• Siedziba Szkoły

      •  
        wroku szkolnym 19 21 / 2 2 powołane zostało Towarzystwo Przyjaciół Gimnazjum, które zamierzało przystąpić do dobudowy I piętra gmachu szkoły, lecz inicjatywa nie została zrealizowana. Nadbudowa I piętra nastąpiła dopiero w roku szkolnym 1934/35. Stało się to możliwe dzięki funduszom Komitetu Rodzicielskiego i przy pomocy władz. Było to związane z likwidacją gimnazjum żeńskiego Macierzy Szkolnej – pensji Antoniny Mrozowskiej, która stała się częścią Gimnazjum, funkcjonującym od tej pory jako Gimnazjum Koedukacyjne. Połączono fundusze dwóch szkół.Tuż po wojnie w 1946 roku utworzył się Komitet odbudowy Liceum.
        Pierwszym etapem pracy było odgruzowanie, przy którym pracowali uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz wojsko i społeczeństwo miasta. Duże zasługi miał w tym względzie Starosta powiatu – Stanisław Bidonowiec, który rozesłał po trzech powiatach cegiełki na odbudowę szkoły.Dopiero w 1948 roku główny budynek został doprowadzony do stanu używalności, to znaczy uporządkowany, do końca odgruzowany i wykorzystane każde pomieszczenie ocalałe z pożogi wojennej, a w roku szkolnym 1950/51 została zakończona odbudowa głównego gmachu szkoły. Trzeba było stawiać od nowa.
        Dopiero w roku szkolnym 1954/55 rozpoczynają się prace przygotowawcze pod budowę przyszłej sali gimnastycznej, a w rok później w 1955/56 została zbudowana stołówka internatu na 180 osób oraz budynek mieszkalny dla dyrektora szkoły i nauczycieli. Obiekty szkoły dołączone zostały do sieci kanalizacyjnej, uporządkowane zostało także boisko. Budowa sali gimnastycznej rozpoczyna się w roku szkolnym 1958/59.
        Duże znaczenie miało zaangażowanie dyrektora szkoły, Komitetu Rodzicielskiego i nauczyciela wychowania fizycznego – Bolesława Skolimowskiego.
        Uroczyste otwarcie i przekazanie szkole sali przez Komitet Rodzicielski przy udziale władz oświatowych ma miejsce 19 maja 1962 roku. Kilka lat przygotowań i budowy owocuje obiektem sportowym z prawdziwego zdarzenia.W dawnej sali gimnastycznej znalazły pomieszczenie pokój nauczycielski i biblioteka. Sala gim-nastyczna stanowi od tej pory lewe skrzydło szkoły – od ulicy Bagno.
        W 1961/62 natomiast ma miejsce oddanie do użytkowania przez szkołę pracowni zajęć technicznych (w tyle główne-go gmachu szkoły). Rok szkolny 1965/66 to czas rozpoczęcia budowy domu dla nauczycieli (załatwienie lokalizacji, fundamenty). W tym roku szkole położona została nowa posadzka i zaczyna działać centralne ogrzewanie.Budowa, Odbudowa i Rozbudowa Szkoły
         
        BUDOWA ODBUDOWA - ROZBUDOWA SZKOŁY
        100 lat Gimnazjum i Liceum w Mławie
        W styczniu 1968 po kilku latach mozolnej budowy zostaje przekazany do użytku dom dla nauczycieli i dyrektora szkoły.W 1970/71 zostaje sporządzony projekt i dokumentacja budowy internatu szkolnego przy ulicy Wyspiańskiego, ale dopiero w roku 1977/78 rozpoczyna się jego budowa. Trzy budynki wzdłuż ulicy stanowią kolejno internat dziewcząt, chłopców wraz ze stołówką i kotłownię internacką. Internat przestaje działać w roku szkolnym 2002/03.W 1985 roku udało się doprowadzić do wiążącej decyzji dobudowy nowego skrzydła szkoły, która stawała się coraz bardziej nie-wygodna dla powiększającej się rzeszy młodzieży uczęszczającej do Liceum. Od wielu lat lekcje odbywały się na dwie zmiany. Funkcję dyrektora pełnił wówczas profesor Jan Broda – matematyk.
        Rozpoczęły się starania dyrektora szkoły o zdobycie środków finansowych.Zawiązał się komitet społeczny rozbudowy, który ogromnym staraniem zgromadził pieniądze nie tylko z budżetu państwa, ale też z dopłat społecznych i tym samym pomógł dyrektorowi szkoły w prze-konaniu władz do tego pomysłu.W czerwcu 1987 roku rozpoczyna się budowa, a w sierpniu 1989 roku następuje jej oddanie, które jest realizacją projektu: Marzenie w kształcie litery „L”.
        W roku szkolnym 1991/92 z inicjatywy Rady Rodziców, a przede wszystkim jej przewodniczącego pana Tadeusza Stefańskiego odnowiono elewację starej części szkoły, by ujednolicić obydwie części Liceum.W roku szkolnym 2004/2005 z inicjatywy Dyrektora Szkoły Przemysława Kubińskiego i Zarządu Powiatu podjęto starania na wybudowanie dużej sali gimnastycznej wraz z zapleczem i widownią przy I Liceum Ogólnokształcącym. Dzięki środkom wyasygnowanym przez Starostę Mławskiego Włodzimierza Wojnarowskiego w lipcu 2006 roku rozpoczyna się budowa nowej sali gimnastycznej, która zostaje zlokalizowana w lewym skrzydle szkoły, na boisku przylegającym do funkcjonującej sali i ulicy Bagno. 8 września podczas uroczystego rozpoczęcia Jubileuszowego Roku Szkolnego 2006/2007 zostaje wmurowany Akt Erekcyjny pod budowę na znak, że w ciągu najbliższego roku powstanie w tym miejscu imponujący obiekt sportowy na miarę XXI wieku. Wmurowania Aktu Erekcyjnego do-konuje dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Przemysław Kubiński i przedstawiciele władz Starostwa, Urzędu Miasta. Prace zostały zakończone, sala oddana do użytku w lipcu 2007 roku, a uroczyste jej otwarcie nastąpiło podczas IX Zjazdu Absolwentów 7/8 września 2007 roku na 100-lecie Szkoły.