 2023”. Honorowy patronat objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Mławski, Burmistrz Miasta Mława. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu, prezesi i członkowie TMTTB i Stowarzyszenia PPJPII, stryjeczna wnuczka prof. Tadeusza Korzybskiego pani Blanka Wyszyńska Walczak, przedstawiciele Woskowej Akademii Technicznej w Warszawie z panią dr inż. Paulinę Deliś Kierownikiem Studiów Podyplomowych GIS i porucznikiem Michałem Śmiarowskim oraz sponsorzy.

      Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO
      pt. „Człowiek renesansu profesor Tadeusz Wacław Korzybski”.

      Święto szkoły stało się doskonałą okazją do podsumowania konkursów
      i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Na szczególną uwagę zasługuje konkurs plastyczny „Mława moje miasto”. Przed uczestnikami VI edycji Święta Nauki postawiono zadanie wykonania pracy plastycznej inspirowanej twórczością Tadeusza Korzybskiego.
      W konkursie tym wzięło udział czterdziestu uczniów szkół podstawowych i średnich. Każdy artysta zobowiązany był uzupełnić swoją pracę odpowiedzią na pytanie, dlaczego miejsce przedstawione na obrazie jest dla autora tak ważne. Nagrodą w konkursie był Katalog „Mława moje miasto” z pracami młodych artystów, wydany przez Fundację ARS NOSTRA.
      W albumie znalazły się prace następujących uczniów:

      DARIA TAŃSKA, klasa 3C, I LO w Mławie
      DARIA BŁACHOWIAK, klasa 3B, I LO w Mławie
      NICOLE RAIMONDI - klasa 2C, I LO w Mławie
      ANTONINA KIEWLICZ - klasa 1C, I LO w Mławie
      MAJA PREJS - klasa 2E, I LO w Mławie
      MARIA LEWANDOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      MAJA LANGOWSKA - klasa 8, KSP w Mławie
      ZUZANNA CHMIELEWSKA  - klasa 8A, SP nr 1 w Mławie
      YUBIN HWANG - klasa 8, KSP w Mławie
      GABRIELA SENDEROWSKA - klasa 8C, SP nr 7 w Mławie
      ZOFIA KORDULEWSKA - klasa 7, SP nr 6 w Mławie
      HANNA WUDARCZYK - klasa 7A, SP nr 6 w Mławie
      WERONIKA GRUCA - klasa 6, KSP w Mławie
      POLA STAWIŃSKA - klasa 6C, SP nr 6 w Mławie
      KAROLINA PIEŃKOSZ - klasa 5, KSP w Mławie
      JULIA KLEJNA - klasa 5, KSP w Mławie
      AMELIA SOBECKA - klasa 5, SP nr 1 w Mławie
      MAURYCY CHRZCZON - klasa 5A, SP nr 2 w Mławie
      MARIKA ZEMBRZUSKA-KOZIEŁ - klasa 4, KSP w Mławie
      GABRIELA JATCZAK - klasa 4B, SP nr 3 w Mławie

      Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się Powiatowy Konkurs
       „W obiektywie matematyka”
      . W V edycji wzięło udział 38 uczniów powiatu mławskiego, a każdy z nich mógł wykonać co najwyżej 3 prace. Konkurs polega na tym, że uczestnicy obserwują rzeczywistość, zauważają w niej matematyczne prawa, wykonują zdjęcia i nadają im tytuły związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o nim. Nadanie tytułu zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na dzieło, które nadaje pracy sens poznaczy. Celem KONKURSU jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej.

      Nagrodzeni uczniowie szkół podstawowych w konkursie
      „W obiektywie matematyka”

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Prostopadłościany

      Gabriela Koźlakiewicz
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      II

      Wielka niewiadoma

      Daria Waśniewska

       

      klasa 8a
       

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      III

      Kąt prosty w kącie prostym

      Jan Kowalkowski

      klasa 8a  
       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Emilia Obłąkowska

      Wyróżnienie I

      Prostopadłościan

      Jan Kacprzak
       

      klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie II

      3600

      Aleksandra Rudnik
       

      klasa 7a

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

      Wyróżnienie III

      Koło ze zmarszczkami

      Julia Maciejewska

      klasa 8b

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. dra Józefa Ostaszewskiego w Mławie

      Aldona Drozdowicz

      Wyróżnienie IV

      Mławskie koło

      Bartłomiej Bojarski
       

      Klasa 8a

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Mławie

      Eliza Pydynkowska

      Wyróżnienie V

      Zielona symetria

      Kalina Skudynowska
       

      klasa 7a
       

      Społeczna Szkoła Podstawowa WYSPIANUM w Mławie

      Wioleta Nadratowska

       

      Nagrodzeni uczniowie w szkolnym Konkursie
      „Fontanna Herona”

      I- miejsce Amelia Merchel II b
      II miejsce- Weronika Wolszczak  I b
      III miejsce - Barłomiej Kozieł II b
      wyróznienie Piotr Piotrowski  I c

      Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, doświadczeniach chemicznych, pokazie naukowym - metody rozpoznania obrazowego za pomocą lasera 3d, prelekcji uczennicy I LO Natalii Boras oraz zwiedzanie wystaw: „Wynalazki Leonarda da Vinci”, „Fontanna Herona” i „Mława moje miasto”.

      I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  zrównoważonego rozwoju:

      • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
      • „Wodne wyzwania”
      • „Wiedza to potęgi klucz”
      • „Wodna gra terenowa”
      • „Escape room”
      • „Tajni agenci”
      • „Sekretny przepis Pitagorasa”
      • „PRL”
      • „Pierwsza pomoc”

      Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

       

       

       

       

       

      Mamy nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych dobrze bawili się i zdobywali wiedzę poprzez zabawę.

      My jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania i fantastycznych efektów współpracy uczestników. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Święta uczniom, uczennicom I LO w Mławie oraz ich Rodzicom.

       

      Dyrektor I LO pan Marek Kiełbiński

      Zastępca pani Agnieszka Sosnowska

      oraz

      Ewa Luks

      Anna Brzozowska

      Jolanta Bartczak

      Tomasz Chodubski

      Małgorzata Czarnecka

      Edyta Dobiesz-Jąderko

      Wioleta Dyak

      Piotr Grzegorowski

      Ewa Jakubowska

      Lidia Jóźwik

      Jolanta Kordulewska

      Karolina Kosiewicz

      Anna Rychlicka

      Benedykta Sasiak

      Mariola Szczepkowska

      Anna Wojnarowska

      Sylwia Zalewska

     • Kolejny sukces uczestników projektu #StolenMemory

      W ramach kolejnego etapu projektu edukacyjnego #StolenMemory uczniowie I LO wraz z młodzieżą niemiecką z partnerskiej szkoły w Bad Oldesloe przekazali synowi byłej więźniarki nazistowskich obozów koncentracyjnych łańcuszek z medalikiem skradziony przez nazistów. Wręczenie pamiątki jest efektem projektu szkół w ramach programu "Zachować pamięć" #PNWM i kampanii #StolenMemory i Arolsen Archives. Była to bardzo wzruszająca uroczystość, ponieważ łańcuszek odebrał syn (dzisiaj 70-letni p. Tadeusz Stramko), a jego mama Marianna Miedzińska (później Miedzińska-Stramko) przeżyła dwa obozy koncentracyjne (Stutthof i Neuengamme w okolicach Hamburga). P. Miedzińska po wyzwoleniu obozu założyła rodzinę, wychowała i wykształciła troje dzieci. Uroczyste przekazanie pamiątki odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki uprzejmości dyrektora p. Jana Ołdakowskiego.  To była bardzo wzruszająca chwila, pani Miedzińska została właśnie zabrania 30 sierpnia 1944r. podczas Powstania Warszawskiego i wywieziona do obozu. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Dorocie Bartoszewicz ze Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" za pomoc przy odnalezieniu rodziny Pani Marianny Miedzińskiej.

      Projekt trwa już drugi rok i polega na regularnych spotkaniach uczniów obu szkół, podczas którego poznają oni historię narodowego socjalizmu głównie przez pryzmat indywidulanych losów. Badają dzieje osób prześladowanych przez nazistów i poszukują ich żyjących krewnych, aby przekazać pamiątki po ofiarach. Odnalezienie syna byłej więźniarki to już kolejny sukces młodzieży z I LO i Bad Oldesloe. 

      Oprócz tematów historycznych młodzież spędziła wiele miłych chwil, zwiedzając Warszawę, Malbork oraz uczestnicząc w wielu animacjach językowych. We październiku wyjeżdżamy z rewizytą do Bad Oldesloe. Młodzież jest zachwycona projektem, nawiązała wiele znajomości i przyjaźni. Niektórzy z nich odwiedzili się prywatnie w majówkę. Do udziału w projekcie zgłasza się coraz więcej uczniów, są bardzo zaangażowani i zadowoleni.

      Projekt koordynują Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek. Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Radzie Rodziców przy I LO z dofinansowanie przedsięwzięcia. 

       

     • Kinga Ryska uzyskała status Laureata

      Jest nam niezmiernie miło podzielić się informacją, że Kinga Ryska  uczennica klasy 3c uzyskała status Laureata- zdobywając I miejsce w kraju w zawodach okręgowych X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w roku szkolnym 2022/23 i tym samym awansowała do etapu centralnego, który odbędzie się w czerwcu w Białymstoku.

      Uczennica wykazała się bardzo szczegółową wiedzą o Unii Europejskiej, jej państwach członkowskich, strukturze organizacyjnej, zasadach funkcjonowania, a także historii integracji europejskiej i etapach jej kształtowania.

      Program olimpiady znacznie wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie.

      Warto dodać, iż Kinga jest  uczennicą klasy o profilu matematyczno-fizycznym i uzyskała tak świetny wynik nie mając już zajęć z przedmiotu wiedzy o społeczeństwie.

      Gratulujemy sukcesu J Kinga, trzymamy kciuki i życzymy Ci powodzenia w dalszych zmaganiach!!!

    • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

    • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
     1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

   • Motto

   • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

  • Aktualności

     • Powiatowe Święto Nauki w I LO

      Już po raz drugi nauczyciele i uczniowie I LO w Mławie zaprosili uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na „Powiatowe Święto Nauki im. Profesora Tadeusza Korzybskiego”. W uroczystości wzięli udział uczniowie z Mławy, Dąbrowy, Szreńska, Wiśniewa, Wieczfni Kościelnej. Hasłem tegorocznych zmagań w konkursach i udziału w grach edukacyjnych było          „ Zadbaj o zrównoważony rozwój z Wyspiańczykami”.

      Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, zasłużeni Wyspiańczycy oraz sponsorzy.

      Nasi goście mogli zapoznać się z dokonaniami Patrona tego święta, absolwenta liceum, Profesora Tadeusza Korzybskiego, w krótkim filmie nakręconym przez uczniów I LO.

      Święto szkoły stało się dobrą okazją do podsumowania konkursów                     i wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w powiatowym konkursie         „W obiektywie matematyka” oraz szkolnych konkursach: „Fontanna Herona”, „ Piramida Sierpińskiego”.

      Głównym punktem programu był udział naszych gości w grach edukacyjnych: „Zrównoważony rozwój”, doświadczeniach chemicznych, zwiedzanie wystawy „Wynalazki Leonarda da Vinci”, prac konkursowych: „Fontanna Herona”, „Piramida Sierpińskiego”, poruszanie się w rozszerzonej rzeczywistości za pomocą okularów VR oraz sprawdzenie znajomości języka niemieckiego.

      I tak zaproponowaliśmy uczestnikom udział w wielu grach edukacyjnych, w myśl zasady  „zrównoważony rozwój”:

      • „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”
      • „Wodne wyzwania”
      • „Wiedza to potęgi klucz”
      • „Wodna gra terenowa”
      • „Globotropiciele”
      • „Deutsch macht Spaß”

       

      Na wszystkich uczestników czekały nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, bez których nie istniałaby możliwość docenienia zmagań naszych gości.

      Pragniemy im jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować:

      1. Starosta Powiatu Mławskiego
      2. Burmistrz Miasta Mława
      3. Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Liceum i Gimnazjum im. S. Wyspiańskiego w Mławie
      4. Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie
      5. Zakład Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków"WOD-KAN" Sp. z o.o. w Mławie
      6. Robert Szczepkowski Piekarnia Cukiernia Szczepkowscy w Mławie
      7. Maria Koźlakiewicz
      8. Maciej Brzozowski
      9. Mateusz Bielski Alfa Medic Przychodnia Rodzinna w Mławie
      10. I Liceum Ogólnokształcące i Rada Rodziców
      11. Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie
      12. Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
      13. Wydawnictwo WSiP
      14. Oficyna Edukacyjna KRZYSZTOF PAZDRO
      15. Ambasada Niemiec
      16. Ambasada Szwajcarii
      17. Instytut Austriacki
      18. Wydawnictwo LektorKlett

       

      Nagrodzeni uczniowie I LO w Mławie:

      Konkurs „Piramida Sierpińskiego”:

      I MIEJSCE         Zuzanna Brzezińska                  1d

                                  Damian Jankowski                   1c

      II MIEJSCE        Oliwia Lalak                                2e

                                  Ksawier Kulasiński                    2d

      III MIEJSCE       Zofia Przybylska                        3Ap

                                  Natalia Tomczak                        1b

                                  Zuzanna Sobiecka                     3Cp

       

     • Rozstrzygnięcie IV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego "W obiektywie matematyka".

      JURY IV EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „W OBIEKTYWIE MATEMATYKA” OBRADOWAŁO W DNIACH 03.06-05.06.2022 r.

       

      Komisja w składzie:

      • mgr Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki, przewodnicząca,

      • mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

      • mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

      • mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki,

      doceniając walory poznawcze i artystyczne nadesłanych fotografii, biorąc pod uwagę pomysłowość
      i poprawność matematyczną tytułu zdjęcia wyłoniła następujących laureatów, wyróżnionych
      i nominowanych do wystawy:

      Miejsce

      Tytuł

      Imię i nazwisko

      Klasa

      Szkoła

      Opiekun

      I

      Średnice i promienie

      Aniela Stachów
       

      klasa 7a

      Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

      Sylwia Zakobielska

      II

      Wkoło nieba

      Aleksandra Mystkowska

       

      klasa 7a
       

      Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kuligowskiego w Szreńsku

      Urszula Rembecka

      III

      Twierdzenie Talesa

      Julia Oprawa
       

      klasa 7  
       

      Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku Szkoła

      Agnieszka Żułtowska

      Wyróżnienie I

      Pod linijkę

      Piotr Wiśniewski
       

      klasa 8c

      Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie 

      Katarzyna Staniszewska

      Wyróżnienie I

      Trójkąty

      Laura Tomkiel
       

      klasa 6

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie

      Marlena Olewnik

      Wyróżnienie I

      Koło i okrąg

      Nikodem Rogowski

      klasa 6d

      Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

      Agnieszka Matusiak
       

      Wyróżnienie II

      Katy wpisane i środkowe

      Gracjan Gregorczyk


       

      Klasa 8s

      Szkoła Podstawowa nr 7 im. Zuzanny Morawskiej w Mławie

      Gawlikowski Jerzy

      Wyróżnienie II

      Równanie w pozornym

      Oliwia Rudnicka
       

      klasa 8
       

      Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie

      Iwona Chmielewska

      Wyróżnienie III

      Eko-kąty

      Lena Kołakowska

       

      klasa 8a

      Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej

      Agnieszka Matusiak

      Wyróżnienie III

      Proste równoległe

      Zuzanna Tarnowska

      klasa 6b

      Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie

      Marzena Dęby

       

      Tegoroczna edycja Konkursu miała charakter powiatowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z Mławy, Wieczfni Kościelnej, Niedzborza, Dąbrowy, Szreńska. Celem Konkursu było  zainteresowanie jak największej grupy uczniów różnymi obliczami matematyki, spojrzenie na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznienie swoich myśli na fotografii.

      Nagrodzone, wyróżnione i nominowane do wystawy fotografie oraz ich tytuły i opisy zasługują na szczególne uznanie i pochwałę za wysoki poziom artystyczny, pomysłowość i poprawność matematyczną. Wszystkim uczestnikom, finalistom i opiekunom składamy serdeczne gratulacje
      i zapraszamy do kolejnej V edycji Konkursu.

      Nagrody i dyplomy dla laureatów oraz opiekunów zostaną przekazane zgodnie z regulaminem.

      mgr Anna Brzozowska - przewodnicząca Jury Konkursu, nauczyciel matematyki,

      mgr Ewa Jakubowska – nauczyciel informatyki,

      mgr Ewa Luks -  nauczyciel matematyki,

      mgr Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

      w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.

       

     • Spacer "pod rękę z Bolesławem Prusem".

      Uczniowie naszej szkoły upamiętnili 175- rocznicę urodzin i 110- tą rocznicę śmierci Bolesława Prusa, biorąc udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie. Spacerowali alejkami parku miejskiego ,,pod rękę z Bolesławem Prusem" oraz bohaterami jego powieści. Spotkali m. in. Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Faraona i Emancypantkę. Pogłębiali swoją wiedzę z literatury i kultury XIX wieku biorąc udział w tematycznej grze karcianej pn. ,,Flirt z Bolesławem Prusem". Wydarzenie było częścią projektu ,,Wszystkie światy Bolesława Prusa" realizowanego przez MBP w Mławie dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. "Pod rekę z Bolesławem Prusem" spacerowała pani Maria Łukaszewska z uczniami klas IIIBp i IIICp.

     • Udział uczniów w projekcie STEM

      Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

      Nasi uczniowie dzięki temu projektowi mieli szansę na podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego.

     • Dzień Otwarty w naszej szkole

      21 kwietnia odwiedziło nas tak wielu uczniów, że Stanisław Wyspiański byłby szczęśliwy. Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  zapraszali ósmoklasistów wraz z opiekunami do zwiedzania szkoły oraz  poszczególnych sal lekcyjnych. 

      Najważniejszym miejscem Dnia Otwartego była hala sportowa, w której wiele się działo!!! Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali młodzym koleżankom i kolegom profile klas oraz swoje pasje i zainteresowania. W hali królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły. 

      Ten wyjątkowy dzień  był przede wszystkim dniem otwartym na zrozumienie, życzliwość, a przede wszystkim integrację młodych ludzi. Cóż dodać ... Wstąp w Wyspiańskiego progi, z nim otwarte wszyskie drogi :)

     • Wymiana uczniów I LO w Mławie i gimnazjum w Hersbruck

      W dniach od 16 do 19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie online, którą poprowadziły wolontariuszki fundacji z Krzyżowej (Kreisau). Organizacja ta wspiera polsko – niemiecką współpracę, realizując projekty edukacji historycznej. Ich celem jest dążenie do przezwyciężania podziałów oraz rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku i dialogu.

      Dzięki tej wymianie uczniowie z klas Ie, 2c i 3b poznawali się z niemieckimi partnerami, przedstawiali swoje rodzinne miasta oraz prowadzili rozmowy na temat niesprawiedliwości we współczesnym świecie.  Gry integracyjne oraz praca w międzynarodowych grupach ułatwiły wzajemne poznawanie się oraz zagwarantowały serdeczną atmosferę podczas warsztatów.

      Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych uczniów, ich otwartości na świat oraz wysokiego poziomu znajomości języków obcych.

     • Koncert Wielkanocny

      2 kwietnia w naszym Liceum odbył się "Koncert Wielkanocny Solidarni z Ukraina". Koncert połączyliśmy z zakończeniem wielkanocnej zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, organizowanej w naszej szkole w ostatnich dniach. Wszystkie upominki z przyniesionych darów przygotowali wolontariusze naszego Liceum. Następnie przekazaliśmy je uchodźcom z Ukrainy z okazji Świąt Wielkanocnych.

     • Film o doktorze Józefie Witwickim nagrodzony

      Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie wzięła udział w konkursie Zrób-my Nasz-Film ,,Historie zapisane w obrazie. To już V edycja organizowana przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.  Celem konkursu  było zainspirowanie do tworzenia  własnych opowieści, filmowych portretów oraz pokazanie  postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.Uczniowie mławskiego I LO stworzyli film o doktorze Józefie Witwickim - ofiarnym lekarzu i społeczniku, który za swoją działalność  i związki z Armią Krajową został stracony w 1944 roku w Forcie III w  Pomiechówku - straszliwym miejscu kaźni stworzonym przez hitlerowców dla Polaków z Mazowsza.  Realizacja tego projektu spotykała się z pozytywnym przyjęciem  lokalnej społeczności zainteresowanej historią.  W biografii dra Witwickiego od dawna mławianie widzieli materiał na ciekawy film. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła młodzież, która pod opieką swoich nauczycieli  upamiętniła człowieka, który w latach wojennej pożogi umiał pięknie żyć i dawał dowody swojej niezłomności  i człowieczeństwa.Organizatorzy docenili starania młodych filmowców z Mławy i przyznali im  III miejsce w zmaganiach  konkursowych. Wypada mieć nadzieję, że nagrodzeni w przyszłości  zasilą  szeregi polskich dokumentalistów.

      Nad przygotowaniem filmu czuwali p. Ewa LUks, p. Anna Lempek oraz p. Piotr Grzegorowski. Gratulujemy!!!

      https://linkd.pl/pef2f

       

       

     • Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w naszej szkole.

      Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

      Tegoroczna akcja odbywa się w czasie, gdy za naszą granicą znów giną ludzie - gdy mordowani są mężczyźni,  kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem "Miłość" jest także manifestacją sprzeciwu wobec wojny, przeciwko wszekiej agresji. 

      Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pana dr Leszka Arenta, historyka, wieloletniego dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz autora książki "Mława w latach 1945-1957", który przybliżył powojenną historię naszego miasta.

      Spotkanie zorganizowały p. Małgorzata Bielska i pani Maria Łukaszewska. Serdecznie dziękujemy za  pomoc w organizacji tegorocznej akcji "Żonkile"  pani Jolancie Kordulewskiej.

       

     • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na ciasto urodzinowe liczby Pi

      W dniu 14.03.2022 r. został ogłoszony szkolny Konkursu na ciasto urodzinowe dla Liczby Pi. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, których wypieki zachwyciły zarówno wyglądem jak i smakiem. W drodze głosowania na szkolnym Facebooku zostały wyłonione trzy najpiękniejsze ciasta urodzinowe dla Liczby Pi.

      I miejsce  - Zuzanna Dumińska i Adam Powązka z klasy 2a - uczniowie pani Anny Brzozowskiej,

      II miejsce - Oliwia Lalak z klasy 2e - uczennica pani Agnieszki Sosnowskiej,

      III miejsce - Kornelia Lewandowska z klasy 1d - uczennica pani Ewy Luks.

      Gratulujemy!

     • Kolejny sukces naszych uczniów

      1 kwietnia 2022r. w Warszawie na Politechnice Warszawskiej 7 uczniów z klasy III B p : Hubert Kasprowicz, Aleksandra Kowalska, Tomasz Olszewski, Michał Ragus, Adam Rogowski, Bartosz Rutkowski, Radosław Sadza naszej szkoły reprezentowali w II etapie Konkursu Geoinformatycznego  i wszyscy zakwalifikowali się do finału. Finał również odbył się 01.04.2022r., gdzie Tomasz Olszewski został Laureatem - III miejsce i zdobył indeks na kierunek Geoinformatyki na Politechnice Warszawskiej. Pozostali uczniowie są Finalistami. Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplom i wiele prezentów m.innymi zegarek elektroniczny, power bank, kubki termiczne, książki, długopisy, notesy itd.Uczniowie są bardzo zadowoleni ponieważ w ciekawy sposób mogli sprawdzić swoją wiedzę u umiejętności po kierunkiem nauczyciela geografii Małgorzaty Czarneckiej. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

     • Natalia Boras została finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady

      Natalia Boras, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

       

      W zawodach finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Na etapie ogólnopolskim należało napisać esej na jeden z pięciu tematów, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu historii Polski. Komisja Egzaminacyjna oceniła pracę Natalii Boras w skali akademickiej na ocenę bardzo dobrą, co na tym etapie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu finalisty i otrzymaniem zaświadczenia o maturze z historii rozszerzonej zdanej na 100 procent. 

     • Piszą o nas ...

      W niemieckiej prasie min. w Hamburger Abendblatt zostały opublikowane artykuły o projekcie #StolenMemory, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Około 250 uczennic i uczniów poszukiwało krewnych ofiar nazistowskich, w tym grupa naszej młodzieży. 

      Poszukiwania zakończyły się sukcesem, znaleźliśmy rodzinę p. Stanisława Dańkowskiego, który był więźniem obocu koncentracyjnego w Neuengamme. Wkrótce przekażemy mu razem z młodzieżą z Niemiec zegarek i sygnet. Krewny pana Dańkowskiego cieszy się, że już niedługo podczas uroczystego przekazania będzie mógł zobaczyć pamiątki. Jak powiedział, jest to dla niego i jego rodziny symbol i pamięć o bliskiej osobie. 

      Projekt będziemy kontynuować już w czerwcu. Wszyscy uczestnicy spotkają się w Niemczech w mieście Schwerin. 

     • Światowy Dzień Wody

       

       

      22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, który odbył się pod patronatem  firmy "Wod-Kan  Sp. z o.o." oraz Burmistrza Miasta Mława.

      Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach na lekcjach fizyki i chemii, badając właściwości wody z różnych ujęć, a swoje obserwacje i wnioski zapisując na kartach pracy. W ramach lekcji wychowawczych odbyły się zajęcia edukacyjne podnoszące świadomość globalnych wyzwań wodnych, wspierane przez Polską Akcję Humanitarną. 

      W trakcie lekcji geografii odbyły się warsztaty w terenie nad Jeziorem Krajewo, podczas których uczniowie dokonali pomiarów szerokości, długości, głębokości jeziora oraz czystości i właściwości wody.  Przeprowadziliśmy również szkolny konkurs pod hasłem "Wody Afryki", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ok. 100 uczniów, a zwycięzcą został Tomasz Olszewski z klasy III bp, II miejsce zajął Michał Ragus z klasy III bp, natomiast III Mateusz Rzepkowski z klasy IIc.  Nagrody ufundowała firma "WOD-Kan" Sp. z o.o., której serdecznie dziekujemy. 

      Celem akcji jest szerzenie świadomości o tym, że dostęp do czystej  wody to prawo człowieka. Na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, jesteśmy za to współodpowiedzialni, a oszczędzanie wody to za mało.

      Organizatorami Światowego Dnia Wody były: Małgorzata Bielska, Małgorzata Czarnecka oraz Mariola Szczepkowska.

     • Olimpiada Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia

      Dziś w ZS nr 3 odbył się międzyszkolny etap Olimpiady Promocji Zdrowia i Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice, które najlepiej poradziły sobie w eliminacjach szkolnych. II miejsce zajęła Kasia Szafraniec klasa z II E, a wyróżnione zostały Oliwia Lalak z kl. II E i Kornelia Lewandowska z kl. I D. Olimpijczyków przygotowała p. Jolanta Kordulewska. Serdecznie Gratulujemy :)

     • Podsumowanie projektu #StolenMemory

      16 marca 2022r. grupa młodzieży biorącej udział w projekcie spotkała się, aby podsumować kampanię #StolenMemory,  realizowaną w dniach 14-18.02.22r. w naszej szkole. Celem kampanii jest zwrócenie jak największej liczby skradzionych pamiątek krewnym prześladowanych przez narodowych socjalistów. Nasze poszukiwania trwały cały tydzień, pracowaliśmy wspólnie z młodzieżą niemiecką w małych grupach, przeszukując cyfrowe archiwa, znajdujące się na stronie interenetowej Arolsen Archives. Szukaliśmy kilku krewnych poprzez komunikatory, a także rozpowszechniając informacje wśród znajomych. Zwróciliśmy się z prośbą do Arolsen Archives, aby uzyskać więcej informacji o poszukiwanej osobie. Udało się, znaleźliśmy rodzinę pana Stanisława Dańkowskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Neuengamme. To był przełomowy moment naszych poszukiwań. Wykonaliśmy telefon, jego krewny zadeklarował chęć odebrania pamiątek. Teraz czekamy na dopełnienie formalności i wizytę grupy niemieckiej. Razem wręczymy pozostałe pamiątki. 

      Projekt koordynowały Małgorzata Bielska i Jolanta MIeszanek.

      Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego projektu.

       

     • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi 14.03.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

      Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski i od 2020 roku 14-tego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO.

       

      Nauczycielki matematyki Anna Brzozowska, Ewa Luks i Anna Wojnarowska przygotowały na ten dzień przeróżne atrakcje matematyczne. Miały one na celu wzbudzić u uczniów zainteresowanie liczbą Pi,  stanowić zachętę do czerpania radości z matematyki oraz do podejmowania przez młodych ludzi wyzwań naukowych. Tego Dnia uczniowie mogli:

      - studiować artykuły, ciekawostki oraz doniesienia dotyczące liczby Pi na portalach matematycznych, - oglądać filmiki „Skąd się wzięła liczba Pi?” na kanale „Nauka. To lubię”, „Przekleństwo liczb pierwszych. Hipoteza Riemanna” na kanale „Pasja informatyki”,

      - sprawdzić, gdzie w rozwinięciu liczby π występuje ich data urodzenia,

      - posłuchać hymnu liczby π,

      - rozwiązywać rebusy z liczbą π,

      - wysłuchać wiersza o liczbie π, który napisała nasza noblistka - Wisława Szymborska,

      - ułożyć swój wierszyk, który pozwalał łatwo podać początkowe cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π,

      - zabawić się w Escape room „Muzeum liczby Pi”,

      - zagrać w grę planszową „Bieg do 2π”.

      Najwięcej emocji dostarczył świętującym Konkurs na ciasto urodzinowe dla Liczby π „Pi PIE”. Uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi oraz wiedzą o liczbie Pi. Zdjęcia słodkości poniżej a rozstrzygnięcie konkursu 21.03.2022 r.

       

     • ZBIÓRKA POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY - PODSUMOWANIE

      Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w postaci zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. W ubiegłym tygodniu wolontariusze przyjmowali dary a dziś podczas krótkiego apelu Pan Dyrektor Pan Marek Kiełbiński i Przewodniczący SU Bartosz Krajewski podsumowali całą zbiórkę. 

      Następnie artykuły zostały przewiezione do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przeliczone oraz oddane dla potrzebujących! Jesteśmy bardzo wdzięczni za ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy wsparli naszą zbiórkę! Ogromne podziękowania należą się również wolontariuszom, którzy przyjmowali dary, segregowali je i układali do kartonów. Zbiórkę zorganizowali a następnie koordynowali Przewodniczacy Bartosz Krajewski i zastępca Natalia Krystkiewicz pod opieką Pani Elżbiety Śliwińskiej. Dziękujemy także Dyrekcji za wsparcie i przeprowadzenie apelu. Nie można zapomnieć o uczniach klasy 3Bp, którzy pomogli w przenoszeniu wszystkich artykułów a następnie przeliczeniu ich w Ośrodku. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ogromne serce! Liczymy, że kolejne zbiórki i współpraca z Wami będzie równie owocna!