• Konkurs Leselust jest konkursem czytania i pisania, który skierowany jest do wielu typów szkół. Rozróżniamy dwie kategorie: szkoły podstawowe i szkoły średnie.

Ogólne informacje o konkursie

Cele konkursu:
          - motywowanie uczennic i uczniów do czytania książek w języku niemieckim,
          - wymiana opinii między uczniami na temat różnych książek,
          - wskazówki dla nauczycieli przy wyborze odpowiednich książek.

Dzięki temu konkursowi uczniowie mogą
          - poprawić swoją umiejętność czytania i pisania,
          - poznać różne strategie czytania,
          - stosować zwroty do wyrażania własnego zdania,
          - poznać gatunek tekstu „recenzja”,
          - samodzielnie wybrać interesujące dla nich treści do nauczenia się (książki) i polecić innym.

Przebieg

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

Etap 1: w szkole
          Nauczyciele przedstawiają uczniom konkurs. Nie ma podanych ram czasowych, ale zalecamy przeznaczyć minimum jeden miesiąc na przeprowadzenie tego etapu. W tym czasie młodzież czyta różne lektury - najlepiej samodzielnie wybrane - i zaraz po przeczytaniu je recenzuje. Jako uzupełnienie wypełnia kartę recenzji. Nauczyciel (lub jury, składające się z nauczycieli i uczniów) wybiera na końcu najlepsze ze wszystkich oddanych recenzji. Po zakończeniu konkursu uczniowie i nauczyciele otrzymują dyplom.

Etap 2: w Goethe- Institut
          Szkoły wysyłają najlepszą recenzję z etapu 1 do Goethe-Institut wraz z krótkim opisem przebiegu konkursu w szkole. Ze wszystkich nadesłanych prac jury wybiera trzy najlepsze recenzje (kryteria są podane w regulaminie konkursu). Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, a ich recenzje mogą zostać opublikowane przez Goethe-Institut.

Ostateczny termin nadesłania recenzji: 29.02.2020

W drugim etapie zostaną rozdane nagrody w następujących kategoriach:
          - najlepsze recenzje ze szkół podstawowych
          - najlepsze recenzje ze szkół średnich
          - nagrody specjalne (mogą zostać przyznane przez jury za szczególne osiągnięcia).

3.04.2020 w Goethe-Institut w Krakowie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów dla uczniów i ich opiekunów.